Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2009., 13:42   #81
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Kako oprati plastični nosač noža od blendera koji je uslijed intenzivnog korištenja u kuhinji počeo mijenjati boju prema boji bijele kave? U njemu blendam doslovno sve i svašta od namirnica, uključujući i suhe sjemenke što ostavlja trag na plastici pri rotaciji noževa. Uspijem oprati većinu tragova biljnih pigmenata (mrkva, grašak, špinat...) no ne mogu se riješiti žućkaste boje. Ima tko kakvu ideju?
Možda varikina. Ali nekako čisto sumnjam. To se zavuklo u vražju plastiku i vjerojatno se kemijski spojilo, doslovno degradiralo polimer. Jedini način bio bi (ako ne uključujemo struganje tog sloja, što je kontraproduktivno, a svejedno će se opet obojiti) - oksidacija. Žućkasta boja je valjda od mnoštva dvostrukih veza, pa bi jedan whisp izbjeljivača mogao pomoći.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 14:15   #82
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Kako oprati plastični nosač noža od blendera koji je uslijed intenzivnog korištenja u kuhinji počeo mijenjati boju prema boji bijele kave? U njemu blendam doslovno sve i svašta od namirnica, uključujući i suhe sjemenke što ostavlja trag na plastici pri rotaciji noževa. Uspijem oprati većinu tragova biljnih pigmenata (mrkva, grašak, špinat...) no ne mogu se riješiti žućkaste boje. Ima tko kakvu ideju?
A kakav je to blender koji pristojno melje suhe sjemenke? Treba mi nešto za kikiriki, imam onaj s metalnim nožem, ali nije baš dobar(prespor valjda) pa meljem u mlincu za kavu, koji je preslab.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 14:39   #83
Quote:
Queen Llewelyn kaže: Pogledaj post
Limunska kiselina?
Nakon što sam negdje pročitala kako je mikrotalasnu najbolje prati limunom, nakanila sam se i time oprala postolje noža. Malo blijedi, no ništa značajno.

Imaš kakav konkretan recept?

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Možda varikina. Ali nekako čisto sumnjam. To se zavuklo u vražju plastiku i vjerojatno se kemijski spojilo, doslovno degradiralo polimer. Jedini način bio bi (ako ne uključujemo struganje tog sloja, što je kontraproduktivno, a svejedno će se opet obojiti) - oksidacija. Žućkasta boja je valjda od mnoštva dvostrukih veza, pa bi jedan whisp izbjeljivača mogao pomoći.
Boldano zvuči logično, nažalost

Preporučuješ neki određeni izbjeljivač?

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
A kakav je to blender koji pristojno melje suhe sjemenke? Treba mi nešto za kikiriki, imam onaj s metalnim nožem, ali nije baš dobar(prespor valjda) pa meljem u mlincu za kavu, koji je preslab.
Philipsov blender sa (podrazumijeva se) metalnim noževima. Usitnjava (ne melje u brašno, nije mlinčić) čak i suhu durum pšenicu To me i zeznulo jer fragmenti zrna tijekom rotacije noža rade brazde po posudi Hvala bogu, imam ih nekoliko - blendam sjemenke u jednoj za frape koja stoji naopako i na nju se navije postolje sa nisko postavljenim nožem. Nema toga što neće usitniti.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 14:45   #84
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Preporučuješ neki određeni izbjeljivač?
MMS?

Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Philipsov blender sa (podrazumijeva se) metalnim noževima. Usitnjava (ne melje u brašno, nije mlinčić) čak i suhu durum pšenicu To me i zeznulo jer fragmenti zrna tijekom rotacije noža rade brazde po posudi Hvala bogu, imam ih nekoliko - blendam sjemenke u jednoj za frape koja stoji naopako i na nju se navije postolje sa nisko postavljenim nožem. Nema toga što neće usitniti.
Ma s kikirikijem je problem jer je ljepljiv, pa se ne miješa dobro i pruža ogroman otpor. Isprobah par blendera, nijedan ne daje baš dobar putar, najbolji je zasad mlinac za kavu
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 15:08   #85
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
MMS?


