Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Moda

Moda Za one koji žele biti u trendu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.01.2007., 16:45   #1
Wink Par pitanja o krojenju...

Vidim da se ovdje pricalo o sivanju, pa je valjda ovo pravo mjesto za postavit pitanje.

Zanima me na kakav papir i kako precrtate kroj iz Burde, dali se kupi negdje poseban papir i onda kupite hrpu indigo papira ili kako?

Jos me zanima samo kako stavit drukere, mislim da sam vidjela klijesta u Pevecu, ali ne i drukere nego samo one rupice, gdje to nabaviti.

Mislim se ozbiljno posvetit sivanju pa ce vjerujem biti jos pitanja.

P.S. Bilo bi super ako bi mi mogli preporucit koju super trgovinu sta se tice izbora i cijene materijala i pribora u Rijeci.
sany is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 17:41   #2
A da ti odeš na neki kratki tečaj, jer doista nemaš baš preveč iskustva, no offence

Za vađenje krojeva ti treba tzv. kotačić za vađenje krojeva.
Postupak je sljedeći:
- kroj zakačiš pribadačama na običan bijeli papir, ne predebel kojeg možeš kupiti u knjižari/papirnici
- s tim kotačićem ideš po odabranom kroju (to može biti dosta zeznuto jer se sve preklapa, no malo koncentracije i ide). Time ostavljaš tragove - utisnuća na papiru, koje kasnije flomasterom označavaš. Treba apsolutno sve oznake proći s kotačićem (za ušive, rukave - sve one crte i strelice), osim brojeva dijelova, koje ćeš sama kasnije upisati.
- flomasterom spojiš te točkice u linije i izrežeš, te označiš brojeve.

Ovo iz pete jer već dugo nisam uništavala tkaninu u pokušajima glumljenja Vivien Westwood
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 20:50   #3
Ja ne kopiram krojeve kotacicem jer se krojni arak iz Burde uskoro raspadne, pogotovo ako vadis vise krojeva s jednog krojnog arka.
Ja Burde koristim godinama - u nekim starim brojevima od pred par godina ima boljih stvari nego u ovima danas, pa ih zato pristedim kotacica.

Kupim tanki papir (kao onaj s kojim ti prime kruh u trgovini), imas ga u Narodnim Novinama i papirnicama. Zalijepim ga preko krojnog arka i kopiram kroj olovkom.

Drukere imas u trgovinama s gumbima.
Imas i trgovinu s Burdama i tim raznim specijalnim sivacim dodacima - drukerima, kopcicama, osnovnim krojevima i sl - u Zagrebu (ne znam kako se zove ulica - na Ilici prva nakon Frankopanske, i paralelna s njom, prema Britancu).
Blackness is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2007., 22:57   #4
Quote:
sany kaže:
Vidim da se ovdje pricalo o sivanju, pa je valjda ovo pravo mjesto za postavit pitanje.

Zanima me na kakav papir i kako precrtate kroj iz Burde, dali se kupi negdje poseban papir i onda kupite hrpu indigo papira ili kako?

Jos me zanima samo kako stavit drukere, mislim da sam vidjela klijesta u Pevecu, ali ne i drukere nego samo one rupice, gdje to nabaviti.

Mislim se ozbiljno posvetit sivanju pa ce vjerujem biti jos pitanja.

