Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2017., 12:22   #41
Ali imaš zakonsku mogućnost da mi učiniš neku uslugu besplatno, a ja ti budem zahvalan pa ti kupim nešto s tvoje Amazon liste želja? Ja tako radim s jednim ukrajincem koji mi šalje rukom pisane zahvalnice, i s jednim britancem koji mi preko skajpa daje automehaničarske savjete
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 08:46   #42
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
Evo recimo ako bracni par popusi 1.5 kutiju dnevno to je 1125 kuna mjesecno.
Godisnje 13500 kuna.

Ako recimo "stedi" 20 godina do penzije to ti je 270 tisuca kuna (36 tisuca EUR).
Kada padnu primanja u penziji, onda narednih 20 godina moze uzimat 1125 kuna mjesecno da podeblja penziju odnosno s time si plati sve prosjecne rezije. A od penzije si onda samo kupi hranu i pice.
Pa ce se naci i nekih 200 kuna mjesecno za neki penzionerski dnevni izletic sto se cesto organizira da se makne malo i nekaj vidi.

Da su te pare ulozene u obveznice od svega 2% prihoda, pare bi na kraju bile 331 tisuca kuna; dakle anulirao bi si utjecaj inflaciju.

Ali da - duhan jest ovisnost i droga. Zato i dizu cijene a narkici i dalje kupuju. I odu pare u dim. Ali se onda nema za otici do New Yorka za vikend; iako se spusilo preko soma kuna mjesecno. I jos ako su to radnicke place od 4000 kn i manje, ode velik dio osobnih primanja na drogu.
Fascinantno mi kako svi uvijek završe na tome da računaju uštedu od toga koliko se uštedi ako ne pušiš. Imaš li ti ušteđeno 270 tisuća kuna iz razloga što ne pušiš? Jer evo ja znam hrpu ljudi, ne puše ali nisu nikad rekli "jebote, imam toliko i toliko ušteđeno jer ne pušim".


Što se tiće ostalih ideja od drugih forumaša, kao što je kolega homosapiens napisao, možda negdje vani ali u Hrvatskoj baš i ne. Mislite da ljudi nemaju ideje? Ne nego se kod nas ili moraš nečime baviti na crno ili propasti zbog propisa. Da ne govorim kako sve te ideje puno teže prolaze ako recimo nisi u Zagrebu / nekom turistički atraktivnom gradu.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 10:30   #43
Ta usteda sa cigaretama je isto ko i usteda na kamata od stambenog kredita, jer kamate su 'baceni novac banci, i ako si podstanar onda ustedis '
Npr mene ce kamate na kredit doci u prosjeku mjesecno manje nego sto sam placala podstanarstvo i to za manji stan
(Da ne bi bilo da mislim da je svemirsko pravo svakog podignuti stambeni kredit cak i kad nije sposoban realno si ga priustiti, vec je poanta da nisu kamate problem jer negdje moras zivjeti pa to placas ili u obliku kamata ili u obliku podstanarstva, a kupujes stan ako si ga mozes priustiti)

Nisam pusac i nemam ustedene silne pare zbog toga, jer svako ima neke svoje guste i stvari na koje trosi novac, i onaj koji trosi na cigarete, i onaj koji trosi na cipele, ili na hobije ili na skuplju hranu, ili na izlaske itd ce opet na kraju dana reci da im nije nest vise novaca ostalo za stednju
Ali kao meta prigovaranja je uvijek samo ovaj s cigaretama
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 11:13   #44
Upravo to. Pušač jesam i također smatram da je to doslovno "paljenje novca" i još gore od toga, jer sam sebi plaćaš trovanje zdravlja. Tako je kako je.
Ali da mi je argument "mogao si uštediti toliko i toliko da nisi pušio" i dalje trash, jeste.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:05   #45
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Ta usteda sa cigaretama je isto ko i usteda na kamata od stambenog kredita, jer kamate su 'baceni novac banci, i ako si podstanar onda ustedis '
Npr mene ce kamate na kredit doci u prosjeku mjesecno manje nego sto sam placala podstanarstvo i to za manji stan
(Da ne bi bilo da mislim da je svemirsko pravo svakog podignuti stambeni kredit cak i kad nije sposoban realno si ga priustiti, vec je poanta da nisu kamate problem jer negdje moras zivjeti pa to placas ili u obliku kamata ili u obliku podstanarstva, a kupujes stan ako si ga mozes priustiti)

