Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2009., 12:08   #21
imam frendicu koja je prošla nekoliko faza unazad godinu dana -od onoga "novi je,moram se naviknuti na njegov način" , pa okrivljavanja sebe "možda ja nešto krivo radim", do traženja izgovora u njegovo ime "možda sam preosjetjiva, stisnut ću zube,možda je imao loš dan...." ali njegovi loši dani i dalje traju,ja sam otišao,ona je još tamo i svaki dan je sve gore - sad je već takva glupost da od 3 voditelja unutar firme - 2 dobije zadatak, njoj ne kaže pa je maltertira za nešto neodrađeno što nije ni tražio,podmetanja nekakva svakodnevno..... ja bih najradije metodom Shaahaba....
Foroom is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:01   #22
Question Mobbing

Zanima me da li netko može dati svoje mišljenje i viđenje situacije o mobbingu, eventualno ispričati neka svoja iskustva.
Zanima me kome se, u slučaju mobbinga, čovjek može žaliti, i kako poslije uložene žalbe izgleda i dalje dolaziti na posao i sretati osobu koja prema vama vrši, ili je vršila, mobbing?
Naime, svakodnevno doživljavam psihičko zlostavljanje i prijetnje otkazom na svojem poslu, uz zadavanje poslovnih zadataka od nadređenog koje je u velikoj mjeri nemoguće ispuniti, upravo zbog toga jer isti taj nadređeni nije sposoban odraditi svoj dio posla i stvoriti preduvjete da ja svoj dio posla odradim kako treba.
__________________
[I]Svaka rit dojde na šekret (prije ili poslije)!!!
agramer666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 18:43   #23
Exclamation Mobbing?

Radim u velikoj firmi, dobili novog šefa koji forsira sa prekovremenim radom (koji se naravno ne plaća).

E sad, ja imam malo dijete od 4,5 godine po koje moram u vrtić jer muž radi od 9-5 a puno i putuje. Nemam nikoga tko bi mogao po dijete, nikakavih baka servisa.

Šef mi sutra naredio da moram ostati na nekom sastanku (helou, kud baš ja sa najmanjom plaćom ) koji počinje u 4 a trajati će do 6 ili 7. Ja mu bar 6-7 puta rekla da mi muž odlazi na put i da jednostavno nemam koga poslati po kćer. A on meni da nek je pokupim ranije i ostavim susjedi! Kao da je neki pas. I kažem mu da ne mogu, on ne odustaje.

Što sad? Ja ostati ne mogu, ne dolazi u obzir da se nečije ambicije lome preko leđa mog djeteta.

Jel me može prijaviti disciplinskoj? Otkaz? Da ja negdje taj mobbing prijavim?

Zadnje uređivanje Tijana : 02.09.2009. at 18:55.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 19:57   #24
Quote:
Tijana kaže: Pogledaj post
Radim u velikoj firmi, dobili novog šefa koji forsira sa prekovremenim radom (koji se naravno ne plaća).

E sad, ja imam malo dijete od 4,5 godine po koje moram u vrtić jer muž radi od 9-5 a puno i putuje. Nemam nikoga tko bi mogao po dijete, nikakavih baka servisa.

Šef mi sutra naredio da moram ostati na nekom sastanku (helou, kud baš ja sa najmanjom plaćom ) koji počinje u 4 a trajati će do 6 ili 7. Ja mu bar 6-7 puta rekla da mi muž odlazi na put i da jednostavno nemam koga poslati po kćer. A on meni da nek je pokupim ranije i ostavim susjedi! Kao da je neki pas. I kažem mu da ne mogu, on ne odustaje.

Što sad? Ja ostati ne mogu, ne dolazi u obzir da se nečije ambicije lome preko leđa mog djeteta.

Jel me može prijaviti disciplinskoj? Otkaz? Da ja negdje taj mobbing prijavim?
Ak' ti ne da nalo za prekovremeni rad, niš' od toga. Ineče, ovo je tek početak. Ako se sada ne izboriš za sebe bolje potražiti drugi posao. Moberi su bolesni ljudi, pritajeni psihopate.
__________________
Anđele moj mili, svojom snagom me zakrili.
albaharija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 20:31   #25
Kakav nalog? U pismenom obliku? Toga nema kod nas u firmi.