P.S. Bilo bi super ako bi mi mogli preporucit koju super trgovinu sta se tice izbora i cijene materijala i pribora u Rijeci.
Blackness ti je super objasnila postupak krojenja, nikakav kotacic ti nije potreban (zapravo za to nisam ni cula) ali indigo papir bi mogao biti super stvar (imas taj papir u ducanu Govic u rijeci na pocetku stare ceste za zagreb, a tamo imas jos svakojakih svastarija za sivanje i slicno)
dobrih i povoljnih materijala imas u Alboni u ulici ispod Bernardija, iznad sexy shopa
nemoj se previse drzati burdi, meni je zapravo smijesno kako siromasnu ponudu oni imaju a skupi su ko sv. petra kajgana, imam burde iz 70-ih koje sam naslijedila jos od svoje bake i koje su bogatije krojevima od ovih danasnjih (sad su se bas prokurvali)
izvadis si eventualno neki osnovni kroj pa ga modeliras po svojim zeljama.
MicaMaca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 08:39   #5
za početnicu je bolje poceti po burdi, ima onih posebnih izdanja sa jednostavnim krojevima i uputama u slikama obicno ima oznaku brzo i lako ili tako nesto
hooray is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 09:36   #6
imaš i na burdinoj stranici njihov novi časopis za aktualni mjesec, i za neke modele daju kroj i preko neta, pa si i tamo pogledaj.

za materijale znam samo za zagreb-tkanina i pribor u boškovićevoj u dijelu između draškovićeve i palmotićeve-definitivno najjeftiniji matrijali, a imaju i konce, gumbe, i sve, ali sve ostale potrepštine. tamo su prodavaći krojači tak da možete i za savjet pitati.
dendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 09:54   #7
Žena je rekla da ju zanimaju dućani u Rijeci, pa savjeti o Zagrebu nisu baš korisni.

Koristila sam taj kotačić godinama i nikad mi se kroj nije raspao. Ne treba pritiskati kao da se kopa, već tek toliko da ostanu tragovi. Probala sam i kopiranje, indigo fala ne, jer mrlja i ne znam koliki bi to indigo papir trebao biti, obzirom su krojevi podosta veliki format papira
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:48   #8
Hvala na savjetima, nisam ni znala za te trgovine bas cu malo pogledati kad budem sljedeci put u gradu.
Kotacic je i meni bio sumnjiv jer me strah da ne upropastim ostale krojeve, ali vidjet cu onda u NN za taj papir...nego kojih je dimenzija taj papir i kako da pitam tj. koji mu je naziv.

Za pocetak se hvatam Burde imam i neke stare, a kasnije vidjet cemo.
sany is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 02:50   #9
Papire možeš kupiti u svim papirnicama, imaš rolicu u kojoj je smotano 10 kom, a možeš kupiti i komadno, sve je vrlo jeftino. Tražiš bijeli papir za zamotavanje, mislim da su dimenzije 100x70 cm/ kom. (To ti koriste i cvjećari...) Običan tanki bijeli papir. Ipak, nekad znaju prodavati i malo deblji, koji nije dovoljno proziran, pa kad kupuješ, uvijek provjeri da li se nešto (npr. neke crne linije na bijeloj podlozi, ili veća slova...) dovoljno vide kad staviš papir preko...
Moje je iskustvo (a imam ga...!) da se krojevi i najbolje i najjednostavnije i najlakše kopiraju jednostavno olovkom ili flomasterom na taj tanki papir postavljen i učvršćen (da se ne pomakne) preko krojnog arka. (Nikakvi kotačići ili indigo.)
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 11:58   #10
Ok, mislila sam da je to neki bas poseban papir pogledat cu svakako.

Zanima me gdje bi nasla neki kroj za djecje trapez hlace ili da raskrojim stare pa po njima?
Svidja mi se jako Ottobredesign, ali nigdje ga ne vidim za kupit, a Amex ne primaju da narucim, dali ga je ipak moguce nac u nekoj knjizari ili negdje?.....ili neki drugi casopis ali bas za klince ne za bebe.
sany is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 15:32   #11
Quote:
sany kaže:
Ok, mislila sam da je to neki bas poseban papir pogledat cu svakako.

Zanima me gdje bi nasla neki kroj za djecje trapez hlace ili da raskrojim stare pa po njima?
Svidja mi se jako Ottobredesign, ali nigdje ga ne vidim za kupit, a Amex ne primaju da narucim, dali ga je ipak moguce nac u nekoj knjizari ili negdje?.....ili neki drugi casopis ali bas za klince ne za bebe.
U Zagrebu u Algoritmu ima za kupiti a daju mogućnost i pretplate. Njihova web adresa je www.algoritam.hr
juliet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 16:08   #12
Bas sam juce gledala na njihovim stranicama i imaju svakakvih casopisa ali Ottodesign nemaju, probat cu ih nazvat ponedeljak pa se raspitati.

