Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.11.2016., 21:39   #21
Za razliku od socijalizma, koji je nakon golemih ratnih šteta u Drugom svjetskom ratu, od Hrvatske, u sklopu SFRJ, stvorio jednu od najdinamičnijih ekonomija u Europi, kapitalizam je nakon 1991. od Hrvatske stvorio zemlju koja se prezadužila i rasprodala te potonula u gotovo nerješivu depresiju
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:41   #22
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
meni je isto bilo zakon 87, igrao sam se u blatu s autićima s dečkima iz zgrade, najveći životni problem mi je bio hoće li mi teta iz Austrije dofurati one autiće koji mijenjaju boju na hladnom i toplom, živjela Jugoslavija!

Znači li ti išta podatak da je direktna ratna šeta 35 milijardi dolara? Da, naravno, pa prošlo je 20 g od rata, dokle više s ratnom štetom!!!!
moglo je proći i 200,tu štetu smo sami pokrpali. Kako? pa zadužiš se, a onda moraš vratiti i kamatu. I prodaš firme, ali gle čuda, onda vrhnje bere drugi vlasnik. Pa kako onda vratiti posuđeno? a ništa, peglaj poreze i zadužuj se sve više. Zvuči poznato? I koje je ustvari tvoje pitanje, jesu li se za to borili branitelji? To pitaj smradove za koje si glasao, zašto nitko 20g nije pokrenuo pitanje ratne odštete?
a koliko milijardi je pokradeno?
Ukupno - sa svim onim što je dijaspora slala za vrijeme rata kao pomoć Hrvatskoj
osobno znam tri obitelji koje desetljećima žive u Švici (znam ih više ) ali tri koje su svaki mjesec donirale po 500 franaka!!!!!

@manchild - živimo lošije
jer je previše ljudi ostalo bez posla
jer previše ljudi je autsorsano za bitno manje plaće
jer previše ljudi je nastavilo živjeti kao da ima plaće kao prije
jer je previše ljudi popušilo švicarce - i ne nisu svi oni krivi za to
jer smo na dnevnoj bazi bombardirani sa hrpom reklama a bez čega sve ne možemo živjeti
jer danas ima troškova kojih nekada nije bilo - hebiga - nekada sam platila telefon i to je bilo do određene granice, a danas plaćam/o i telefon i televiziju i internet i mobitele
nekada sam plaćala obavezno osiguranje za auto , moji i kasko - danas je to, pa dopunsko zdravstveno, pa osiguranje kuće, pa životno osiguranje pa u klinac osiguranje
nekada davno u ona mračna vremena djeca su u školi imala besplatne aktivnosti - i sportske i muzičke i likovne (pišem za Zagreb, ali hebiga bila su i međuškolska natjecanja ali i međugradska između škola)- naravno tko je htio više učlanio se u neki klub - i kam god smo išli, išli smo sami, javnim prijevozom a nisu nas starci vozikali okolo i trošili benzin. Nisu baš svi ni imali auto
itd, itd.... nastavi niz
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:43   #23
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Za razliku od socijalizma, koji je nakon golemih ratnih šteta u Drugom svjetskom ratu, od Hrvatske, u sklopu SFRJ, stvorio jednu od najdinamičnijih ekonomija u Europi, kapitalizam je nakon 1991. od Hrvatske stvorio zemlju koja se prezadužila i rasprodala te potonula u gotovo nerješivu depresiju
Evo nek ostao socijalizam 1991. godine.
Na što to liči 1999. godine?

Ajde molim te neku teoriju?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:46   #24
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo nek ostao socijalizam 1991. godine.
Na što to liči 1999. godine?

Ajde molim te neku teoriju?
Ma i to da se bolje živjelo to je mitomanija teška. Bolje su živjeli oni koji su se 'snašli', tako je i danas. Ali pošten čovjek je teže zaradio i stvorio nešto nego danas. Takvima je ostajao samo rad u inozemstvu i imao si tu i tamo kojeg obrtnika i to je to.
krcmije is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:48   #25
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Mislim da se živi bolje nego 1991.(i bolje nego prije 1991), i to znatno bolje. Moji starci, VSS oboje, zaposleni - ali nisu imali love za kupiti auto bolji od zastave. Bombonjere i cuga se darivala 'kružno' da se ne mora kupovati novo. Traperice su koštale četvrtinu plaće. Tehnologija sa zapada je dolazila sa odmakom od nekoliko godina.