I meni su bili prva asocijacija na keyword "izbjeljivač"

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ma s kikirikijem je problem jer je ljepljiv, pa se ne miješa dobro i pruža ogroman otpor. Isprobah par blendera, nijedan ne daje baš dobar putar, najbolji je zasad mlinac za kavu
Štapni mikser ?
Ako to ne upali... ne znam šta hoće. Prvo malo usitni kikiriki, stavi u visoku posudu i dugo miksaj na najjačoj brzini. Puno miješaj i obavezno dobro stabiliziraj posudu sa sadržajem da moja mater iznenadno ne krene intenzivno štucati (da ne bude, nisi rekla ).
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2009., 16:14   #86
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ma s kikirikijem je problem jer je ljepljiv, pa se ne miješa dobro i pruža ogroman otpor. Isprobah par blendera, nijedan ne daje baš dobar putar, najbolji je zasad mlinac za kavu
Mama i ja smo mljele u mlinčiću za kavu i onda smo povezale s malo margarina, da ne bude baš mrvasto.

A glede limuske kiseline... Ne, nemam recept.
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2009., 02:13   #87
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Boldano zvuči logično, nažalost

Preporučuješ neki određeni izbjeljivač?

Pitam se što bi učinio elementarni klor.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 16:28   #88
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
H3O+ ioni (odgovorni za kiselost) masnoći neće učiniti ništa. Djeluje CH3COO- ali jako slabo.
Omekšivači ne djeluju na masnoću, to im nije namjena. Djeluje detergent, a oni se lijepe na odjeću i poboljšavaju joj svojstva tek kad je odjeća čista (zato ih stroj i dodaje tek nakon ispiranja).

HCO3- iz sode (da, soda bikarbona je sol) ne može djelovati kisikom, već može izbaciti vodik i prijeći u CO32-
Ona može djelovati na masnoću, jer je lužnata, ali kao omekšivač, zaista pojma nemam što bi mogla činiti tkanini. Ne vidim mehanizam.

Soda bikarbona (soda je nešto drugo) djeluje na taloženje kamenca. Kamenac, kada se istaloži, je CaCO3, a u otopini je Ca2+ i HCO3-. Soda bikarbona valjda pomakne ravnotežu ulijevo, tako da se kamenac ne istaloži. Ali ne učini mu ništa.
Bolje je u perilicu dodavati stvari tipa Calgon. Soda bikarbona ipak daje lužnatu reakciju, a to bi moglo oštetiti dijelove u njoj. Također, može smetati detergentu.




Inače, treba napomenuti da mnoge domaćice rade glupu grešku (googlam pa vidim što ljudi pišu po forumima tipa "rode") kada miješaju sodu bikarbonu i ocat ili limunsku kiselinu. Misle da će dobiti oba efekta odjednom. Bome neće. Kiselina će neutralizirati lužnatost te soli i dobit će - ništa. Natrijev acetat ili citrat.
Još žešće je kada nasjedaju na proizvode koji se reklamiraju kao "prirodni". Misle da su "in".
ahahaha ja baš to probala al onak iz znatiželje. buknula je neka reakcija, onak prvo pjena pa neki se plin osjeti već sam se prepala da će eksplodirat kad se ono smirilo... hahaha
bacila sam to u odvod, skuhala još malo octa i isprala sudoper i sve je bilo fino čisto al naravno isključivo zbog vručeg octa a ne one reakcije
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 16:12   #89
znam za vodu u kojoj se kuhala blitva da odlično odmaščuje, probaj oprati neki masan tanjur s toplom vodom od blitve - super
bellafiume is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:10   #90
e a di nać blitvu sada?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 11:22   #91
Koka, ne živiš u Sibiru

Jesi čula da se i zimi kod nas mogu kupiti rajčice i jagode ?

Probaj pa javi
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2009., 18:40   #92
ja volim samo domaće od moje stare s bašte... heheheh
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 13:04   #93
Ima li netko ideju kako očistiti metalne filtere od nape. Ja sam ih prala likvijem, pa nekim sredstvom iz dm-a protiv masnoća (ima u sastavu anionske tenzide, sapun, konzervanse), spužvom, četkom, u aparatu za suđe ali mi se još uvijek lijepe pod prstima, a aluminij je dobio i žućkastu boju od tog finog sloja masnoće - možda je čak i požutio od topline, ali to ću znati kad odstranim mast s njih. Možda soda?
lj-ubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 15:28   #94
Quote:
gotterdamerung kaže: Pogledaj post
Ultimativno pitanje, čime oprati na biološki prihvatljiv način masnu tavu?
Koliko je meni poznato, naši stari su to činili pijeskom.

