Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Pogledaj rezultate ankete: KUNA: Devalvacija ili status quo?
Devalvacija - pa naravno, treba stvari dovesti na svoje mjesto 67 40.61%
Status quo - u ovoj situaciju najbolje ja ostane čvrsta kuna 98 59.39%
Glasovatelji: 165. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.03.2017., 21:30   #5681
[QUOTE]
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Kocare, začuđujuće dugo ti treba da shvatiš kako si ti jedini gospodar toga kako će tvoj novac biti investiran jer ti sam biraš gdje će biti.

Ako ti ne paše kako banke njima barataju, kao što ti je rečeno prije nekoliko postova, nazovi ih danas i sva svoja sredstva s računa digni sutra.
To, da ti (ili netko drugi, svejedno) "nisi znao da ga oni investiraju", je samo tvoj problem i ukazuje samo na tvoju veliku razinu neznanja, ništa više.
To, da bi ti (i svaki pojedini štediša) davao izravno odobrenje za svaki pojedini plasman, je nepraktična, bizarna, i glupa ideja. Koliko je štediša? Kako bi oni to "odobravali"? Zašto? I s kojim znanjima?

"Odobrenje" im daješ u globalu, a to je jedini mogući način, i to tako da ostavljaš sredstva ondje, ili ih - već sutra - povučeš s računa.


Kao što sam rekao, "odneseš im novac i deponiraš ga" je točka u kojoj je sva analiza te situacije gotova.

Nije jasno zašto ti toliko treba da shvatiš kako novac - ne moraš držati u banci.
Očlito imamo problema sa semantikom i značenjem riječi štednja.
Ja teško shvaćam da ako sam novac dao na štednju, da to znači da netko sa njime može raspolagati bez moga odobrenja i prema svom nahođenju.

Nema tu nikakvog neznanja, nego neslaganja sa postojećim "generalnim" pravilima i ponašanjem banaka.
No to je poduga priča i teško će je shvatiti netko kome su samo službeni izvori vjerodostojni i mjerodavni.
Ima niz razloga zašto novac deponiramo u banke i to nije primarno namjera za zaradom na kamatama. Za zaradu na uloženom novcu postoji niz načina, ako dobro uložiš mnogo unosnijih od "štednje" .
To što mi preporučaš da ne držim novac u banci podsjeća me na neke izjave poput "ako im se ne sviđa , nemoraju živjeti u Hrvatskoj"
Uvjeren sam da nisi tako mislio.
Kao što sam i ja uvjeren da sustav nije "generalno" dobar, nego je dobar samo za pojedince.

Quote:
Netočno


Ima ih, da.
No, da bi se to radilo mora se baratati osnovnim znanjima.

Puno je više onih koji lupetaju koješta, ili su jednostavno naivni pa ih ozareni teoretičari zavjera lako zavedu, i za to svoje lupetanje misle da je "propitivanje dogmi i diranje tabu tema".
Točno, pročitaj svoje prethodne upise, kao i dio ovog kvotanog o "osnovnim znanjima"


Quote:
Nije jasno na temelju čega ti pokušavaš provući ovu seriju ad hominema prema meni kroz čitavu seriju postova. "Režimski aparatčik", "vjeruješ isključivo režimu", "vjeruješ Vujčiću", "kreativac", i toliko si toga nalupetao da je to milina.

A na temelju koje točno rečenice ili pasusa? Jesi li se zamislio malo o tome zašto to pišeš, i s kojim argumentima?
Reći ću to svakom tko vjeruje samo službenim izvorima i napisano shvati kao generalno a ne osobno

Quote:
Ovo je kao da sam ti rekao da je 2+2 je 4, a Pernar da je matematika samo oruđe kojim elite ugnjetavaju mase, i ti potom prelaziš na "Stipe je režimski nekreativni blablabla" tiradu.
Eto opet semantika, jer "generalno i osobno ne razumjevamo isto


Quote:
Onda nemoj pisati o njemu.
Izraziš empatiju prema sugovorniku a on se ljuti.
E ta semantika


Quote:
-Stipe
prof. r. #kocar#
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:34   #5682
Quote:
mkovac67 kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/n...ke/951681.aspx

Sadašnjoj gospodarskoj situaciji u Češkoj pomogla je i intervencija Češke narodne banke (ČNB) u vidu slabljenja krune.


