Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Hrvati kajkavci i čakavci & hrvatski književni jezik
Postavljač teme je srpski provokator & idiot 1 3.45%
Zanimljivo, no kao dijagnoza za srpsku ideologiju 3 10.34%
Nebuloza, sve su to hrvatska narječja 19 65.52%
Žulja me jer govorim unekoliko strani idiom 0 0%
Užas ! Nametnuli nam strani jezik ! 6 20.69%
Glasovatelji: 29. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.04.2014., 20:20   #61
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Nije mi toliko problem štokavski, iako bih volio da je čakavski standard, ali to neko inzistiranje na razlici č i ć, mi je besmisleno, i dalje bez sarkazma tvrdim da bi trebali uvesti zajednički simbol za č i ć, i da se standard približi govoru velike većine Hrvata koji tu razliku ne poznaju, što u sjevernim krajevima što u obalnim
nije samo da tu razliku ne raspoznaju zagorci i stanovnici obale neko i ˝hrvati˝ u lašvanskoj dolini u bosni
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 20:23   #62
i čemu pisanje glagola SHVATITI, kad ga većina izgovara SVATITI, čak je i teško standardnu verziju izgovoriti.
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2014., 22:40   #63
Quote:
jarovit ratnik kaže: Pogledaj post
i čemu pisanje glagola SHVATITI, kad ga većina izgovara SVATITI, čak je i teško standardnu verziju izgovoriti.
A tek "Tko".

U biti, moglo bi se i Što zamijeniti sa Šta, tako ga (skoro) svi i izgovaraju.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 10:44   #64
Quote:
Sadokann kaže: Pogledaj post
A tek "Tko".

U biti, moglo bi se i Što zamijeniti sa Šta, tako ga (skoro) svi i izgovaraju.
da čudno je to sa ŠTA, kad kažeš ŠTO HOĆEŠ zvuči kao da nešto nedostaje.

meni su realno smiješni hrvatski književnici, izbacuju neke riječi iz svog jezika jer su to kao posljedice srbizacije i dogovora tamo iz 70-tih godina o približavanju jezika pa su izbacili i dakavicu jer je srpska, a postoji tekst stjepana radića sa početka 20 stoljeća gdje čovjek jasno upotrebljava dakavicu, jel i tad bila srbizacija hrvatskog jezika?

zaključak hrvati se odriču svog rođenog jezika kako bi se razlikovali od srba koji su većinu jezika preuzeli od hrvata i malo ga promijenili.
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 10:46   #65
ili prije su svi govorili ili bar većina ljudi ŠPIGLA, nakon rata hrvatti prvi počinju upotrebljavati riječ OGLEDALO, kad su to isto počeli upotrebljavati i muslimani i srbi, hrvati su svatili da to nije više dovoljno hrvatska riječ pa su smislili novu ZRCALO. totalno manijakalno.
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 19:44   #66
Quote:
jarovit ratnik kaže: Pogledaj post
ili prije su svi govorili ili bar većina ljudi ŠPIGLA, nakon rata hrvatti prvi počinju upotrebljavati riječ OGLEDALO, kad su to isto počeli upotrebljavati i muslimani i srbi, hrvati su svatili da to nije više dovoljno hrvatska riječ pa su smislili novu ZRCALO. totalno manijakalno.
Za razliku od vas, koji ste uz ijekavski standard preuzeli masu srpskih riječi u drugoj Jugoslaviji, kako je to drukčije?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 19:58   #67
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Za razliku od vas, koji ste uz ijekavski standard preuzeli masu srpskih riječi u drugoj Jugoslaviji, kako je to drukčije?
daj budi određeniji, ko mi?
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 20:45   #68
Quote:
jarovit ratnik kaže: Pogledaj post
nije samo da tu razliku ne raspoznaju zagorci i stanovnici obale neko i ˝hrvati˝ u lašvanskoj dolini u bosni
Quote:
jarovit ratnik kaže: Pogledaj post
ili prije su svi govorili ili bar većina ljudi ŠPIGLA, nakon rata hrvatti prvi počinju upotrebljavati riječ OGLEDALO, kad su to isto počeli upotrebljavati i muslimani i srbi, hrvati su svatili da to nije više dovoljno hrvatska riječ pa su smislili novu ZRCALO. totalno manijakalno.
Ovo je razlog zašto bi netko trebao imati bar minimum predznanja prije nego što priča o nečemu o čemu nema pojma

