Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2017., 18:08   #41
Quote:
Blaze89 kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa, imam jedno pitanje....
Ove godine sam ostvario neznatni gubitak prilikom trgovanja dionicama i znam da ne trebam placati nikakav porez ali zanima me da li trebam slati JOPPD obrazac....
Koliko sam ja upućen, ne tribaš ispunjavat JOPPD obrazac ako nisi zaradija lovu ili ako nisi prodava dionice. Gubitak se ne knjiži, i ako si slučajno mislija da će ti porezna dogodine odbit gubitak od dobiti (ukoliko je ostvariš), onda si to sanja, ili si pušija buniku.

Još nešto, ako npr. imate 50 kom dionica HT-a kupljenih 2011. godine, i kupili ste još 50 dionica HT-a u 2016. godini, u slučaju da prodate npr. 30 kom. dionica tijekom 2017. godine, porezna će računat da ste prodali dionice iz 2011. godine, dakle neće vam naplatit porez na kapitalnu dobit. Drugim riječima, ako se prodaje samo dio portfelja jedne dionice, država smatra da ste prodali one najstarije dionice koje već smrde na tufinu. jel to jasno?
__________________
Vidi Avatar u punoj veličini
glembaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 12:19   #42
Jel mi može netko dati odgovor na pitanje "zašto u obračun kapitalne dobiti ulazi neoporeziva naknada?"

Barem tako piše na http://www.hita.hr/files/OPOREZIVANJ...ITAKA-2016.pdf

Ne razumijem logiku uvrštavanja nekakve naknade u izračun dobiti? Vidim da na godišnjem izvješataju imam cijenu po dionici sa uključenom naknadom, no sama naknada raste sa većim iznosima, pa tako plaćamo nekakve sitne postotne vrijednosti na dobit nečega što smo platili pri prodaji i na čemu nismo zaradili!
vladjan1901 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 19:56   #43
Otac mi je u 12 mj 2016. godine darovao dionice koje je on imao 15 godina. Ja sam to odmah prodala. Očekivala sam porezno rješenje iz porezne koliko imam platiti poreza i prireza ali rješenje je stiglo bez tog. Zanima me jel to ok ili sam morala podnositi joppd obrazac za tu prodaju dionica?
Anesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2017., 22:39   #44
Red face Porez na kapitalnu dobit

Dobar dan

Da li je netko imao iskustva sa kapitalnom dobiti u Srbiji za poslovanje preko skrbnika?

Meni je danas dosao Addico (ex. HYPO) dopis da platim x EUR za porez na kapitalnu dobit u Srbiji (20%), na transakciju realiziranu 2009 (prodaja), kupnja 2007.

Sličnih transakcija sam imao popriličan broj, bilo je i dosta gubitaka u svemu tome, ali ovde je doslovno izdvojena jedna dobitna transakcija i naplačen porez.

Addico je očigledno platio, i sad bi od mene pare.

Malo čudno jer a) HR tad nije imala porez na kapitalnu dobit, ja sam poslovao preko skrbnika, a kao nerezident u Srbiji sam živio u uvjerenju da plačam porez u rezidentnoj državi (koji tada nije postojao).

Savjeti, iskustava?
Kakva je praksa sada?
Billy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 12:19   #45
Može malo pojašnjenje ovoga što piše u članku?
https://www.hrportfolio.hr/izdvojeno...-fondove-39672

Sukladno izmjenama zakona, porez na kapitalnu dobit obvezni ste prijaviti i platiti do 31. siječnja tekuće godine za proteklu kalendarsku godinu ukoliko:

ste udjele kupili nakon 01.01.2016. godine i
vaše ulaganje je kraće od dvije godine (otkupili ste udjele i sredstva su isplaćena na vaš račun) i
ostvarili ste kapitalnu dobit veću od 112 kuna.


Gdje u Zakonu piše da na ulaganja duža od 2 godine se ne plaća porez???
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2017., 15:22   #46
isprike rečeno mi je portfolio hr da je to iz članka 67 stavak 8 Zakona o porezu na dohodak.

(8) Dohodak od kapitala po osnovi kapitalnih dobitaka ne oporezuje se ako je otuđenje izvršeno između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji iz članka 14. stavaka 5. i 6. ovoga Zakona, između razvedenih bračnih drugova ako je otuđenje u neposrednoj svezi s razvodom braka, nasljeđivanjem financijske imovine te u slučaju ako je financijska imovina otuđena nakon dvije godine od dana nabave, odnosno stjecanja te imovine.

