Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2011., 23:31   #41
manjak na inventuri,otkaz,inspektorat,sud itd.

Pozdrav svima,imam jednu "nestvarno" stvarnu priču pa molim za neki savjet kako dalje?Žena je radila 6 g.u manjem dućanu koji je držala jedna jača firma.
Nekoliko mjeseci nakon inventure gazdina ekipa je došla na ponovnu inventuru i nakon 4 sata (djelomičnog) popisivanja pojavio se manjak od 90 000 kuna (a zaliha ukupno 110 000).Nakon toga rekli su im da o tome šute,a idući dan da dođu kod direktora.Nakon par sati vrijeđanja,maltretiranja, prijetnji itd.pod prisilom su potpisale ručno napisani zapisnik nakon toga su im podijelili otkaze i tražili da svaka vrati 43 000 kn u roku od 8 dana.Prije te njihove inventure je bila provala i rekli su da je inventura nepotrebna.Nisu im isplaćene 2 zadnje plače niti su im uručene ispl. liste ni papiri potrebni za prijavu na burzu.Poslije toga smo tražili pomoć sindikata(bezuspješno),prijavili inspekciji rada i tužili preko odvjetnika.Sud je trajao 4 mjeseca i ispitani su svi osim moje žene.U međuvremenu je njena kolegica platila svoje 43000 kn, a njoj je na kraju smanjio na 24 000 i dat joj je rok od 2 g. da to plati.Sad je prošla godina dana od zadnjeg ročišta, nama još nije stiglo nikakvo riješenje od suda.U međuvremenu ih je tužila inspekcija i ona je bila pozvana za svjedoka i to rješenje još čekamo. Dal postoji kakva mogućnost da izbjegnemo to plaćanje (žalba,prigovor il sl.) Unaprijed hvala
mate1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2011., 17:44   #42
Kako to mislite "bezuspješno" preko sindikata, što su Vam tamo rekli - spor nema nekog izgleda? Jeste se obratili povjereniku ili pravnoj službi? Ako je član sindikata, uvijek ima pravo na besplatnu pravnu pomoć.

Što je ona tamo uopće potpisivala, kakav zapisnik i što u njemu piše?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2011., 23:51   #43
U sindikatu su joj rekli da joj nemogu pomoći jer nije imala taj zapisnik a zapisnik je zatražio i dobio odvjetnik nakon 2 mjeseca al malo izmjenjen (ispod potpisa su neke stavke dopisane ) osim toga one su potpisale nešto a da im nije dozvoljeno da isto pročitaju.Direktor nije dozvolio da se to pročita.

Samo da dodam da im je na kraju rečeno da im budu napravili tako da im one nikaj nebudu mogle.Usput da pitam dal je moguće da se takvo riješenje od suda čeka godinu dana?

Zadnje uređivanje Katrin : 26.02.2011. at 10:18.
mate1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2011., 22:39   #44
ljudi, kome da se obratim, dali itko zna tko u firmi odgovara za inventurni manjak, kako da prijavim poslodavca ?? koji zakon to spominje ??
__________________
Angry Unpaid Hooker !
SuperQueer is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 20:21   #45
Isplata zadnje plaće i odbijanje zbog inventurnog manjka

Da vam ukratko predstavim svoj proble...
Radim u jednom većem trgovačkom lancu i dao sam otkaz.Prije pola godine imali smo inventuru koja je loše prošla i po nalogu direktora pristali smo potpisati ugovor po kojemu otplaćiva svaki od radnika 4k kuna kroz 18 mjeseci u ratama.Sad kad sam ja dao otkaz dali mi poslodavac ima pravo da mi neisplati zadnju plaću da bi se podmirio taj dug?A taj dug koji je preostao iznosi 2800 kuna taman kolika mi je plaća...
worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2011., 22:15   #46
Duplo manja plata na ugovoru

