Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2017., 00:08   #21
Ovo mi je vise tema za pravo, a i kao sto su jos neki primjetili, previse je tu kalkulacija. Nadam se da me osjecaj vara i da cete jos puno stvari dobro iskomunicirati prije nego se odlucite na djecu.

To je njihov stan i ako se rastanete nakon 5 godina, a jbga, dode ti kao da si placao stanarinu. Kad si vec tako nesiguran, radije gledaj da kupis makar garsonijeru koja bi ti mogla dobro doci u slucaju rastave, a u meduvremenu ju rentaj. Ovaj zenin (odnosno njenih roditelja) stan uredite s mozda skromnijim budgetom. Napravite u njemu sto vise mozete sami, za neke stvari majstora, par detalja da podigne i biti ce vam ok. Lijepo je zivjeti u modernom stanu kao iz casopisa, no mnogi se rasire vise nego se mogu pokriti. A to onda pogoduje i svadama.
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:18   #22
Doslovno zvuči kao proračunatost na vrhuncu, kao da već sada ima puno problema u braku.

No htjela sam reći da 10.000 Eura uopće nije toliko puno. Za koliko bi vremena te novce potrošio kao podstanar - možda za 2 i pol godine. Tako da, ako ostanete u braku duže od 2 i pol godine, možeš smatrati da si u plusu na račun toga što za to vrijeme nisi trebao plaćati stanarinu. Tako da ti se opet isplati.

A što da ti čovjek kaže - otvori neki skriveni račun i svaki mjesec dio plaće trajnim nalogom prebacuj prije nego uopće sjedne na tekući, a ženi kaži da su vam smanjili plaću za toliko.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:20   #23
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post

O tome se baš i radi - je da će on besplatno stanovati, ali će svoje zarađeno utrošiti u nepovratno i nekumulativno - zadovoljenje luksuznog načina života.
Naravno da ima tu niz izbora da ipak ima nešto svojega - štednju na primjer, no i tu treba uzajamno razumjevanje i dogovor - obostrana štednja, jer i tu u slučaju razvoda ide dioba popola.
Lijepo je gugutnje i šaputanje na jastuku, i jako loše zvuči kada se u sretnom braku izvuku ovakvi problemi, no, to su činjenice i tu emocijama nema mjesta - razum i trezvenost mogu prevenirati teške buduće probleme.
Zašto je toliko teško biti pošten?
Možda sam nije pošten, pa ne vjeruje ni u njeno poštenje. Ono, boji se noža u leđa, koji bi i on zabio. Koliki muškaraci ako bolje zarađuju, podignu štednju koju žena poslije ne vidi i ne dijeli se, na rastavi.
Ja samo zazivam pravedan model, bez ikakvih prevara i kalkulacija.
Pola-pola, da nitko nikoga ne zakida.

Zato i dalje držim da je loše ući u tuđu imovinu, jer te u startu, ako hoće mogu "malo" prevariti. Njega možda, mnoge žene već prije također. I poneke muškarce, istina, ali njih ipak teže..
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:21   #24
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Nije to nikakavo zadiranje u stabilnost bračnog odnosa, to je realitet današnjice.
ok, jasnije je. bračna zajednica se sklapa da se lakše dođe do krova nad glavom. neki to zovu realitet. neki oportunizam.

ja sam teški idealista. nikada nisam kretala u nešto, a da sam već u startu gledala što ću ja imati od toga ako se sve raspadne. to mi je kao da potpišem raspad svega u startu..

ali da, znam... u pravu ste...moram učiti...
wild rider7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:24   #25
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post

A što da ti čovjek kaže - otvori neki skriveni račun i svaki mjesec dio plaće trajnim nalogom prebacuj prije nego uopće sjedne na tekući, a ženi kaži da su vam smanjili plaću za toliko.
Najlošiji savjet. Nemoralan i pravno upitan.
U neka bolja vremena na forumu se nije smjelo savjetovati kršenje zakona RH.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:28   #26
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post