Ako itko razlikuje č i ć (tj) onda su to čakavci, ukoliko ne misliš da na Hrvatskoj obali žive samo Riječani. (Iako bi po mom mišljenju Ć trebalo ukinuti, a čakavci svoje meko Č mogu pisati kao 'tj', što je ionako preciznije pravom izgovoru) A ako je zrcalo nova riječ, onda je Juraj Habdelič sigurno imao vremeplov kad je u 17. stoljeću napisao Zercalo Mariansko
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 08:32   #69
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Ovo je razlog zašto bi netko trebao imati bar minimum predznanja prije nego što priča o nečemu o čemu nema pojma

Ako itko razlikuje č i ć (tj) onda su to čakavci, ukoliko ne misliš da na Hrvatskoj obali žive samo Riječani. (Iako bi po mom mišljenju Ć trebalo ukinuti, a čakavci svoje meko Č mogu pisati kao 'tj', što je ionako preciznije pravom izgovoru) A ako je zrcalo nova riječ, onda je Juraj Habdelič sigurno imao vremeplov kad je u 17. stoljeću napisao Zercalo Mariansko
predznanje postoji, šta ću ti kad ne pratiš, konstataciju da primorci ne znaju razliku između Č i Ć nisam ja izmislio, nego je sam uzeo mišljenje MICHAELA koji je to izjavio.

a zrcalo, ok možda sam se pogrešno odrazio , nije izmišljeno nego vračeno iz prošlosti ali mislim da većina i danas koristi riječ OGLEDALO češće u svom govoru.
ali eto ako je to tebi legitimno onda bi mogli uzeti i riječ dimač kao zamjenu za cigaretu, jer je ta riječ sačuvana kod jednih hrvatskih imigranata u australiji.
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 08:33   #70
osim toga šta ti smatraš pod primorcima, sve stanovnike obale ili poseban neki dio ljudi, možda samo otočane?
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 08:54   #71
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post

Ako itko razlikuje č i ć (tj) onda su to čakavci, ukoliko ne misliš da na Hrvatskoj obali žive samo Riječani. (Iako bi po mom mišljenju Ć trebalo ukinuti, a čakavci svoje meko Č mogu pisati kao 'tj', što je ionako preciznije pravom izgovoru)
dobro si to napisal as ovaj Majkl nezna nis..ca on misli
evo ja bez ovega trdog i mekhog Ć i Č nemoren videt ki su prislici odnosno furesti(pardon nebin tel spotat).
jos da mij malo smiha kad to prislici povedaju trdo Č..judi moji...

ja cakavski povedan valjda od kad znan za se..ali moran rec daj va skoli bilo jebeno sa tin knjizevnim zajikon a jos san i ucil cirilicu ku majkl ni ne zna..a gjedaj cuda ja ju citan skoro saki dan..nisan je pozabil...ala gren ca as bi mi Majkl mogal rec da nisan dovoljno dobar za njega..

ja mislin da se Majkl nece jadit
__________________
Don’t be a follower be a student!
osaki ni douzo!-ie ie douzo osaki ni!
rokurota is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 12:25   #72
Quote:
jarovit ratnik kaže: Pogledaj post
daj budi određeniji, ko mi?
Muslimani ili Bošnjaci, ovisi kako se tko izjašnjava
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 15:40   #73
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Muslimani ili Bošnjaci, ovisi kako se tko izjašnjava
ja osobno nit sam musliman po religiji ni po naciji, na pogrešna vrata kucaš
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2014., 18:31   #74
Quote:
jarovit ratnik kaže: Pogledaj post
predznanje postoji, šta ću ti kad ne pratiš, konstataciju da primorci ne znaju razliku između Č i Ć nisam ja izmislio, nego je sam uzeo mišljenje MICHAELA koji je to izjavio.

