Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Mobilna tehnologija

Mobilna tehnologija Podforumi: Android, Android aplikacije, iOS, iOS aplikacije, Usporedbe mobitela

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.05.2009., 14:14   #1
Radijska frekvencija?

Na pretplati sam i svaki mjesec u racunu mi stoji radijska frekvencija 10kn.Ja radio uopce ne slusam pa me zanima jel se placa 10kn neovisno sluso ti ili ne,odnosno jel se 10kn uvijek placa neovisno kolko slusas?
ero_1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 15:00   #2
radijska frekvencija ti je "porez" koji si ubire država da bi mogao koristiti razgovore i poruke i svaki mjesec si uzmu 10kn na pretplati a na simpi ljudi misle da to ne plačaju al kroz visoke cijene razgovora itd si oni to naplate...tak da slobodno slušaj radio
__________________

kak taj svemir i sve to?
kaj_buljiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 16:21   #3
Znaci 10kn mi je uvijek neovisno o slusanju? Onda mi je jos uvijek bolje nego ljudima na bonovima
ero_1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 17:00   #4
ma to nema nikakve veze sa radiom to je porez za koji ti država omogući da zoveš itd...u svakom pogledu prolaziš bolje
__________________

kak taj svemir i sve to?
kaj_buljiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 18:39   #5
Hahaha. Car.

To ne možeš izbjeći. To se MORA platiti i to ne ide operaterima, već državi. Porez na korištenje frekvencije preko kojih rade mobiteli. U biti, to ja popularno zovem:"plaćanje korištenja zraka".

To je po zakonu i to se ne može izbjeći.

Evo, npr. ja imam TELE2 pretplatu, tarifa 0, to znaći ne plačam pretplatu, nego samo korištenje (razgovori, sms, mms, itd), a pošto zadnjih nekoliko mjeseci (skoro godinu dana), tu pretplatu sam stavio na mirovanje, odnosno trenutno je ne koristim, plaćam 10 Kuna radijsku frekvenciju svaki mjesec.

Znaći pretplata mi je aktivna i nemam je za što gasiti ako ionako mjesečno ne plačam ništa... A i nikada se ne zna kada će mi trebati, tako da sam je stavio na miravanje, ali plaćanje "radijske frekvencije" mi redovito stiže na naplatu. Toga sam svjetan, to moram i gotovo.
Um is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 23:35   #6
Quote:
-Um- kaže: Pogledaj post
Hahaha. Car.

To ne možeš izbjeći. To se MORA platiti i to ne ide operaterima, već državi. Porez na korištenje frekvencije preko kojih rade mobiteli. U biti, to ja popularno zovem:"plaćanje korištenja zraka".

To je po zakonu i to se ne može izbjeći.

Evo, npr. ja imam TELE2 pretplatu, tarifa 0, to znaći ne plačam pretplatu, nego samo korištenje (razgovori, sms, mms, itd), a pošto zadnjih nekoliko mjeseci (skoro godinu dana), tu pretplatu sam stavio na mirovanje, odnosno trenutno je ne koristim, plaćam 10 Kuna radijsku frekvenciju svaki mjesec.

Znaći pretplata mi je aktivna i nemam je za što gasiti ako ionako mjesečno ne plačam ništa... A i nikada se ne zna kada će mi trebati, tako da sam je stavio na miravanje, ali plaćanje "radijske frekvencije" mi redovito stiže na naplatu. Toga sam svjetan, to moram i gotovo.
Ma nije stvar u tom vec me samo zanimalo dali cijena radijske frekvencije ovisi kolko vremenski slusas radio,sad mogu mirno spavat...odnosno slusat
ero_1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 00:46   #7
Da li se radijska frekvencija plaća dvaput ako imam ugovor kod 2 operatora, npr. na VIP-u imam telefoniju, a na T-Mobileu mobilni internet? Pretpostavljam da da.
zag0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 01:00   #8
Da. Za svaki pretplatnicki broj placa se RF.

P.S. OP se (nadam se) zezao.
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 11:10   #9
Radio komunikacijski spektar je "raspon" krekvencija kojim se mogu prenositi informacije. Nešto kao broj traka koje imam autoput na kojem možeš voziti auto.

Pa se tako on dijeli na više "kanala" ili "pojaseva" od kojih država međunarodnim dogovorom daje odreženi pojas na korištenje određenim državnim službama.