Češka nema euro, ali posljednje 3 godine ima vezanu svoju valutu krunu za euro, kao pripremu za ulazak Češke u eurozonu. Češka se međutim predomislila. Centralna banka je najavila odvezivanje krune od eura i otvaranje mogućnosti slobodnog određivanja tečaja, što sve u svemu ima politički značaj CZEXIT-a. Češka je akomulirala visoke devizne rezerve, što svakako olakšava taj monetarni manevar.
Ovdje još samo valja napomenuti otužnu činjenicu kako je hrvatska kuna, posve beskorisno, već preko 20 godina vezana za euro....


Tečaj je bio nizak dok im je odgovaralo, sad misle (svojom glavom) drukčije i ne drve kao HNB istim putem iako je gospodarstvo bilo niz godina u problemima, koji ni danas , usprkos rastu BDP i drugih makro pokazatelja, nisu mnogo manji.
Očito nujihovi Guverneri različito doživljavaju ulogu CB od naših Guvernera.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2017., 21:41   #5683
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Očlito imamo problema sa semantikom i značenjem riječi štednja.
Ja teško shvaćam da ako sam novac dao na štednju, da to znači da netko sa njime može raspolagati bez moga odobrenja i prema svom nahođenju.
Primijetio sam.
Potrudi se, možda ipak uspiješ.

Quote:
Nema tu nikakvog neznanja, nego neslaganja sa postojećim "generalnim" pravilima i ponašanjem banaka.
No to je poduga priča
To je priča od dvije rečenice, i obje su već izrečene na temi više puta.

Quote:
i teško će je shvatiti netko kome su samo službeni izvori vjerodostojni i mjerodavni.
Ima niz razloga zašto novac deponiramo u banke i to nije primarno namjera za zaradom na kamatama. Za zaradu na uloženom novcu postoji niz načina, ako dobro uložiš mnogo unosnijih od "štednje" .
To što mi preporučaš da ne držim novac u banci podsjeća me na neke izjave poput "ako im se ne sviđa , nemoraju živjeti u Hrvatskoj"
Uvjeren sam da nisi tako mislio.
Upravo sam tako mislio.

Između protjerivanja iz države i sugestije da sa svojim novcem slobodno barataš po vlastitom nahođenju poprilična je razlika.

Nije jasno kako ti je uspjela promaknuti.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 06:28   #5684
[QUOTE]
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Primijetio sam.
Potrudi se, možda ipak uspiješ.

Sve dok se ne shvati da je štednja novca samo jedan od vidova štednje, biti će problema sa semantikom.
A kad se shvati da je osnovna namjena novca lakša razmjena roba i usluga na tržištu a ne staranje novca,novcem, počet će se shvaćati da sustav može biti i drukčiji.
A natročito kad se na to nadoda da od kad je uveden fiat novac, štednja novca je izgubila smisao koji joj se pripisuje.

Quote:
To je priča od dvije rečenice, i obje su već izrečene na temi više puta.
Koliko vidim to se teško može reći u dvije rečenice i cijela tema je posvećena raspravi o načinima upotrebe novca, pa i promijeni njegove kupovne moći.

Quote:
Upravo sam tako mislio.

Između protjerivanja iz države i sugestije da sa svojim novcem slobodno barataš po vlastitom nahođenju poprilična je razlika.

Nije jasno kako ti je uspjela promaknuti.
Morat ćeš shvatiti da je raspolaganje novca uvjetno i da netko drugi odlućuje koliko je ono slobodno.
Uzalud ti slobodno raspolaganje novcem ako banka bankrotira i sa svojim novcem možeš slobodno raspolagati kao štediše nekakdašnje Ljubljanske banke ili ti inflacija višestruko sruši njegovu kupovnu moć..
Od slobode ostaje ti samo da izabereš jedan od drugih vidova štadnje, kao što se u bivšoj državi najčešće biralo ulaganje u nekretnine.

Neznam kako ti je to promaklo

-Stipe
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 11:38   #5685
Malo više se potrudi.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 13:51   #5686
Čitam komentare ispod članka o stipinim putovanjima (na različitim portalima da se dobije bolji uvid u javno mijenje) i mogu reć da velika većina ljudi "podržava" njegove konferencije i slične sastanke diljem evrope
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".