Nisam pusac i nemam ustedene silne pare zbog toga, jer svako ima neke svoje guste i stvari na koje trosi novac, i onaj koji trosi na cigarete, i onaj koji trosi na cipele, ili na hobije ili na skuplju hranu, ili na izlaske itd ce opet na kraju dana reci da im nije nest vise novaca ostalo za stednju
Ali kao meta prigovaranja je uvijek samo ovaj s cigaretama
Sve to ovisi kako tko gleda.

Pljuga je porok kao i alkohol. Šteti zdravju a izbija ti novac iz đepa. Sad to je na čovjeku hoće on pušit na uštrb nečeg drugoga ali da je trošak je.

Što se tiče stambenog kredita. Ja to gledam kao jedan oblik štednje.
A to gledam tako ... izdvajam mjesečnu ratu za kredit i odvajam od svoje plaće. Nakon 10-20 godina od tih novaca ostat će mi nekretnina u vlasništu. Ako sam u najmu ... isti iznos plaćam stanodavcu u konačni me to možda košta nešto jeftinije ali nemam ništa nakon 20 godina.
Da nemam kredita vjerojatno bi ta lova bila potrošena uzalud ili manji dio bi išao za ušteđevinu.

Istina da europa radi dručije i da je tamo najam normalna stvar. Ali mi nemamo takve uvjete niti standard da bi mogli živit u najmu. U ovoj skalameriji od države jedino je nekretnina u vlasništu jedina sigurnost da nećeš ostat na cesti.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:12   #46
Mhm, do ozbiljnog povećanja poreza na nekretnine.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:15   #47
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Mhm, do ozbiljnog povećanja poreza na nekretnine.
Govorim o jednoj nekrenitni u kojoj živiš.
Dok god ga ne uvedu ... još uvijek ga nema. Kad ga uvedu opet dolazimo na isto. Jer će i renta tada skočit.
Intel_85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:19   #48
Uveden je, komunalna naknada je promijenila ime u porez na nekretnine, ako se ne varam, ili će to biti tokom godine.

Kako koji stan, počne li se smanjivati broj ljudi u pojedinom gradu, od rubnih dijelova će početi cijena ići znatno niže. Bolje će i to biti, nego da stan stoji, a porez ide.

Svejedno, nije bitno za temu.

Što se tiče pušenja, ovisi kako se gleda. Onaj tko puši, potroši, recimo, 600-750 kn na cigarete mjesečno, onaj tko ne puši, možda potroši 200-300 kn na teretanu, plus još nešto na nogomet ili preparate.

Sve je stvar prioriteta, ali ako imaš dobar cilj i disciplinu, ušteda nije problem. Samo što je to teško ljudima pojasniti.

Naravno, u ovom slučaju ne govorim o ljudima koji nemaju prihode za to, baš naprotiv.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:21   #49
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
Upravo to. Pušač jesam i također smatram da je to doslovno "paljenje novca" i još gore od toga, jer sam sebi plaćaš trovanje zdravlja. Tako je kako je.
Ali da mi je argument "mogao si uštediti toliko i toliko da nisi pušio" i dalje trash, jeste.
Čisto s matematičke strane taj argument je jako daleko od trasha i vrlo je logičan. Prednost tog argumenta može biti manje uočiva jer se radi o maloj cifri svaki dan, ali da se recimo radi ozbiljna analiza, i da određeni pušač stvarno stavlja lovu od pljuga na stranu svakodnevno, nakon par godina bi se tu vidjela fina hrpica.

