Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.02.2015., 05:50   #1
Na koga glasi treba glasiti račun

Molim znalce - dobre duše za malu pomoć.

Klub ima cca 500 ljudi ("kupaca").
Članovi na žiro račun firme uplaćuju određeni mjesečni iznos.

Knjigovođa za svaku takvu mjesečnu uplatu izrađuje račun na kom su podaci registriranog kupca (prezime, ime, njegova adresa i OIB).

E sad nastupa problem: - neki članovi ponekad plate sami i na izvodu banke se nalaze njihovi podaci, no ponekad (umjesto njih) im plati npr. supruga (ili roditelj) internet bankarstvom pa onda na izvodu banke stoji njeno ime (ili ime roditelja).

I tu nastupa moja nedoumica.
Ako umjesto redovnog člana kluba plati npr. njegova supruga - da li račun napraviti na ime člana (i s njegovim OIB-om)- kako to obično ljudi zahtijevaju, ili račun napraviti na ime supruge / roditelja (kako to zapravo piše na izvodu banke) i staviti njen OIB (i adresu)?

Ako se račun za uplaćenu članarinu određenog člana jednom piše na njega, drugi put na njegovu ženu, treći put na npr. oca (koji plati u ime i za svog sina), problem je što knjigovođa uvijek mora ispitivati nove podatke (adresu i OIB osobe koja je stvarno uplatila a što je često zapravo nepoznato), a i u knjigovodstveno računalni program zapravo treba biti upisano ne 500 "kupaca" koliko ih je stvarno, nego možda 800 ljudi, pa se i praćenje uplata (povezivanja računa sa uplatom tj. svakim članom kluba komplicira).

Pitam se da li izrađivati račune na ime stvarnog "kupca" tj. člana kluba, ili se mora izrađivati račun na ime osobe čije ime stoji na izvodu banke i s njegovim podacima (OIB, adresa)?

Hvala svim znalcima na odgovoru.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 10:02   #2
Račun izdati na člana bez obzira tko plati. Jer logika mi nalaže da račun ide na stvarnog potrošača,a tko će platiti račun nije toliko bitno ako imate dobar sustav praćenja. Npr tvoja mama dobije telefonski račun ili račun za struju, ti platiš preko svog tekućeg umjesto mame, račun se po pozivu na broj zatvara i uopće nije bitno tko ga je platio. Ne znači ako si ga ti platila umjesto mame da je račun nevažeći i da se uplata ne priznaje. Kada nema poveznice kao tog npr.poziva na broj to je onda problem jer kako bi neka veća firma znala čiji je to račun plaćen. Ali dok god ima praćenje po nečemu nema problema.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 15:18   #3
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Račun izdati na člana bez obzira tko plati. Jer logika mi nalaže da račun ide na stvarnog potrošača,a tko će platiti račun nije toliko bitno
Meni pak logika govori da račun treba glasiti upravo na onog tko je starno i platio. Npr. - ideš s mamom u šoping i mama ti kupi cipele. Ispada da si ti stvarni potrošač (cipela), no ipak je tvoja mama iskeširala lovu pa bi račun trebao biti zapravo njen.

Naravno ovo je iskarikiran primjer i kad ti mama plati kešom onda to uopće i nije bitno, no ukoliko je plaćanje bezgotovinsko i na potvrdi o uplati (izvodu banke) stoji da je platio XY onda mi je to malo dvojbeno.
Bojim se npr. da mi za 2 godine bane kakva financijska inspekcija, uzme izuvode u ruke i kaže - tog i tog dana uplatio vam je Mirko Mirković 300 kn i molim pokažite da ste za njega izdali račun. A ja vadim račun na kom piše da je platio Hrvoje Horvatić i velim: - "znate, hmmm... to je zapravo račun za Hrvoja koji mi je rekao da mu je Mirko Mirković deda i da mu je to platio za rođendan, a OIB nije od dede nego od Hrvoja i bla bla bla..."