Neki, koji su bili privilegirani su živjeli bolje. Ti danas puno kukaju i sad će me popljuvati, ali zaboravljaju da i danas ima onih privilegiranih koji žive i još bolje

Ali kužim stvari, ja znam djecu koja su imala dadilje i sve najnovije igračke u toj Jugi - o tome većina nas nije mogla ni sanjati. Danas ta djeca rade za 4000kn i normalno da kukaju i jamraju. Promijenio se sistem, ko bi gori sad je doli.

Ali za nas obične ljude koji nismo politički umočeni, mislim da je danas puno bolje. Juga je bila ok za politički umočene i one koji su znali krasti. Takvima je ok i danas, ali danas i običan čovjek može zaraditi - to je razlika.
nemaš pojma
odrasla sam u novom zagrebu
bez dadilja i sličnih pizdarija
i tam je bila srednja klasa
svi smo živjeli podjednako

da nije bilo puno stvari, u neko doba
i na zapadu su bile skupe
tek su počele dolaziti
kod prve stabilizacije je moj otac rekao - biti će svega ali neće biti novaca za kupiti to sve što ima

traperice jesu koštale puno, ali bar su i izdurale
a danas četvrtinu plaće daš za telefoniranje cijele obitelji

koliko takvih privilegiranih sa dadiljama je bilo u postotku stanovništva?
o čemu ti pišeš?
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:50   #26
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
nemaš pojma
odrasla sam u novom zagrebu
bez dadilja i sličnih pizdarija
i tam je bila srednja klasa
svi smo živjeli podjednako

da nije bilo puno stvari, u neko doba
i na zapadu su bile skupe
tek su počele dolaziti
kod prve stabilizacije je moj otac rekao - biti će svega ali neće biti novaca za kupiti to sve što ima

traperice jesu koštale puno, ali bar su i izdurale
a danas četvrtinu plaće daš za telefoniranje cijele obitelji

koliko takvih privilegiranih sa dadiljama je bilo u postotku stanovništva?
o čemu ti pišeš?
Socijalne razlike su bile male, to je istina.

Al činjenica je da je ta 'srednja' klasa živjela loše. Po meni negdje razina današnjih plaća od 3000kn, ako i toliko. U Zg su se stanovi još i valjda dijelili, ali nije Zg Hrvatska. Ima nas koji smo došli iz manjih gradova i sela - tamo se stanovi nisu dijelili šakom i kapom.

Znači imao si opće siromaštvo. Gle, ti znaš kako si ti živjela, ja znam kako sam ja i kako su ljudi oko mene.
krcmije is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:51   #27
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Ma i to da se bolje živjelo to je mitomanija teška. Bolje su živjeli oni koji su se 'snašli', tako je i danas. Ali pošten čovjek je teže zaradio i stvorio nešto nego danas. Takvima je ostajao samo rad u inozemstvu i imao si tu i tamo kojeg obrtnika i to je to.
???
pa eto, moj otac je bio građevinac
VŠS
tadašnji , ne ovi "novokomponovani"
više od pola radnog vijeka je proveo na terenu
mati nije radila
njegova plaća, sa terenskim dodacima je bila dovoljna da pristojno živimo

a ovo tu i tamo kojeg obrtnika da je bilo?
Pa gdje si ti pak živio
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:52   #28
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post


a danas četvrtinu plaće daš za telefoniranje cijele obitelji
U socijalističkoj Jugoslaviji bi koliko koštao internet i telefon u toj alternativnoj 2016.?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:53   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Evo ostala je Jugoslavija 1991.
Čak nekom čarolijom je izbjegnuta agresija na Hrvatsku.

Kakva je to točno ekonomija nakon pada Berlinskog zida, uspona Kine, promjene ekonomija u Europi?

Kako bi nam predsjednik Milošević ili Kadijević omogućili standard i zaposlenost?

Bi li bila privatizacija, kakva bi bila ekonomija?

Stalno čujem "bilo je bolje" pa me zanima kako bi bilo da je ta država ostala još 10 godina?
bili bi minimalno kao danas poljska, vjerojatno kao češka.....

hoćeš pristup tržištu od 22 milijuna ljudi?
gradi tvornicu!

(kao što je rađeno u 70-im i 80-im, tas,cimos, revoz, ida...)
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:54   #30
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
???
pa eto, moj otac je bio građevinac
VŠS
tadašnji , ne ovi "novokomponovani"
više od pola radnog vijeka je proveo na terenu
mati nije radila
njegova plaća, sa terenskim dodacima je bila dovoljna da pristojno živimo

a ovo tu i tamo kojeg obrtnika da je bilo?
Pa gdje si ti pak živio
50km od Zga. A kad već spominješ 'novokomponovane', možda se tvoj tatica ponašao slično kao i neki 'novokomponovani' kad si ti mogla imati super standard bez da je mama radila.
krcmije is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:55   #31
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
bili bi minimalno kao danas poljska, vjerojatno kao češka.....

hoćeš pristup tržištu od 22 milijuna ljudi?
gradi tvornicu!

