Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2012., 20:06   #1
Iznajmljivanje poljoprivrednog gospodarstva

Ako mi netko može pomoći.

Unajmio bih staro poljoprivredno imanje od privatnog lica na d.o.o, i onda bih to imanje koristio za poljoprivrednu proizvodnju. Da li da napravimo ugovor o zakupu ili ugovor o plodouživanju.
Postoji mogućnost da ga dobijem bez da plaćam najam, pa me interesira kako je to najbolje odraditi, pošto bi firma imala financijske koristi od proizvoda dobivenih radom na imanju.
A ako mi se najam prizna u trošak, da li je bolje napraviti ugovor o zakupu ?

Hvala unaprijed
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 20:48   #2
Takvo staro imanje danas se može kupiti za vrlo malo novaca, treba samo potražiti.
Najam se ne isplati. Uvijek će biti potrebe za ulaganjem, a bilo kakvo ozbiljnije ulaganje može biti vrijednije od samog imanja.
Dođe li do razlaza nakon većih ulaganja, teško je definirati vrijednost uloženog.
Ako se nakon nekog vremena odlučiš za kupnju imanja, vlasnik će te ucjenjivati, i tražiti cifru pet do deset puta veću od realne.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2012., 21:55   #3
60,000 eura za 1 ha, stambena zgrada 35m2 plus gospodarska cca 230 m2, je ali je 7 km od mjesta gdje stanujem.Jel to puno? 35 km od Zagreba, ne živim u Zagrebu. Inače tu nema ispod 20 E/m2, struja,voda, telefon.3faze.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 20:23   #4
Gdje je to točno?

I ja sam cca 30 km od Zagreba (istočno), a tu kod mene bi se našlo i puno jeftinije.
Treba vidjeti i radi li se o građevinskom ili poljoprivrednom zemljištu (ako je građevinsko, možda i vrijedi 20 €/m2, ako je poljoprivredno, pola eura, možda do 1 euro kvadrat.
Svakako treba provjeriti jesu li ti objekti legalni.

Ima i drugih važnih stvari - mogućnost širenja posjeda dokupom zemljišta (ovisno o širenju proizvodnje), ima li vode (bunar ili sl.), kvaliteta tla, itd...
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2012., 22:55   #5
Zelina, cca 1960 građeno, a ima i ucrtane još 2 stare kuće kojih više nema, pa postoji mogućnost izgradnje gospodarskih zgrada, struja i hidrofor,tel. Ima još livada za dokupiti. Vidio sam da ima još imanja, ali ispod 20 e ne prolazi.Samo ono što je nepristupačno i manje površine. Danas bio u opštini, rekli da moram imati zakup, mislim da nije ni razumjela što je plodouživanje.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 10:15   #6
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
Zelina, cca 1960 građeno, a ima i ucrtane još 2 stare kuće kojih više nema, pa postoji mogućnost izgradnje gospodarskih zgrada, struja i hidrofor,tel. Ima još livada za dokupiti. Vidio sam da ima još imanja, ali ispod 20 e ne prolazi.Samo ono što je nepristupačno i manje površine.
Ja sam u Ivanić-Gradu, tu se u okolici nađe svega. Treba tražiti, a najbolje je sjesti u automobil i potražiti napuštena imanja . Mnoga imaju tablu - prodaje se - ali nitko to ne oglašava u oglasnicima. Za mnoga napuštena imanja treba se raspitati tko je vlasnik i želi li prodati. U pravilu je tako puno jeftinije- onaj tko daje oglas, traži veće novce, često potpuno nerealne.

Quote:
Danas bio u opštini, rekli da moram imati zakup, mislim da nije ni razumjela što je plodouživanje.
Razlika između zakupa i najma je da najam podrazumijeva samo korištenje stvari, a zakup uključuje i ubiranje prirasta. Dakle, poslovni prostor se unajmljuje, a oranica uzima u zakup.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 15:23   #7
Hvala
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2012., 11:08   #8
Da ne otvaram novu temu; Imam poljoprivredno zemljište (livada) koje bi dao u najam. Najam bi bio isključivo za neko otvoreno skladište ili parkiralište, bez gradnje (eventualno neka montažna streha), pa me zanima da li to zemljište mora biti prenamjenjeno u građevno?

Ima li tko iskustva sa investitorom da se u cijeni najma pripremi teren (navoz, ograda)?
vlad2804 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2013., 16:40   #9
Vidim da imate iskustva sa ugovorom o plodouzivanju...jeli mozda imate šprancu ugovora? Hvala
marino25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2024., 20:39   #10
Je li 200 eura godišnje malo za najam 18 tisuća metri kvadratnih poljoprivredne zemlje?
Hopinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2024., 08:12   #11
Quote:
Hopinka kaže: Pogledaj post
Je li 200 eura godišnje malo za najam 18 tisuća metri kvadratnih poljoprivredne zemlje?
Radi se o zakupu, ne o najmu. Poljoprivredna zemlja se daje u zakup.

Iznos zakupa ovisi o puno faktora - kvaliteti tla, namjeni, lokaciji...
Za vrlo kvalitetnu oranicu može se dobiti više, za sve ostalo navedeni iznos je ok.

Jako važno je staviti u ugovor obavezu zakupoprimca da održava međe (da ne zaraste živica) da održava kanale i most/pristup zemljištu ako ga ima, da ne smije zemlju zapustiti...
Važnije je da zemlju obrađuje netko pouzdan, jer ako se to loše održava i zapusti na kraju imaš puno više štete i veliki trošak da se to povrati u uporabljivo stanje.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2024., 09:10   #12
U ugovoru piše da mora vratiti zemlju u stanju kakva je bila. Sije žito za prehranu životinja, valjda je ok kvaliteta.
Hopinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2024., 09:46   #13
Quote:
Hopinka kaže: Pogledaj post
U ugovoru piše da mora vratiti zemlju u stanju kakva je bila. Sije žito za prehranu životinja, valjda je ok kvaliteta.
Nije dovoljno samo da mora vratiti u prvobitno stanje, moraš to nadzirati . Tko će ga kasnije ganjati za takve stvari.

Zašto dajete u zakup? Daleko je, ne živite tamo, nitko se ne bavi poljoprivredom, nemate baš ništa od strojeva,...?

Ako netko u familiji ima OPG ili ga može otvoriti, a pogotovo ako imate još zemlje, možete na poticaje dobiti puno povoljnije opcije...
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2024., 10:54   #14
Daleko je, nitko se s tim ne bavi, može jedino otići u šikaru, strojeve nemamo, od familije više nema niko osim daljnje, a taj zakupitelj je pouzdan, održavat će i još jedan dio imanja kosidbom da ne zaraste. Samo me zanimalo je li majka postigla dobar dogovor.
Hopinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2024., 11:59   #15
Dobar dogovor je i da je dala besplatno ako je druga opcija da zaraste u sikaru.
mostovoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2024., 12:03   #16
Quote:
mostovoj kaže: Pogledaj post
Dobar dogovor je i da je dala besplatno ako je druga opcija da zaraste u sikaru.
Točno to.
Ako nema druge opcije, bolje dati i bez naknade.
Jedino nisam siguran da porezna bude prihvatila da je bez naknade.
thortwins is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:24.