Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2008., 10:14   #41
Quote:
johny5 kaže: Pogledaj post
Lol! Kad budem imao vise vremena prokomentirat cu ovo! Manualna ne puse nikada na 10c jer to nemoze nikako postici ako se koriste stupnjevi za regulaciju! Najmanje je 17,18c ako nestavis bas ono low pa da smrzava sto obicna klima radi skroz samo naravno lakse ili slabije! Znaci ako ja stavim na 23c ono piri sa 23c, ne sa 10c, dajte to malo pokopčajte! Ako stavim na 17c onda piri sa 17c! Koliko sam to puta testiro i mjerio na svakakve moguce nacine! Zakljucak nemoguce je da piri sa 10c ako vlasnik ne stavi na low hladenje no onda si je sam kriv! Jos jedan zakljucak mislim da rucna klima moze u konacnici brze rashladiti unutrasnjost, ja kad sjednem u auto s rucnom klimom zacas sam ohladen,ako je na 4,5 i prehladen! Dakle polako i sigurno! Pozdrav!
vidi... ako stavis na npr 23 c.. ono ce istu temp puhat, samo slabijje, al ako stavis na 14 c onda ce jako puhat, jer treba to rashladit na 14.jel ti znas koliko pi trebalo rashladit na 23c, ako je i zrak koji puse 23c.. nikad nebi..zato ona puse mnogo hladnije, pa kad dodje na tu temp koju zelis, onda ona odrzava,tj puse po potreb
Neznam_nista is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 10:15   #42

Čini mi se da automatska gasi kompresor kada postigne zadanu temperaturu (npr. 21 celzijaner), te ga ponovno pali kada temp. u kabini naraste iznad zadane temp. (odnosno 21 celzijanera)... Pretpostavljam, možda, tko zna, možda se zato zove "automatska", jer zadržava zadanu temp....

Dok ručna ima uključen kompresor cijelo vrijeme, znači opterečuje motor cijelo vrijeme... A hladiti će dok ne isključite ventilator za puhanje... Znači možeš se i smrznut u autu, a da "ručna" to ne skuži...

Baš me zanima, što je odlučio pokretač ove teme...
Glavni frajer kaže: is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 10:17   #43
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post

Čini mi se da automatska gasi kompresor kada postigne zadanu temperaturu
Neznam, nekako nebih dao ruku u vatru da gasi kompresor... možda na nekim modelima...
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 10:17   #44
[QUOTE=alfa146;12957615]Tako je.Međutim mene kod automatske ne smeta toliko intenzitet upuhanog zraka nego smjer,na kojeg u principu ne mogu utjecati.
Naime ljeti kad je u autu pakao napravim ovako.Ventilator na full,puhanje na konzolu,recirkulacija zraka na off,2 minute,ulazim u dijelom rashlađen auto,ventilator na 2,pa malo poslije na 1,recirkulacija na on,smjer na vjetrobransko staklo.Može li to klimatronic?[/QUOTda

daaa... pa namjestis di oces da ti puse... ccc
Neznam_nista is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 10:18   #45
Quote:
Glavni frajer kaže: kaže: Pogledaj post

Baš me zanima, što je odlučio pokretač ove teme...
Ako se ovako nastavi, vjerojatno će odustati i od kupnje samog auta...
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 11:51   #46
[QUOTE=zpintar;12957863]Ako se ovako nastavi, vjerojatno će odustati i od kupnje samog auta...[/QUOTE

Nisam još definitivno odlučio - Ja sam ovom temom želio vidjeti da li je velika razlika izmedju maualne i automatske klime.
Koliko mi se čini razlike nisu baš toliko značajne.
zbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 11:56   #47
[QUOTE=zbuki;12959306]
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Ako se ovako nastavi, vjerojatno će odustati i od kupnje samog auta...[/QUOTE