Živim u susjednoj državi ali su pretpostavljam propisi slični. Na potpisanom Ugovoru o radu sa poslodavcem mi je plata duplo manja od one koju mi isplaćuje preko računa i na koju mi plaća doprinose. Poslodavac je oštro insistirao na tome. Pitanje glasi: da li mi poslije može tražiti da radim kod njega još vremena besplatno jer mi je "platio unaprijed". Napominjem da mi je plata koja je dogovorena i koju mi isplaćuje realna, na ugovoru je realno duplo manja. Još neke negativne posljedice?
mp7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 12:19   #47
Ne može tražiti da radiš besplatno ali te u bilo kom trenutku može nastaviti plaćati po iznosu koji stoji u ugovoru.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 13:03   #48
Sigurna sam da ako sam normalno zaposlena, dakle ako imam ugovor o radu, plaću mogu primati na ruke, jer dovoljno je potpisati isplatnu listu itd... ali načula sam da će se to uskoro promijeniti - točnije od 1.6.2011. da ćemo svi morati primati plaću na račun, jel to istina? Zna li netko kako se zove taj uskoro dopunjen zakon?
emma11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 11:16   #49
Radila sam kod privatnika, d.o.o., koji mi je, radi gospodrske krize, dao otkaz. I ostao dužan 4 paće (od kolovoza do studenog 2010.). Nemam obračune plaća, jer ih nikada nije izdavao. Ali bila sam prijavljena i mogu dokazati da sam radila.
Ja naivno čekam da se on isčupa iz krize, kako bi mi vratio novac, a jedino što mogu učiniti jest da se obratim inspekciji rada, koja mu na licu mjesta, radi nepravilnosti u radu uzima oko 50 000 kn. Nažalost, kod njega su ostale raditi kolege (naravno bez plaće), nadajući se da će "spasiti firmu". Ako on dobije toliku kaznu, ja i moje kolege imamo još manje šanse vidjeti svoj novac. Šta da radim? Bojim se da, prema novom zakonu (valjda ovršnom), sva dugovanja starija od godine dana idu u zastaru. Da li je to istina?
Ja mu NE želim i neću oprostiti dug, jer mi ovo nije prvi da me je privatnik nasanjkao. A nije ni njemu - ovo mu je već nekoja firma ili obrt, tako da mi ga nije ni previše žao - mislim da će nastaviti zarađivati na ljudima, a kad ponestane para - dijeliti otkaze! Šta da radim?
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 08:16   #50
Može li poslodavac uvjetovati banku na koju se prima plaća?

Dakle, može li poslodavac narediti radniku na koju će banku primati plaću i ako može, po kojoj bi to bilo zakonskoj osnovi? Ako ne može, koja bi inspekcija bila nadležna za to?

Sve je meni jasno, i da poduzeća dobivaju kredite od poslovnih banaka pod uvjetom da prenesu plaće tamo, i da ima lijenih službenica koje vire šefovima iz guzice i kojima se ne da uplaćivati na više banaka... Ali ne mogu smisliti niti jednu realnu osnovu po kojoj bi meni poslodavac ili itko drugi mogao narediti u koju banku ću primati svoj vlastiti novac.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 12:16   #51
zakonski ne, ti možeš tražiti isplatu plaće na ruke
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 22:27   #52
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Dakle, može li poslodavac narediti radniku na koju će banku primati plaću i ako može, po kojoj bi to bilo zakonskoj osnovi? Ako ne može, koja bi inspekcija bila nadležna za to?

Sve je meni jasno, i da poduzeća dobivaju kredite od poslovnih banaka pod uvjetom da prenesu plaće tamo, i da ima lijenih službenica koje vire šefovima iz guzice i kojima se ne da uplaćivati na više banaka... Ali ne mogu smisliti niti jednu realnu osnovu po kojoj bi meni poslodavac ili itko drugi mogao narediti u koju banku ću primati svoj vlastiti novac.
Ne.
Državni inspektorat -Inspekcija rada.