No, ovisnici kao ovisnici, linojom manjeg otpora, odgurnut će na stranu svaku zdravu logiku.

Bio sam pušač. Ali sam i vrlo striktan s novcem. Znam s njime, znam ga kontrolirati. Otkako sam pretsao s cigaretama, taj trošak sam preusmjerio na nešto drugo. Komotno savjetujem svima da lovu utrošenu na cigarete radije stavljaju negdje drugdje. Vjeruj mi, puno bolje i puno pametnije je to.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:29   #50
Čisto dovoljno da smanje pušenje za pola i polovicu love ostavljaju sa strane. Za godinu će biti finog iznenađenja.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:47   #51
I ta ce se lova potrosit na nesto drugo. Pod motom, sad ne pusim mogu si to priustit

Osobno previse pazim s novcima, pa sam cesto etiketiran kao skrtac. I to uglavnom od onih koji bas ne znaju s novcima.

Jos sam jako mlad, nisam si stekao zasad neku preveliku materijalnu imovinu jer sam ulagao u sebe, i to bez icije pomoci. I evo u zadnjih godinu dana se polako vide rezultati, i ide sve bolje i bolje.

Netko je ovdje spominjao kredite i nekretnine, a na tu temu bi se htio nadovezati. Radim i zivim u inozemstvu, i onaj tko kaze da je ovdje najam nesto normalno, nije upucen u situaciju. Svatko zeli imati nesto svoje, ali jednostavno je nepriustivo i nesigurno. Pod nesigurno mislim na kredit od 30 godina. Toliko ih ja ni nemam, a posto znam sto sam sve prosao u puno manjem roku, takvo nesto i sam smatram ludosti. Ali nekakav kredit za kvalitetnu nekretninu uz 30-40% ucesca uz ratu u visini najamnine za usporedivu nekretninu, na rok od 10-15 godina, smatram pametnim ulaganjem za stare dane. I to si planiram ostvariti kroz koju godinu
__________________
Radim da tebi bude bolje..
Sprudelmeister is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:55   #52
Kako takav argument moze biti trash? Stvar jednostavne matematike: da 20 kn dnevno uštediš umjesto da potrošiš na "x" na kraju mjeseca ces imati 600 kn vise. Sasvim nebitno sto je taj "x." Cigarete, čokolada, kladionica, cipele, gaće ili auto dijelovi...

Trash je reci da onaj koji ne puši svejedno nije ustedio 600 kn mjesecno. Ako je stan u centru Zagreba 700 eura mjesecno, a u Gajnicama 300, dal to znaci da svi koji rentaju u Gajnicama štede 400 eura mjesečno? Ili kad prodes kroz crveno, a policija te ne uhvati dal to znaci da si ustedio 3000 kn?

A cigarete se često spominju u kontekstu štednje zato što se puno love na njih trosi, a nije neophodno. Ako imas 6000 kn placu, a mjesecno trosis 600 kn na cigarete, to je značajan postotak. Nitko ne govori da si ne treba priustiti nesto sto te uveseljava, pa makar bile to i cigarete.

Edit: A sto se tiče kredita, kredit nije loš ako se koristi kao poluga, samo je problem što se uglavnom koristi kao lopata, pa se ljudi zakopaju.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 17:56   #53
Quote:
Sprudelmeister kaže: Pogledaj post
I ta ce se lova potrosit na nesto drugo. Pod motom, sad ne pusim mogu si to priustit
Gdje ima volje, ima i načina, a tko želi tako, neka odjebe u skokovima. Ja takve ni ne savjetujem, čim se on na 3 prijedloga, na svaki počne izmotavat.

O onima koji dođu po savjet kad su u govnima, da ne govorim. Očito dođu po posudbu, haha.