Ili uloži samo dio ušteđevine a dio si ostavi.
Quote:
Daphne Doo kaže: Pogledaj post
Kad si vec tako nesiguran, radije gledaj da kupis makar garsonijeru koja bi ti mogla dobro doci u slucaju rastave, a u meduvremenu ju rentaj.
I ta ušteđevina i ta garsonjera bi bili bračna stečevina i on opet dobiva polovicu u slučaju rastave. Sad kad se vole i u dobrim su odnosima se mogu dogovoriti da će ona ostati u stanu, a njemu pripada garsonjera ili ušteđevina, ali ako do rastave dođe, ako odnosi budu jako narušeni, ako se situacija posve okrene i taj dogovor pada u vodu i ona može ako poželi tražiti pola, a njemu opet ne ostaje puno.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:31   #27
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Najlošiji savjet. Nemoralan i pravno upitan.
U neka bolja vremena na forumu se nije smjelo savjetovati kršenje zakona RH.
Ajoj, pa što se odmah ljutiš, nisi shvatila ciničnost i sarkazam.
Alienica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:32   #28
Ali ušteđevina koju je imao prije braka nije bračna stečevina. Ispravite me ako griješim.
Ne mora ububati sve svoje novce u renovaciju stana ako bi mu nešto značilo to da si ostavi dio sa strane za svaki slučaj.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:33   #29
Quote:
wild rider7 kaže: Pogledaj post
ok, jasnije je. bračna zajednica se sklapa da se lakše dođe do krova nad glavom. neki to zovu realitet. neki oportunizam.

ja sam teški idealista. nikada nisam kretala u nešto, a da sam već u startu gledala što ću ja imati od toga ako se sve raspadne. to mi je kao da potpišem raspad svega u startu..

ali da, znam... u pravu ste...moram učiti...
Mislim da si krivo polovila moje misli.

Ovdje je iznjeta situacija i traži se mišljenje i mogući scenarij budućih događanja.
Obzirom da ipak imam iza sebe istu takvu suituaciju - da, pozivam se na iskustvo i "znanje", ja sam isto i prezentirala.
Možda ti je promaklo ono gdje sam napisala da treba uzeti radosti života i u njemu uživati - dakle, zajednički i opušteno, u punom povjerenju - ali to ne umanjuje obavezu prema samome sebi i razmišljati i o budućim danima života.

Volim tako reći jedan stih , doduše istrgnut iz konteksta, jer tamo je imao sasvim drugačiju svrhu, ide ovako - "ideal je voće što zri na grani koju nikada neće dohvatiti ruka čovječja".
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:36   #30
Quote:
Alienica kaže: Pogledaj post
Ajoj, pa što se odmah ljutiš, nisi shvatila ciničnost i sarkazam.
Ne ljutim se. Samo mi žao žrtava nepravde, pa sanjam neko pravednije rješenje koje će biti pošteno prema svima jednako.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:36   #31
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Ali ušteđevina koju je imao prije braka nije bračna stečevina. Ispravite me ako griješim.
Ne mora ububati sve svoje novce u renovaciju stana ako bi mu nešto značilo to da si ostavi dio sa strane za svaki slučaj.
Ali što je s izvanbračnom zajednicom?
Pola ušteđenog za to vrijeme je njezino.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:38   #32
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Ali ušteđevina koju je imao prije braka nije bračna stečevina. Ispravite me ako griješim.
Ne mora ububati sve svoje novce u renovaciju stana ako bi mu nešto značilo to da si ostavi dio sa strane za svaki slučaj.
Predlažeš da kaže ženi kako odbija uložiti svoj dio ušteđevine u njihov zajednički život?
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:39   #33
Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
I ta ušteđevina i ta garsonjera bi bili bračna stečevina i on opet dobiva polovicu u slučaju rastave. Sad kad se vole i u dobrim su odnosima se mogu dogovoriti da će ona ostati u stanu, a njemu pripada garsonjera ili ušteđevina, ali ako do rastave dođe, ako odnosi budu jako narušeni, ako se situacija posve okrene i taj dogovor pada u vodu i ona može ako poželi tražiti pola, a njemu opet ne ostaje puno.
Kasnije sam tek pomislila kako bi se moglo krivo shvatiti...
U slucaju rastave, on bi mogao u tu garsonijeru cisto na ne zavrsi na ulici preko noci i onda u miru popisu sto i kako te se probaju dogovoriti kako ce podijeliti, ali ipak nije da se lova baca, nesto ce od toga ostati, bila bi to neka njihova prisilna stednja. Ili tipa-skupa su ulagali u stan njenih roditelja, skupa otplacivali garsonijericu i nekako se probaju dogovoriti da on ne potrazuje nista od toga sto je kod staraca ulozio, ali onda da to nesto sa strane sto se u meduvremenu rentalo (i nadamo se isplatilo) ostane njemu.

