Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.05.2012., 23:10   #1
Zamrzavanje radnog odnosa

Radim u prosvjeti na neodređeno vrijeme i dobio sam priliku za zaposlenje u državnoj upravi, također na neodređeno vrijeme. To je ono što dugo čekam i priželjkujem, ali zanima me jedna stvar: je li pametnije na starom radnom mjestu jednostavno dati otkaz ili zamrznuti radni odnos? Netko mi je spomenuo tu mogućnost da se mogu unutar godinu dana vratiti na staro radno mjesto ako mi se novo ne svidi ili dobijem otkaz ili nešto treće.

E sad, znamo kakva su vremena i treba predvidjeti sve situacije te se dobro osigurati. S druge strane, moj trenutni poslodavac ima svoje razloge zašto mi preporučuje zamrzavanje radnog odnosa pa pitam ovo na forumu čisto zato da čujem mišljenje nekog neutralnog. U svemu mi je neobično da se prema ZoR-u spominje zamrzavanje u tri slučaja: produženje porodiljnog dopusta, privremeni rad u inozemstvu i kazna zatvora do 6 mj.

Ono što me najviše zanima je može li to na bilo koji način utjecati na novo zaposlenje, hoće li stari poslodavac zadržati neke dokumente, može li to novi poslodavac saznati, itd. Neobično mi je što nisam nikad čuo da je netko drugi iskoristio sličnu mogućnost kad već tako dobro zvuči; kao sjedenje na dvije stolice...
Charon121 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 14:56   #2
Vjerojatno misliš na neplaćeni dopust, odnosno mirovanje radnog odnosa.

Sukladno čl. 66 Zakonu o radu NN broj 149/09:

(1) Poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust.

(2) Za vrijeme neplaćenoga dopusta prava i obveze iz radnog odnosa ili u svezi s radnim odnosom miruju, ako zakonom nije drukčije određeno.

Dakle, poslodavac može radniku na njegov zahtjev odobriti neplaćeni dopust. Neplaćeni dopust nije pravo radnika koje poslodavac mora dati, nego o volji poslodavca ovisi hoće li neplaćeni dopust odobriti ili ne. S druge strane, Zakon ne postavlja nikakva ograničenja glede neplaćenog dopusta, pa ne navodi posebne razloge zbog kojih se može odobriti neplaćeni dopust, a niti ograničenja trajanja neplaćenog dopusta, što znači da neplaćeni dopust može trajati onoliko koliko se radnik i poslodavac dogovore. Prema tome, o neplaćenom dopustu treba razgovarati s poslodavcem, objasniti mu razloge i pokušati se s njime dogovoriti. Za vrijeme neplaćenog dopusta prava i obveze iz radnog odnosa i u vezi radnog odnosa miruju, a poslodavac će napraviti odjavu sa zdravstvenog i mirovinskog osiguranja za radnika za vrijeme neplaćenog dopusta.
__________________
Post nubila Phoebus.
Zikomid is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2012., 14:01   #3
imam sličan "problem" kao i autor teme.

tražila bih neplaćeni na godinu dana zbog rada u inozemstvu u struci. inače radim u prosvjeti i predajem strukovne predmete.

ono što me strašno zanima, da li je uvjet za dobijanje neplaćenog u prosvjeti stručno usavršavanje, ili je samo riječ o dobroj volji poslodavca?
volim čokoladu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 20:54   #4
samo dobra volja poslodavca. imala sam primjer djevojke koja je dobila posao u nato-u u afganistanu, radila u drzavnoj tvrtki. nisu joj odobrili neplaceni. jedan je otisao kod privatnika i vratio se u velikom stilu natrag na posao nakon nekoliko godina.
iskljucivo dobra volja poslodavca i nista drugo
__________________
štedim pa šta košta da košta
sidora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 22:56   #5
Molila bih savjet i /ili odgovore ako je netko bio u sličnoj situaciji ili ako mi može poslat pravilnik gdje mogu sa sigurnošću isčitati sljedeće;

- trenutno sam na porodiljnom (ističe 02.02.2014.)
- nalazim se u inozemstvu sa obitelji (mm radi, starije dijete je krenulo u školu ovdje)

- htjela bih iskoristiti naknadu sa burze ako dobijem otkaz (to ću dog sa nadređenim) jer imam neprekidnog r. staža 11 godina, dali je to moguće ako se mjesečno ne javljam referentici i ako samo odradim prijavu i konzultacje..?
- dali postoji mogućnost zamrzavanja r odnosa i što u tom slučaju poslodavac plaća za mene, dali neki oblik davanja ili ne, dali sam na teret hzzo-a... ?
- koji mi je rok za prijavu na mirovinsko nakon otkaza i na burzu rada?