Quote:
Osobno previse pazim s novcima, pa sam cesto etiketiran kao skrtac. I to uglavnom od onih koji bas ne znaju s novcima.
Jesam i ja neko vrijeme, jer, šta trošiš kao i mi koji zarađujemo toliko i toliko, a ti zarađuješ toliko i toliko više? Onako, šta je bitno, živim kako hoću.

Quote:
Netko je ovdje spominjao kredite i nekretnine, a na tu temu bi se htio nadovezati. Radim i zivim u inozemstvu, i onaj tko kaze da je ovdje najam nesto normalno, nije upucen u situaciju. Svatko zeli imati nesto svoje, ali jednostavno je nepriustivo i nesigurno. Pod nesigurno mislim na kredit od 30 godina. Toliko ih ja ni nemam, a posto znam sto sam sve prosao u puno manjem roku, takvo nesto i sam smatram ludosti. Ali nekakav kredit za kvalitetnu nekretninu uz 30-40% ucesca uz ratu u visini najamnine za usporedivu nekretninu, na rok od 10-15 godina, smatram pametnim ulaganjem za stare dane. I to si planiram ostvariti kroz koju godinu
Ovisi od primjera do primjera, negdje je to isplativo, negdje nije, a negdje ovisi o nekretnini.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 18:04   #54
Quote:
InterMezzo kaže: Pogledaj post
Čisto s matematičke strane taj argument je jako daleko od trasha i vrlo je logičan. Prednost tog argumenta može biti manje uočiva jer se radi o maloj cifri svaki dan, ali da se recimo radi ozbiljna analiza, i da određeni pušač stvarno stavlja lovu od pljuga na stranu svakodnevno, nakon par godina bi se tu vidjela fina hrpica.

No, ovisnici kao ovisnici, linojom manjeg otpora, odgurnut će na stranu svaku zdravu logiku.

Bio sam pušač. Ali sam i vrlo striktan s novcem. Znam s njime, znam ga kontrolirati. Otkako sam pretsao s cigaretama, taj trošak sam preusmjerio na nešto drugo. Komotno savjetujem svima da lovu utrošenu na cigarete radije stavljaju negdje drugdje. Vjeruj mi, puno bolje i puno pametnije je to.
Quote:
johnnyBlack kaže: Pogledaj post
Kako takav argument moze biti trash? Stvar jednostavne matematike: da 20 kn dnevno uštediš umjesto da potrošiš na "x" na kraju mjeseca ces imati 600 kn vise. Sasvim nebitno sto je taj "x." Cigarete, čokolada, kladionica, cipele, gaće ili auto dijelovi...

Trash je reci da onaj koji ne puši svejedno nije ustedio 600 kn mjesecno. Ako je stan u centru Zagreba 700 eura mjesecno, a u Gajnicama 300, dal to znaci da svi koji rentaju u Gajnicama štede 400 eura mjesečno? Ili kad prodes kroz crveno, a policija te ne uhvati dal to znaci da si ustedio 3000 kn?

A cigarete se često spominju u kontekstu štednje zato što se puno love na njih trosi, a nije neophodno. Ako imas 6000 kn placu, a mjesecno trosis 600 kn na cigarete, to je značajan postotak. Nitko ne govori da si ne treba priustiti nesto sto te uveseljava, pa makar bile to i cigarete.

Edit: A sto se tiče kredita, kredit nije loš ako se koristi kao poluga, samo je problem što se uglavnom koristi kao lopata, pa se ljudi zakopaju.
Naravno da sa matematičke strane ima smisla.

Postavit ću samo pitanje, nepušači, odvajate li vi dnevno 20 kuna sa strane i kažete: "Ovo bih ionako potrošio da sam pušač."
Naravno da ne, jer ni ne mislite o tome. Meni je trash jer ja kao pušač opet uštedim više od velike većine radnih kolega na poslu. Mogu li još dodatno uštediti na pušenju, definitivno, ali to nije ni bila poanta mog posta. Smiješno mi je kako ljudi uzimaju uvijek to kao primjer "gdje se može uštediti" a uglavnom osobe koje i ne puše ne odvajaju sa strane 20-25 kuna dnevno.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 20:18   #55
Evo, ja imam u banci novac koji nisam popušio.
Da sam u zadnjih 15 godina pušio, uz sve ostale troškove i prihode iste, potrošio bih nekih 15*365*20 = 109500 kn više.
Očigledno, taj novac nema otkud doći osim iz ušteđevine i ona bi zato bila 109500 kn manja.

