Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.09.2017., 08:37   #21
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Znam Vojnice ��
Pitanje je bilo samo zbog kriterija radi paralele.
I sretan ti bajram sa zakasnjenjem. Naslusala sam se taj dan ilahija i kasida.
Hvala ti na lijepim željama.

kako jedan "pečeni" derviš reće cilj dervišluka jeste potpuna islamizacija čovjeka odnosno zadobijanje percepcije istinskih realiteta.
Centralno sredstvo je tu šejh koji čovjeka vodi do Poslanika a.s. a on opet dalje nastavlja.

istinski sam radoznao kako izgleda duhovnost u kršćanstvu a vjerujem da je ima i posebno bih bio sretan kada bi ovdje među nama bilo takvih koji traže put do Boga
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 08:54   #22
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Imas i to kako.Ako se zelis ae upoznati sa nekim osnovama krscanske mistike imas prrvedene knjige od Evelyn Underhill.
U krscanstvu se misticni put najcesce ocituje kao trostruki put(put čišcenja,prosvjetljenja i sjedinjenja) koji se moze vidjeti i kod ostalih duhovnosti.Nikako nije nekakva mainstream duhovnost,vec duhovni put pojedinca,zbog toga je i Crkva uvijek bila oprezna s njom,sto je dobro i lose ovisi s kojeg aspekta gledas
Da, misticizam podriva monopol organiziranih religija na pristup duhovnoj sferi. Stoga s njim nije oprezna samo Crkva već i brojne druge vjerske institucije. Srećom, živimo u vremenu kad etiketa heretika nije toliko opasna kao nekad. Već samo u suvremenoj glazbi postoji toliko različitih pristupa duhovnosti, propitivanja kršćanskih dogmi i osobnih tumačenja i nitko zbog toga nema ozbiljnijih problema.

Misticizam je oduvijek bio sastavni dio umjetničkog izričaja i mnoge su poruke bile vizualno kodirane kako bi se izbjegao direktan sukob s institucijama. Danas takvi manevri više nisu potrebni, što je i dobro i loše - dobro zbog osobne sigurnosti umjetnika, a loše po konzumente umjetnosti koja je izgubila dio svoje višeslojnosti.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:00   #23
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Da, misticizam podriva monopol organiziranih religija na pristup duhovnoj sferi. Stoga s njim nije oprezna samo Crkva već i brojne druge vjerske institucije. Srećom, živimo u vremenu kad etiketa heretika nije toliko opasna kao nekad. Već samo u suvremenoj glazbi postoji toliko različitih pristupa duhovnosti, propitivanja kršćanskih dogmi i osobnih tumačenja i nitko zbog toga nema ozbiljnijih problema.

Misticizam je oduvijek bio sastavni dio umjetničkog izričaja i mnoge su poruke bile vizualno kodirane kako bi se izbjegao direktan sukob s institucijama. Danas takvi manevri više nisu potrebni, što je i dobro i loše - dobro zbog osobne sigurnosti umjetnika, a loše po konzumente umjetnosti koja je izgubila dio svoje višeslojnosti.
treba definirati što misliš pod pojmom mistika i pod pojmom kršćanska mistika.
eventualno propitivanje kršćanskih dogmi sigurno nije kršćanska mistika.
Izričaj kršćanskog mistika u umjetnosti je najčešće zbog toga što je umjetnost jedina sfera u kojem mogu izraziti svoje duhovno stanje.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:01   #24
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Mistično iskustvo je prije svega intimni doživljaj koji se manifestira u težnji pojedinca vjernika ka sjedinjenju s Bogom.