Otuđena? To je termin za ulaganje duže od 2. godine? Ovo me zbunilo jer npr. na T-portalu su kontaktirali poreznu i oni im tamo nisu ništa spominjali to za dvije godine - a to je super bitan podatak.
abusaef is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 20:03   #47
Znaci, koliko sam shvatio,ako netko ima dionice i prodaje ih nakon 2 godine od vremena kad ih je kupio onda ne placa nikakav porez?Molim da netko potvrdi.
__________________
verba volant, scripta manent
Richeilleu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 21:23   #48
Quote:
Richeilleu kaže: Pogledaj post
Znaci, koliko sam shvatio,ako netko ima dionice i prodaje ih nakon 2 godine od vremena kad ih je kupio onda ne placa nikakav porez?Molim da netko potvrdi.
Ako su dionice kupljene 2017. godine treba proći više od 2 godine da se kapitalni dobitak ne bi oporezivao.
NeamPoojma is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 12:32   #49
Ja sam kupovao i prodavao dionice, i neka dividenda sjela i tako.
Na kraju godine sam namjerno prodao neke dionice s gubitkom kako bi mi ukupna dobit pala ispod 112kn na razini citave godine, ukljucno s dividendama.
E sad mene zanima jel moram podnosit taj joddpp obrazac, ili ga uopce ne moram podnosit?
Dakle imao sam dobit od svega i dividende i trgovanjem, i fondova, ali i gubitaka taman tolko da mi ukupno casha ostane negdje 80kn plusa.
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 17:07   #50
Quote:
markotros kaže: Pogledaj post
Ja sam kupovao i prodavao dionice, i neka dividenda sjela i tako.
Na kraju godine sam namjerno prodao neke dionice s gubitkom kako bi mi ukupna dobit pala ispod 112kn na razini citave godine, ukljucno s dividendama.
E sad mene zanima jel moram podnosit taj joddpp obrazac, ili ga uopce ne moram podnosit?
Dakle imao sam dobit od svega i dividende i trgovanjem, i fondova, ali i gubitaka taman tolko da mi ukupno casha ostane negdje 80kn plusa.
Porez na dividentu ti se skida automatski tj. to što ti je isplatilo je već umanjeno za porez.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 17:29   #51
Ok, thanks, ali jel moram joddpp obrazac podnositi?
__________________
bok
markotros is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:58   #52
Ne znam, ja nisam ništa prodao.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 19:59   #53
Za dividendu broker predaje joppd.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2018., 00:50   #54
od 1.1.17 na prihode od kapitala se plaća konačan porez, što če reći ako vam je to jedini izvor prihoda, na njega nećete moći koristiti poreznu olakšicu na osobni odbitak od 3600kn, niti olakšice na temelju uzdržavanih članova., kao što se moglo predhodnih godina.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2018., 13:26   #55
Bik,
jedno pitanje . Jel si isplaćena dividenda oporezuje u Hrvatskoj ako je već oporezovana u trećim zemljama?
npr. kapitalna dobit u SAD-u
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2018., 13:47   #56
Da ako nema sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (sa Amerima nema)
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2018., 13:51   #57
Quote:
ceha kaže: Pogledaj post
Da ako nema sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja (sa Amerima nema)
mdfucking odlično... 22% uzmu jazavci

Hvala ti.

edit.
evo ovdje popis s kim RH ima sporazum pa ako bude sličnih pitanja da pomogne
__________________
..onaj tko mačeve pretopi u plugove -za drugog će orat!..

Zadnje uređivanje p3ro : 21.05.2018. at 13:55. Reason: nadopuna
p3ro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2018., 14:53   #58
Poštovani, zanima me da li se mora prijaviti porez na dobit ako je na primjer Isplaćena Dividenda na ukupan broj dionica u posjedu za 2018. god je 43kn.

Da li se i u ovim slučajevima mora plaćati porez?

Hvala unaprijed
__________________
~Stay on the top but remain from the underground~
Charlly987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2018., 18:52   #59
Ne, ako su hrvatske tvrtke u pitanju.
To je već obavio onaj tko je isplatio dividendu, ne moraš ništa po tom pitanju raditi ako su dividende hrvatskih tvrtki.

Za strane moraš vidjeti je li Hrvatska s državom u kojoj je sjedište kompanije koja isplaćuje dividendu potpisala sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, ako je ne plaćaš porez osim u slučaju ako ta država nema poreza na dividendu (čini mi se da mora biti u prijavi kao neoporezivi dobitak ako ne plaćaš porez), a ako nije onda moraš prijaviti i platiti porez i prirez (ako je američka tvrtka sigurno da, mislim da sa većinom EU zemalja Hrvatska ima potpisan sporazum).

Plaća se porez na zaradu od prodaje dionica/obveznica/valuta/... (kapitalna dobit) kupljenih/dobivenih/stečenih poslije 01.01.2016, a prodanih prije proteka vremena od dvije godine (kupljene prije 01.01.2016 a prodane poslije za sad se ne prijavljuju u samom JOPPD nema takve oznake primitka pa nema načina da to prijaviš).

Također ako je zarada manja od 120 kuna ne mora se predati prijava i platiti porez i prirez (jer su troškovi za manje iznose veći od samog poreza) ali moraš imati papire za zlu ne trebalo (početkom iduće godine broker bi ti morao dostaviti godišnje izvješće pa to sačuvaj ili kod stranih većinom sam moraš ispisati sa njihovih stranica).

Napomena gubici se odbijaju od stečenih dobitaka u proteklom jednogodišnjem periodu i onda na to ide porez plus prirez.
__________________
"When investing", "Timing" is everything. - Fred McAllen
ceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2018., 10:41   #60
Title

If you have more prizes, why not?
HaiAnhJumi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:40.