Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2015., 09:12   #1
Račun za 12 mjesec, please help, sukob misljenja knjigovodja HITNO

Molim Vas pomoc.
Situacija je ovakva. Redovno svaki mjesec firma pruza IT usluge drugoj firmi. I sad u 1 mjesecu izdajem racun za razdoblje 01.12-31.12.2014 i napisem sljedece:

Broj računa 8/1/1 (po rednom broju kako je knjigovodja rekao), međutim u firmi u koju dostavljam racun kazu da je krenila 2015 godina i da moram resetirat program i staviti na racun 1/1/1.
Ja to napravim i predam. Dodjem kod svog knjigovodje i on veli da je to pogresno jer je obracunsko razdoblje 2014 godina.
Ja njemu prepravim i za knjizenje predam prvobitan racun.

Međutim knjigovodstvo firme gdje sam predala 1/1/1 kazu da moj knjigovdja ne zna i ne zeli vratit racun

I sad trebam izdat novi racun i ne znam da li da naslovim 1/1/1
Ili 2/1/1, pa Vas molim da mi kazete ako znate sto je ispravno.

Mozda Vase misljenje uvjeri mog ili partnerovog knjigovodju. Ne bih htjela imati problema s poreznom ili da zeznem svog knjigovodju ili da mi ne prihvate racun.

HELP
ichiruki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 10:04   #2
Računi moraju ići po redu, od broja 1 pa dalje.
Ako si izdao prvi račun u ovoj godini i ako ćeš ga knjižiti u ovoj godini onda on nosi redni broj 1.

Ali ako fakturiraš uslugu za prosinac 2014 račun se trebao izdati s datumom 31.12. i nositi redni broj koji već treba biti po redu iz 2014. godine.

Ne možeš staviti datum izdavanja i knjiženja iz jedne kalendarske godine, a brojeve računa iz druge godine.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 10:46   #3
Hvala puno na odgovoru. Prva mi je godina poslovanja i prvi put se susrecem s krajem i pocetkom poslovne/kalendarske godine.

Kod mene ide ovakva praksa, ja pocetkom mjeseca izdam racun za prosli mjesec i napisem datum dospijeca do tog i tog datuma. I onda skupim svu dokumentaciju i predajem knjigovodji na knjizenje. Nikad me nije opomenio da sam trebala izdat racun za usluge koje pruzam do kraja mjeseca.
Znaci to je pogreska? Ne bi se smjelo tako?

Znaci ja sam izdala racun u prvom mjesecu 2015 za pruzenje usluge zakljucno s 31.12. I moj knjigovodja je ako sam dobro shvatila do 15.01. obracunavao za staru godinu.

Imate li savjet sto da sad radim?

Pocetak je 2 mjeseca i sad trebam izdat racun za 01.01.-31.01 i ne znam da li je ispravnije da izdam s rednim brojem 1/1/1 ili 2/1/1.
ichiruki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 10:50   #4
ja izdam račun za prošli mjesec u novom mjesecu i nikada nije bilo problema. niti su mi se žalile knjigovođe od stranaka niti moje (dok sam ih imala)
i ove godine sam napravila račun za 12mj tek poslije blagdana, naravno br 1 za novu poslovnu godinu
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 11:08   #5
Nije problem u tome što će reć knjigovođe, nego kako na to gleda porezna inspekcija. Ako primjete, mogu račun osporiti s obrazloženjem da se odgađala porezna obaveza. Ako ne primijete, nikom niš.


Evo sa stranica porezne:
"Prema tome sukladno članku 30. stavku 1. Zakona i članku 36. stavku 2. Pravilnika, oporezivi događaj nastaje kada su dobra isporučena ili usluge obavljene pri čemu obveza obračuna PDV-a nastaje kada je nastao oporezivi događaj, a utvrđena obveza PDV-a iskazuje se u prijavi PDV-a za obračunsko razdoblje u kojem je obavljena isporuka dobara ili usluga. "

Doduše, nisam sad sto posto sigurna jel to tako i kod kontinuiranih usluga jer nemam takvu isporuku u praksi pa nisam išla proučavat.

Ali imam ulazne račune za tako nešto. Nama naš programer račune za usluge obavljene u nekom mjesecu ispostavlja uvijek sa zadnjim datumom tog mjeseca. Isto tako dobivamo i račune za internet, telefone, mobitele, struju i sl.

ichiruki, ako ti je to bio prvi račun u ovoj godini, i izdat ćeš ga u ovoj godini onda on mora biti broj 1.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:34.