A samohrane osobe po tom pitanju...?
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:29   #25
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A samohrane osobe po tom pitanju...?
Ovaj se katkad definira kao ateistički mistik.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 10:52   #26
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
treba definirati što misliš pod pojmom mistika i pod pojmom kršćanska mistika.
eventualno propitivanje kršćanskih dogmi sigurno nije kršćanska mistika.
Izričaj kršćanskog mistika u umjetnosti je najčešće zbog toga što je umjetnost jedina sfera u kojem mogu izraziti svoje duhovno stanje.
Ovo je jedna od rijetkih situacija kada se moja definicija ne razlikuje od Wikipedijine:

"Misticizam (prema grčkom μυστικός, tajanstven) je ekstatično stanje u kojem se u unutrašnjem osjećaju pojedinca objavljuje neposredna božja prisutnost. Misticizam je i vjerska doktrina, koja tajanstveno iskustvo sjedinjenja s božanstvom pretpostavlja svakom racionalnom uvidu. Mistik je produhovljena osoba koja vlastitim naporom, kroz doživljaj neposredne božje prisutnosti, dolazi do spoznaje o postojanju Boga."

Kršćanski mistik bi bio mistik koji pripada kršćanskoj tradiciji, služi se kršćanskim simbolima, itd. Naravno, i dalje je naglasak na osobnom doživljaju Boga, a ne slijeđenju zadanih rituala, proučavanju teoloških djela i sličnome. Kako će mistik izraziti svoje spoznaje, uvelike ovisi o njegovom temperamentu i osobnosti. Nije svaki mistik nadaren za umjetničko stvaralaštvo, a ni duhovni doživljaji ne mogu stvoriti talent tamo gdje on nije barem latentno bio prisutan. Kod ljudi koji ne uspiju pronaći prikadan kanal za izražavanje svojih duhovnih stanja javljaju se one neuroze kojih smo se dotakli na nekoj drugoj temi.

Što se tiče propitivanja dogmi - nečiji mistični doživljaj Boga može se razlikovati od Papinog, odnosno onog službeno utvrđenog. Što, eto, danas nije problem, ali nekada je bio. I to velik. Ako bi se radilo o nekoj eksponiranijoj osobi ili članu svećenićkog reda uslijedila bi beskrajna propitivanja je li njegova objava od Boga ili Sotone, budući da druge arhetipske sile tada nisu bile u modi pa je trebalo sve svesti na jednu od te dvije kategorije (namjerno pojednostavljujem da bude razumljivije).

Opet, i tu je stvar temperamenta. Netko će reći - "okej, ja imam svoj doživljaj Boga, ti imaš svoj i nema smisla da gubimo vrijeme raspravljajući o tome, budimo dobri ljudi i to je jedino bitno". Netko drugi će se direktno suprotstaviti uvriježenim vjerovanjima koje smatra neispravnima. Netko treći će naći načina da se izrazi, a svejedno ostane u mainstreamu (tu opet dolazimo do umjetnosti). Odnosno, propitivanje dogmi nije misticizam sam po sebi, ali može biti njegova posljedica.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 12:45   #27
Quote:
Vojnik Gorčin kaže: Pogledaj post
Hvala ti na lijepim željama.

kako jedan "pečeni" derviš reće cilj dervišluka jeste potpuna islamizacija čovjeka odnosno zadobijanje percepcije istinskih realiteta.
Centralno sredstvo je tu šejh koji čovjeka vodi do Poslanika a.s. a on opet dalje nastavlja.

istinski sam radoznao kako izgleda duhovnost u kršćanstvu a vjerujem da je ima i posebno bih bio sretan kada bi ovdje među nama bilo takvih koji traže put do Boga
Mislim da svi normalni ljudi traže.

Malo mi je doduše glupo kad je traže u Goi, a svoje zanemarivaju i smatraju bljak samo jer je naše.
Za duhovnost moraš se odrediti za praksu, na primjer, hodočašće. Recimo, Compostella.
Glazba.
Arhitektura što reče Templarski.
Teološka djela.

I bit samo otvorenog uma.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 13:30   #28
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Malo mi je doduše glupo kad je traže u Goi, a svoje zanemarivaju i smatraju bljak samo jer je naše.
Abrahamske religije nisu "naše".
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:20   #29
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
A samohrane osobe po tom pitanju...?
Nisam te razumio... pojasni?!

Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Mislim da svi normalni ljudi traže.

