Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2008., 13:02   #61
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Da nas NATO nije zaustavio, Banjaluka bi vec bila nasa.
Uspjeli bi ste to odraditi bez HV i HVO-a?
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 13:07   #62
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Uspjeli bi ste to odraditi bez HV i HVO-a?
Ne. Samo je steta da je NATO morao da nas pomiri. Da smo od pocetka nastupili zajedno, Balkanski problem bi bio rijesen prvu godinu rata.
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
Old 24.03.2008., 13:14   #63
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Ne. Samo je steta da je NATO morao da nas pomiri. Da smo od pocetka nastupili zajedno, Balkanski problem bi bio rijesen prvu godinu rata.
Moguce da si u pravu, no mislim da je jasno da medjunarodna zajednica ne bi dopustila potpuni poraz Srba, to su dokazali 1995. Budimo objektivni i priznajmo da bi se i HR i BiH jako lose proveli da je Srbiji bilo dozvoljeno (ili da je bila u stanju) da provede opcu mobilizaciju i iskoristi sve efektive JNA u ratu u HR i BiH. Nema sumnje da bi do toga doslo da je prijetio vojni kolaps bosanskih Srba.
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 14:08   #64
Quote:
Jean P. Sartre kaže: Pogledaj post
Ja mislim da je se Armija BiH fenomenalno branila protiv daleko bolje naoruzani srpski snaga. Smatram cak da je Armija BiH pobjednik ovoga rata kad se uzme u obzir da je jako lose bila naoruzana...Pitam se kako bi se srbi proveli da nismo imali embargo na oruzje...
I Hrvatska je imala embargo, pa ipak...

Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Da nas NATO nije zaustavio, Banjaluka bi vec bila nasa.
Što niste išli usprkos tome ?

Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
... ali opet nije imala dovoljne snage za "kapitalne" i samostalne ofenzive (deblokada Sarajeva i sl).
Što jest jest.

Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Uspjeli bi ste to odraditi bez HV i HVO-a?
Quote:
Ramzes kaže: Pogledaj post
Ne. Samo je steta da je NATO morao da nas pomiri. Da smo od pocetka nastupili zajedno, Balkanski problem bi bio rijesen prvu godinu rata.
E tu je glavni problem. Jer je nama prva godina rata bila 91. Godina kad smo prošli najgore, a vas se to nije ticalo, kad je JNA bila vaša vojska, kad su vaši generali napadali Hrvatsku.
odbojkašcro is offline  
Old 24.03.2008., 14:15   #65
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Budimo objektivni i priznajmo da bi se i HR i BiH jako lose proveli da je Srbiji bilo dozvoljeno (ili da je bila u stanju) da provede opcu mobilizaciju i iskoristi sve efektive JNA u ratu u HR i BiH.
Rezultat bi u Hrvatskoj bio isti. Samo sa više žrtava. Naročito na srpskoj strani. I koliko bi se ljudi u Srbiji odazvalo na mobilizaciju? I kako bi se borili? Za razliku od Hrvata koji su jedva čekali konačno obračun.

Tako ste i vi trebali napraviti u BIH. Ali je istina da niste mogli bez nas, a mi nismo htjeli. I radi zapadnih sila, i radi ljudskih gubitka i radi pomanjkanja interesa. Zašto bi se mi borili za Vas? No way.
odbojkašcro is offline  
Old 24.03.2008., 14:26   #66
Quote:
odbojkašcro kaže: Pogledaj post
Rezultat bi u Hrvatskoj bio isti. Samo sa više žrtava. Naročito na srpskoj strani. I koliko bi se ljudi u Srbiji odazvalo na mobilizaciju? I kako bi se borili? Za razliku od Hrvata koji su jedva čekali konačno obračun.
Bilo je nekih podataka o tome, odaziv na mobilizaciju u Srbiji je bio ocajan (bilo je govora o odazivu od samo 9%, mada se ne sjecam izvora).