a zrcalo, ok možda sam se pogrešno odrazio , nije izmišljeno nego vračeno iz prošlosti ali mislim da većina i danas koristi riječ OGLEDALO češće u svom govoru.
ali eto ako je to tebi legitimno onda bi mogli uzeti i riječ dimač kao zamjenu za cigaretu, jer je ta riječ sačuvana kod jednih hrvatskih imigranata u australiji.
"Vraćeno iz prošlosti" bi impliciralo da je ta riječ nestala iz govornog jezika, pa da ju je netko izvukao iz prašnjavih, starih knjiga. Ako nisi čuo za zrcalo prije 90-ih, to ne znači da drugi nisu upotrebljavali tu riječ. Ja nikada nisam čuo da itko govori "slanina", svi uvijek kažu "špek". Slaninu sam čuo jedino na TV-u.

Kada npr. pored jezera raste drvo, dal se kaže da se drvo zrcali u vodi ili ogleda u vodi?
thatfeel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 00:06   #75
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
"Vraćeno iz prošlosti" bi impliciralo da je ta riječ nestala iz govornog jezika, pa da ju je netko izvukao iz prašnjavih, starih knjiga. Ako nisi čuo za zrcalo prije 90-ih, to ne znači da drugi nisu upotrebljavali tu riječ. Ja nikada nisam čuo da itko govori "slanina", svi uvijek kažu "špek". Slaninu sam čuo jedino na TV-u.

Kada npr. pored jezera raste drvo, dal se kaže da se drvo zrcali u vodi ili ogleda u vodi?
drvo ima odsjaj u vodi mi ne govorimo niti da se zrcali niti da se ogleda, nego kažemo -odsjaj drveta u vodi- ne poznajemo formulaciju navedene gornje rečenice, barem ljudi u mojoj okolini.

zrcalo, da istina ako nije korišteno kod nas ne znači da ne postoji, ali ajd moglo bi se o tome još što šta pričati, ali da ti dam neki novi primjer, LANJSKI. ovu riječ su samo kod mene baba i did koristili na selu, a znači PROŠLOGODIŠNJI. u zadnje vrijeme vidim u novinama jutarnji, večernji,... sve više se koristi ova riječ u zamjenu za riječ PROŠLOGODIŠNJI, valjda propisano novim pravopisom, a ja smatram da je to kao neki arhaizam, riječ koja je˝ izašla iz mode˝ kužiš. tako mislim i za zrcalo da je bila riječ na samrti, riječ koju je jako mali broj ljudi koristio, ali su je književnici vratili u život.
jarovit ratnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2014., 19:45   #76
Ja sam Makedonac,pa cu biti neutralan glupog sovinistickog trvljenja izmedju Srba i Hrvata.Znam celu pricu,pogotovo sto zivim medju Srbima ceo zivot.Srbi uglavnom kazu da su vecina Hrvata pokatoliceni Srbi,dok Hrvati uglavnom kazu da su vecina Srba mesanci sa turskim poreklom.Cinjenica je ta da su Srbi i Hrvati 2 Bela-hriscanska-evropska-slovenska primarno Dinarska naroda,dok kod Hrvata je malo veci uticaj Mediteranskog tipa zbog Dalmacije,uticaja Mlecana(Italijana).Naucno je dokazano da su Srbi i Hrvati 2 posebna naroda,ali 2 posebna najslicnija naroda na svetu,po genteskim-etnoloskim-kulturoloskim kriterijumima,na stranu sovinisticki sukobi koji su se nazalost desili u proslosti izmedju ova 2 Bela-hriscanska-evropska naroda koji su naravno isprovocirali Cionisti,sto inace vekovima rade izmedju Belih-hriscanskih-evropskih naroda u Evropi,kako bi nas sto vise oslabili nas Belce-Hriscane-Evropljane,za svoj NWO,jer znaju da smo im Belci najveca prepreka za njihov NWO i danas su nazalost veoma blizu za totalnom dominacijom sveta,ali nada umire poslednja,BOG I NAS MESIJA HRIST SU NA NASOJ STRANI,verujem u BOZJU PRAVDU,ISTINU I LJUBAV.Da najveca razlika izmedju Srba i Hrvata je ta sto su Hrvati bili pod uticajem Rimo-Katolicke crkve(Vatikana),Franackog carstva i sto su primili Rimo-Katolicku frakcijusku Hriscansku veru,dok su Srbi bili pod uticajem Vizantije odnosno naslednika I.Rimskog carstva i primili Pravoslavnu-frakcijsku Hriscansku veru a dok je mentalitet i jezik skoro isti u ova 2 naroda.
AceMakedonski is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:32   #77
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Tema je eminentno politička, pa joj je mjesto tu, a ne na njekom drugom pdf-u.