Ovo mi je samo usmeno naredio, no ja odlučila da ne ostajem iako on vjerovatno misli da ću se predomisliti.
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 22:24   #26
Radim u školi, svaki drugi dan dođem kući uplakana jer me šef bezrazložno maltretira. Evo na primjer danas - pozove me k sebi zajedno s kolegom paralelkom, ostavi nas pred vratima 20 minuta da čekamo kao šmrkavci. Zatim se bez ikakvog pravog razloga počinje derati, optuživati nas za nešto što nismo krivi da sad ne objašnjavam, prijetiti da će nam uzeti puno radno vrijeme jer on to može. Na školi on je BOG i svi moraju raditi kako on hoće (ne kako zakon kaže jer na njegovoj školi ON je zakon). Ja ga se užasavam i nikada mu se ne uspijevam argumentirano suprotstaviti jer prije ili kasnije počnem plakati. Ima video nadzor po cijeloj školi koji koristi za špijuniranje djelatnika. Isto tako, spremačica mi je rekla da je njima dao zadatak da pod odmorom nadgledaju dežurne učitelje i da mu jave kad je tko s kim pričao i koliko. Učiteljima je zabranio da petminutne odmore koriste za odlazak u zbornicu ?! ili wc. Mi moramo znati kontrolirati svoje potrebe, nismo djeca. Za to postoji veliki odmor. A djecu je zadužio da nose imenike po školi?!
Kad god me pozove da mi nešto naredi, jer on samo zna zahtijevati i naređivati, to napravi tako da mi uopće nije jasno što hoće od mene. Govori o nečemu o čemu nema pojma a misli da je sveznajući pa niti ne zna objasniti. Ali zato zna kasnije tvrditi da je rekao nešto što nije. Između ostalog, probleme rješava na kavi sa svojim biranim društvom, i tu se trača i određuju sudbine nas ostalih smrtnika koji imamo djecu i obitelj te nakon posla odemo kući a ne u lokalnu krčmu.
Problem je što ja konstantno tražim novo radno mjesto ali zasad nisam imala priliku otići već svakim danom postajem sve luđa i psihički rastrojenija...
Ne tražim pomoć od vas jer mi nitko ne može pomoći ali trebala sam si malo dati oduška.
Hvala!
__________________
...pušem i na hladno...
sretna_mama is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2010., 12:28   #27
zanimalo bi me što mogu pravno poduzeti, kada otkrijem mobing, da se zaštitim?
IntractabLe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 00:58   #28
Pravna zaštita srednjoškolaca, studenta, radnika od mobbinga na radnom mjestu

Postoji li pravna zaštita od mobbinga?

Otvaram novu temu, jer na starima nitko ne reagira, ovako možda netko primjeti!!

Zabrana prilaska, bilo što :/ al doslovno, krajnja stvar- pravno poduzeti, znaci ne ignorirati i sl. Hvala
vedrich is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 08:43   #29
http://www.mobbing.hr/ javi se njima
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 08:45   #30
Nemoj otvarati novu temu ako takva vec postoji. Procitaj pravila
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2010., 17:14   #31
Angry Moobing na radnom mjestu