Quote:
Tako ste i vi trebali napraviti u BIH. Ali je istina da niste mogli bez nas, a mi nismo htjeli. I radi zapadnih sila, i radi ljudskih gubitka i radi pomanjkanja interesa. Zašto bi se mi borili za Vas? No way.
Ja sam Hrvat iz BiH. Naravno, nema govora o nekom vecem angazmanu HV-a u BiH, zasto bi u oslobadjanju Banja Luke ili Prijedora trebali ginuti decki iz Zagreba ili Splita npr?
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 14:26   #67
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Globalna brojcana prednost u odnosu 4:1 nad HVO i 2:1 nad VRS. Quantity has a quality of its own.
De Lager nemoj molim te.
Na papiru su brigade imale 1000 ili vise boraca ali je realnost bila takva da je bilo 300 pusaka na liniji koje su se duzile po smjenama.O teskoj artiljeriji ili tenkovima je smijesno i pricati.Prednost VRS u naoruzanju i tehnickoj opremljenosti do 1995 je bila tolika da su mogli da pokrivaju daleko veci prostor u odbrani sa daleko manje snaga i da mehanizovanim i motorizovanim jedinicima prave intervenicje tamo gdje bi bilo gusto.Cak i u tim uslovima ARBiH je uspjesno izvodila odbranu i napade manjeg obima.
I u srednjem vijeku je konj, oklop, stit, koplje i mac feudalca imao ogromnu superiornost nad neneoruzanim masama a da ne pricamo o uslovima modrenog rata.
Cim je ARBiH dosla do kakvog takvog tezeg oruzja koje je stvaralo uslove za ofanzive brigadnog ili divizijskog nivoa rezultati su bili vidljivi na nivou cijele BiH.
Tahvil-pasa is offline  
Old 24.03.2008., 14:40   #68
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
De Lager nemoj molim te.
Na papiru su brigade imale 1000 ili vise boraca ali je realnost bila takva da je bilo 300 pusaka na liniji koje su se duzile po smjenama.O teskoj artiljeriji ili tenkovima je smijesno i pricati.Prednost VRS u naoruzanju i tehnickoj opremljenosti do 1995 je bila tolika da su mogli da pokrivaju daleko veci prostor u odbrani sa daleko manje snaga i da mehanizovanim i motorizovanim jedinicima prave intervenicje tamo gdje bi bilo gusto.Cak i u tim uslovima ARBiH je uspjesno izvodila odbranu i napade manjeg obima.
Kao sto rekoh gore, ogromna srpska tehnicka premoc im je bila dostatna za zadrzavanje pozicija koje su stekli pocetkom 92. Bosnjacka brojcana prednost i utvrdjenost u urbanim centrima je dovela do pat pozicije. Rat je mogao potrajati jos 50 godina, a Sarajevo ne bi palo. Teritorij osvaja i drzi vojnicka cizma a Srbi nisu imalo mogucnost da uz sve svoje topove i tenkove pokore brojcano nadmocnije branitelje Sarajeva.