Pitam se kako bi se inspektori ponašali kad čujem da su u stanju opaliti ogromne kazne za svaku sitnu nepravilnost - npr. nemaš napisano broj kase na računu (iako se zna da firma ima samo jednu) ili nema podatka o tome tko je napisao račun... slične nebuloze.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 16:37   #4
Neću tvrditi,možda da netko nađe baš u Zakonu,ali i dalje sam mišljenja da ne bi smjelo biti problema. Kako to da ja mogu platiti račun za struju umjesto moje mame na koju glasi račun,plaćam preko tekućeg,upišem ispravan poziv na broj i hep zatvori račun najnormalnije i račun je podmiren i ne iskopčaju struju zato kaj je platila x osoba umjesto y osobe na koju glasi račun,ne šalju opomenu da nije plaćen? Ako to možeš objasniti onda imaš odgovor na svoje pitanje. Ja se vodim po principu svih velikih firmi koje vode zatvaranje računa po pozivu na broj koji nije nebitan,jer da je nebitan ne bi ni postojao. Zašto jednostavno na račun ne stavite napomenu da prilikom plaćanja obavezno pišu poziv na broj jer se u protivnom uplata neće povezati. Sve veće firme ti tako rade. Ako tako funkcioniraju državne firme kad se plaćaju režije npr. ne vidim zašto bi to bilo problem kod malih.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 20:55   #5
Račun treba glasiti na onoga tko je stvarni kupac robe/usluge tj. stvarni član i plaća članarinu.
Bitan je kupac/korisnik/član a ne onaj tko plaća.
Ako se već plaćanje vrši na osnovu računu, onda svoje knjigovodstvene evidencije morate ustrojiti tako da možete povezivati uplatu s kupcem. Najpraktičnije je to napraviti preko nekog oblika poziva na broj.

Nemojte brkati maloprodajne račune s računima za članarinu. To su sasvim različite stvari.
Kod plaćanja članarine, pretpostavljam da je član potpisao pristupnicu ili neki sličan oblik ugovora sa udrugom/klubom ili što li je to već i na taj način nastao je ugovorni odnos.
Evidencije treba ustrojiti tako da se potraživanja za tu članarinu zatvaraju s uplatama.

Hannan Ball, jeste li vi uopće u obavezi izdavati račune? Jeste li u sustavu pdv-a, i jeste li obveznici provedbe fiskalizacije?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 19:08   #6
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Račun treba glasiti na onoga tko je stvarni kupac robe/usluge tj. stvarni član i plaća članarinu.
Bitan je kupac/korisnik/član a ne onaj tko plaća.
...
Hannan Ball, jeste li vi uopće u obavezi izdavati račune? Jeste li u sustavu pdv-a, i jeste li obveznici provedbe fiskalizacije?

OK. Hvala.
Nadam se da je tako kao šo kažete.
Postoji li za gornju tvrdnju negdje potkrepljeno kakvim člankom zakona? Tek toliko za zlu ne trebalo.

Što se tiče pitanja s kraja Vašeg odgovora:

Nismo u sustau PDV-a
Nismo obveznici fiskalizacije jer korisnici sva plaćanja za naše usluge vrše bezgotovinski.
Da li smo u obavezi izdavati račune - da.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 20:56   #7
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Nismo u sustau PDV-a
Nismo obveznici fiskalizacije jer korisnici sva plaćanja za naše usluge vrše bezgotovinski.
Da li smo u obavezi izdavati račune - da.
Više zakona definira elemente računa. Prema ovome, vi izdajete računa u skladu s Pravilnikom o porezu na dohodak.