Nisam još definitivno odlučio - Ja sam ovom temom želio vidjeti da li je velika razlika izmedju maualne i automatske klime.
Koliko mi se čini razlike nisu baš toliko značajne.
Naravno, i jedna i druga - hladi a to joj je i osnovna funkcija, zar ne? Sve ostalo su nijanse...
zpintar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 12:04   #48
Quote:
johny5 kaže: Pogledaj post
Ma da, hm, prvi put to cujem! Automatska klima i rucna hlade zrak na drugaciji nacin, tj. automatska klima ako stavis na 23 stupnja ne piri hladan zrak ohlađen na +10 C direktno u facu nego ga direktno pretvara u 23 C i postepeno hladi! razlika je to! No nema veze! Pozdrav!
htio bi vidjeti taj auto kojemu se mijenja temperatura zraka koji izlazi iz klime u ovisnosti od namještanja.

klima kompresor ima 2 stanja. radi i ne radi. (poneki imaju još i ekonomični mod, gdje valjda preko kvačila smanjuju broj okretaja na kompresoru i tako štede gorivo ali i manje hlade).
jedina regulacija je vrtnja motora. i nemože kompresor raditi "na pola" osim ako nema taj eko-mod.

kad radi, baca van zrak na određenoj temperaturi koja ovisi o temp. ulaznog zraka.
ručna klima sve radi po podešenjima.
automatska klima raspoređuje puhanje i jačinu u ovisnosti o senzorima. kad počne, najjače puše na staklo da što prije rashladi a da ne puše u lice.
kad se auto ohladi, automatska klima sama smanjuje brzinu ventilatora i pušta hladni zrak na sredini. ako tada uđeš u thladni tunel, senzori to osjete i gase klimu.

skuplji auti kod kojih potrošnja nije u pitanju, oni sa jakim motorom i svi američki auti imaju uključenu opciju da čim se podesi puhanje na šajbu, automatski se pali klima i gasi se recirkulacija da bi se isušilo staklo.
uz klimu može se koristiti i grijanje zraka koji puše na šajbu ili pod noge, to nije povezano. tada klima služi za isušivanje.

i mene to nervira.
htio bi u proljeće cirkulaciju zraka a neću da mi puše u lice. tada namještam na puhanje na šajbu, ali to sada nesmijem jer tada pali klimu a to ne želim.
moram naći sheme struje pa to sam isklučiti.

dopuna:
ako si mislio da automatska klima može mijenjati temperaturu tako da miješa hladni zrak sa toplim kojeg pušta po potrebi, onda da, u pravu si.
ali samu hladnoću zraka koji izlazi, to ne.

Zadnje uređivanje I wonder : 06.03.2008. at 12:37.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 12:05   #49
Quote:
zbuki kaže: Pogledaj post
Ovako:
razmisljam o automatskoj klimi u autu. Da li se isplati nadoplatiti ili je to samo bacanje novaca.
Nadoplata od oko 500eura u ford focusu 1,6 16V
Što velite?
Ne čitajući prethodne postove odmah prelazim na stvar:

Dakle, ako nisi tehničke struke i ne znaš kako funkcionira klima uređaj u autu, niti te to previše zanima, onda bez oklijevanja nadoplati za automatsku klimu... i ...stvar rješena...!!!

Ako pak imaš želju naučiti i sklon si tehnici, sa ručnim klima uređajem možeš postići sve identične funkcije kao i sa automatskom, samo trebaš znati podesiti...!!!

Samo dvije opcije nemaš kod ručne klime, a to su: prikaz temperature (nije loše vidjeti), te manje precizno doziranje upuhavanja toplog/hladnog zraka u kabinu, jer automatske imaju ventilator u više koraka, i do 20-tak, dok kod ručne obično ima samo 4 koraka ventilatora...!!!