Zadnje uređivanje mkovac67 : 14.03.2017. at 14:14.
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 21:53   #5687
Kuna je aprecirala u odnosu na euro zbog politike nove vlade i zbog novog vala povecanja deficita. Sad bi se rast kune trebao usporiti zbog novog zaduzenja u eurima, ali mislim da ce HNB uskoro reagirati.
U svakom slucaju kad to sve stavimo u kontekst agrokorovog bankrota, prilicno populisticke vlade koja ne pokazuje neku zelju za reformama (niti snagu), podizanja kamatnih stopa FED-a, gdje mozemo racunati na uskoro podizanje kamatnih stopa ECB-a, jel jedino na sto mozemo racunati kao faktor stabilnosti HNB i stabilna kuna?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 09:47   #5688
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Kuna je aprecirala u odnosu na euro zbog politike nove vlade i zbog novog vala povecanja deficita. Sad bi se rast kune trebao usporiti zbog novog zaduzenja u eurima, ali mislim da ce HNB uskoro reagirati.
U svakom slucaju kad to sve stavimo u kontekst agrokorovog bankrota, prilicno populisticke vlade koja ne pokazuje neku zelju za reformama (niti snagu), podizanja kamatnih stopa FED-a, gdje mozemo racunati na uskoro podizanje kamatnih stopa ECB-a, jel jedino na sto mozemo racunati kao faktor stabilnosti HNB i stabilna kuna?
Može ministar "pozajmiti" i 10 milijardi eura u kreditima za servisiranje starih dugovanja, i to u ovoj državi neće imati nikakvog utjecaja na stanje valute. Jednostavno nekome je bilo potrebno rušiti HRK-EUR na grane na kojima i je sada bez obzira na stanje tržišta...

Tečaj kune je umjetan i o njemu odlučuje grupica ljudi, a ne burze i stanje tržišta/gospodarstva - kako mi mislimo...
TangoMontana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2017., 13:05   #5689
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
jel jedino na sto mozemo racunati kao faktor stabilnosti HNB i stabilna kuna?
Naravno, kao što jedan forumaš voli reći: "do zadnjeg poslovnog subjekta."
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 16:30   #5690
Suficit prema inozemstvu je razlog zašto se ne dozvoljava jačanje kune ?
Može li mi to netko malo detaljnije objasniti ?

Zar ne bi bilo bolje da kuna ojaca , znaci da nije 1e = 7,4kn nego naprimjer
5kn ?
Svi koji imaju kredite u eurima bi imali manje rate . Nije mi jasno zasto je to lose i guverner to ne vidi kao +.
gricko80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 18:26   #5691
Quote:
gricko80 kaže: Pogledaj post
Suficit prema inozemstvu je razlog zašto se ne dozvoljava jačanje kune ?
Može li mi to netko malo detaljnije objasniti ?

Zar ne bi bilo bolje da kuna ojaca , znaci da nije 1e = 7,4kn nego naprimjer
5kn ?
Svi koji imaju kredite u eurima bi imali manje rate . Nije mi jasno zasto je to lose i guverner to ne vidi kao +.
Lako za one koji imaju kredite a sta cemo sa izvoznicima tada?
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 19:05   #5692
Quote:
TangoMontana kaže: Pogledaj post
Može ministar "pozajmiti" i 10 milijardi eura u kreditima za servisiranje starih dugovanja, i to u ovoj državi neće imati nikakvog utjecaja na stanje valute. Jednostavno nekome je bilo potrebno rušiti HRK-EUR na grane na kojima i je sada bez obzira na stanje tržišta...

Tečaj kune je umjetan i o njemu odlučuje grupica ljudi, a ne burze i stanje tržišta/gospodarstva - kako mi mislimo...
Ta grupica ljudi su banke.

No bilo kako bilo ja na ovim razinama svoje eure ne trošim u hr.
Kupujem jednostavno robu u austriji i sl..
Tu samo trošim kune.
Ovdje ću mijenjati eure samo u krajnjoj nuždi ili kad ode na 7,6+ ponovo
ico1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 19:50   #5693
Tecaj kune je umjetan, ali njega odreduje HNB. Fixiran je za euro vec dugi niz godina. To je slicna ekonomska politika koju vodi velik broj malih gospodarstva koja su vezana za neko vece trziste. I pokazala se vaznim faktorom stabilnosti u drzavama treceg svijeta, kakva smo na zalost i mi.

