Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2005., 11:28   #61
Quote:
magic kaže:
ovo me imenom i izgledom podsjeca na ono shto smo nekad radili. samo smo ga mi nazivali 'sekelji gulash'.
Da. Dobro vidiš.
Székelygulyás = Székelykáposzta
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 11:41   #62
Da ne zaboravim...
Izumitelj Székelygulyása (Sekelji gulaš) je mađarski pisac, pjesnik i novinar József Székely (XIX. st.).
Dakle, ovo jelo nema veze s narodom iz Transilvanije (Székely).
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 11:50   #63
zbunilo me ono tvoje 'sikulji'


kako se onda naziva, sekelji - kao shto mi kazhemo ili 'sikulji' kako si ti napisao?
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 12:49   #64
Quote:
magic kaže:
zbunilo me ono tvoje 'sikulji'


kako se onda naziva, sekelji - kao shto mi kazhemo ili 'sikulji' kako si ti napisao?
Vi kažete: „sekelji", mi kažemo „székely" (sekej).
Naziv jela székely (sekelji) dolazi od ličnog imena (József Székely).
Sama riječ ‘székely’ znači (po mojem rječniku) Sekulac, Sekler, Sikuljac, Sekulanka (ž.), Sikuljanka (ž.), sikuljski (pridjev). Ne znam kako Hrvati zovu ovaj narod iz istočne Transilvanije.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 14:10   #65
Quote:
x-type kaže:
A što je jota??

Grah varivo s kiselim zeljem , suhim mesom i krumpirom.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 19:08   #66
Quote:
x-type kaže:
A što je jota??
Kad otvoriš topic prvo pročitaš redom a onda postavljaš pitanje.

Imaš i recept napisan.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 20:11   #67
Quote:
polly kaže:
Kad otvoriš topic prvo pročitaš redom a onda postavljaš pitanje.
pusti njega, on je iz vukojebine
__________________


...
g2sl is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 20:23   #68
Kupus po plzensku

5 kg kupusa
1 kg luka
narezat na rezance
1/2 kg šećera
2 žlice soli
3/4 l octa (8%)
2 dcl ulja
4 dkg hrena
1 konzervans

sve promiješat ostavit stajat 2-3 h. Napunit flaše i spremit.

Slično našem rezanom zelju, oni to koriste za dinstano zelje.
Ne smrdi u stanu.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 21:46   #69
Quote:
g2sl kaže:
pusti njega, on je iz vukojebine
a hebiga, nisam vidio. ispričavam se. i čitam redom, vidio sam recept, ali mi je naziv promaknuo. možda zato šta je neupadljivo napisan.

nego, netko me podsjetio - i mi isto dinstamo s njokima zelje!
x-type is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2005., 21:57   #70
Kiseljenje u PVC vrećama

Ovo je bilo popularno po zagrebačkim neboderima u danima mog djetinjstva.

Izdube se korjen iz glavica zelja (biraju se manje glavice) slože se u duplu PVC vreću (najčešće su bile one 50 litarske za berbu grožđa, vanjska vreća neka od NPK gnojiva ). Složene glavice se zaliju salamurom (2,25 - 2,5 % soli), onda to stoji jedno par sati pa se nadolije kad glavice upiju. Nakon uljevanja veže se vreća tako da se pola te soli izlije po pločicama jer u vreći ne smije ostat zraka. Onda to živi kraj radijatora jedno 3-4 tjedna, nakon toga se sigruno transportira u šupu. Svako vađenje glavica ponavlja se nadoljevanje rasola i proljevanje tekućine ovaj put po podrumskim prostorijama, koje nakon izvjesnog vremena poprime mirise slične vinskim podrumima.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2005., 20:10   #71
krvavica sa zeljem se niko nije sjetio

kiselo zelje na salatu sa pečenim krumpirovim polama

ostalo ste i sami napisali
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 14:39   #72
Kiseli kupus...

Naime kod mene nema za kupit kiselog kupusa pa sam mislila pokusat ukiselit ga sama.