Vidi ovdje više:

http://www.porezna-uprava.hr/HR_publ....aspx?id=18716

Niti jedan zakon niti pravilnik ne navodi obavezu ispisivanja podataka o uplatitelju, nego obavezu ispisivanja podataka o obvezniku kojemu su isporučena dobra ili usluge.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 10:55   #8
ovo još provjerite
mene je računovođa tjerala da izmjenim račune (to je išlo od nekog datuma 2013) ukoliko je račun glasio na jednu osobu a druga je uplatila. Ukoliko su te osobe imale isto prezime, onda nije trebalo, a inaće sam ih morala prepraviti (tj samo promijeniti kupca)
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 14:51   #9
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
ovo još provjerite
mene je računovođa tjerala da izmjenim račune (to je išlo od nekog datuma 2013) ukoliko je račun glasio na jednu osobu a druga je uplatila. Ukoliko su te osobe imale isto prezime, onda nije trebalo, a inaće sam ih morala prepraviti (tj samo promijeniti kupca)


Račun se izdaje osobi koja je nešto kupila od nas ili je korisnik nekih naših usluga, odnosno obveznik neke članarine.

Apsolutno nije važno tko će platiti račun i zašto bi netko tebi polagao račune zašto je platio račun?

I da... Jednom izdan račun se ne smije mijenjati i prepravljati
__________________
It could have been...

Zadnje uređivanje lili p. : 05.02.2015. at 15:03.
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 18:35   #10
Zahvaljujem na odgovorima.

Inače, kontaktirali smo stručnog savjetnika u RRIFu i ona također veli da račun treba glasiti na onog tko je korisnik usluge (fizičku osobu), a ne na onog tko je platio račun.

Naravno ovo ne vrijedi ako je platila neko trgovačko društvo / obrt / udruga... za svog zaposlenika, člana udruge, obrtnika...
Tada - jasno račun mora glasiti na tvrtku.

Hvala još jednom svima na mišljenju.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 18:55   #11
Quote:
lili p. kaže: Pogledaj post


Račun se izdaje osobi koja je nešto kupila od nas ili je korisnik nekih naših usluga, odnosno obveznik neke članarine.

Apsolutno nije važno tko će platiti račun i zašto bi netko tebi polagao račune zašto je platio račun?

I da... Jednom izdan račun se ne smije mijenjati i prepravljati
ma valjda je tak. logično je.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 21:10   #12
Koji je uopće smisao izdavanja računa osobi koja nije robu/uslugu kupila niti to koristi? ja prva nebih pristala da se moji podaci ispisuju na računu za nešto što nisam osobno kupila i ne koristim. Pogotovo ne na bezgotovinskom računu koji prema Ovršnom zakonu mora sadržavati i klauzulu ovršnosti i koji je kao takav i ovršna isprava.

I da, slažem se s lili p.

Uza svu silu zakona i pravilnika koje imamo, postoje dva zakona koje bi svi, koji se bave nekim oblikom poslovne aktivnosti, trebali pročitati, i barem okvrino poznavati, a to su: zakon o obveznim odnosima i zakon o zaštiti potrošača.
Prvo to, a onda krenuti dalje u isčitavanje poreznih propisa.
I onda će neke stvari biti jasnije.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 21:30   #13
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Koji je uopće smisao izdavanja računa osobi koja nije robu/uslugu kupila niti to koristi?
??
Pa ako je neka osoba PLATILA neku robu/uslugu, to znači da ju je KUPILA, pa onda je valjda i red da dobije na svoje ime račun za to.
A i otkud bi prodavač robe/uslugu mogao znati hoće li osoba koja je nešto kupila (platila) koristiti isto?


Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post

... dva zakona koje bi svi, koji se bave nekim oblikom poslovne aktivnosti, trebali pročitati, i barem okvrino poznavati, a to su: zakon o obveznim odnosima i zakon o zaštiti potrošača.
Slažem se, ali kakve sad to ima veze sa temom?
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 21:37   #14
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
ja prva nebih pristala da se moji podaci ispisuju na računu za nešto što nisam osobno kupila i ne koristim.