A s foruma sam bas zato i bio otisao pred nekoliko godina, sto je ljudima (nekima) ovdje lakse povjerovati da jedna tajna skupina ljudi u nekom mracnom sobicku kuje urote i odreduje tecaj kune, nego zdravorazumski prihvatiti da je HNB taj koji stanca kune kako bi odrzao tecaj eura na razini od oko 7,5kn.

Nema spasa u devalvaciji.
Kratkorocno povecas konkurentnost, dugorocno pokopas drzavu.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2017., 20:02   #5694
Ne mogu se oteti dojmu , da većina ljudi koji žele devalvaciju kune su ekonomisti školovani u SFRJ. A to me odmah posjeti na njihova ekonomska "filozofiranja" sa tadašnjim Dinarom , i uzaludnog bacanja papira na štampanje bezvrijene novčanice.
Devalvacija bi bila u redu , da imamo nezavisnu ekonomsku politiku i normalne političare koji nisu lopovi. Ali mi to nemamo , zamislite koliko bi se ta gospoda iz Sabora i Vlade zadužila da im se dopusti štampanje novca bez pokrića - pa ne bi nas spasile sve zlatne rezerve SAD-a.
Mentalitet ovog naroda, i političara je takav da se mora voditi disciplinirana i stroga novčana politika , bez nje bi otišli u tri P.M.
stupidus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 11:27   #5695
Serete po Jugoslovenima, a koristite termin "štampanje novca" i pokriće u zlatu? Hello, nije više 1970. pa sada Vujčić stisne tipku enter dok pijucka kavicu u uredu u nekom od metropola gdje često putuje te omogući bankama svježu lovu kroz primarnu emisiju bez da ima i gram bižuterije u trezoru. Devalvacija ne pogoduje Todoriću i ostaloj uvozničkoj bagri, a dinamika povrata kredita u eurima ionako će ostati nepromijenjena jer je razina dohodaka zapela na pretkriznoj 2007. godini.
__________________
U ratu s demagozima.
Inox 18/10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 13:30   #5696
[QUOTE=#kocar#;62871243]
Quote:


Sve dok se ne shvati da je štednja novca samo jedan od vidova štednje, biti će problema sa semantikom.


-Stipe
U stvari, najbolje je štedjeti u dijamantima. Njihova vrijednost ne ovisi o kvaliteti države i gospodarstva, neće izgubiti na vrijednosti ako država ili Unija propadne ..... lako se prodaju i lako nose sa sobom.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 13:35   #5697
Quote:
Inox 18/10 kaže: Pogledaj post
Serete po Jugoslovenima, a koristite termin "štampanje novca" i pokriće u zlatu? Hello, nije više 1970. pa sada Vujčić stisne tipku enter dok pijucka kavicu u uredu u nekom od metropola gdje često putuje te omogući bankama svježu lovu kroz primarnu emisiju bez da ima i gram bižuterije u trezoru. Devalvacija ne pogoduje Todoriću i ostaloj uvozničkoj bagri, a dinamika povrata kredita u eurima ionako će ostati nepromijenjena jer je razina dohodaka zapela na pretkriznoj 2007. godini.
I onda kad pukne kao 2007g , svi gledaju zlatne rezerve - a što misliš zašto , jer je zlato jedina istinska nepromijenjena valuta od stoljeća 7 i prije Hrvata.

Hrvatska je inače prodala svoje zlatne rezerve za vrijeme Račana , da bi završila autoceste.

Autoceste su naše zlato , i naša zlatna rezerva.

Naše zlatne rezerve su 0,000 kg.
__________________
Veni, Vidi, Vici
stupidus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2017., 18:45   #5698
Quote:
stupidus kaže: Pogledaj post
Naše zlatne rezerve su 0,000 kg.
Unajmio sam ja sef i položio ondje nešto zlata


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 13:33   #5699
Češka je odlučila, mi smo još na temi o mjenicama


http://www.zerohedge.com/news/2017-0...-floats-koruna
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2017., 16:29   #5700
Ma šta oni znaju, ako naši kažu jača kuna = jače gospodarstvo, onda je to tako.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:15.