Naime, otkad sam na internetu (njuzama, forumima i t.d.), srećem čudnu srpsku opsesiju o tobožnjoj hrvatskoj "krađi jezika". To je posljedak velikosrpske teze Vuka Karadžića i rane slavistike (Šafarik, Dobrovsky, Miklošič, ...) po kojoj su, kao, svi izvorni štokavci- "Srbi" (tako Hrvati iz BH, Slavonci, Ličani, Dalmatinci s kopna i t.d.), iz razdoblja 1820-1850-ih.

Naravno da je teza imbecilna, no Srbadija živi u uvjerenju da su Hrvati koji nisu izvorni govornici nekog štokavskoga dijalekta (recimo, kod nas, Krleža, Tuđman, Ranko Marinković, Nazor, Nada Klaić, Vice Vukov, Oliver Dragojević,...) kao "iskompleksirani" što moraju "učiti" jezik koji je, po tim patolozima, "srpski".

Rekoh (kao njetko tko izvorno govori hrvatski standardni jezik, a ne nikakav dijalekt), hajde da napravim poluhumornu anketu za Hrvate kajakvce i čakavce. Hrvati štokavci i "standardni" neka se drže podalje
__________________
Jednostavno najezda Turaka je dovela do pomeranja Srba u Hrvatske krajeve, prethodno opuštošene tom istom najezdom. Mnogi Hrvati Čakavci su se vremenon prirodno asimilirali (štokavizirali) u brojnije Srbe.
Mletačka vlast u Dalmaciji je taj proces štokavizacije olakšala katoličenjem Srba...

Na kraju svega u 19 veku Ljudevit Gaj i ekipa su rešili da prihvate Štokavicu kao osnovu standardnog (zajedničkog) jezika Srba i Hrvata. Bečki dogovor 1850.
Time su slabo razvijeni hrvatski dijalekti zamenjeni Srpskom Štokavicom, na kojoj je postojala već razvijena književnost (Dubrovnik).

Ne treba da se opterećujete time, to su isto kao i vi dobrovoljno uradili i mnogo značajniji i nacionalno svestniji narodi od Vas. Npr. Škoti i Irci koji su prihvatili engleski jezik, ali očuvali svoju nacionalnu svest...
ArthurPendragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:39   #78
Quote:
boogyman kaže: Pogledaj post
Ova široka paleta narječja jest zanimljiva i "kvalitetno" može poslužiti za svenacionalističku uporabu.
Naime kada bi htio, ja bih istom metodom mogao dokazivati kako su upravo ta narječja dokaz Hrvatstva svih naroda "regije"...čak i Srba!

