Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2011., 13:14   #61
Quote:
morčić_ri kaže: Pogledaj post
Ja vas ljudi ne mogu razumjeti. Čekate mjesecima svoje plače i vjerujete u neka čuda (vezano na post od Mel1) da će se izvuči netko iz krize kome to nije prvi put da zavlači radnike. I da nije kriza, on bi tako poslovao, jer se u RH posluje tako od kada ona postoji, a ova kriza im je samo još više dobro došla, kao izgovor, da mogu muljati i imati razlog za svoje neuspjehe i iskorištavanje.

Podnesti odmah tužbu.

Istina, dugo traju, ali možda ako poslodavac vidi da je tužen možda se uspijete dogovoriti. Ne ti i direktor, nego odvjetnik i poslodavac.

Hvala, istina sve od riječi do riječi.

Jučer sam prijavila svojeg bivšeg poslodavca inspekciji rada (postoji obrazac na net-u), pa ću vidjeti što dalje.


Da li zna netko koliko treba inspekciji rada da reagira?

Zadnje uređivanje Katrin : 29.04.2011. at 13:32.
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 09:08   #62
Znači prijavila inspekciji rada, tražila svoje obračune plaća, nakon više od tri tjedna zovem inspektoricu kod koje je predmet, ona je poslala poslodavcu neki dopis, on joj preko odvjetnika javlja da je na bolovanju 7 dana, pa ona sada ništa nemože, neka je ja nazovem za 8 dana....

Inspektorica NIJE izašla na uviđaj, nije mu opalila kaznu od 60-100 tisuća kuna kazne na licu mjesta radi teže povrede zakona.

Ako ima još tko kakav prijedlog tipa prijavi gada Državnom inspektoratu Republike Hrvatske kako bi mu pomogli da se glatko i nekažnjeno izvuče, što radi svoje nesposobnosti, što radi toga što je pokvaren do srži, što radi toga što radi o ljudskim sudbinama, što radi toga što se država na vrijeme pobrine za svoje doprinose i PDV, a za plaću radnika niko ne brine - neka ga ovdje podjeli s nama koji smo radi takvih u minusu, na burzi, ne dobivamo plaću itd., itd...

Zadnje uređivanje Katrin : 16.05.2011. at 09:48.
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 10:14   #63
krsi li poslodavac zakon?

Pozz,
zaposlena sam u jednoj velikoj tvrtki, dijelu korporacije editirano. Radim kao prodavač i nedavno je donesena odluka uprave da nam više nece isplačivati stimulaciju pa sada radim za minimalac.Na posljednjoj inventuri utvrđen je određeni manjak te sada žele nas prodavače za to teretiti oduzimanjem po 300 kn svaki mjesec narednih godinu dana sa minimalca.Sada cekamo da pošalju dopis koji bi mi trebali podpisati kao potvrdu da nam smiju skidati sa minimalca. Takodjer nam se prijeti da ukoliko odbijemo potpisati da smo suglasni da nam se skida sa place navedeni iznos, onima koji su na ugovoru da mogu traziti novi posao jer im nece produziti isti, dok nama koji imamo na neodredjeno da ce nas degradirati na poziciju nize, odnosno prebaciti nas na drugo radno mjesto. Znam da u pravnom smislu postoji presumpcija nevinosti koja kaze da nitko nije kriv dok mu se ne dokaze krivnja, pa tako vjerujem da i u ovom slucaju vrijedi isto. Kako mogu meni uzimati dio place ako nisam za nista kriva? Radi se o poslovno prodajnom prostoru od 200 m2, gdje se nemali broj puta znalo dogoditi da rade samo 2 prodavaca, znaci jedan za blagajnom, dok je drugi u prostoru sa kupcima, fizicki moze biti u kontaktu samo sa jednim dok ovi drugi mogu raditi cuda po prostoru i to iskoristavaju i kradu, postoji cak i nekoliko video snimki koje su kamere zabiljezile kako NN osoba krade iz ducana. Please, pomagajte ako netko zna so da ucinim, samo mi nemojte govoriti za sindikat jer je to sve hrpa olosa koja ne brine za nikoga. Hvala svima koji daju odgovor.
muppet1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 10:25   #64
Sve te odluke, suglasnosti i slična skidanja s plaće su u biti polulegalne.
Neki se pozivaju na razno-razne pravilinike o inventuri i sl.
Poslodavac ne može ništa radniku skinuti s plaće bez potpisane suglasnosti(zato ti obrasci). U protivnom te mora tužiti. Zato su vas i spremni zastrašivati.
S druge strane, nije im problem ostvariti tu prijetnju, jednostavno ti odbiju produžiti ugovor, što mogu bez problema. Vjerojatno će naći način da
Koliki manjak je utvrđen? Ima li išta što ušućuje da je netko od radnika, poslovođa odgovoran za manjak?