(kao što je rađeno u 70-im i 80-im, tas,cimos, revoz, ida...)
Postojale su prije 2013. neke posebne prepreke za izvoz u Srbiju i BiH?

Poljska i Češka su ostale socijalističke?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 21:56   #32
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Socijalne razlike su bile male, to je istina.

Al činjenica je da je ta 'srednja' klasa živjela loše. U Zg su se stanovi još i valjda dijelili, ali nije Zg Hrvatska. Ima nas koji smo došli iz manjih gradova i sela - tamo se stanovi nisu dijelili šakom i kapom.

Znači imao si opće siromaštvo. Gle, ti znaš kako si ti živjela, ja znam kako sam ja.
kako sam živjela ja i cijeli novi zagreb
i ni u zgb-u nisu svi dobivali stanove
i nije poanta samo u stanovima

a gdje si ti živio i u čemu i kod koga - obzirom da pišeš da si došao - valjda u zagreb. Gdje si živio do tada? podstanar na selu u nečijoj kući?
po čemu je točno srednja klasa živjela loše?
I molim bez usporedbi što se danas sve nudi i nečega čega nije uopće bilo
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:00   #33
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a gdje si ti živio i u čemu i kod koga - obzirom da pišeš da si došao - valjda u zagreb. Gdje si živio do tada? podstanar na selu u nečijoj kući?
po čemu je točno srednja klasa živjela loše?
I molim bez usporedbi što se danas sve nudi i nečega čega nije uopće bilo
Sa starcima kuća od bake i djeda, tavanski stan. Baka i deda pola života šparali za tu kuću, poslije posla na poljoprivredu da se manje potroši na hranu da se ušpara nešto za građevni materijal. Tako se više manje živjelo van Zagreba.

Srednja klasa? Pa ovako, odlazak u restoran je bio veći luksuz nego danas (moji starci, njihovi kumovi i sl. su uglavnom dolazili jedni drugima u goste... mi sa svojim kumovima uglavnom izlazimo van na klopu). Automobil isto (stari vozio tešku nesigurnu kramu od auta, kao i većina ljudi). Odjeća i obuća isto (astronomski visoke cijene za 'navodno' nešto izdržljiviju robu). Tehnologija sa zapada dolazila sa odmakom od par godina (danas imaš redove za iphone praktički isti dan kao i u USA). Ukratko, ako si imao sreće, država ti se pobrinula za stanarsko pravo. Ako nisi, tough luck. Ostatak plaće ti je bio praktički bezvrijedan za bilo što osim za režije i hranu. To je standard današnjeg minimalca, možda malo više od toga.
krcmije is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:03   #34
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
50km od Zga. A kad već spominješ 'novokomponovane', možda se tvoj tatica ponašao slično kao i neki 'novokomponovani' kad si ti mogla imati super standard bez da je mama radila.
točno sam znala da će biti insinuacija na poštenje mog oca jer izgleda da u tvojoj glavi ako netko nešto ima onda očito može doći do toga samo krađom a dodatno nisi u stanju ni pročitati što piše. Gdje sam napisala da sam imala super standard?

a znam i ove koji su na 50-tak km od Zagreba a koji su imali bolji standard nego mi u gradu

a porijeklom sam napola Zagorka, 50-tak km od Zagreba i djed i baka i stričevi i strine i bratići i sestrične su jednako tako živjeli kao i mi u Zgb
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:04   #35
Juga vam je bila u stvari jedna komična država jer u recimo 11 godina od 1979. pa do 1990. imali smo svu silu čudesa. Od dobrog pače jako dobrog recimo MIS-a u Splitu do bonova za gorivo, redukcija, problem sa osnovnim namirnicama od mlika preko pelena do deterđenta pa onda ludilo sa Markovićem i skoro pa savršeno a u svom tom periodu su se dobivali stanovi jer se stalno gradilo.
Nije to baš tako jednostavno objasnit onome tko to nije živio i statistički podatci kao i brojčano financijski ne mogu dat pravu sliku ali jedno je sigurno sigurnost života u smislu vlastite sigurnosti bila je na zavidnom nivou.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:07   #36
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Socijalne razlike su bile male, to je istina.

Al činjenica je da je ta 'srednja' klasa živjela loše. Po meni negdje razina današnjih plaća od 3000kn, ako i toliko. U Zg su se stanovi još i valjda dijelili, ali nije Zg Hrvatska. Ima nas koji smo došli iz manjih gradova i sela - tamo se stanovi nisu dijelili šakom i kapom.