Inače, u par navrata sam pokušala nešto očistiti octom, sodom i tim forama, ali nekako mi je draži miris ajaxa ili pura ili nekog drugog sredstva nego miris octa i došla sam do zaključka kako su kemikalije ipak učinkovitije i kako nisam dorasla određenim metodama čišćenja pa sam išla linijom manjeg otpora.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 15:46   #95
Naravno da je učinkovitije. Volim čistoću i urednost i iako sam i sama davno prije isprobavala neke kvazirecepte, neću im se do daljnjeg vraćati. Iz jednostavnog razloga - neefektivni su. Ne zavaravam se ičim drugim.

Uz to, nikad, ali nikad, nikad, nikad ne bih ribala posuđe pijeskom, osim ako je prije toga steriliziran, što je very unlikely
Pomisao na mačke koje zakapaju kakicu u pijesak i sojevi parazitskih glista na koje me upozoravala mama još otkad sam se igrala u pješčaniku mi isti tren vraćaju Pur na mjesto broj jedan. Nije ekološki al što pere suđe... nema mu ravnog. To se najbolje vidi na čašama
Kome paše, nek pere čime hoće, ali za mene je suđe u kojem spravljam hranu i iz njega jedem svetinja.
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 15:58   #96
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post

Za omekšavanje robe je teško reći, no natrijev hidrogenkarbonat ne bi trebao nikako pomoći, jer Na+ i HCO3- ioni odjeći ne čine ništa. Bar ne bi trebali.
Za octenu kiselinu već nisam siguran. Ona u otopini postoji kao CH3COOH, CH3COO- i H3O+, i moglo bi biti da se nekako veže na tkaninu, premda zaista nisam siguran, trebalo bi još par ljudi udaviti s tim pitanjem. Omekšivači rade na nekoliko principa, tako da je teško reći.
Kvaka je u tome što ocat djeluje na recimo kosu, no kosa ima drukčiji sastav, bjelančevinasti. Odjeća je celulozna ili sintetička.
Kao i obično, lupetaš gluposti. Veliki kemičar kao ti bi trebao znati kako se natrijev hidrogenkarbonat koristi za oplemenjivanje vune i pamuka.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2009., 16:13   #97
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
H3O+ ioni (odgovorni za kiselost) masnoći neće učiniti ništa. Djeluje CH3COO- ali jako slabo.
Omekšivači ne djeluju na masnoću, to im nije namjena. Djeluje detergent, a oni se lijepe na odjeću i poboljšavaju joj svojstva tek kad je odjeća čista (zato ih stroj i dodaje tek nakon ispiranja).

HCO3- iz sode (da, soda bikarbona je sol) ne može djelovati kisikom, već može izbaciti vodik i prijeći u CO32-
Ona može djelovati na masnoću, jer je lužnata, ali kao omekšivač, zaista pojma nemam što bi mogla činiti tkanini. Ne vidim mehanizam.

Soda bikarbona (soda je nešto drugo) djeluje na taloženje kamenca. Kamenac, kada se istaloži, je CaCO3, a u otopini je Ca2+ i HCO3-. Soda bikarbona valjda pomakne ravnotežu ulijevo, tako da se kamenac ne istaloži. Ali ne učini mu ništa.
Bolje je u perilicu dodavati stvari tipa Calgon. Soda bikarbona ipak daje lužnatu reakciju, a to bi moglo oštetiti dijelove u njoj. Također, može smetati detergentu.




Inače, treba napomenuti da mnoge domaćice rade glupu grešku (googlam pa vidim što ljudi pišu po forumima tipa "rode") kada miješaju sodu bikarbonu i ocat ili limunsku kiselinu. Misle da će dobiti oba efekta odjednom. Bome neće. Kiselina će neutralizirati lužnatost te soli i dobit će - ništa. Natrijev acetat ili citrat.
Još žešće je kada nasjedaju na proizvode koji se reklamiraju kao "prirodni". Misle da su "in".
CCC nikada alkemičara od tebe. Reakcija ti otišla u krivom smjeru. Ja bih rekla da domaćice imaju pravo. Žene znaju što čisti, možda ne znaju kemijski objasniti, ali kako vidim ne znaš ni ti.

