Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2010., 18:26   #61
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Također, interesuje me slijedeće:
Kako je moguće da niko ne spominje (neuspio) helikopterski desant HVO-a ili HV-a (zaista ne znam, ali nije ni bitno) na selo Vrse i njegovo zaleđe - planinu Vranicu?
Desant se dogodio u zimu 1993/1994.
Spominjalo se i ovdje,ali je tema H-M sukob otišla u povijest

Nije bilo desanta,samo priprema...

http://hercegbosna.org/forum/downloa...=509&mode=view
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2010., 20:45   #62
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Ovaj period mi nije logican (lipanj/juni 1992), zar je tad postojao sukob HVO-ABiH?
Pokušaću da budem objektivan i govoriću o događajima kojima sam bio prisutan, kao i o događajima o kojima sam samo čuo.
U to vrijeme ja sam imao 13,14 i 15 godina, te sam uslovno rečeno indirektni učesnik događanja, ako se indirektno može shvatiti kao civilno, a učesnik kao objekt događanja koje ja nisam krojio niti sam na iste mogao utjecati.
Dakle, ja sam mještanin - Bošnjak i potrudiću se da opišem samo događaje, bez pokušaja objašnjavanja njihove pozadine ili suštine. Također, ne bih želio raspravljati o stvarima tipa: ko je počeo rat, ko je počinio više zločina i slično. Potrudiću se da ja lično ne dajem izjave u tom smislu, a ako mi se slučajno omakne unaprijed se ispričavam.

Formalno I sukob Bošnjaka i Hrvata u GV-U desio se u mjesecu junu/lipnju 1992. godine, mada je on bio najmanjeg intenziteta i malog obima borbenog djelovanja obe strane. Trajao je jedan dan i nije rezultirao gotovo nikakvim pomjeranjima civilnog stanovništva niti civilnim žrtvama. Bilo je po nekoliko poginulih boraca na obje strane.

II sukob se dogodio na 23. decembar/prosinac 1992. godine, a karakterističan je po tome da su se tokom njega desila prva granatiranja bošnjačkog dijela (kažem bošnjačkog jer zaista ne znam da li je i koliko granatiran hrvatski dio grada). Trajao je 2-3 dana, bilo je vojnih žrtava na obje strane, a za civilne nisam siguran. Dogodila su se značajnija pomjeranja civilnog stanovništva u gradu. Npr, moj u to vrijeme najbolji prijatelj Mario je neposredno prije početka sukoba sa porodicom nakratko izbjegao, da bi se opet svi vratili nakon 7 dana.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 00:52   #63
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Pozdravljam sve članove i učesnike foruma.

O žestini bitke (ustvari bitaka, jer sukobi Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu-Uskoplju su se sastojali od 5 bitaka isprekidanih primirjima u periodu juni 1992.-april 1994.) veoma dobro govori slijedeća slika:

http://fotke.hr/s-122748-propuh-mahala.aspx

Pitanje: Kojim oružjima se postigao takav stepen rušenja?
P.S. Iako su kuće na dvije vode radi se o mahom bošnjačkim kućama u gradskom naselju Odvode. Slična oružja su upotrebljavana na još 2 lokacije u gradu: Donja mahala i Mašinski park, sa sličnim efektima.

(Nisam bio u stanju fotografiju nalijepiti direktno. Mučio sam muku sa svođenjem fotografije na dozvoljenih 9.8 kb, ali sam na kraju shvatio da je ispunjena memorijska kvota podforuma).

Također, interesuje me slijedeće:
Kako je moguće da niko ne spominje (neuspio) helikopterski desant HVO-a ili HV-a (zaista ne znam, ali nije ni bitno) na selo Vrse i njegovo zaleđe - planinu Vranicu?
Desant se dogodio u zimu 1993/1994.
Ako se radi o onom dijelu grada ispod brda, možda neki neće povjerovati, to je učinak podmorskih mina.
Naime, to su one mine u obliku kugle s velikom količinom (ne znam točno koliko) eksploziva, a preuređene su tako da su im izvađeni osnovni upaljači, ugrađen improvizirani na koji se nastavlja sporogoreći štapin i jednostavno su s brda skotrljane prema položajima ABiH.
Nemojte me uzimati za riječ iako sam ovo čuo iz prve ruke.
AnteNaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2010., 12:20   #64
Quote:
AnteNaš kaže: Pogledaj post
Ako se radi o onom dijelu grada ispod brda, možda neki neće povjerovati, to je učinak podmorskih mina.
Naime, to su one mine u obliku kugle s velikom količinom (ne znam točno koliko) eksploziva, a preuređene su tako da su im izvađeni osnovni upaljači, ugrađen improvizirani na koji se nastavlja sporogoreći štapin i jednostavno su s brda skotrljane prema položajima ABiH.
Nemojte me uzimati za riječ iako sam ovo čuo iz prve ruke.
U pitanju su gume,kamionske,traktorske,napunjene explozivom.
Markanm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 08:49   #65
"3, 4 i 5. sukob", da kompletiramo hronologiju sukoba