Ako ne želiš na sindikat, možeš se žaliti inspekciji rada.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 10:42   #65
Ja osobno imam ugovor za stalno i meni prijete u rukavicama da ce me prebaciti na drugo ''losije'' radno mjesto, takodjer zaboravih napomenuti da je kroz ducan prodefiliralo jos 3 ljudi koji vise ne rade tamo, jedan od njih je bio i poslovodja za vrijeme dok je radio.
muppet1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 10:47   #66
Utvrdjen je manjak od nekih 30 000 kn, a zaliha robe na skladistu vrijedi oko 3 500 000 kn, vjerujem da s obzirom na specificnost radnog mjesta postoji neki dozvoljeni manjak na inventuri s obzirom da nemamo ni zastitara, a ovi sustavi tehnicke zastite se lako daju prevariti metodom skidanja zastite, te se vrlo lako roba moze iznijeti iz ducana bez aktiviranja alarma. Ponavljam, nemali broj puta se dogodi da u smjeni rade samo 2 djelatnika i fizicki je neizvedivo da se paze svi dijelovi ducana i da sve bude pod nadzorom dok su kupci u prodajnom prostoru. U teskoj sam financijskoj situaciji, kada su rekli da nema vise stimulacije, sutjela sam. Sada zele skidati i sa minimalca za koji radim, da li se to moze i koji su moji moguci potezi jer ne zelim placati nesto zasto ne postoji moja direktna krivnja.
muppet1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 10:51   #67
Radnik odgovora za štetu poslodavcu koju je učinio namjerno ili krajnjom nepažnjom. Dakle ili sam uzeo (što se mora dokazati na sudu) ili npr. razbio službeni automobil jer je bio pijan...

Ovime vi u biti potpisujete da ćete dobrovoljno davati novce poslodavcu, jer to želite.

Imate sindikat, zastupa besplatno.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2011., 11:02   #68
Kakav mrtvi sindikat, to je hrpa klosara koja se brine samo za svoje guzice a la Matijasevic i njemu slicni.
muppet1111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2011., 12:28   #69
Ugovorena plaća nesmije se dirati bez suglasnosti obiju strana. Poslodavac vam legalno može odbiti od ugovorene plaće jedino ako mu prethodno date suglasnost za to. Zato nemojte potpisivati nikakve izjave, suglasnosti ili sl.
puščica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 16:30   #70
Quote:
muppet1111 kaže: Pogledaj post
Utvrdjen je manjak od nekih 30 000 kn, a zaliha robe na skladistu vrijedi oko 3 500 000 kn, vjerujem da s obzirom na specificnost radnog mjesta postoji neki dozvoljeni manjak na inventuri s obzirom da nemamo ni zastitara, a ovi sustavi tehnicke zastite se lako daju prevariti metodom skidanja zastite, te se vrlo lako roba moze iznijeti iz ducana bez aktiviranja alarma. Ponavljam, nemali broj puta se dogodi da u smjeni rade samo 2 djelatnika i fizicki je neizvedivo da se paze svi dijelovi ducana i da sve bude pod nadzorom dok su kupci u prodajnom prostoru. U teskoj sam financijskoj situaciji, kada su rekli da nema vise stimulacije, sutjela sam. Sada zele skidati i sa minimalca za koji radim, da li se to moze i koji su moji moguci potezi jer ne zelim placati nesto zasto ne postoji moja direktna krivnja.
Kod nas je dozvoljeni manjak 0,45% od prometa. I odgovara isključivo poslovođa.
telegrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 21:29   #71
Isplaćivanje plaće u potrošačkim bonovima

Evo pišem jer sam više isfrustriran činjenicom da mi majci plaća em kasni po 3-4 mjeseca, em ono malo što dobije dobije u par navrata (30% sad, 15% kasnije i sl.), em to malo bude u potrošačkim bonovima.

Pa u p.m. kako tim bonovima platit struju, vodu i ostale režije? Kako kupit odjeću i obuću? Kako kupit IŠTA osim onoga što se prodaje u dućanima gdje bon vrijedi?!!

A da ne spominjem dućane. Redovito su to najskuplji dućani u gradu, i onda kad dobiješ 350kn u bonu ta roba je precijenjena i da imaš gotovinu mogao bi ju kupit za 20% manje u drugim dućanima.