Quote:
Cim je ARBiH dosla do kakvog takvog tezeg oruzja koje je stvaralo uslove za ofanzive brigadnog ili divizijskog nivoa rezultati su bili vidljivi na nivou cijele BiH.
Nema spora da je ABiH bila u velikom naletu - ali opet, bez HV-a bi se sve to svelo na osvajanje ove ili one kote, prometnice, planinskog vrha. A i Srbi su do 1995 bili u teskim problemima, goriva su imali na kapaljku a i operacija "Deliberate Force" im je zadala teske gubitke.
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 14:44   #69
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
De Lager nemoj molim te.
Na papiru su brigade imale 1000 ili vise boraca ali je realnost bila takva da je bilo 300 pusaka na liniji koje su se duzile po smjenama.O teskoj artiljeriji ili tenkovima je smijesno i pricati.Prednost VRS u naoruzanju i tehnickoj opremljenosti do 1995 je bila tolika da su mogli da pokrivaju daleko veci prostor u odbrani sa daleko manje snaga i da mehanizovanim i motorizovanim jedinicima prave intervenicje tamo gdje bi bilo gusto.Cak i u tim uslovima ARBiH je uspjesno izvodila odbranu i napade manjeg obima.
I u srednjem vijeku je konj, oklop, stit, koplje i mac feudalca imao ogromnu superiornost nad neneoruzanim masama a da ne pricamo o uslovima modrenog rata.
Cim je ARBiH dosla do kakvog takvog tezeg oruzja koje je stvaralo uslove za ofanzive brigadnog ili divizijskog nivoa rezultati su bili vidljivi na nivou cijele BiH.
To te ja i pitam, navedi neki primjer iz '95 gdje je bila izjednacenost snaga a uspjeli ste poraziti srbe?
Dabamaiden is offline  
Old 24.03.2008., 14:55   #70
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
De Lager nemoj molim te.
Na papiru su brigade imale 1000 ili vise boraca ali je realnost bila takva da je bilo 300 pusaka na liniji koje su se duzile po smjenama.O teskoj artiljeriji ili tenkovima je smijesno i pricati.Prednost VRS u naoruzanju i tehnickoj opremljenosti do 1995 je bila tolika da su mogli da pokrivaju daleko veci prostor u odbrani sa daleko manje snaga i da mehanizovanim i motorizovanim jedinicima prave intervenicje tamo gdje bi bilo gusto.Cak i u tim uslovima ARBiH je uspjesno izvodila odbranu i napade manjeg obima.
I u srednjem vijeku je konj, oklop, stit, koplje i mac feudalca imao ogromnu superiornost nad neneoruzanim masama a da ne pricamo o uslovima modrenog rata.
Cim je ARBiH dosla do kakvog takvog tezeg oruzja koje je stvaralo uslove za ofanzive brigadnog ili divizijskog nivoa rezultati su bili vidljivi na nivou cijele BiH.
Da ne bude zabune, ja ispunjavam sve uvjete da me proglasite Ustasom (Hrvat iz BiH, 'ercegovac, branim Herceg Bosnu, HVO itd), ali svaki moralan covjek ce stati u obranu zrtve i ja sam potpuno na vasoj strani kad se tice obrane od cetnickog zuluma (pogotovo me fascinira nadljudski napor u obrani Gorazda i Bihaca).

Ali tu ipak treba biti i objektivan i ne pasti u macho-mudonjske spike o pobjedi "srca", "golorukih" i sl. Mislim da ima dovoljno vremenske distance od kraja rata da se o tim stvarima moze diskutirati malo hladnije.
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 15:08   #71
Quote:
Dabamaiden kaže: Pogledaj post
To te ja i pitam, navedi neki primjer iz '95 gdje je bila izjednacenost snaga a uspjeli ste poraziti srbe?
Meni i dalje nije jasno o cemu ti pricas?

Svaki napad se izvodi tako sto se obezbijede uslovi lokalne superiornosti na pravcu napada osim u izuzetno ocajnim situacijama.To je osnovno pravilo ratovanja od kada je svijeta.
VRS je do kraja rata ostala mnogo superiornija u pogledu naoruzanja i opremljenosti pa je ipak trpila poraze na svim frontovima tokom 1995.
Sposobnost da iako si u inferiornom polozaju ostvaris nadmoc tamo gdje zelis u datom trenutku i zatim manevriras po unutrasnjim i vanjskim pravcima je pravi znak stasavanja jedne operacijski nadmocne vojne snage a Armija je to uspjesno izvodila 1995 godine.
Tahvil-pasa is offline  
Old 24.03.2008., 15:08   #72
Quote:
Dabamaiden kaže: Pogledaj post
Može li mi neko nabrojati i objasniti uspjehe ABIH u ratu protiv srpskih snaga?
Ono malo pobjeda što su imali su više bili rezultati na drugim bojištima nego njihovi uspjesi (npr donji vakuf i oslobadjanje bihaca)? Ili ja nisam upoznat...
Znam da se '95 non stop pricalo kako su nadomak Skender vakufa, sta je bilo s tim? Zasto nisumogli zauzeti onu izbocinu kod Doboja (grmec?)? Jesu li ikada poduzeli ofanzivu da oslobode podrucja istocne drine i njihove enklave?
Zauzimanje sanskog mosta i kljuca?