3. sukob ili "januarski sukob" otpočeo je u noći sa 11. na 12. januar.
Trajao je nešto preko mjesec dana. Doveo je do obimnog i trajnog pomjeranja stanovništva, na način da su 2 dijela grada postala "etnički čista". Intenzitet borbi bio je veoma visok. Armija BiH gubi kontrolu nad gotovo svim kotama iznad gradske zone (Relej, Krč), osim kote Seoci, te dolazi, zajedno sa kompletnim bošnjačkim stanovništvom u 100%-tno okruženje (bošnjački dio grada, selo Vrse). Selo Bistrica koje je kao i sam grad bilo podjeljeno na 2 dijela je bilo u zasebnom okruženju, kao i skupovi sela pod nazivima Privor i Voljice, svako u zasebnom okruženju. Borbe između Bošnjaka i Hrvata događaju se samo u Gornjem Vakufu, teritoriji na općini Prozor pod kontrolom Bošnjaka (sela Here, Kute, Ščipe koja su se naslanjala na prostor skupa sela "Privor") i Novom Travniku - radi ovladavanja tzv. "Putem spasa". Prozor je već bio osvojen od strane HVO-a u kraćim borbama u noći 23. oktobra 1992. godine tako da su ova 2 grada (Gornji Vakuf, Novi Travnik) predstavljala "ključ" za dominaciju širom regijom srednje Bosne.

4. sukob dogodio se u mjesecu aprilu (ako se ne varam). Trajao je nekoliko dana (najviše 10 dana). Tokom ovog sukoba Armija BiH je relativno lako povratila kontrolu nad kotama Relej i Krč iznad samog bošnjačkog dijela grada.

5. sukob koji je počeo u mjesecu julu značio je i totalni rat bošnjaka i hrvata na tom području. 1. augusta Amija BiH "probojem iznutra - iz obruča" nastavlja se na borbena djelovanja Armije BiH iz Novog Travnika koja je zauzela Sebešić i Armije BiH iz Bugojna koja je ranije zauzela grad Bugojno i sva sela do Humca - na granici dviju općina. Armija BiH iz G.Vakufa u selima Hrasnica, Grnica, Duretbegović Dolac, Dražev Dolac i Bojska koja je imala slabe ili nikakve veze sa dijelom armije koji se nalazio u gradu, Vrsima i Bistirici, zauzima Paić Polje. Ova akcija rezultira preuzimanjem sela Bistrica, Krupa, Ponir, Milići, potpunom deblokadom armije u gradu, Vrsima i Bistrici te - stavljanjem u okruženje Hrvata u 3 općine lašvanske doline (Novi Travnik, Vitez, Busovača) i 2 općine Sarajevske regije (Kiseljak, Kreševo).
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 09:08   #66
Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
Spominjalo se i ovdje,ali je tema H-M sukob otišla u povijest

Nije bilo desanta,samo priprema...

http://hercegbosna.org/forum/downloa...=509&mode=view
Gotovo sam siguran da to nije to. Brigada Armije BiH iz Gornjeg Vakufa, kasnije 317. slavna brdska brigada jeste bila u jednoj od prekompozicija podređena Mehmedu Alagiću, ali ovaj desant je bio tajna operacija koja je prdstavljala iznenađenje za snage Armije na terenu.