Hvala
sany is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 11:13   #13
Ne znam gdje bih postavila ovo pitanje, pa cu ovdje

Dakle, da li imate sivacu masinu i koju? Naime htjela bi je kupiti, a ne znam koje su najbolje tj. najbolji odnos cijene i kvalitete.
Ma zapravo nemam pojma ni koji su trenutno proizvodjaci sivacih masina, moja mama ima staru bagaticu iz sedamdesetih, odlicna je, ali pretpostavljam da bagat vise ne postoji, ili...?
Azrijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 15:15   #14
Quote:
Azrijel kaže:
moja mama ima staru bagaticu iz sedamdesetih, odlicna je, ali pretpostavljam da bagat vise ne postoji, ili...?
koristi maminu jer bolju, danas, nećeš pronaći
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 19:32   #15
Izgleda da samo na stranicama nemaju naveden Ottodesign, uzet cu pretplatu.

azrijel...imam i ja maminu Bagat mislim Jadranku, ali ima samo ravni bod i nezgodno mi ju je uvjek izvlacit jer je u onom sanduku ili sta vec je, pa sam kupila Toyota Jeans i mogu rec da nije losa za amatere, ali ako ces radit malo vise na njoj nije bas nesto, ali znam da ima super masina samo im je i cijena u rangu sa kvalitetom, ova moja od 1200,00 kn...ne mozes ni ocekivat vise od nje...Bagat mozes koristit za ozbiljnije radove gdje ti treba ravni sav, a ovako neku za druge bodove, bar cu izgleda ja tako.
sany is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 09:27   #16
Baja, rado bi koristila maminu, ali ne zivimo skupa i dosta smo daleko, a ja dosta cesto sivam. Odnosno sivala sam dok sam zivjela sa starcima, ali nedavno sam se odselila. A nema sanse da mama dozvoli da uzmem masinu i odnesem ju. Jelte, ona isto siva...


Sany, da ti sanduci su gnjavaza. Osim toga ova je odlicna ima i svakakve bodove, ne samo ravni. Mislim da ova nije Jadranka, ali nemam pojma koja je, moram priznati da nisam obracala paznju ( a doma je odkad postojim, i sivala sam na njoj 5 god )
Toyote sam i ja primijetila, ima ih posvuda za kupiti, cijena je stvarno prihvatljiva. Zakaj mislis da nije za ozbiljnije radove? Kaj su ozbiljniji radovi?
Azrijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 19:35   #17
Mislim na finije radove (materijale tj. tanje) i na to da puno sivas.

Bas sam nasla doma neki stari pamucni materijal, ali nije jako debel i kad sam sivala skroz uz kraj dzepove na pocetku mi je potezao materijal dolje i guzvao ga, mislim da je stvoren za deblje materijale ili je stopica kriva, jer nema za podesavanje pritiska.

Na jednom forumu sam procitala da nisu bas nesto Toyote, a ja sam se sa ovom zaletila jer mi je hitno trebala, a nisam imala vise novca da kupim bolju i sad mi je zao.
Tamo su hvalili jako Berninu, ali je i skuplja evo link pa pogledaj ako oces.

