Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2017., 14:11   #1
Guverner ne dozvoljava jačanje kune

Ja branim interese Hrvatske, a to ne mogu sjedeći u HNB-u...



Quote:
U ovom trenutku ne dopuštamo ni jačanje kune jer imamo suficit prema inozemstvu. Otkupili smo 900 milijuna eura od banaka kako bi spriječili jačanje kune.

Suficit prema inozemstvu je razlog zašto se ne dozvoljava jačanje kune ?
Može li mi to netko malo detaljnije objasniti ?

Zar ne bi bilo bolje da kuna ojaca , znaci da nije 1e = 7,4kn nego naprimjer
5kn ?
Svi koji imaju kredite u eurima bi imali manje rate . Nije mi jasno zasto je to lose i guverner to ne vidi kao +.
gricko80 is offline  
Old 16.03.2017., 15:16   #2
Imali bi manje rate i otkaz na poslu.
rocker1987 is offline  
Old 16.03.2017., 15:21   #3
Koji crni suficit? Mislis na izvoz banana i automobila koji su prije ulaska u EU bili deklarirani kao roba u tranzitu?

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
Taroth is offline  
Old 16.03.2017., 15:46   #4
tipičan bankarski potrčko..
9009 is offline  
Old 16.03.2017., 16:05   #5
Quote:
gricko80 kaže: Pogledaj post
Ja branim interese Hrvatske, a to ne mogu sjedeći u HNB-u...

Suficit prema inozemstvu je razlog zašto se ne dozvoljava jačanje kune ?
Može li mi to netko malo detaljnije objasniti ?

Zar ne bi bilo bolje da kuna ojaca , znaci da nije 1e = 7,4kn nego naprimjer
5kn ?
Svi koji imaju kredite u eurima bi imali manje rate . Nije mi jasno zasto je to lose i guverner to ne vidi kao +.
http://vijesti.hrt.hr/330865/jaka-ku...a-za-izvoznike

Jaka kuna - dobra za kredite, loša za izvoznike

Raniji početak turističke sezone, ali i niz povoljnijih ekonomskih pokazatelja ojačali su kunu. Tečaj domaće valute spustio se ispod 7,5 kuna za euro, što se nije dogodilo od ljeta 2013. Iako te promjene zasad nisu drastične, za nekoliko tjedana očekuje se intervencija Hrvatske narodne banke.

Naime, svako jačanje kune hrvatskim izvoznicima zadaje nove brige. Njihovi prozvodi, žale se, postaju skuplji i manje konkurentni. Od HNB-a očekuju što bržu intervenciju ili barem prognozu daljnjih kretanja.

S druge pak strane, trenutačno jačanje kune ide na ruku građanima zaduženima u eurima. No manja rata kredita ne znači mnogo ako im je tvrtka u gubicima ili ostanu bez radnog mjesta.

U zadnjih 10 godina tečaj kune bio je i niži i viši od današnjeg. HNB ga ne brani na nekim određenim granicama, već reagira na brze i nagle promjene. Izvozna konkurentnost ne postiže se monetarnom politikom, već boljim poslovanjem tvrtki i reformama cijeloga gospodarstva, smatraju u HNB-u, te i dalje ističu kao svoj glavni cilj, očuvanje stabilnosti kune.









krena is online now  
Old 16.03.2017., 16:09   #6
Već postoji tema o tečaju (devalvaciji) kune.
__________________
It's a basic fact of life that many things 'everybody knows' turn out to be wrong.
zabotinski is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:55.