I inače, surfajući ovih dana u pokušaju da ne napravim greške u datimima i slično. prisjećajući se iz glave, nađoh da je rat u Gornjem Vakufu veoma slabo predstavljen na internetu.
Obično se radi o općoj hronologiji događanja, više ili manje tačnoj i više ili manje ideološki ili propagandno obojenoj...
Neki događaji se nigdje i nikako ne spominju, a imali su ogroman uticaj na same sukobe ili su bili presudni.
Npr. prva i jedina tenkovska granata ispaljena od strane Armije BiH za koju se znalo dan prije da će biti ispaljena i koja se čekala "kao ozeblo sunce". Do tada je Armija BiH uglavnom bila gađana jer je zaista MTS bio ako ne očajan, ono zasigurno veoma slab poredeći sa MTS-om HVO-a i HV-a.
Tenk je dovozen sa lašvanskog ratišta u rejon sela Grnica. Kažem dovezen, jer je bukvalno tako i bilo. Gusjenice su mu bile pokvarene, a radilo se o T-55. On je ispalio tu jednu granatu na Podove i to je bilo to. Sve ostale granate koje je ispalila Armija gotovo sigurno su bile lakog kalibra (minobacači, trombloni, ručne bombe, RPG-ovi, Zolje) osim kasnijih Strela. Koliko se sječam na Strelama su bila 2 momaka iz Zenice ili Sarajeva, a Strele su omogućile udaljavanje Tenkova HVO-a i HV-a na podnošljivu udaljenost od centra grada (rejon Podova). Kasnije, zbog partizanskog groblja koje im je bilo "na liniji vatre", a bilo je pod kontrolom HVO-a, ti tenkovi su bili u stanju dohvatiti samo zgrade preko Barice (potok koji protiče kroz centar), ali ne više i sam centar grada.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 10:27   #67
O desantu - po sjećanju:

Rekoh, sukob Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu - tema je nedovoljno opisana i gotovo mistična. Pitam se da li se uopće i desilo, npr.desant?
A trebalo bi da jeste, jer sam o tome više puta slušao od različitih osoba od kojih su neki učestvovali u bitci. Čak se spominjalo, npr, u dijelu kada je vojnik otkrio da su u blizini linije diverzanti, ime i prezime dotičnog vojnika. Operacija je vjerovatno bila vrhunska tajna (ako se uopće i desila, nisam više ni siguran).

Desant? Moje sjećanje (prema pričama koje sam slušao):
Desant se dogodio u zimu 93/94. ID jedinica koja je ubačena u pozadinu linija Armije BiH u selu Vrse razbila se u 2 grupe, jedan radi napada na selo Vrse, druga, vjerovatno da bi pružala podršku i bezbjednost prvoj grupi radi privremene kontrole šireg nebranjenog područja obronaka planine Vranice.
Tu noć bila je snažna sniježna mećava i uslijed slabe vidljivosti 1. grupa je zanoćila neposredno ispred linija Armije BiH u Vrsima. Primjećena je u samu zoru od strane 1 borca Armije koja ih je napala "na spavanju" i započela borbu. 1 grupa je u cijelosti fizički eliminirana, dok se u isto vrijeme 2.grupa raštrkala i počela povlačenje u dubinu pozadinske teritorije - planinu Vranicu. Odmah je pokrenuta kontra-akcija za 2. grupom koja je dijelom u borbama elimirana a dijelom se raštrkala po izuzetno nepovoljnom terenu i izuzetno nepovoljnim uslovima. Navodno su tijela nekih od njih pronađena tek u proljeće nakon što se snijeg otopio.
Također, ostalo mi je u sjećanju da je, navodno, jedinicom komandovao neki Hrvat, koji je došao iz Australije. Čovjek koji je pucao u njega imao je poteškoća da ga nanišani jer je on bio nekakav specijalac sa odličnim fizičkim predispozicijijama - pravio nekakve salte i kretao se neuobičajeno. Navodno ga taj nije ni uspio pogoditi, a on je bio jedan od onih koji su pronađeni kasnije - smrznuti.
Dakle, sigurno jedan od događaja od velike važnosti za sam tok rata, moral boraca i stanovništva.

NAPOMENA: Budući da se sve gornje odnosi na (blijedo?) sjećanje potrebno je sve navedeno uzeti sa rezervom. Bilo šta iz gornjeg teksta može, ali i ne mora biti istinito...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 10:45   #68
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Rekoh, sukob Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu - tema je nedovoljno opisana i gotovo mistična. Pitam se da li se uopće i desilo, npr.desant? ...
Jeu li Krč i Relej do kraja rata ostali u rukama A.BiH?