Znači imao si opće siromaštvo. Gle, ti znaš kako si ti živjela, ja znam kako sam ja i kako su ljudi oko mene.
ovo sve je netočno i neistinito!!!


Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
50km od Zga. A kad već spominješ 'novokomponovane', možda se tvoj tatica ponašao slično kao i neki 'novokomponovani' kad si ti mogla imati super standard bez da je mama radila.
njen je otac bio VSS, dakle neki ineženjer i vjerojatno je imao bolju plaću, terenski dodatak, razdvojenost od obitelji, to se sve plaćalo.

moji nisu bili VSS, bili su obični radnici, sagradili kućicu na kredit ranih 60-ih, krajem 60-ih pao je i prvi fićo, išlo se na more tjedan dana svake godine (a nisu radili u firmama koje imaju svoja odmarališta), moglo se uštedjeti u čarapici, nitko nije bio gladan, ne znam ni za kog iz svoje sredine....osnovne ni srednje škole tko bi gladovao

stan nije svatko mogao dobiti, zamisli....čak ni u Zagrebu

razlika je bilo, ali ne ovakvih kakve su danas!

i što je najvažnije....ljudi su bili zadovoljniji, sretniji, nisu puno toga željeli kao što je to danas
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:08   #37
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Evo baš si nešto razmišljam, kako u ovih 25 godina same loše vijesti, ništa pozitivno, gospodarstvo u kurcu, mladi ljudi izlaze van, pa se pitam:

1. dal su se za to borili branitelji?
2. koji su razlozi da danas živimo lošije nego kad smo bili u socijalizmu i Jugoslaviji koji tu neki zdušno pljuju?

ja se sjećam da su najbolje godinne (meni osobno bile) 1987-1991, i onda rat sve sjebao
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Za razliku od socijalizma, koji je nakon golemih ratnih šteta u Drugom svjetskom ratu, od Hrvatske, u sklopu SFRJ, stvorio jednu od najdinamičnijih ekonomija u Europi, kapitalizam je nakon 1991. od Hrvatske stvorio zemlju koja se prezadužila i rasprodala te potonula u gotovo nerješivu depresiju
Svjestan si valjda da socijalizma u Jugi ne bi bilo poslije '91 čak i da je opstala i da nije bilo rata?
Stiglitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:09   #38
Zašto živimo lošije nego 1991?

Zašto se živi općenito lošije? Pa zato što se prije '91. osim turizma imalo što i proizvoditi. Sad se ima samo turizam i vanjski dug koji je davno premašio 100% BDP-a.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:09   #39
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Sa starcima kuća od bake i djeda, tavanski stan. Baka i deda pola života šparali za tu kuću, poslije posla na poljoprivredu da se manje potroši na hranu da se ušpara nešto za građevni materijal. Tako se više manje živjelo van Zagreba.

Srednja klasa? Pa ovako, odlazak u restoran je bio veći luksuz nego danas. Automobil isto. Odjeća i obuća isto. Tehnologija sa zapada dolazila sa odmakom od par godina (danas imaš redove za iphone praktički isti dan kao i u USA). Ukratko, ako si imao sreće, država ti se pobrinula za stanarsko pravo. Ako nisi, tough luck. Ostatak plaće ti je bio praktički bezvrijedan za bilo što osim za režije i hranu. To je standard današnjeg minimalca, možda malo više od toga.
pa u restorane ni ja ni moji nismo išli.
onda je došlo neko kratko vrijeme kad se moglo a bome danas - ne mogu
prve traperice sam dobila sa 14 godina
sve ok kaj ti je tehnologija jučer u americi danas ovdje ali nemam novaca za iphone - ok , meni ne treba, ali svejedno je preskup

i još - nekome ostane nešto novaca danas nakon što plati režije i hranu????
Jel ti znaš koliko ljudi u HR radi za minimalac? u svakom slučaju manje i od HR prosjeka
Ti su većina
Neki jako šparaju na hrani i dost licemjerno zvuči današnja izjava od Tolušića kako bi se građani morali zapitati zašto je neka hrana tako jeftina
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2016., 22:09   #40
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
točno sam znala da će biti insinuacija na poštenje mog oca jer izgleda da u tvojoj glavi ako netko nešto ima onda očito može doći do toga samo krađom a dodatno nisi u stanju ni pročitati što piše.
Ti si prva spomenula 'novokomponovane' građevinare u evidentno negativnom kontekstu. Ja sam samo rekao, da su se onda (kao i danas) neki snalazili bolje neki lošije.
krcmije is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:28.