Zaista se ne mislim skoro vraćati u Zg.(raditi), pa ne znam što napraviti i koju opciju odabrati....
Što u tom/mom slučaju najbolje učiniti?!
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 23:04   #6
Quote:
Little Floramy kaže: Pogledaj post
dali je to moguće ako se mjesečno ne javljam referentici i ako samo odradim prijavu i konzultacje..?
na ovaj dio još nitko živ nije znao odgovor u petak... bijah na burzi... referentica mi rekla da se ukinulo svakomjesečno javljanje, ali nije ni sama znala da li to znači telefonsko javljanje ili će javljanje biti svakih par mjeseci

rok za mirovinko ne postoji

postoji rok za zdravstveno i za burzu... 30 dana
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2014., 23:25   #7
Sad mi je mm rekao da je uputio službeni upit na burzu rada pa ču pričekati njihov odgovor, koji se nadam da će stići :P
Hvala na ovom dijelu odgovora , čim saznam ja javim što su nam odgovorili.
__________________
The light of morning decomposes everything
Little Floramy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2014., 00:08   #8
Quote:
Little Floramy kaže: Pogledaj post
Molila bih savjet i /ili odgovore ako je netko bio u sličnoj situaciji ili ako mi može poslat pravilnik gdje mogu sa sigurnošću isčitati sljedeće;

- trenutno sam na porodiljnom (ističe 02.02.2014.)
- nalazim se u inozemstvu sa obitelji (mm radi, starije dijete je krenulo u školu ovdje)


- dali postoji mogućnost zamrzavanja r odnosa i što u tom slučaju poslodavac plaća za mene, dali neki oblik davanja ili ne, dali sam na teret hzzo-a... ?


Zaista se ne mislim skoro vraćati u Zg.(raditi), pa ne znam što napraviti i koju opciju odabrati....
Što u tom/mom slučaju najbolje učiniti?!
ako imas stalni posao, nemoj davati otkaz nego se pokusaj dogovoriti za neplaceni roditeljski dopust do 3. godine zivota djeteta! vise info imas ovdje: http://www.iusinfo.hr/dailycontent/T....aspx?id=14391

poslodavcu to ne predstavlja nikakav trosak, odjavljuje te s mirovinskog i zdravstvenog; zdravstveno ostvarujes preko muza, a s hzzo-a nemas nikakvu naknadu!
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2014., 13:57   #9
evo pozdrav svima....ja također imam situaciju da radim u jednoj školi i imam ugovor na neodređeno.Djevojka je dobila posao u Njemačkoj preko rođaka na nekoliko mjeseci sa mogućnošću produljenja i mogli bi isto tako jedan sredit meni pa me zanima da li je moguće zamrznut svoje radno mjesto na nekoliko mjeseci.Prednosti rada ovdje su što radim na održavanju kao domar i nije fizički teško a i posao mi je jako blizu kuće a mane su to što školi prijeti zatvaranje zbog malog broja djece tj ne još ove i iduće šk.god.a poslije tko zna pa bih za godinu i pol mogao bit tehnološki višak.Prednosti Njemačke su što bih bio sa djevojkom hahahah,relativno je dobro plaćeno no međutim neznam koliko je sigurno ovdje ostavit dobar posao i otići u nešto nepoznato pa mi se ideja sa zamrzavanjem radnog mjesta čini jako prihvatljiva.Pa dali itko zna je li to moguće i kakva je procedura glede toga....unaprijed hvala!!
borik99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 09:52   #10
S obzirom da mi instituije u RH ne mogu pomoći, pitam ovdje ako netko ima sličan problem....

Radi se o osobi koja je za stalno zaposlena u RH i ima priliku otići na 6 mj raditi u Irsku. Može li zaposlenje u RH staviti u stanje mirovanja (neplaćeni dopust) i raditi tih 6 mj na ugovor na određeno u Irskoj?

S obzirom da su obje zemlje u EU?
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2015., 11:31   #11
Može uzeti neplaćeni dopust samo ako to poslodavac odobri.

Za vrijeme neplaćenog dopusta sva prava miruju, ne ide mirovinsko ali ne ide niti zdravstveno osiguranje.
Znači osoba na neplaćenom dopustu mora se sama pobrinuti oko svog zdravstvenog i sama ga plaćati.

A to da li može otići raditi u Irsku, pretpostavljam da može. Ne vidim razloga zašto ne, ali to treba još i u Irskoj provjeriti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 20:32   #12
je li krajnji rok neplacenog dopusta (ne za njegu djeteta, nego odlazak u inozemstvo) godina dana, ili se moze dobiti i vise (naravno, ukoliko poslodavac odobri)?
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 09:03   #13
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
je li krajnji rok neplacenog dopusta (ne za njegu djeteta, nego odlazak u inozemstvo) godina dana, ili se moze dobiti i vise (naravno, ukoliko poslodavac odobri)?

ja sam na internetu našla ovo koliko mi je to točan podatak? Mogu li se po tome orijentirati?