http://www.siva-prom.hr/
sany is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 08:10   #18
Kaj zbilja nemres podesiti pritisak stopice? Bed... To mi je full vazno. Pogledala sam link, i dobro mi zvuce Bernine, naravno ciljam na onu 1650 kn mislim da je E55. Ove su dosta skupe. Ali naravno mora imati neke osnovne opcije (pritisak stopice npr.) inace bacam novce na neku jacu.
Koja se tebi svidja? A kaj mislis o onim Brother masinama? Jel se to meni cini ili im je logo isto ko u BigBrotheru? Nemrem si zamisliti kakve bi veze to moglo imati jedno s drugim ali logo mi je skroz isti
A i jeftinije su, vjerojatno i lošije vidjela sam u starijim burdama da se dosta reklamiraju bas te (brother). Vjerojatno cu ubost Berninu...
Azrijel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 09:34   #19
Quote:
sany kaže: Pogledaj post
Hvala na savjetima, nisam ni znala za te trgovine bas cu malo pogledati kad budem sljedeci put u gradu.
Kotacic je i meni bio sumnjiv jer me strah da ne upropastim ostale krojeve, ali vidjet cu onda u NN za taj papir...nego kojih je dimenzija taj papir i kako da pitam tj. koji mu je naziv.

Za pocetak se hvatam Burde imam i neke stare, a kasnije vidjet cemo.
sany, nemoj se samo razocharat i odustat ako sve ne bude kako si zamislila sivanje je zeznuta i pipljiva stvar, za koju treba prvo strpljenja i zivaca, pa puno iskustva, da bi bila zadovoljna ishodom.
moj savjet ti je da krenesh sa lakshim stvarima-jednostavne suknje, cekerchici...ako te volja i dalje bude drzala, kasnije da idesh s hlachama, jednostavnijim/ravnim haljinama, topovima/tunikama, pa tek onda kosulje, jakne, kaputici. pripremi se da ce ti trebati jako puno zivaca i vrlo chesto nije dovoljno shivati samo po kroju iz burde, jer vecina nas nije bas gradjena po sablonu, pa cesh biti u prilici da negdje suzavas, negdje prosirujes, to je vecinom jednostavna radnja, ali ako se radi o komplikovanijem kroju, morash imati iskustva da bi to uradila uspjeshno, u protivnom ce rezultat biti razocharavajuci jako
ovo su samo neke stvarcice, a ako mislis sivati, to je super stvar-pod uslovom da ti se to uistinu svidja, ali morala bi otici na neki zvanican tecaj, ili malo porazgovarati / gledati / uciti od nekog koga poznajesh (mama, teta, rodjaka / komsinica /lupam), tesko ce ti biti da sama sve prokljuvish, i bez toga je dovoljno stresno
__________________
.
cap_insanio is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2007., 10:21   #20
Do sada sam sivala samo iskrojeno kad treba klincima u vrticu za maskare, a sada sam bas htjela sasit im neke hlace, jer mi se vise neda svaki mjesec kupovat nove kad ih zacas pokidaju na koljenima, neki jednostavni kroj.

Nasla sam jedan sa dzepovima za curice ali po kroju prednjica je vislja od dzepova, a straznji dio je opet vislji i trebalo bi napravit tunel za lastiku pa mi nije bilo jasno, ali sam od ostatka tkanine napravila tunel i prisila ga pa je ok.

Za tecaj nemam ni vremena ni novca, ali imam knjigu i malo sam gledala kako to rade i za sada mi je jedino jos mali problem drzanje pravca, ali naucit cu.
Volim sivanje jer me smiruje, ali moram biti sama a ne da mi se netko mota.

Azrijel: gledala sam i ne cini mi se losa ima sve (neznam dal si gledala imas uputstva za upotrebu za skinuti pa procitas i vidis sve mogucnosti) ja sam se skroz zaletila hitno mi je trebala, a mislila sam kako mamina stara ima podesavanje stopice i duljine boda a ima preko 30 god, da sada to imaju sve i dodjem doma, a ova nema.

Nista izvuc cu ju za neke stvari kad mi bude trebala, jer su ju zatrpali i zato sam kupila ovu, a ova ce biti za cik cak i tako neke stvari i materijale za koje je ok.

Za svaku masinu imas uputstva tako da lijepo pogledaj pa odluci,a za Brother neznam, znam da mi je muka kad vidim da ta Bernina dodje samo 400 kn skuplja od moje, a ima puno vise toga.
Ako se usavrsim onda kupujem bolju.


....ajme sta sam se raspisala...ubit cete me..
sany is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:48.