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2010. at 09:06. Reason: citat
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 11:53   #69
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
Jeu li Krč i Relej do kraja rata ostali u rukama A.BiH?
Jesu. I Relej i Krč su bili pod kontrolom HVO-a od kraja januara 1993. do aprilskog sukoba (april 1993.) kada ih Armija BiH relativno lako vraća pod svoju kontrolu, odnosno uz manji intenzitet sukoba i koliko se sjećam, bez žrtava na obe strane.

Južnu stranu Gornjeg Vakufa-Uskoplja, i to gotovo isključivo Bošnnjačkog dijela nadvisuju brda (kote): Partizansko groblje (koje se jedino nalazi i dijelom iznad Uskoplja), tazim idući prema istoku; Relej, Krč i Seoci (s tim da su Seoci iznad najgornjeg dijela vakufskog polja ili uskopaljskog polja, prema Prozoru. To su brda veoma male visine. Mi smo se kao djeca npr. grudvali na partizanskom, jedni sa vrha brda gađaju, drugi dolaze da ha osvoje. Neki među nama su mogli grudvom pogoditi osobu u podnožju brda. Recimo da se iz podnožja brda do vrha može popeti za 5-10 minuta - okomitom stranom, a u nuždi se može sići sa brda do grada za 1-2 minute.

Sa sjeverne strane (treba imati u vidu da je uskopaljska dolina otvorena prema svijetu pravcem istok-zapad koji spaja Baljalučku regiju sa Hercegovinom (MI-5) se nalazi brdo Zvizde gotovo čitavom dužinom grada kao sistem brda koji neposredno prethodi planini Vranici.
Zvizde su bile pod kontrolom HVO-a do 1. augusta 1993. godine (iza Zvizda, a između Zvizda i Vranice nalaze se hrvatska sela Ponir i Milići, te selo Krupa u kojem je bilo i nešto malo Bošnjaka.

Armija je izgubila kotu Relej nakon višednevnih granatiranja kote iz svih raspoloživih oružja, ali koliko se sjećam nije bilo značajnijih pješadijskih ofanziva. Bitka za susjednu kotu Krč predstavlja jednu od najvažnijih bitaka. U januaru 1993. godine napadi na kotu su se smjenjivali kao na traci: artiljerijski napad, pa pješadijski, pa ponovo artiljerijski...
Armija je na toj koti izgubila gotovo čitavu smjenu od čini mi se 13 boraca koji su bili djeca mahale ispod Krča. Oni se jednostavno nisu povukli sa položaja. Jedan borac je preživio tako što se pretvarao da je mrtav ležeći ispod tijela suboraca, a bio je teško izranjavan. Izdržao je 7 dana i prilikom pregleda terena od strane vojnika britanskog bataljona otrio je da je živ te je kasnije od strane HVO-a medijacijom UN-a predat kao zarobljenik.
Kasnije je žestokih zdravstvenih problema, te je emigrirao u Dansku gdje i danas živi.

Dan pada Krča mi se urezao u pamćenje kao više emocionalno. Gotovo se mogla namirisati u gradu bukvalno - naelektrisana atmosfera. Ali mi nismo imali kuda jer smo bili u 100% okruženju sa veoma malo MTS-a (moj otac je išao na položaj sa svega 6 metaka i nekoliko bombi), bili smo očajni i vjerovatno svaki borac - spreman umrijeti u pokušajima da se spriječi pad samog grada. Vjerovatno, da je tada ostavljena odstupnica da bi došlo do curenja civilnog stanovništva prema Bugojnu i Novom Travniku, a za njima i Armije.

Pred sam kraj rata, pred Washington, došlo je do pada tzv.ciganskih njiva koje se nalaze neposredno iznad Krča i Releja. Nisam siguran da li je pad ciganskih njiva morao značiti i kasniji ponovni pad Krča i Releja. Rat je ubrzo poslije toga završen...
Iznad ciganskih njiva nalazi se veće brdo: Kuk koje nadvisuje sva ta brda, uključujući i partizansko groblje. To brdo kontrolisao je HVO izuzev u kratkom periodu u septembru 1993. Naime, 15. septembra 1993. Armija BiH iznenadnim napadom osvaja brdo Kuk, samim time i kotu iznad partizanskog groblja ili Glavice, brda iznad grada koje je HVO držao čitav rat i koje nadvisuje i bošnjački i hrvatski dio grada, ali se povlači nakon svega 48 sati.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 12:29   #70
Krave, Burad i Krmače