Mislim evo par primjera zadnjeg bona u Merkuru:
- kinder pingui 4.50 a drugdje je uglavnom oko 3
- sardina s povrćem 10 a drugdje je oko 8
- tikvice 6kn a na pazaru i drugdje oko 2-3kn
- cekin pohana piletina (ono pakovanje od 10kom) 15kn a drugdje uglavnom oko 10kn

Nadam se da će se neki sabornik sjetiti da bi tu praksu trebalo ukinuti
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 21:50   #72
Ta praksa nije zakonita, prema Zakonu o radu plaće se moraju isplaćivati u novcu.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 08:23   #73
Zakonita je jer u zakonu o radu isplata plaće koja nije u novcu poslodavac ne čini prekršaj jer ga nema u kaznenim odredbama.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 08:49   #74
Nije važno što ga nema u kaznenim odredbama. Zakon o radu kaže da se plaća i naknada isplaćuje u novcu. Znači ako su umjesto plaće ili dijela plaće dani bonovi ili nešto slično, zapravo možemo smatrati da plaća niti nije isplaćena i radnik i dalje ima pravo na svoju plaću bez obzira na bonove koje je dobio.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 09:02   #75
Ne, nemožeš tako smatrat niti poslodavca možeš kaznit za to.Netko je nešto zaboravio (slučajni ili namjerno) ubaciti u kaznene odre4dbe.Gdje su vrli sindikati da riješe nepravilnosti ako netko drugi neće.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 10:19   #76
Čak da si i u pravu da ne možeš tako smatrati (ali smatram da nisi jer zakon o radu jasno kaže što je plaća, a to nisu bonovi) postoje i drugi zakoni osim Zakona o radu, tako Zakon o čeku u čl. 28 kaže:
"Zabranjeno je pravnim i fizičkim osobama izdavanje i uporaba pisanih isprava (bonova i sl.) koje služe kao sredstvo plaćanja proizvoda i usluga te za isplatu plaća i naknadu troškova i ostalih materijalnih prava, čije izdavanje i uporaba nije utvrđena Zakonom i drugim propisima na temelju zakona."
Uz:
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 20.00000 do 200.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj pravna ili fizička osoba, ako postupi protivno odredbi članka 28. ovoga Zakona.
(2) Za prekršaj iz stavka 1. ovoga članka kaznit će se odgovorna osoba u pravnoj osobi novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 20.000,00 kuna.

Pa evo i kazne za poslodavca.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 10:57   #77
te za isplatu plaća i naknadu troškova i ostalih materijalnih prava, čije izdavanje i uporaba nije utvrđena Zakonom i drugim propisima na temelju zakona."


Stoji.Možda je to dodano u kolektivnom ili ugovoru u radu ili se bazira na kakvom zakonu ili propisu o trgovini ili kompenzacijama,cesijama itd.To bi sve trebalo provjerit.Uglavnom stanje je dugogodišnje i dugo će i bit.Kako god državi je svejedno vrti se roba i lova i bit će pdv-a.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2011., 08:58   #78
Evo, da se javim - možda će nekome biti od koristi.

Nakon malo natezanja - dobila sam od bivšeg poslodavca (preko inspektorata rada) svoje obračune plaća, i to s punim iznosima - dakle ne s onim umanjenim (pola na račun, pola ispod stola), nego s punim iznosima, odnosno onako kako je stajalo u potpisanom ugovoru o radu.

Sada sam obračune proslijedila odvjetniku koji će ispuniti obrazac - prijedlog za ovrhu te ga predati nadležnom sudu. (to isto može napraviti javni bilježnik na trošak ovršenika)

Inspektorica me uvjerava kako ovrha ide bez obzira na eventualni prigovor (koji po njoj nema smisla, budući da mi je bivši gazda dao obračune neiplaćenih plaća - on sam priznaje dug).

Sad čekam.
Mel1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2011., 17:36   #79
Pozdrav
i ja imam problem sa neisplatom plača.
firma je u blokadi i poslodavac nam nije isplatio zadnje 2 plače,a vjerojatno neće ni treču. Koji se moje mogučnosti? Kako da naplatim svoja potraživanja?
Molim savjet!!
kilik88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 13:21   #80
Napraviš isto kao i kolegica u postu iznad tvojeg, uzmes od poslodavca obracun plaće i predaš javnom bilježniku da mu ide ovrha, cim mu sjednu neki novci, prvo ce se naplatiti tvoja plaća.
Vare is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:27.