Razumijem da ga je panika ako je ovisan o tudem krovu (iako mi nije jasno da netko moze reci kako je u sretnom braku, a toliko razmislja o svim ovim stvarima), ali ovo bi zaista trebao iskomunicirati s njom.

I veliku ulogu igra je li taj stan u sklopu kuce od roditelja ili je na nekoj drugoj lokaciji (vise radi odnosa i suzivota).
__________________
Assumption is the mother of all f***ups! ~ All that I'm after is a life full of laughter ~
Daphne Doo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:39   #34
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
Ali što je s izvanbračnom zajednicom?
Pola ušteđenog za to vrijeme je njezino.
A njegovo nije ono što je ona uštedila?

Ovo sad već zvuči ko natezanje na placu.

Quote:
Nica kaže: Pogledaj post
Predlažeš da kaže ženi kako odbija uložiti svoj dio ušteđevine u njihov zajednički život?
A gle, ako je žena taj tip da isto voli imat nekaj sa strane ako negdje nekad zaškipi to bi moglo proći. Iako sam iz uvodnog posta skužila da vjerojatno i nisu tip ljudi za nekakva velika odricanja (barem dok su u paru, kako je on živio dok je bio solo ne znam, i ovo sad sad što radim je nabadanje i nagađanje i gatanje).
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:41   #35
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
A njegovo nije ono što je ona uštedila?

Ovo sad već zvuči ko natezanje na placu.

Pa da, pola njezinog jest njegovo
No, to nije bila poanta mog posta
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:42   #36
Quote:
Bundesland kaže: Pogledaj post
Bilo je sličnih priča,evo jedne konkretne pa me zanima vaše mišljenje,možda se je netko i našao u sličnoj situaciji.

Ušao sam u brak,prije toga smo živjeli također zajedno.Spremamo se za dijete,volimo se,sretni smo,ali danas se je rastati lakše nego ikada.

Ja osobno,nemam ništa, imam plaću koja nije toliko loša za naše prilike,supruga nešto manju ali isto dobru,voli živjeti malo opuštenije i trošimo na putovanja,neku bolju prehranu...odu novci,recimo da ne škrtarimo na osnovnim stvarima,ali opet živimo daleko od nekog raskošnog života.

Žena je jedinica,i njezini imaju veliku kuću gdje žive i lijep stan,bili su podstanari pa ga treba obnoviti i namjestiti bolje, odnosno kako želimo-nešto bolje,modernije,kupiti sve novo,pošto je ovo prastaro već.

Sad,ono što mene malo muči,to je što je sve na njenim roditeljima.

Naša ulaganja nebi bila toliko mala,preko 10-15 000 EUR,vjerovatno i više...

Naravno,neki savjet bi bio,zašto trošiš i svoju neku ušteđevinu koju si do sad štedio,možeš sutra izletit iz toga stana van i ulagao si u nečije drugo.

Znam,postao sam i sam veliki materijalista,ali jbg ,godine ide,a eurići sve bitniji

Vaše mišljenje.
Pa ionak moraš plačati nekome najam. Uzim tih 10 do 15 tisuća eura kao cjenu najma tog stana. Malo zvuči skupo ali kaj sad. Ili jednostavno odite živjet negdje u najam i recite mami i tati od žene da odjebu s tim stanom i nek si ga sami uređuju. Ja bi ovo drugo izabral. Više mi je sexy neg da su vlasnici stana u kojem živim roditelji od žene. Još kad bi mi stalno šteli dolaziti i nabijati mi još to na nos. Popizdil bi.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:45   #37
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Zašto je toliko teško biti pošten?
Možda sam nije pošten, pa ne vjeruje ni u njeno poštenje. Ono, boji se noža u leđa, koji bi i on zabio. Koliki muškaraci ako bolje zarađuju, podignu štednju koju žena poslije ne vidi i ne dijeli se, na rastavi.
Ja samo zazivam pravedan model, bez ikakvih prevara i kalkulacija.
Pola-pola, da nitko nikoga ne zakida.