Quote:
Markanm kaže: Pogledaj post
U pitanju su gume,kamionske,traktorske,napunjene explozivom.
Na onoj fotografiji koju sam ranije nalijepio su posljedice eksplozije tzv.BURETA (narodski) ili Livanjke, što mi zvuči kao da su to nekakve naprave sklapane u Livnu. U suštini: bure od 500 kila eksploziva koje su kotrljana/bacana sa kote Partizansko groblje (na Donju mahalu) i sa brda Zvizde (na Odovode i Mašinski park, dio grada između sela Vrse i Gornjeg Vakufa). Rezultat eksplozije je bio strahovit. Na onoj fotografiji je vidljivo da kuća kod koje se zaustavi bure nakon eksplozije više ne postoji. Kuće u krugu 50-100 metara pretrpe strahovita oštećenja.

Burad su imala vremenski otklon od momenta bacanja do eksplozije od otprilike 10 minuta tako da ljudskih žrtava gotovo nikada nije bilo. Za vrijeme potrebno da ono eksplodira civilno stanovništvo ili vojska uspješno bi se povukla, da bi se odmah nakon eksplozije opet vratila na stare položaje (ako nisu bili zatrpani) ili nove položaje (nastale u ekploziji).

Na slijedećem videu vidi se ekplozija, kako smo mi to zvali - Krave. Govorilo se da su to nekakve prepravljene meteorološke rakete dodatno ojačane ekplozivom i koje su imale ograničen domet. Ispaljivane uvijek iz pravca Prozora one su mogle dosegnuti najviše do džamije Mehmed-bega Stočanina dok su Donja Mahala (dio grada neposredno uz Uskoplje), kao i zgrade preko barice, te gradska naselja preko Vrbasa: Odvode i Batušu - ostajali izvan domašaja.

http://www.youtube.com/watch?v=8trt4P_MrzY

Snimak ulice Javić koja se nalazi neposredno ispod kote Relej 02.05.1994. godine, neposredno nakon primirja - EFEKTI EKSPLOZIJE KRAVE.

Bilo bi interesantno znati sastav, mjesto izrade i slično, navedenih oružja slikovitog naziva: Bure i Krava.

Sa druge strane Bošnjaci su na automobil namontirali tzv. Krmaču (avio bombu) sa vremenskim upaljačem (fitiljom?), ali je vozač iskočio prerano, automobil se zaustavio na trgu razgraničenja (spoj dvije ulice koje dijele grad na 4 dijela, od kojih su, kako neko ranije reče, Bošnjaci držali 3/4). Eksplozija krmače je bila strahovita i nanijela podjednaku štetu za obje strane jer je eksplodirala tačno na liniji razgraničenja (sama linija kao i nekoliko desetina metara ispred i iza nje bila su de-facto ničija teritorija i jedno od najsmrtonosnijih područja planete Zemlje u to vrijeme).

To bi po meni bile odlike totalnog rata Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu-Uskoplju, ta upotreba sredstava ogromne razorne moći, animalnog naziva (Krmače, Krave) i zastrašujućeg djelovanja.

Kunem se svim i svačim, mada i meni danas zvuči nevjerovatno, da sam ekspoziju jednog od Buradi doživio na način da sam sa udaljenosti od 100 i nešto metara od centra eksplozije istog osjetio vjetar iz pravca eksplozije (detonacija?) koji je učinio da moja nezakopčana trenerka i malo duža kosa vihore kao na proljetnom povjetarcu čitavih 5-6 sekundi...
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 13:38   #71
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post