Pa tako jedan pojas ima policija.
Jedan ima hitna pomoć i vatrogasci
Jedan ima kontrola leta
Jedan za radio programe
Jedan za TV proglrame analogne i digitalne
Jedan je dan na slobodu korištenja svima koji hoće nešto, od radio amatera, (CB civilni band) do daljinskih autića za djecu,


E pa tako po međunarodnom standardu (Global system for Mobile communications) iliti GSM je dan pojas(evi) za korištenje, koje država mora "odobriti". Budići da je država "vlasnik" tih pojaseva, tkao ona ubire harač na korištenje istih od operatera, a oni da ne ostanu dužni, ubiru harač od krajnjih korisnika...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 15:48   #10
Sve je to meni jasno samo ne kužim zašto dvaput plaćam taj pojas. Jer imam 2 uređaja? Zašto onda ne plaćam dvaput kad uzimam npr. MultiSIM uslugu. Ili u onim "obitelj" tarifama gdje je sve na jednom računu, a opet se dobiva nekoliko SIM-ova.

Logično bi bilo da se ta naknada plaća po korisniku, a ne po uređaju odnosno ugovoru.
zag0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 15:54   #11
Quote:
zag0 kaže: Pogledaj post
Zašto onda ne plaćam dvaput kad uzimam npr. MultiSIM uslugu.
Ako je to slično Twin cardu kod T-Mobilea, mislim da plaćaš.
Quote:
zag0 kaže: Pogledaj post
Ili u onim "obitelj" tarifama gdje je sve na jednom računu, a opet se dobiva nekoliko SIM-ova.
Za svakog pretplatnika u obitelji se naplaćuje RF. Ako imaš 4 pretplatnika, to je 40kn mjesečno.
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2011., 16:11   #12
A jebem mu sve.

Dobro, neću za 240 kn / 2 god. propasti.
zag0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 00:15   #13
tražila sam po netu, ali nigdje ne mogu naći odgovor...sklopila sam ugovor sa ht-om 31.05. i naplaćena mi je radijska frekvencija za taj dan, s tim da mi taj dan uopće nije bila aktivirana linija, tek slijedeći, znači 01.06.a uredno su mi na računu za 6mj napisali da imam neplaćeni dug iako nisam ni dobila račun za taj jedan dan.
I još sam morala raditi zahtjev za promotivnu akciju koja je trebala ići od dana sklapanja ugovora ali je aktivirana tek 05.06.-to je valjda zaboravila ona na šalteru....i sad za taj popust, ajd..kažu bit će umanjen slijedeći račun..ok
ali me muči ova frekvencija, ustvari dvije jer imamo obiteljski paket.
jeli zna tko za koliko dana u mjesecu se smije naplatiti radijska frekvencija i jeli ima veze ako mi nije bila aktivna linija....hvala
__________________
al ja volim guguguglati
petra593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 02:28   #14
može se naplatiti i za jedan dan tih 10 kn, makar se nije smjelo naplatiti za taj 5. mjesec ako ti tvrdiš da je linija aktivirana tek 1.6. ali to trebaš provjeriti sa t-mobileom, ako njima stoji u sustavu da su ti već uključili liniju tog 31.5. ne budeš mogla ništa napraviti po tom pitanju.
lujozg is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2012., 22:12   #15
Quote:
lujozg kaže: Pogledaj post
može se naplatiti i za jedan dan tih 10 kn, makar se nije smjelo naplatiti za taj 5. mjesec ako ti tvrdiš da je linija aktivirana tek 1.6. ali to trebaš provjeriti sa t-mobileom, ako njima stoji u sustavu da su ti već uključili liniju tog 31.5. ne budeš mogla ništa napraviti po tom pitanju.
hvala.
__________________
al ja volim guguguglati
petra593 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 09:21   #16
Čudi me da to nitko još nije napisao, no odlukom HAKOM-a od 01.01.2013. naknada za radijsku frekvenciju se smanjuje na 5 kn.
__________________
~ Lord Tywin Lannister did not, in the end, shit gold. ~
Spectre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 13:29   #17
IZBRISAN PRETHODNI TEKST

Ispravak krivog navoda:

riječ je o Pravilniku o izmjenama i dopuni Pravilnika o plaćanju naknada za pravo uporabe adresa, brojeva i radiofrekvencijskog spektra (NN 92/12)

"Visina naknade za svaku krajnju radijsku postaju u javnoj mreži pokretnih komunikacija u pretplatničkom sustavu plaćanja usluge iznosi 60,00 kuna godišnje."

Zadnje uređivanje sanjinko : 07.12.2012. at 14:22.
sanjinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2012., 13:42   #18
Koliko se ja sjećam trebali su je u potpunosti maknuti....
Tigrov friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 17:39   #19
jel to vrijedi i za one koji su ugovor potpisali prije 1.1. ili samo za one koji će to napravili nakon?
dire Dawn is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2012., 18:31   #20
Quote:
dire Dawn kaže: Pogledaj post
jel to vrijedi i za one koji su ugovor potpisali prije 1.1. ili samo za one koji će to napravili nakon?
Vrijedi za sve pretplatnike. Novi pravilnik stupa na snagu 1 siječnja 2013 te svi prethodni pravilnici prestaju važiti toga dana.
sanjinko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:08.