E sad mene zanima da li je prekasno kiselit ga sad u dvanaesti ili prvi mjesec (negdje sam cula da se to radi u desetom mjesecu) i kako se to radi.

Pliz pomozite dobri ljudi, jede mi se SARMA!!!
 
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 14:41   #73
jučer sam ga dinstao na svinjskoj masti sa češnjakom i lovorovim listom, te malo podlijo vodom, jeboteeeeeeee
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 14:47   #74
Quote:
grogo bolger kaže:
jučer sam ga dinstao na svinjskoj masti sa češnjakom i lovorovim listom, te malo podlijo vodom, jeboteeeeeeee
e hebi se, treba si mi pomoc savjetom kako ga ukiselit a ne mamit mi slinu na usta (jel se tako kaze ).

Meni je fino kad se manistra pomijesa sa izrendanim kiselim kuhanim kupusom. mmmmm ja bi sarme...
 
Odgovori s citatom
Old 19.12.2005., 15:26   #75
Bojim se da je prekasno. osim ako nemaš garažu ili tako neko mjesto gdje temeratura ne pada ispod otprilike 5 i ne raste preko otprilike 15 stupnjeva. Kiseli se nekoliko tjedana, tako da u principu nije kasno ako mu osiguraš prave uvjete.

E sad kako-ja sam samo gledao. Uzmeš zdrave glavice, izdubiš im srce, dobro nasoliš kupus, a osobito rupu gdje je bilo srce. Složiš u burence, zaliješ vodom i dodaš još soli. Staviš dasku i optetetiš utegom, tako da nema zraka i da sve dobro ogrezne. Moš stavit neku krpu preko. I čekaš.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 13:19   #76
Kod mene isto nema kiselog kupusa u glavicama, htjela sam za žićbo radit sarmu, al sam to malo prekasno shvatila.
Meni su rekli ovak, ne treba ti kaca, dovoljna ti je jedna velika, čvrsta (fest čvrsta) plastična vrećica. Glavice očistiš, izdubiš im korjen i napuniš rupu sa soli, zatim ih slažeš u vreću tak da korijen gleda prema gore (da sol ne ispadne) i zaliješ ih hladnim rasolom. Rasol: zakuhaš vodu, u nju baciš papra u zrnu i 3% soli. Možeš staviti i par zrna kukuruza radi ljepše boje.Vreću dobro zavežeš, ne smije biti zraka iznad kupusa, možeš ju stavit u kacu da se ne bi prevrtala.
Staviš u podrum (radiš to u podrumu). Nakon tri tjedna kupus bi trebao biti gotov. Ako se voda potroši, nadolijevaš novim rasolom. Glavice moraju uvijek biti pokrivene vodom.
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 15:23   #77
Hvala Dora K i Khan.

Nabavila sam plasticnu kacu i drvo za pritisnut ali nemam uteg, pa cu probat s plasticnom vrecom. Iako je vjerovatno kasno, probat cu ovih dana. Kazes tri tjedna? Jedva cekam.
 
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 16:07   #78
Quote:
enigma kaže:
Hvala Dora K i Khan.

Nabavila sam plasticnu kacu i drvo za pritisnut ali nemam uteg,
Koliko se sjećam iz djetinjstva, umjesto utega se mogao koristiti poveći kamen!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 19:00   #79
uteg za enigmu

uzmeš kanister od npr. destilirane vode koju si kupila za peglu(5 -10 litara) i napuniš običnom vodom i eto ti utega.
tri tjedna ti je sasvim dovoljno za početak na sobnoj temperaturi.
luigi19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2005., 20:38   #80
Quote:
Khan kaže:
E sad kako-ja sam samo gledao. Uzmeš zdrave glavice, izdubiš im srce, dobro nasoliš kupus, a osobito rupu gdje je bilo srce. Složiš u burence, zaliješ vodom i dodaš još soli. Staviš dasku i optetetiš utegom, tako da nema zraka i da sve dobro ogrezne. Moš stavit neku krpu preko. I čekaš.
I provjeravas razinu vode svakih par dana, da ti glavice na vrhu ne ostanu suhe. Nadolijevas slanu vodu.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:08.