Malo mi je doduše glupo kad je traže u Goi, a svoje zanemarivaju i smatraju bljak samo jer je naše.
Za duhovnost moraš se odrediti za praksu, na primjer, hodočašće. Recimo, Compostella.
Glazba.
Arhitektura što reče Templarski.
Teološka djela.

I bit samo otvorenog uma.
Tako je i uz nužnost otvorenosti duha kako kažeš, odnosno spremnost na prihvaćanje uvida, koji će se dogoditi ako uroniš u tu ukupnost svega što si nabrojala dolazimo do intimnog mističnog iskustva.

Za ovo boldano

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Abrahamske religije nisu "naše".
Kako nisu?

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Misticizam je oduvijek bio sastavni dio umjetničkog izričaja i mnoge su poruke bile vizualno kodirane kako bi se izbjegao direktan sukob s institucijama. Danas takvi manevri više nisu potrebni, što je i dobro i loše - dobro zbog osobne sigurnosti umjetnika, a loše po konzumente umjetnosti koja je izgubila dio svoje višeslojnosti.
Da, tako je.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:32   #30
Mistično ne znači osobno, nego znači tajno.

Mistično označava nešto što nije dostupno svima, nego samo odabranima
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 15:33   #31
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Kako nisu?
Nisu prirodne za našu rasu.

Naše religije su Paganizam i Hinduizam
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:37   #32
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisu prirodne za našu rasu.

Naše religije su Paganizam i Hinduizam
Zapravo, nisam ciljala na rasu, nego na lokalni uzgoj.

Abrahamske religije su uvezene iz pustinjskih krajeva, preko rima. Ove naše su tu bile dugo prije njih. Ajde, možemo ih potrpati pod kišobran Paganizma (iako je tu bilo i dosta Animizma i još koječega) ali za Hinduizam se ne bih složila.

Istina je da sve indoeuropske religije dijele neke zajedničke crte i simbole, ali Hinduizam je religija za sebe (točnije, skupina različitih religija). To što su neke hinduističke brije ponovno uvođene u Europu (od 19. st nadalje, preko različitih mistika, šarlatna i pokvarenih telefona) napravilo je IMHO, više štete nego koristi.

O baš hrvatskim (ne globalno slavenskim) bogovima znamo malo toga. Po n-ti put upućujem sve zainteresirane na rad Vitomira Belaja i Radoslava Katičića. (Postoje i PDF-ovi, ali njih ne linkam jer nisam sigurna kakva je situacija s autorskim pravima).

Ako ćemo ići malo šire, možemo se furati i na nordijski paganizam, drevni Rim, Kelte itd., budući da su i te kulture ostavile svoj trag na ovim prostorima, a ima nas i koji smo pripadnici tih nacionalnih manjina.

Kršćanstvo jest dio tradicije, ali nije nastalo u ovom podneblju niti je u skladu sa nekim uvriježenim (urođenim?) načinom razmišljanja našeg čovjeka.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 17:40   #33
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zapravo, nisam ciljala na rasu, nego na lokalni uzgoj.

Abrahamske religije su uvezene iz pustinjskih krajeva, preko rima. Ove naše su tu bile dugo prije njih. Ajde, možemo ih potrpati pod kišobran Paganizma (iako je tu bilo i dosta Animizma i još koječega) ali za Hinduizam se ne bih složila.

Istina je da sve indoeuropske religije dijele neke zajedničke crte i simbole, ali Hinduizam je religija za sebe (točnije, skupina različitih religija). To što su neke hinduističke brije ponovno uvođene u Europu (od 19. st nadalje, preko različitih mistika, šarlatna i pokvarenih telefona) napravilo je IMHO, više štete nego koristi.

O baš hrvatskim (ne globalno slavenskim) bogovima znamo malo toga. Po n-ti put upućujem sve zainteresirane na rad Vitomira Belaja i Radoslava Katičića. (Postoje i PDF-ovi, ali njih ne linkam jer nisam sigurna kakva je situacija s autorskim pravima).

Ako ćemo ići malo šire, možemo se furati i na nordijski paganizam, drevni Rim, Kelte itd., budući da su i te kulture ostavile svoj trag na ovim prostorima, a ima nas i koji smo pripadnici tih nacionalnih manjina.