Zato i dalje držim da je loše ući u tuđu imovinu, jer te u startu, ako hoće mogu "malo" prevariti. Njega možda, mnoge žene već prije također. I poneke muškarce, istina, ali njih ipak teže..
Ja sam od stare garde i ne mogu zamisliti brak u kojemu svatko ima svoje financije. Ok, plaća se prima na osobni račun, no za mene je to zajednička imovina.
Ja živim od poljoprivrede i novac je neupitna imovina - i muž i ja uzimamo kolko kome treba.
Moja kćer živi u vanbračnoj zajednici i oni imaju svaki svoje novce - režije popola, ostalo ne znam, ali primjećujem da račune u npr restranu plačaju naizmjenično. Na godišnjem hotelski trošak svatko svoje....meni to nije ok, ali, niti me se pita, niti se ja time opterećujem.
Sa treće strane, sinova supruga ne radi, on sam uzdržava svojim radom obitelj, a ona normalno raspolaže novcem.

Ma mislim da se u uvodničarevom slučaju ne radi niti o proračunatosti niti o nepoštenju - čovjek je vjerojatno u godinama kada se osim ružičastih naočala polako stječe nagon za opstanak i razmišljanja idu u pravcu životne sigurnosti. .
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:54   #38
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
Ja sam od stare garde i ne mogu zamisliti brak u kojemu svatko ima svoje financije. Ok, plaća se prima na osobni račun, no za mene je to zajednička imovina.
Ja živim od poljoprivrede i novac je neupitna imovina - i muž i ja uzimamo kolko kome treba.


Ma mislim da se u uvodničarevom slučaju ne radi niti o proračunatosti niti o nepoštenju - čovjek je vjerojatno u godinama kada se osim ružičastih naočala polako stječe nagon za opstanak i razmišljanja idu u pravcu životne sigurnosti. .
Drago mi je da je kod tebe tako i čestitam na bavljenju poljoprivredom. Ja isto vjerujem u brak i neko zajedništvo, u kom nema kalkulacija, niti bi ih trebalo. Ali mi nemamo dobar pravni model, jer su ljudi poput njega, recimo da uloži dio svoga i izgubi, nezaštićeni, pa se ni ne suduju. Počesto odustanu, prepuste tih ne prevelikih deset-pedeset-stotinu tisuća kuna.

Viđeno puno puta u rastavama brakova kod žena. Još ako je bila nezaposlena, malo tko razmišlja koliko je stvarno materijalno zakinuta i, otvoreno rečeno, pokradena.

Nedavno čitam na jednom drugom portalu, žena 52 godine, podigla troje djece svojom plaćom, muž, škrtac cijeli život čuvao svoje, ni kune u kuću, ima ušteđevinu preko 200 000 eura, našao ženu mlađu 35 godina i prvoj nudi polovni auto i ćao đaci.

Boli me to. Voljela bih da se promijeni.
Brusina75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 00:57   #39
ne znam jel netko rekao, ali ja ne bih u stan njezinih roditelja uložila jednu lipu.

ukoliko je stan prepisan na nju, a vi ste u normalnom braku, po meni se podrazumijeva da ono što je ženino je i muževo. i ulaganje u taj stan je ulaganje u zajednički život.


a sad, hoćete se vi rastati ili ne...jbg, niš danas nema garancije, ali kak možeš biti u braku i sretan, ak nisi potpuno predan, bez kalkulacija, i ne računaš na hepi end?
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 01:01   #40
Quote:
Brusina75 kaže: Pogledaj post
Drago mi je da je kod tebe tako i čestitam na bavljenju poljoprivredom. Ja isto vjerujem u brak i neko zajedništvo, u kom nema kalkulacija, niti bi ih trebalo. Ali mi nemamo dobar pravni model, jer su ljudi poput njega, recimo da uloži dio svoga i izgubi, nezaštićeni, pa se ni ne suduju. Počesto odustanu, prepuste tih ne prevelikih deset-pedeset-stotinu tisuća kuna.

Viđeno puno puta u rastavama brakova kod žena. Još ako je bila nezaposlena, malo tko razmišlja koliko je stvarno materijalno zakinuta i, otvoreno rečeno, pokradena.

Nedavno čitam na jednom drugom portalu, žena 52 godine, podigla troje djece svojom plaćom, muž, škrtac cijeli život čuvao svoje, ni kune u kuću, ima ušteđevinu preko 200 000 eura, našao ženu mlađu 35 godina i prvoj nudi polovni auto i ćao đaci.

Boli me to. Voljela bih da se promijeni.
Postoji opcija da bračni drugovi reguliraju financijski dio putem ugovora. Samo što nitko ne misli da je to nešto romantično (a dotle u sebi mnogi imaju ovakve dvojbe ko postavljač teme).
Nije da ova ova žena iz priče mora pristati na polovni auto i pokupiti se podvijena repa.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:13.