Inspekciji rada treba samo podnijeti prijavu s kratkim obrazloženjem o kakvom se kršenju zakona radi, a inspekcija reagira u roku 30 dana.
Dakle, inspekciji rada ne treba podnositi posebne dokaza (ali ako ih imate možete ih priložiti), a inspekcija će reagirati u pravilu na svaku prijavu.
__________________
ah..i dalje...ah
krpica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2011., 23:09   #53
Ne, imaš pravo birati, ali postoji kvaka zašto žele da je račun otvoren u istoj banci! Svaka transakcija se plaća. Tako tvoja plaća od recimo 5000 kn (netto) poslodavca košta (znači lpam brojeve napamet primjera radi) 8500 kn. U trenutku plaćanja banka naplaćuje
a) ista banka - prijenos (npr 0.5 kn) + plaća sjeda odmah
b) druga banka - razmjena sredstava izvan banke (npr 5 kn, ili 10 kn), a plaća sjeda tek drugi dan nakon što su obračuni gotovi.

Zato vole da se računotvori u istoj banci. Jeftinije im je, i brže dobivaš novac.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 09:42   #54
-500 kn

Ovako,radim u jednoj privatnoj trgovini i naš vlasnik je odlučio nagraditi najboljeg prodavača u mjesecu sa 500kn a najlošijem prodavaču oduzeti 500kn...Nemamo nikakve bonuse nego nam tih 500kn oduzima sa plaće koja nam piše u ugovoru. Smije li to po zakonu?? hvala unaprijed na odgovorima
vitomircorleone is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 12:41   #55
Ne smije.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2011., 13:39   #56
Neisplata place, zaostaci.

poz

prvo kratka prica

postoji firma koja:
- nije isplatila placu 3 mjeseca
- duzna jos pola place za jedan mjesec iz 2010
- isplata place radniku je bila po 85%, 80%, 90% znaci nikad 100%
- od x mjeseca 2010 placa cijeloj firmi je smanjena na 3k kna, s time da je ugovor redovito potpisivan na isti koeficijent
- radnik ima nekih xxx sati rada viska
- radnik ima ugorov o radu, koji mu se produljuje svaki mjesec
- firma je u blokadi racuna


sad me zanima

dali radnik moze kako tuzbom direktora firme, dobiti sve te zaostatke i neisplacene place, ali ne tuzbom kao direktora firme, vec kao osobe, (ako nesto takvo postoji, zbog neodgovornog vođenja firme,...) znaci da se direktoru sjedne na placu, ako si ju on jos isplacuje, ili mu se u dvoriste posalje suca, ovrsitelja, i/ili popljeni pokretnina ili nekretnina, tolki dug nije ali opet... bar da se nekako izvuku ti zaostaci.


hvala
Johnny 3 Tears is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 09:18   #57
Inspekcija rada!
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 09:27   #58
prijaviti inspektoratu koji je zadužen za to područije
XPS-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 10:02   #59
Ja vas ljudi ne mogu razumjeti. Čekate mjesecima svoje plače i vjerujete u neka čuda (vezano na post od Mel1) da će se izvuči netko iz krize kome to nije prvi put da zavlači radnike. I da nije kriza, on bi tako poslovao, jer se u RH posluje tako od kada ona postoji, a ova kriza im je samo još više dobro došla, kao izgovor, da mogu muljati i imati razlog za svoje neuspjehe i iskorištavanje.

Podnesti odmah tužbu.

Istina, dugo traju, ali možda ako poslodavac vidi da je tužen možda se uspijete dogovoriti. Ne ti i direktor, nego odvjetnik i poslodavac.

Zadnje uređivanje Katrin : 28.04.2011. at 09:21.
morčić_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2011., 11:58   #60
to je istina ljudi nasjedaju na priče i ne žele se nikome zamjerit a ne zanju da idu sebi na štetu i da drugi to iskorištavaju a kad dođe voda do grla e onda je kasno!
XPS-ZG is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:49.