Desant? Moje sjećanje (prema pričama koje sam slušao):
Desant se dogodio u zimu 93/94. ID jedinica koja je ubačena u pozadinu linija Armije BiH u selu Vrse razbila se u 2 grupe, jedan radi napada na selo Vrse, druga,...
Nikakvog desanta nije bilo . U to vrijeme koje spominješ jedina suvisla akcija prema Vrsima je bila pri kraju 12 mj 93 . ABIH je držala polažaje iznad sela na nekakvom brdu ili uzvisini . Kada bi HV pokušao bilo što odmah iz sela stizala je pomoć . Koliko me sjećanje služi između sela i polžaja ,vojnici ABIH morali su prolaziti nekakvu livadu ili nekakav brisani prostor . Dogovor je bio da HV iscenira pješački napad na položaje ABIH , I da sačekamo da počnu pristizati pojačanja iz samih Vrsa . U međuvremeno kompletno topništvo i raketni sustavi su bili postavljeni da pokriju taj brisani prostor . Cilj je bio uništiti što više pješadije koja dolazi u pomoć vojnicima na crti . Tako je i bilo , točno u 19.05 počela je paljba iz svih oruđa po zadanam cilju . A dali smo nanijeli kakve gubitke ABIH i kolike , to nikada nismo saznali . I to je to o samim Vrsima , ostalo su su samo priče .
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 14:46   #72
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Rekoh, sukob Bošnjaka i Hrvata u Gornjem Vakufu - tema je nedovoljno opisana i gotovo mistična. Pitam se da li se uopće i desilo, npr.desant?
A trebalo bi da jeste, jer sam o tome više puta slušao od različitih osoba od kojih su neki učestvovali u bitci. Čak se spominjalo, npr, u dijelu kada je vojnik otkrio da su u blizini linije diverzanti, ime i prezime dotičnog vojnika. Operacija je vjerovatno bila vrhunska tajna (ako se uopće i desila, nisam više ni siguran)....
U pravu si , bio je desant bas na tom podrucju i bilo je otprilike ovako kao sto i opisao. Razlika je jedino da je prvi udar i trazenje ubacenih vojnika HVO-a izvseno od lokalnih stanovnika sa tog podrucja. Primjetili su bili prvo helikoptere a onda je neko nasao zaklanu djevojku iz te okoline i tada su shvatili da nije pitanje opstanka linija i polozaja vec zivota. Napravili su gresku da su se ubacili kada je bio toliko veliki snijeg da se nisu mogli brzo kretati i da su za njima ostajali duboki tragovi i jedan od tih koji su bili u potrazi opisao je sve to kao "lov" pa je jedan od ubijenih diverzanata bio cak pogodzen iz lovacke puske jednog od tih seljaka. Ironicno da je jedan vrhunski obucen diverzant sa najmodernijom opremom i oruzjem zavrsio ratni put pred obicnom sacmaricom i lokalnim seljakom ali to pokazuje kako nije sve u opremi i oruzju. HV je to naucio 91 u borbama se cetnicima ali su izgleda zaboravili to do 1993pa su pravili ste greske.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2010. at 09:13. Reason: citat
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:04   #73
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
U pravu si , bio je desant bas na tom podrucju i bilo je otprilike ovako kao sto i opisao. Razlika je jedino da je prvi udar i trazenje ubacenih vojnika HVO-a izvseno od lokalnih stanovnika sa tog podrucja. Primjetili su bili prvo helikoptere a onda je neko nasao zaklanu djevojku iz te okoline i tada su shvatili da nije pitanje opstanka linija i polozaja vec zivota. Napravili su gresku da su se ubacili kada je bio toliko veliki snijeg da se nisu mogli brzo kretati i da su za njima ostajali duboki tragovi i jedan od tih koji su bili u potrazi opisao je sve to kao "lov" pa je jedan od ubijenih diverzanata bio cak pogodzen iz lovacke puske jednog od tih seljaka. Ironicno da je jedan vrhunski obucen diverzant sa najmodernijom opremom i oruzjem zavrsio ratni put pred obicnom sacmaricom i lokalnim seljakom ali to pokazuje kako nije sve u opremi i oruzju. HV je to naucio 91 u borbama se cetnicima ali su izgleda zaboravili to do 1993pa su pravili ste greske.
Koji je , bar otprilike datum tog desanta , kad ja ne znam za njega . I ako je bilo poginulih iz HV , koja postrojba je to bila ?
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:22   #74
o desantu:

Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Koji je , bar otprilike datum tog desanta , kad ja ne znam za njega . I ako je bilo poginulih iz HV , koja postrojba je to bila ?
Ja sam negdje nekada čuo ili pročitao da je bila nekakva Splitska Gardijska brigada, ali to nipošto nije sigurno.

Ono što sam ja koa dijete čuo jeste da su svi koji su ubačeni desantom ubijeni ili kasnije pronađeni smrznuti, zajedno sa komandantom iz Australije.

Ali to može biti ratno-propagandna informacija.