Eto sad imaš plodno tlo za razmišljanje, a ako se odlučiš na ručnu klimatizaciju, javi se da ti dam naputke za korištenje, jer sada bi predugo trajalo, najbolje na PM...!!!
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 12:54   #50
vidi... ne mozes.jer na manualnoj kad stavis hladno, ono ce puhat hladno.jedino mozues brzinu smanjit.. dok na automatskoj temp stavis i on ce sam pukah kako treba..
Neznam_nista is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 14:27   #51
uvijek je bolja rucna....(uvjetno) ako se kuzis kako treba okrenuti klapnu za hladjenje, a kako za grijanje...
da ti se ne dogodi, da ti zimi glava kuha, a noge se smrzavaju....
ljeti obratno!
s rucnom se da jako fino sve ustelati, pod uvjetima

ako se bas ne kuzis, onda uzmi automatsku i miran si!
imanideju is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 14:41   #52
Quote:
Neznam_nista kaže: Pogledaj post
vidi... ne mozes.jer na manualnoj kad stavis hladno, ono ce puhat hladno.jedino mozues brzinu smanjit.. dok na automatskoj temp stavis i on ce sam pukah kako treba..
Nije istina, automatika će prema odabranoj temperaturi u tom slučaju dodati malo grijanja preko kime, dakle stručno rečeno uz upuhavanje zraka ventilatorom preko isparivača klime, paralelno se dodaje topla rashladna tekućine iz sustava grijanja (mali kiler u kabini), tako da nije prehladno..., a to isto možeš i ručno samo moraš znati što hoćeš, ili ti to mora netko objasniti...!!! (upuhani zrak ventilatora prelazi preko oba tijela za izmjenu topline, dakle i preko isparivača klime i preko grijača tzv. malog kilera)

Dakle navedeni primjer je obično u proljetnim, ili jesenskim uvjetima, pogotovo kad pada kiša, tada se pali kompresor klime (oduzimanje vlage/sušenje-odmagljivanje) i dodaje grijanja po potrebi, tako da ne bude pre hladno...i to je to...!!!
Automatika to radi automatski prema odabranoj temperaturi..., a kod automatike možeš jedino birati auto off, ili a/c off..., dakle isključivanje automatike i prelaska na ručno podešavanje, a ovo drugo je isključivanje kompresora, npr. po zimi, ili u graničnim uvijetima, kad ciljano ne želiš da se kompresor uključuje...itd.

Mogao bih satima o tome, ... dalje pišem samo na PM, a sve sam rekao u prvom postu...!!!

Zadnje uređivanje supervox : 06.03.2008. at 16:14. Reason: gramatika
supervox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 14:54   #53
[QUOTE=Neznam_nista;12957853]
Quote:
alfa146 kaže: Pogledaj post
Tako je.Međutim mene kod automatske ne smeta toliko intenzitet upuhanog zraka nego smjer,na kojeg u principu ne mogu utjecati.
Naime ljeti kad je u autu pakao napravim ovako.Ventilator na full,puhanje na konzolu,recirkulacija zraka na off,2 minute,ulazim u dijelom rashlađen auto,ventilator na 2,pa malo poslije na 1,recirkulacija na on,smjer na vjetrobransko staklo.Može li to klimatronic?[/QUOTda

daaa... pa namjestis di oces da ti puse... ccc
Jesi 100% siguran da climatronik ima onih 5 pozicija-staklo,noge,konzola,i kombinacije?
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:01   #54
ide mi na racku AC - uvijek sam podesim temp i brzinu ventilatora. Sjednem u auto uznojen ko krebil onda upalim AC koja automatski pocinje puhat po mojoj glavi... Uzas. Bolje je volim manualno namjestit.
vr6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 21:38   #55
Quote:
zpintar kaže: Pogledaj post
Ne zaboravite činjenicu da je u novom focusu automatska klima - dvozonska, tako da si i suvozač, ako mu smeta može svoj dio posebno provjetriti i naštelati.
Manulana to, naravno nema....
Je, da ... da nebi. Disco iz 97 je imal TROZONSKU (opcija - dvozonska je bila serija) manualnu klimu. Kaj mislite da se svijet stvoril kad su izmislili elektroniku.