Radim u jednoj lokalnoj splitskoj TV kući.Direktorica provodi moobing prema zaposlenicima,osobito prema meni( na slobodan dan trebam doći raditi ili otkaz,kad smo otvorili bolovanje zbog njenog terora prijetila je lomljenjem nogu,viče da joj sv možemo puhati u g... i takve stvari,verbalno vrijeđanje :glupačo itd.Kome se obratiti?!
irukandji is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2010., 15:52   #32
Quote:
irukandji kaže: Pogledaj post
Radim u jednoj lokalnoj splitskoj TV kući.Direktorica provodi moobing prema zaposlenicima,osobito prema meni( na slobodan dan trebam doći raditi ili otkaz,kad smo otvorili bolovanje zbog njenog terora prijetila je lomljenjem nogu,viče da joj sv možemo puhati u g... i takve stvari,verbalno vrijeđanje :glupačo itd.Kome se obratiti?!
Prijavu (mora biti pismena i po mogućnosti imaj kopiju za sebe) predaj u ljudske resurse i traži razgovor sa direktorom/icom i sve kaži što ti se događa, ako ti se situacija ne promijeni ili postane još i gora ide se na sud (privatno i tu se mora naglasiti da u firmi kojoj radiš su upoznati i da nisu reagirali tada će biti i ona kažnjena po tom pitanju). Danas ti se to relativno brzo rješava, a ta koja ima prošireni vokabular treba snimiti da možeš dokazati da je to zaista tako.
Međutim moraš se dobro psihički pripremiti na sve to, jer ipak nije to lako sve sprovesti.
Magda09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 05:37   #33
Zakon o mobbingu

Jel donesen zakon koji bi štitio radnika od mobbinga.Znam da postoji udruga Mobbing koja se time bavi a za drugo ne.Naime pitam zato jer je nedavno u Srbiji donjet zakon.Citiram:Ne znam da li je isti zakon donet u Hrvatskoj, ali ovde je donet Zakon o mobingu. Doneta je i prva presuda, u korist zaposlenog-podatak od pre par meseci...sada verujem da ima više donetih pozitivnih presuda.
Poslodavac, a ni kolega, ni grupa kolega, Ne smiju više maltretirati pojedinca
Kazne su previsoke.
Ko ima problem na poslu, prvo da se informira u pravnoj službi firme o mogućoj arbritraži-posredovanju pri pomirenju, ako to posredovanje ne pomogne, zadužen je sud.
Gorka Nora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 13:19   #34
A gdje to ovdje?

U Hrvatskoj još nije donijet Zakon o mobbingu, ali postoji nacrt istog. Pravna zaštita od mobbinga (ili kako to sud voli nazivati - šikane) postoji po Zakonu o radu, Zakonu o suzbijanju diskriminacije i Zakonu o obveznim odnosima. Prema Zakonu o radu postoji poseban postupak za zaštitu dostojanstva, gdje se radnik obraća pritužbom poslodavcu ili osobi koja je zadužena za primanje takvih pritužbi (kod poslodavaca koji zapošljavaju 20 i više radnika, a takvi su poslodavci dužni donijeti i poseban pravilnik koji uređuje postupak za zaštitu dostojanstva), i koja onda mora ispitati navode te poslodavcu preporučiti mjere koje može poduzeti - upozorenje, premještaj ili otkaz mobberu. No, što ako mobbingira sam šef/poslodavac?Malo je vjerojatno da će poduzeti sam protiv sebe neke mjere, jel.

Ima i kod nas već i pravomoćnih presuda, samo što bi puno više stvari olakšao Zakon o mobbingu, obzirom mobbing vrlo često nema veze s diskriminacijom, već je jednostavno motivacija za maltretiranje ljubomora, zavist, te psihopatske osobine mobbera koji mora nekog maltretirati.

Osim toga, to je vrlo često i subjektivni doživljaj "mobbingiranog" - kad se meni stranke obrate da su mobbingirane, vrlo često prepoznajem ponašanja koja sam i sama prošla, ali me nisu toliko povrijedila/zauzela sam određeni stav, a koja su zapravo tipična za svaku radnu sredinu. Pokušam im pomoći savjetom kako da se postave, pa kad one počnu mijenjati svoj stav i ponašanje, i "mobbing" prestaje.

Zadnje uređivanje Suey : 26.12.2010. at 13:28.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 13:52   #35
Naravno da sam mislila kod nas,a ne na Marsu.Jedino što znam mi je rekla žena iz udruge Mobbing kad sam tamo volontirala na štandu.Oćeš reći da su mobbingirani ustvari cvilidrete ili pičkice.
Gorka Nora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2010., 13:59   #36
Aha pardon, sad vidim, piše u Srbiji, a stavila si neki citat.

Ajde, baš ću si ga skinuti da vidim što kaže.