Kršćanstvo jest dio tradicije, ali nije nastalo u ovom podneblju niti je u skladu sa nekim uvriježenim (urođenim?) načinom razmišljanja našeg čovjeka.
Suština je da abrahamske religije imaju dužinsko povijesno vrijeme (Svijet je jednom nastao i jednom će nestati) a indoeuropske religije imaju cirkularno povijesno vrijeme (sve postoji oduvijek i u ciklusima se rađa i umire)
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 20:48   #34
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Mistično ne znači osobno, nego znači tajno.

Mistično označava nešto što nije dostupno svima, nego samo odabranima
I danas je srijeda, obično moraš smočiti ruke da ih opereš i dlake rastu ispod pazuha. Hoću reči da nije potrebno preobjašnjavati pojmove i ono što je očigledno. Ako sam ja to nečim poremetio onda mi preko citata skreni paćnju pa ću se pojasniti.

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisu prirodne za našu rasu.

Naše religije su Paganizam i Hinduizam
A što je to naše? Čije? Tko smo to mi?

Ovo o rasama mi je plitak potok, pa se ne bih posebno osvrtao.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Zapravo, nisam ciljala na rasu, nego na lokalni uzgoj.

Abrahamske religije su uvezene iz pustinjskih krajeva, preko rima. Ove naše su tu bile dugo prije njih. Ajde, možemo ih potrpati pod kišobran Paganizma (iako je tu bilo i dosta Animizma i još koječega) ali za Hinduizam se ne bih složila.

Istina je da sve indoeuropske religije dijele neke zajedničke crte i simbole, ali Hinduizam je religija za sebe (točnije, skupina različitih religija). To što su neke hinduističke brije ponovno uvođene u Europu (od 19. st nadalje, preko različitih mistika, šarlatna i pokvarenih telefona) napravilo je IMHO, više štete nego koristi.

O baš hrvatskim (ne globalno slavenskim) bogovima znamo malo toga. Po n-ti put upućujem sve zainteresirane na rad Vitomira Belaja i Radoslava Katičića. (Postoje i PDF-ovi, ali njih ne linkam jer nisam sigurna kakva je situacija s autorskim pravima).

Ako ćemo ići malo šire, možemo se furati i na nordijski paganizam, drevni Rim, Kelte itd., budući da su i te kulture ostavile svoj trag na ovim prostorima, a ima nas i koji smo pripadnici tih nacionalnih manjina.

Kršćanstvo jest dio tradicije, ali nije nastalo u ovom podneblju niti je u skladu sa nekim uvriježenim (urođenim?) načinom razmišljanja našeg čovjeka.
Možeš li mi reći koje je to uvrježen ili urođen način razmišljanja našeg čojeka? Ako se proces pokrštavanja relativno mirno odvio na ovim prostorima u periodu izmešu 7-9st, onda zbilja ne znam o čemu pričamo?! Ajde samo kratko, pa ću se ja opširnije nadovezati.
Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 20:54   #35
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
pa se ne bih posebno osvrtao.
Nisi se na ništa od mojeg upisa osvrnuo, pa se pitam zašto si me citirao
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 21:00   #36
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisi se na ništa od mojeg upisa osvrnuo, pa se pitam zašto si me citirao
Kako nisam medo jebenmumiša?

Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Nisu prirodne za našu rasu.

Naše religije su Paganizam i Hinduizam
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post

A što je to naše? Čije? Tko smo to mi?

Ovo o rasama mi je plitak potok, pa se ne bih posebno osvrtao.