Čovjek nemora biti lingvist da zaključi kako je specifična rasprostranjenost(zemljopisna) ovih narječja prilično logična.Kajkavsko se javlja i koristi uglavnom u krajevima uz Slovensku granicu i karakterizira ga uporaba mnoštva germanizama(dominantno ekavica baš kao i kod slovenaca ali uz primjetne ijekavske "oaze").Čakavsko se javlja uglavnom uz obalu tj. u krajevima koji su dugo bili pod mletačkim,a prije uopće romanskim uticajima,također ga karakterizira upravo uporaba velikog broja talijanizama(dominantan je ikavski izgovor).Štokavica se rasprostranjuje daljnjim odmakom od čakavice ali je još uvijek prisutan ikavski izgovor.Daljnjim teritorijalnim odmakom se pak javlja ijekavski izgovor štokavskog narječja.Također je prisutan velik broj turcizama u tom narječju(turske uticaje u tim krajevima nije potrebno pojašnjavati).
Tek još daljnjim odmakom,zlobnici bi rekli početkom i četvrtog uticaja,javlja se štokavica ekavskog izričaja koji bismo pak mogli pripisati blizini Bugarske granice.

Dakle opet,logikom povijesnih zbivanja, ja zaključujem(zato jer mi se tako hoće) kako se radi o istom jeziku pod raznim uticajima.
Kako je prva politički i teritorijalno snažnija organizacija na ovim prostorima ipak bila Hrvatska ,a i sami izvori pisani narodnim jezikom(dakle najstariji takvi izvori) potječu upravo iz hrvatskih krajeva,ja zaključujem kako se radi upravo o Hrvatskom jeziku!

Evo....jebo Vuka!!!!
Prva Hrvatska država je nastala u tada Čakavskoj Dalmaciji. Jednostavno stari (originalni) hrvatski jezik je doživeo sudbinu škotskig i irskog Gelskog.

http://3.bp.blogspot.com/-KmCsoWsbfC...25282%2529.png

S tim što ja smatram da su Kajkavci samo imenom pohrvaćeni Slovenci.
Hrvatsko pleme se naselilo u Dalmaciji (i Liku) i samo je Čakavica originalan hrvatski jezik.

Mislim ja ne znam za narod (etničku grupu) koja ima dva ili tri sopstvena izvorna jezika.

Jedan narod - jedan jezik. Narod = narodni jezik.
ArthurPendragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:44   #79
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
bravo boogy.ali yebo vuka,koji je usput bio takodjer etnicki Hrvat(njegovo tursko prezime,KARAdzic nesmi da zavara).imamo jednog pavla vitezovica,povesnicara i pisca,koji je ustanovio i to 200godina prije vuka,da izemedju alpa i crnog mora nema drugog naroda sem Hrvata...
Zaboravio je na Zapadnu Ukrajinu, Galiciju.
ArthurPendragon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 16:51   #80
Quote:
ArthurPendragon kaže: Pogledaj post
Prva Hrvatska država je nastala u tada Čakavskoj Dalmaciji. Jednostavno stari (originalni) hrvatski jezik je doživeo sudbinu škotskig i irskog Gelskog.

http://3.bp.blogspot.com/-KmCsoWsbfC...25282%2529.png

S tim što ja smatram da su Kajkavci samo imenom pohrvaćeni Slovenci.
Hrvatsko pleme se naselilo u Dalmaciji (i Liku) i samo je Čakavica originalan hrvatski jezik.

Mislim ja ne znam za narod (etničku grupu) koja ima dva ili tri sopstvena izvorna jezika.

Jedan narod - jedan jezik. Narod = narodni jezik.
Usporedba čakavskog i irskog ti i nije toliko nelogična, ali ovo "pohrvaćeni Slovenci" je ludost.

Pojam Hrvat se seli na sjeverozapad današnje Hrvatske u 16. i 17. stoljeću i davno je ukorjenjen prije nego nastaje moderna Slovenska nacija u Sloveniji.

Dapače, mnogo je više odjeka imala ideja političkog hrvatstva u Sloveniji nego nekakva ideja političkog slovenstva u Hrvatskoj
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:58.