Iz mog iskustva, mogu zaključiti da se desant uistinu dogodio sa obzirom na broj izvora i njihov kvalitet (više puta sam slušao ljude koji su bili uključeni u borbe).
Također, nikada o desantu nisam ništa čuo niti čitao na internetu, što i nije čudno jer na internetu nema gotvo ništa o mnogočemu iz ratne istorije GV-U.
Čak se ne može dobiti niti siguran broj bošnjačkih žrtava, vojnih i civilnih, ustvari ne može se dobiti nikakav konačan i egzaktan broj osim 360 poginulih boraca iz sastava brigade iz G.Vakufa.

Vjerovatno je bila super tajna akcija koja nikada nije niti objelodanjena radi njenog ishoda.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:33   #75
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Ja sam negdje nekada čuo ili pročitao da je bila nekakva Splitska Gardijska brigada, ali to nipošto nije sigurno.

Ono što sam ja koa dijete čuo jeste da su svi koji su ubačeni desantom ubijeni ili kasnije pronađeni smrznuti, zajedno sa komandantom iz Australije.

Ali to može biti ratno-propagandna informacija.

Iz mog iskustva, mogu zaključiti da se desant uistinu dogodio sa obzirom na broj izvora i njihov kvalitet (više puta sam slušao ljude koji su bili uključeni u borbe).
Također, nikada o desantu nisam ništa čuo niti čitao na internetu, što i nije čudno jer na internetu nema gotvo ništa o mnogočemu iz ratne istorije GV-U.
Čak se ne može dobiti niti siguran broj bošnjačkih žrtava, vojnih i civilnih, ustvari ne može se dobiti nikakav konačan i egzaktan broj osim 360 poginulih boraca iz sastava brigade iz G.Vakufa.

Vjerovatno je bila super tajna akcija koja nikada nije niti objelodanjena radi njenog ishoda.
Ne znam . Uopće ne sumnjam u tvoje namjere da se piše istina . Ali osobno sam bio 12 mj93 i polovicu 01 mj 94 i ništa tako sa naše strane nije pokušavano . Za splitsku brigadu , isto tako čisto sumnjam . Oni ni nisu bili ( koliko ja znam u Vakufu u to vrijeme ) Pogotovo mi čudno zvući zapovj. iz Australije . Već je dosta o toj temi pisano a tek sada se spominju ti desanti
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:40   #76
O desantu i strategiji odbrane

Što se tiče desanta sigurno je da je bio (Ako je bio??? kako više biti siguran u bilo šta? Ovo je novina za mene od dana kada je internet ušao u moj život - da o nečemu imam manjak informacija.) u periodu od novembar 1993. - februar 1994. godine.

The Worm, ti reče da osim te artiljerijeske sačekuše ništa na Vrsima više nije bilo?
Meni je ostao kao upečatljiv događaj iz ratnih priča o Vrsima - uništenje tenka u jednoj od vaših ofanziva tamo. Tenk je uništio borac koji je uzeo RPG iskočio iz rova, pretrčao 50-100 metara, uništio tenk i zatim živ i zdrav dotrčao nazad u rov. Zbog toga je dobio i zlatnog ljiljana a to uništenje se iz priča doima kao veoma važan događaj koji je presjekao nekakvu ofanzivu...

Može li iko da nasluti kakva bila suština odbrambene strategije Armije BiH, ako ne prije probijanja obruča iznutra 1. augusta 1993. godine, ono sigurno od tog dana pa sve do kraja sukoba?

Tu strategiju koja je bila očita ako se uzme redoslijed događanja od 1. augusta pa nadalje, poznaje svako malo dijete u Gornjem Vakufu, barem na Bošnjačkoj strani. Ona je vidljiva na svega nekoliko više ili manje povezanih događaja u kratkom vremenskom periodu od 1. augusta 1993. do Washingtona.

Nisam vidio do sada nikada i nigdje na internetu da je neko spominjao te događaje, a bili su i više nego presudni. Ja sam ubjeđen da je Armija BiH održala pod kontrolom G.Vakuf nakon deblokade i curenja dobrog dijela civila prema Bugojnu, samo zahvaljujući toj strategiji.