Molio bih nekog da malo opise dogadjaje....
pa evo ti oslobadjanje vlasica,nedavno je bila 13.godisnjica od pocetka te operacije,ta akcija je impresionirala cak i zapovjednika hv-a,janka bobetka koji je tih dana dana bio u travniku na sastanku sa komandom 7.korpusa armije bih,vec od 94,je armija bih imala na vlasicu takticku prednost,te su odredjene kote na vlasicu sa sjeverne strane bile zaposjednute,..sam udar u 03.00.h 20.marta je bio nevjerovatan,i za cetnike deklasirajuci i poguban,.ne da mi se sada pisati eseje oko toga,.imas i zauzimanje vozuce i veceg dijela planine ozren u septembru 95,..(ove akcije navodim jer su bile 100% armijske posto ste vi hrvati spremni da kupres i unsko-sanski region bile samo usputne minorne pobjede za koje se zasluzna hv,.),..tokom 93, na regiji turbeta kod travnika,kada je bio u jeku rat sa hvo,cetnici vrse jak napad na bijelo bucje,stratesko selo kod turbeta i kamenjas,vrh komara,..armija je bila vec razvucena sa hvo-m u lasvankoj dolini,cetnici su odlucili da iskoriste extra priliku te uporedo napadaju i desno krilo odbrane turbeta -secevo,..jebeno,turbe umalo da ne padne,..ali je armija bih izvela kontra-udar,desetkovala cetnike na bijelom bucju,u kontra napadu razbucala cetnicke jedinice,i jos im zarobila t-55,pun klinac lakseg naoruzanja.zauzela kamenjas,..nakon toga,nikada vise vrs nije izvela pjesadijski napad na tom ratistu
snowball is offline  
Old 24.03.2008., 15:16   #73
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Meni i dalje nije jasno o cemu ti pricas?

Svaki napad se izvodi tako sto se obezbijede uslovi lokalne superiornosti na pravcu napada osim u izuzetno ocajnim situacijama.To je osnovno pravilo ratovanja od kada je svijeta.
VRS je do kraja rata ostala mnogo superiornija u pogledu naoruzanja i opremljenosti pa je ipak trpila poraze na svim frontovima tokom 1995.
Sposobnost da iako si u inferiornom polozaju ostvaris nadmoc tamo gdje zelis u datom trenutku i zatim manevriras po unutrasnjim i vanjskim pravcima je pravi znak stasavanja jedne operacijski nadmocne vojne snage a Armija je to uspjesno izvodila 1995 godine.
Evo kažete Vozuća i Vlašić:
- koliko je vojnika angažirano na obje strane?
- tehnika?
- gubici?
- koliko je to bilo geopolitički i strateški važno za obje strane?
itd...

Ne ložim, nego hoću da mi netko ovo odgovori ili da neki kvalitetni link a da nije www.abih.ba jer taj link ne odgovara na sva ova pitanja. Ima li neki osvrt na nekim stranim stranicama?
Dabamaiden is offline  
Old 24.03.2008., 15:28   #74
Quote:
Tahvil-pasa kaže: Pogledaj post
Meni i dalje nije jasno o cemu ti pricas?