Nisam rekla da su cvilidrete, samo ima ljudi koji su nešto osjetljiviji od ostalih i s njima treba dosta razgovarati i dati im potporu, nažalost, često ih okolina ne prihvaća i nemaju se kome obratiti i dobiti podršku.

I pazi malo na izražavanje.

Edit: na sudu je teško nešto dokazati, ako radnik nema medicinsku dokumentaciju, ali nije nemoguće - naime, znam za spor koji je radnik dobio, a nije imao dokumentaciju, tako da mislim da, iako je još zaštita od mobbinga u povojima, kod nas stvari ipak kreću na bolje.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 22:27   #37
Tko tu koga????

Muž radi u firmi koja zapošljava oko 100 radnika.
Firma je dobro stojeća, svi zadovoljni, plača je na vrijeme..
Sve bi bilo savršeno, da ne postoji jedan problem, a taj problem je poslovođa.
Bavi se svojim poslom u Amway-u ( vjerujem da je većina vas čula za to) i navlači zaposlenike u to.
Kad se muž zaposlio, još ga nije ni poznavao, već ga je navlačio na te njihove sastanke i bla, bla, bla, obečavao zarade i ne znam šta sve ne, ali naravno, trebate dati 50 eura da se učlanite.
Kad je muž rekao da ga to ne zanima, jer u ono vrijeme nismo imali novaca za bacanje, poslovođa se počeo prema njemu ponašati katastrofa..
Godine prolaze i firma je zaposlila sezonce.
Poslovođa im je svima na glas rekao da tko će se učlaniti u taj njegov Amway, on će se osobno potruditi da tim ljudima ponude ugovor za stalno.
Ima ljudi koji su se učlanili u nadi da će zaraditi, a kad su vidjeli da će teško prodati nekome noževe od 2500 kn, isčlanili su se, i tu počinje agonija za njih.
Poslovođa je počeo djeliti neke izmišljene pluseve i minuse.
Naravno, oni koji su u Amwyu, imaju same pluseve, a oni koji nisu, svako malo dobe minus, između ostalog za pričanje na mobitel,a u firmi im je takva buka da jedva čuju sami sebe,a kamoli da pričaju na mobitel i slične nebuloze.
Jedan tip radi u firmi 1 godinu, odma se učlanio i plača mu je već 2 puta povišena, a ima ljudi koji rade već 10 godina za istu plaču, bez kune povišice.
Najgore od svega je da i sami vlasnici firme znaju šta se u samoj firmi događa, i nitko ne reagira.

Pa da li je to ok?? Zar nema neki zakon koji bi štitio zaposlenike od provođenja vlastitih interesa tamo gdje ne bi smjeli biti, samo zato jer je poslovođa?
Damolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 01:05   #38
Quote:
Damolina kaže: Pogledaj post
Poslovođa je počeo djeliti neke izmišljene pluseve i minuse.
Naravno, oni koji su u Amwyu, imaju same pluseve, a oni koji nisu, svako malo dobe minus, između ostalog za pričanje na mobitel,a u firmi im je takva buka da jedva čuju sami sebe,a kamoli da pričaju na mobitel i slične nebuloze.
Jedan tip radi u firmi 1 godinu, odma se učlanio i plača mu je već 2 puta povišena, a ima ljudi koji rade već 10 godina za istu plaču, bez kune povišice.
Najgore od svega je da i sami vlasnici firme znaju šta se u samoj firmi događa, i nitko ne reagira.

Pa da li je to ok?? Zar nema neki zakon koji bi štitio zaposlenike od provođenja vlastitih interesa tamo gdje ne bi smjeli biti, samo zato jer je poslovođa?
Naravno da nije normalno. Je li imaju sindikat?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 11:27   #39
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Naravno da nije normalno. Je li imaju sindikat?
Nemaju nikakav sindikat, u tome i je problem...
Damolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2011., 11:35   #40
Quote:
Damolina kaže: Pogledaj post
Nemaju nikakav sindikat, u tome i je problem...
Ali ako zapošljavaju 100 ljudi sigurno imaju povjerenika za mobbing. Neka se raspita u kadrovskoj tko je to.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:09.