Koliko je ukupno Generala bilo na terenu Gornjeg Vakufa - Uskoplja sa hrvatske strane?
Oni su sigurno morali primjetiti obrazac jer je bio očit.
RIOBOSS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 15:54   #77
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Ja sam negdje nekada čuo ili pročitao da je bila nekakva Splitska Gardijska brigada, ali to nipošto nije sigurno.
....
ljudino reče da je 317 brigada ABiH iz G. Vakufa, slavna

Šta je potrebno da bi jedna brigada nosila epitet "slavna"

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2010. at 09:15. Reason: citat
bećar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 16:19   #78
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Koji je , bar otprilike datum tog desanta , kad ja ne znam za njega . I ako je bilo poginulih iz HV , koja postrojba je to bila ?
Bio je desant jer su u tom periodu to spominjali borci koji su bili na tom ratistu a mislim da je bilo oko nove godine ili sl jer se spominjalo da je Ante Roso koji je tada vodio HVO pokusao neku "foru " iz legije stranaca . Detaljnije sam cuo tek prije 4-5 godina kada sam pricao sa covjekom koji je bio iz tog kraja i koji je licno sudjelovao u svemu tome. Da su bili iz HV se nije moglo zakljuciti po dokumentima jer kao sto je poznato svi vojnici iz HV pri ulasku u BiH su ostavljali sva dokumenta koja bi ih mogla vezati sa HV-om ali mi je ovaj pricao da su po govoru mogli da zakljuce da su bili dalmatinci a i po izgledu jer su bili preplanuli ne samo po licu vec i po rukama tako da se moglo zakljuciti da su ne toliko davno prije desanta bili u toplijim krajevima a to ih je izgleda i zeznulo. Kaze da su primjetii da su bili pravo dobro pripremljeni fizicki i materijalno ali da ih je izgleda kolicina snijega i hladnoca iznenadila i to je ovima iz sela pomoglo da ih opkole i uniste.
Do sada nisam ni ja znao sta im je cilj i za ovo sa Vrsi sam prvi put cuo sada jer se tada procjenilo da su bili na izvidzackoj misiji jer su po ruksacima nasli vecu kolicinu sistema veze i opreme za nadgledanje.

P.S O ovoj akciji sam procitao prije par godina i na jednom sajtu gdje se okupljaju srpski veterani pa izgleda da su i oni culi za ovo .
dzevadm93 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 16:22   #79
Quote:
RIOBOSS kaže: Pogledaj post
Što se tiče desanta sigurno je da je bio (Ako je bio??? kako više biti siguran u bilo šta? Ovo je novina za mene od dana kada je internet ušao u moj život - da o nečemu imam manjak informacija.) u periodu od novembar 1993. - februar 1994. godine.
.....
Pišem sao o onome gdje sam bio i što sam vidio . Od nekakvih akcija , išli smo na Seoce i popušili . Što se tenka tiče , ja znam da nam je poginulo i ranjeno nekoliko ljudi oko jednog tenka . Poginuo je i zap . tenkovske bojne , ali kažu da je sranje napravila minobacačka granata , a uništeni tenk nije nitko spominjao ( možda ne pišemo o istom ) . Ja sam bio oko 2 km udaljen od tenka na drugom položaju . A jedan uništen tenk nebi trebao zaustaviti dobro planiranu ofanzivnu akciju , jer prije samog napadnog djelovanja kalkuliraju se mogući gubitci , tako da ne vjerujem da jedan izgubljeni tenk može zaustaviti ofanzivu , kotranapad i slično . A od Hrvatskih generala nije bilo nikoga .

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2010. at 09:15.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2010., 16:31   #80
Quote:
dzevadm93 kaže: Pogledaj post
Bio je desant jer su u tom periodu to spominjali borci koji su bili na tom ratistu a mislim da je bilo oko nove godine ili sl jer se spominjalo da je Ante Roso koji je tada vodio HVO pokusao neku "foru " iz legije stranaca ....
Ako je bio Roso sa HVO -om , onda me ne ćudi ništa . A o tome tko je bio mislim da je naivno suditi po preplanulosti , jer puno brigada HV i domobranskih pukovnija je bilo stacionirano duže vrijeme u dalmaciji i dalmatinskoj zagori . Tako da su bili i Šveđani vjerovatno bi malo preplanuli . Jedino što tvrdim da se taj tzv " desant" nije dogodio dok sam ja bio dole . Mogli su oni biti pripremljeni i fizički i materijalno , ali ako nisi mentalno pripremljen đaba ti sve oružje na svjetu .

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.11.2010. at 09:16.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:32.