Još bedastih primjedbi?
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 21:08   #56
Ti si bog stednje i netrosenja novaca na nista sto veseli i sto je bitno obicnim smrtnicima pa nisi relevantan za raspravu

A kad bolje razmislim i sitno si ustedio jer tam gdje si zivio cigarete ne kostaju 20 kn, vec vise tak da bi ti stednja zbog na nepusenja trebala biti ohoho veca.

Sad sam razocarana jer ak ti je stednja u okvirima sto se moze ustedjeti u hrvatskoj, onda zapravo uopce nisi racionalan s novcem kak se predstavljas
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 21:31   #57
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Ti si bog stednje i netrosenja novaca na nista sto veseli i sto je bitno obicnim smrtnicima pa nisi relevantan za raspravu
Ja trošim bar 20% mjesečnog budžeta na stvari koje me vesele i nisu nužne, aii jasno mi je da random osobe s foruma po običaju znaju bolje kako trošim.

Quote:
A kad bolje razmislim i sitno si ustedio jer tam gdje si zivio cigarete ne kostaju 20 kn, vec vise tak da bi ti stednja zbog na nepusenja trebala biti ohoho veca.

Sad sam razocarana jer ak ti je stednja u okvirima sto se moze ustedjeti u hrvatskoj, onda zapravo uopce nisi racionalan s novcem kak se predstavljas
Pa očito onda ne bih kupovao cigarete gdje živim, poput zadnjeg rasipnika, nego bi ih donosio iz Hrvatske, a možda i motao od duhana.

Drago mi je da si se odazvala mom pozivu na još debilnih primjedbi, nemoj se ustezati ni ubuduće!
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 21:41   #58
Znate onaj vic kad covjek dode u kafic i kaze molim vas kavu bez mlijeka. A konobar odgovori: nazalost nestalo nam je mlijeka, jel moze mozda bez šlaga?

Čini mi se da neki tako shvaćaju štednju.
__________________
"When a crisis hits, the key is, never be afraid to improvise."
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:17   #59
Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ja trošim bar 20% mjesečnog budžeta na stvari koje me vesele i nisu nužne, aii jasno mi je da random osobe s foruma po običaju znaju bolje kako trošim.


Pa očito onda ne bih kupovao cigarete gdje živim, poput zadnjeg rasipnika, nego bi ih donosio iz Hrvatske, a možda i motao od duhana.

Drago mi je da si se odazvala mom pozivu na još debilnih primjedbi, nemoj se ustezati ni ubuduće!

Nosenje cigareta iz hrvatske za svakodnevno pusenje kroz cijelu godinu bi islo pod ilegalno svercanje duhana, tako da preporuka na ustedi nezakonitim radnjama je nadasve pravi put

Sva sreca da te nitko ne dozivljava ozbiljno
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:36   #60
Quote:
cilla kaže: Pogledaj post
Nosenje cigareta iz hrvatske za svakodnevno pusenje kroz cijelu godinu bi islo pod ilegalno svercanje duhana, tako da preporuka na ustedi nezakonitim radnjama je nadasve pravi put

Sva sreca da te nitko ne dozivljava ozbiljno
Sasvim mi je svejedno koga ti doživljavaš ozbiljno, ali gornji izračun dokazuje da je novac koji nisam popušio sad u banci.
I stoji za referencu svakom pušaču u denialu koji će pitati "a gdje ti je Ferrari koji si mogao kupiti jer nisi pušio" ili neku sličnu glupost.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:33.