Svaki napad se izvodi tako sto se obezbijede uslovi lokalne superiornosti na pravcu napada osim u izuzetno ocajnim situacijama.To je osnovno pravilo ratovanja od kada je svijeta.
VRS je do kraja rata ostala mnogo superiornija u pogledu naoruzanja i opremljenosti pa je ipak trpila poraze na svim frontovima tokom 1995.
Sposobnost da iako si u inferiornom polozaju ostvaris nadmoc tamo gdje zelis u datom trenutku i zatim manevriras po unutrasnjim i vanjskim pravcima je pravi znak stasavanja jedne operacijski nadmocne vojne snage a Armija je to uspjesno izvodila 1995 godine.
Zna li tko ovdje koji su bili ciljevi operacije "Jesen 94" od 4 korpusa ABiH prema istocnoj Hercegovini?
Herzeg Lager is offline  
Old 24.03.2008., 15:50   #75
Armija BiH je imala srce pravo junacko, a ako nemas srce da se boris dzaba je sva tehnika i naoruzanje koliko god da je imas,
sandstormao is offline  
Old 24.03.2008., 15:51   #76
Quote:
markoantonio kaže: Pogledaj post
...pravi uspjesi tek sljede kad armija BiH oslobodi Srebrenicu,Foču,Žepu,Zvornik,Prijedor,Doboj i Banjaluku !
Znači nikad.
Tel Aviv is offline  
Old 24.03.2008., 15:55   #77
Quote:
asusko kaže: Pogledaj post
Najveci uspjesi Armije BH su klanje Srba na Kazanima, zatvaranje Srba u Tarcinu, klanje Srba u Konjicu...i ''Heeeelp Bosniaaa'' na CNN.
Jedino to, protiv VRS samo su gubili teritorije.
Man from the East is offline  
Old 24.03.2008., 15:56   #78
Najveci uspjeh ABiH protiv Srba nije taj sto je likvidirala oko 30.000 cetnika (vise od NATO+HV puta 5) nego je taj sto je tako oslabila Srbiju da se vise vrlo vjerovatno nikad nece oporaviti i biti sto je bila 1992.
Teheran na Neretvi is offline  
Old 24.03.2008., 15:59   #79
Quote:
Teheran na Neretvi kaže: Pogledaj post
Najveci uspjeh ABiH protiv Srba nije taj sto je likvidirala oko 30.000 cetnika (vise od NATO+HV puta 5) nego je taj sto je tako oslabila Srbiju da se vise vrlo vjerovatno nikad nece oporaviti i biti sto je bila 1992.
..... i pritom je herojski odbranila i zadržala svih 30% BiH
Man from the East is offline  
Old 24.03.2008., 16:29   #80
Quote:
Herzeg Lager kaže: Pogledaj post
Moguce da si u pravu, no mislim da je jasno da medjunarodna zajednica ne bi dopustila potpuni poraz Srba, to su dokazali 1995. Budimo objektivni i priznajmo da bi se i HR i BiH jako lose proveli da je Srbiji bilo dozvoljeno (ili da je bila u stanju) da provede opcu mobilizaciju i iskoristi sve efektive JNA u ratu u HR i BiH. Nema sumnje da bi do toga doslo da je prijetio vojni kolaps bosanskih Srba.
Nije to sve. Zaboravljas da je Srbija vec tada imala otcjepljenje Kosova na vratu i u slucajnu globalnog rata i otcijepljenje Sandzaka. Vojvodina tada nije bila upitna. Svo vrijeme rata Milosevic je morao drzati velike snage na Kosovu i Sandzaku. Osim toga, Srbija je imala jake saveznike u Francuskoj, Engleskoj i Rusiji. Po mom misljenju, sve je vec bilo dogovoreno. Znalo se koje ce teritorije ko zaposjesti. To se vidilo kada smo zdruzenim snagama oderali Milosevicevu vojsku u sjevernoj Bosni ... pa bili smo pred Banjalukom! Tada je Alija panicno zvao Dudaka: "Stani, jebote, ne smijes danas uci u Banjaluku!" jer je NATO zaprijetio vazdusnim udarima po nama!
__________________
Ko pročita, otpala mu kita.
Ramzes is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.