On topic - do sada sam vidio više automatsih klima koje imaju zakurac logiku rada nego onih koje rade OK. Ako se mene pita - poluautomatska (da temperaturu drži sama) je sasvim Ok - ostalo je bacanje novca. Bolje dokupi ESP (lova bi i tak trebala biti tu negdje).
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 21:57   #56
Manualna klima konstantno i konstantno puše na zadanoj temperaturi, dok automatska održava Vašu zadanu temperaturu na displayu u autu(to znači da ona ne puše uvijek istom temperaturom npr. otvorite prozor i rashladite kabinu i ona odmah prilagođava na zadanu) kod manualne toga nema. U tome je bitna razlika od automatske i manualne. Koja prije rashladi kabinu po ljetnim žegama više-manje nije bitno ali znam kada ju idem puniti kod svoga "klima-servisera" koji se cijeli život bavi sa klima uređajima kaže da je BMW bog i batina klima-auto sustava. Mene osobno živciraju klime u autu koje se pale odmah kad i ventilatori, mislim da je to najveća glupost ikada izmišljena jer ako ja ne želim paliti kompresor i povećavati potrošnju onda ne želim. Imao sam problema jer mi je curila pa mi je sipao neku svjetleću tekućinu i gledao u mraku gdje curi i kaže kako ne postoji savršeni klima sistem za auto, plin kad-tada ispari, negdje može raditi tjedan, negdje mjesec, negdje dvije godine da ne ishlapi. To vi sami možete zaključiti kada je upalite i vidite da ne hladi kako treba odnosno lani je bolje rashlađivala nego sada, po tom pitanju je morate napuniti i pogledati da ne curi.
__________________
Keep Jason handsome. Keep Jason making videos. Jason Rupp
@gentSMITH is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:08   #57
Automatska klima je super stvar.
Nema više okretanja ručica, prevruče prehladno. Sa novim autom obavzna stvar.

Tolko je dobra da je bolje recimo izbacit navigaciju ili felge(jer si možeš kupit jeftinije i bolje posebno).
SharkyZg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:15   #58
Quote:
@gentSMITH kaže: Pogledaj post
Manualna klima konstantno i konstantno puše na zadanoj temperaturi, dok automatska održava Vašu zadanu temperaturu na displayu u autu(to znači da ona ne puše uvijek istom temperaturom npr. otvorite prozor i rashladite kabinu i ona odmah prilagođava na zadanu) kod manualne toga nema.

To je poluautomatska klima što si opisao. Automatska se bavi i raspodjelom zraka (lice, staklo, noge ....u zavisnosti od želja, vanjskei unutarnje temparature, položaja sunca ....) i TU je većinom zajeb.

I vjeruj mi imam klimu na jednom autu već ... Isuse 20 godina. Još nije punjena. I isto tako to je NAJMANJI problem klime (kad iscuri plin) - napuniš i gotovo. Ako je logika sjebana - moli Boga da tvornica izda update software-a koji ju kontrolira.
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:36   #59
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
To je poluautomatska klima što si opisao. Automatska se bavi i raspodjelom zraka (lice, staklo, noge ....u zavisnosti od želja, vanjskei unutarnje temparature, položaja sunca ....) i TU je većinom zajeb.
To se naravno podrazumijeva kod automatske samo sam htio napisati (objasniti) razlika manualno(ručno)-automatsko.
__________________
Keep Jason handsome. Keep Jason making videos. Jason Rupp
@gentSMITH is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:42   #60
Quote:
@gentSMITH kaže: Pogledaj post
To se naravno podrazumijeva kod automatske samo sam htio napisati (objasniti) razlika manualno(ručno)-automatsko.
Automatska - postaviš željenu temperaturu i bok - to je to - dalje sve radi elektronika - smjer, temeratura, brzina puhanja ... sve (uključujući i recirkulaciju)

Poluautomatska - postaviš željenu temperaturu u klima ju održava sama (nebitno o vanjskim uvjetima) - sve ostalo je ručno

Manualna - postaviš temperaturu ali ako se promjeni vanjska - moraš sam "prilagodit" ručno - kao i sve ostale parametre
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:14.