Templarski red is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2017., 22:16   #37
Pa sama činjenica da Katolička Crkva obavlja egzorcizam je dovoljno mistična. Zatim Tereza Avilska i karmelićanke, njihov zavjet šutnje, Padre Pio i Franjo Asiški prije njega sa svojim stigmama, kartuzijanci i njihove stroge regule molitve i tišine.. gregorijanski koral.. gotičke katedrale, vodorige (netko je to spomenuo). Meni je sve to mistično.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 08:40   #38
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Abrahamske religije nisu "naše".
Jesu, itekako.
Naše su dobrih trinaest stoljeća, što Bizantom, što Rimom. U susjedstvu islamom.
Ako se u tom vremenu nije srodilo, teško da će nam se sroditi paganska praksa nordijskih naroda. (i to Keltskih i Germanskih)

Quote:
Kršćanstvo jest dio tradicije, ali nije nastalo u ovom podneblju niti je u skladu sa nekim uvriježenim (urođenim?) načinom razmišljanja našeg čovjeka.
Ovo je nonsens. Podneblje tu prije kršćanstva nije vrijedno spomena da bi egzistiralo samo za sebe i imalo neki identitet.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 08:44   #39
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post

Tako je i uz nužnost otvorenosti duha kako kažeš, odnosno spremnost na prihvaćanje uvida, koji će se dogoditi ako uroniš u tu ukupnost svega što si nabrojala dolazimo do intimnog mističnog iskustva.
Ali ne možeš iz našeg pojedinog svijeta izbiti komplekse za još tisuću godina.
Mislim da je u tom grmu zeko.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2017., 09:30   #40
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Jesu, itekako.
Naše su dobrih trinaest stoljeća, što Bizantom, što Rimom. U susjedstvu islamom.
Ako se u tom vremenu nije srodilo, teško da će nam se sroditi paganska praksa nordijskih naroda. (i to Keltskih i Germanskih)



Ovo je nonsens. Podneblje tu prije kršćanstva nije vrijedno spomena da bi egzistiralo samo za sebe i imalo neki identitet.
Ovo što se kod nas prakticira nije kršćanstvo nego neki hibrid između tog podzemnog rimskog kuta i izvornih europskih tradicija. Crkve su mahom građene na temeljima razorenih poganskih hramova, stari bogovi su postali svetci, a hrvatski pobožni napjevi puni su aluzija na nekadašnji mitski svjetonazor. Kod Belaja ima primjera koliko voliš. I ne brini, nećeš završiti na lomači ako ga pročitaš.

Tako da poganske prakse nikada nisu nestale - samo su promijenile oblik. Pojednostavljeno, u tom se misticizmu ne teži za sjedinjenjem s Bogom nego s Prirodom.

O tome i govorim kad spominjem podneblje - čovjek čiji su preci generacijama živjeli okruženi šumama moćnih hrastova i od njih gradili kuće i brodove, na dubljoj razini funkcionira posve drugačije od onog koji je povijesno i emotivno vezan uz oskudne pustinjske predjele, da ne velim kozojebine.

Iz nekog misterioznog razloga, Europa se srami svoje baštine. I to će biti uzrok njezine propasti. Primila je Kršćane, prima Muslimane i dopušta da svjetonazori došljaka kroje njezine zakone, a sve u ime nekakve multikulturalnosti. Zapravo, iza toga stoji ono s čim smo i odlutali u ovu diskusiju - sve je bolje nego naše.

Germane još i razumijem - njihovi simboli zloupotrijebljeni su od strane nacizma. I sama se borim s izvjesnom nelagodom dok proučavam neke rune, kao da će me one iz vatrene ljevičarke transformirati u Hitlera. Svjesna sam da je to glupo, ali refleks je i dalje tu. No Slavensko naslijeđe nije opterećeno kolektivnom krivnjom i nije mi jasno zbog čega se ljudi boje upustiti u malo dublje istraživanje. Da, lakše je obilaziti kršćanske bogomolje, moliti krunicu i slušati gregorijanske korake, ali lakši put u duhovnosti ne vodi nikamo, osim u samozaborav.

Bit će da je tu presudna ta kršćanska indoktrinacija prema kojoj se dobar vjernik mora odreći sebe i živjeti za volju nekog stranog boga. Taj negativni misticizam koji veliča patnju, žrtvu, mučeništvo, odricanje, trpljenje i bolest. A moguće je i da su neki ljudi (pa čak i narodi) jednostavno rođeni da budu robovi. A možda i ne. Možda su u šumi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:04.