Mi nudimo čovjeku ugovor na 6 mj probnog rada točno istaknuti od kad do kad. Full zdrastveno i mirovinsko, ali u Irskoj, znači ne u RH...
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 09:31   #14
Quote:
roga27 kaže: Pogledaj post
ja sam na internetu našla ovo koliko mi je to točan podatak? Mogu li se po tome orijentirati?
To ti je tekst iz 2011 godine, dakle prije ulaska u EU.
Mijenjalo se dosta zakona, pa se nemoj baš po tome ravnati.

Koliko čujem poslodavci nerado odobravaju duge neplaćene dopuste.
Zašto?
Zato što, iako poslodavac odjavljuje radnika i ne plaća mu nikakve doprinose niti plaću pa radniku ne ide staž, radnik je i dalje u radnom odnosu.
Kako je duljina radnog odnosa bitna kod korištenja nekih drugih prava radnika tako da se i taj vremenski period računa kao radni odnosu kod npr. izračuna otpremnine u slučaju otkaza, izračuna duljine otkaznog roka i slično.

Trajanje neplaćenog treba regulirati s poslodavcem, na njemu je da procjeni koliko želi ili ne želi odobriti.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 10:08   #15
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
To ti je tekst iz 2011 godine, dakle prije ulaska u EU.
Mijenjalo se dosta zakona, pa se nemoj baš po tome ravnati.

Koliko čujem poslodavci nerado odobravaju duge neplaćene dopuste.
Zašto?
Zato što, iako poslodavac odjavljuje radnika i ne plaća mu nikakve doprinose niti plaću pa radniku ne ide staž, radnik je i dalje u radnom odnosu.
Kako je duljina radnog odnosa bitna kod korištenja nekih drugih prava radnika tako da se i taj vremenski period računa kao radni odnosu kod npr. izračuna otpremnine u slučaju otkaza, izračuna duljine otkaznog roka i slično.

Trajanje neplaćenog treba regulirati s poslodavcem, na njemu je da procjeni koliko želi ili ne želi odobriti.
Može li se taj dio regulirati suglasnošću između poslodavca i radnika?

Primjerice da se stavi nešto kao anex ugovora ako djelatnik se ne vrati na posao tad i tad smatra se da je svojevoljno dao otkaz (pa onda nema otpremnine) ili da ukoliko ne najavi mj dana prije isteka probnog roka u inozemstvu da se planira vratiti raditi da mu se taj zadnji mj računa kao otkazni?

Zvala sam dvije institucije u RH - Ministarstvo rada i HZZ - prvi su rekli da se to ne može i da je protuzakonito biti na dopustu u RH i biti zaposlen u Irskoj

Drugi su rekli da se to može, ali da se mora točno specificirati od kad do kad i ako se djelatnik nakon 6 mj ne vrati na posao dobiva otkaz? e sad... tko tu koga?
__________________
Žene nisu objekti, i kad se postaviš prema njima kao osobi, onda dobiješ onu "Dama na ulici, kurva u krevetu, samo za tebe!" by sused
Man er ikke norsk med mindre man kan navngi fem typar snø :D
Say goodbye to my John Cocke!—John Locke
roga27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 10:35   #16
Nisam sigurna da se tako nešto može regulirati.
Neke izjave ZOR smatra pravno ništavnima, npr. odricanje od korištenja godišnjeg odmora.
Te detalje ti je najbolje vidjeti s odvjetnikom.

Od ove dvije institucije ova druga verzija mi djeluje i logična.
A ne znam i koji bi poslodavac uopće pristao dati nekome neplaćeni godišnji na neko nedefinirano vrijeme.

Probaj si još nazvati pravne savjetnike RRIF-a :
http://www.rrif.hr/savjeti.html
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 18:45   #17
Poz svima. Radim u jednom trg. centru i zanima me mogu li dobiti i na koliko neplaćeni dopust. Funkcionira li to samo u državnim firmama. Htio bi ići u inozemstvo pa recimo da mi ne bude dobro ili nešto treće da se mogu vratiti na stari posao.
efos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 19:24   #18
Quote:
efos kaže: Pogledaj post
Poz svima. Radim u jednom trg. centru i zanima me mogu li dobiti i na koliko neplaćeni dopust. Funkcionira li to samo u državnim firmama. Htio bi ići u inozemstvo pa recimo da mi ne bude dobro ili nešto treće da se mogu vratiti na stari posao.
Možeš, naravno.

No, ako ti dopusti poslodavac, kao i u državnim tvrtkama, nema razlike.

Nema vremenskog ograničenja, dakle sve je stvar dogovora.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 19:32   #19
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Možeš, naravno.

No, ako ti dopusti poslodavac, kao i u državnim tvrtkama, nema razlike.

Nema vremenskog ograničenja, dakle sve je stvar dogovora.
Hvala!
Još samo nešto. Ima li veze što sam još na određeno?
efos is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 19:59   #20
Quote:
efos kaže: Pogledaj post
Hvala!
Još samo nešto. Ima li veze što sam još na određeno?
Mislim da ne.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:35.