Natrij je jedan fantastičan element. Recimo ja bih čišćenje pojasnila vezivanjem Na iz natrijevog hidroksidkarbonata s molekulom vode, pri čemu naravno nastaje natrijev hidroksid koji ima izrazito redukcijska svojstva. Dakle upotrebljava se za proizvodnju sapuna i fenola za čišćenje masti.

Eh moj kemičaru, neki ljudi od drveta ne vide šumu.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 05:46   #98
Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
Koliko je meni poznato, naši stari su to činili pijeskom.

Inače, u par navrata sam pokušala nešto očistiti octom, sodom i tim forama, ali nekako mi je draži miris ajaxa ili pura ili nekog drugog sredstva nego miris octa i došla sam do zaključka kako su kemikalije ipak učinkovitije i kako nisam dorasla određenim metodama čišćenja pa sam išla linijom manjeg otpora.
Ti bi pijeskom po teflonu?




Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
Kao i obično, lupetaš gluposti. Veliki kemičar kao ti bi trebao znati kako se natrijev hidrogenkarbonat koristi za oplemenjivanje vune i pamuka.
Ma da? A kako?


Quote:
Freyra kaže: Pogledaj post
CCC nikada alkemičara od tebe. Reakcija ti otišla u krivom smjeru. Ja bih rekla da domaćice imaju pravo. Žene znaju što čisti, možda ne znaju kemijski objasniti, ali kako vidim ne znaš ni ti.

Natrij je jedan fantastičan element. Recimo ja bih čišćenje pojasnila vezivanjem Na iz natrijevog hidroksidkarbonata s molekulom vode, pri čemu naravno nastaje natrijev hidroksid koji ima izrazito redukcijska svojstva. Dakle upotrebljava se za proizvodnju sapuna i fenola za čišćenje masti.

Eh moj kemičaru, neki ljudi od drveta ne vide šumu.
Natrijev hidroksidkarbonat? Isusa ti boga, trči po nobela, otkrila si novu kemijsku tvar.

Natrijev hidroksid ima izrazito redukcijska svojstva? Holy shit, a u što se onda on oksidira? Ćerce moje, natrijev kation se ne da oksidirati.


Prijavljena si za trollanje.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2009., 10:48   #99
Quote:
lj-ubica kaže: Pogledaj post
Ima li netko ideju kako očistiti metalne filtere od nape. Ja sam ih prala likvijem, pa nekim sredstvom iz dm-a protiv masnoća (ima u sastavu anionske tenzide, sapun, konzervanse), spužvom, četkom, u aparatu za suđe ali mi se još uvijek lijepe pod prstima, a aluminij je dobio i žućkastu boju od tog finog sloja masnoće - možda je čak i požutio od topline, ali to ću znati kad odstranim mast s njih. Možda soda?
Ja to radim ovako...!!!
Napunim vrućom vodom onu plitku veliku tepsiju iz rola, stavim dvije šake ili više deterđenta za veš, stavim na štednjak. Umočim u to filter i čekam da zavri, putim da vrije nekoliko minuta i to je to. Jednostavno ga iskuham. To mi je najjednostvnije i najjeftinije i najefikasnije.
I ja sam probala sa svim i svačim i odustala...

Umjesto praška za veš jaaako je dobar i prašak za suđe za perilice.
missm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2009., 08:40   #100
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ti bi pijeskom po teflonu?





Ma da? A kako?



Natrijev hidroksidkarbonat? Isusa ti boga, trči po nobela, otkrila si novu kemijsku tvar.

Natrijev hidroksid ima izrazito redukcijska svojstva? Holy shit, a u što se onda on oksidira? Ćerce moje, natrijev kation se ne da oksidirati.


Prijavljena si za trollanje.
Čovječe, ti bi trebao dobiti nagradu za izobličavanje stvari kako tebi odgovara. Kako stoji gore; NAŠI STARI SU KORISTILI PIJESAK... a mislim da tada teflon nije ni postojao autistični krastavče jedan, a i da je, ako jedna žica ili bilo koji metal ne može oštetiti teflon, ne vidim razloga zašto bi pijesak.

Ostale postove mi se ne da komentirati. Zaista si smiješan u toj svojoj taštini i egu.
__________________
Ako želiš pobijediti, ne smiješ izgubiti!
Freyra is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:28.