Ček malo - više ništa ne kužim koji je na kraju tvoj stav i na koga bi po tebi trebao glasiti račun?

Na osobu koja je platila, ili na osobu koja je korisnik usluge?
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2015., 21:52   #15
Čini mi se da je stvar u semantici, tj. u tome da svatko drugačije tumači riječ "Platiti" i "kupiti"

Moje mišljenje je da onaj tko iz svog novčanika izvuće novac i nešto PLATI onda je on KUPAC i na njega mora glasiti račun.
Bez obzira jel on tu stvar kupio za sebe ili za nekog drugog - dakle bez obzira tko će biti korisnik robe /usluge.
Na kraju krajeva - nit to prodavač treba znati.

Da karikiram: - ukoliko moja žena u dučanu izvadi nočanik i kupi mi cipele - onda je ona kupac. Dala je svoje novce pa je i red da ona dobije račun (tj da račun glasi na njeno ime). A to da li ću korisnik cipela biti ja, (ili možda pokloni te cipele skitnici koji prosi isred dučana - pa će on biti korisnik robe/ usluge, nema nikakve veze.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 11:03   #16
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
...

E sad nastupa problem: - neki članovi ponekad plate sami i na izvodu banke se nalaze njihovi podaci, no ponekad (umjesto njih) im plati npr. supruga (ili roditelj) internet bankarstvom pa onda na izvodu banke stoji njeno ime (ili ime roditelja).

I tu nastupa moja nedoumica.
Ako umjesto redovnog člana kluba plati npr. njegova supruga - da li račun napraviti na ime člana (i s njegovim OIB-om)- kako to obično ljudi zahtijevaju, ili račun napraviti na ime supruge / roditelja (kako to zapravo piše na izvodu banke) i staviti njen OIB (i adresu)?

....

Pitam se da li izrađivati račune na ime stvarnog "kupca" tj. člana kluba, ili se mora izrađivati račun na ime osobe čije ime stoji na izvodu banke i s njegovim podacima (OIB, adresa)?

Hvala svim znalcima na odgovoru.
tu uopće ne bi trebalo biti nedoumice, jasno je da račun TREBA glasiti na člana.....
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 11:42   #17
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post

Da karikiram: - ukoliko moja žena u dučanu izvadi nočanik i kupi mi cipele - onda je ona kupac. Dala je svoje novce pa je i red da ona dobije račun (tj da račun glasi na njeno ime). A to da li ću korisnik cipela biti ja, (ili možda pokloni te cipele skitnici koji prosi isred dučana - pa će on biti korisnik robe/ usluge, nema nikakve veze.
Ovaj primjer koji spominješ je nešto sasvim drugo. To je MALOPRODAJA i tu se plaća GOTOVINOM.
Elemente tih računa propisuje Zakon o fiskalizaciji i prometu GOTOVINOM i u u čl.2 st.3
i/ili Opći porezni zakon čl.54a .
Takav račun NE MORA sadržavati uopće podatke o onome tko kupuje, jer je to maloprodaja.

Plaćanje članarine NIJE maloprodaja.

Kod članarine postoji ugovorni odnos između kluba/udruge i člana. Ne može se članarina fakturirati nekome tko nije strana u ugovornom odnosu.

Buraz i ja plaćamo mami račune za plin. Mama je nositelj ugovora, mama je vlasnik stana, na mamu dolaze računi, a mi platimo. Nekad buraz, nekad ja. Pa nećemo valjda ić svaki put u plinaru mjenjat ugovor samo zato kaj smo mi platili
Obveza plinare kao jedne strane u ugovornom odnosu je da izda račune i vodi poslovne knjige, a obveza mame je da te račune uredno, u roku, i prema priloženim uplatnicama (s navedenim pozivom na broj ) i plati. Nitko treći nije dio tog ugovornog odnosa.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 16:56   #18
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
tu uopće ne bi trebalo biti nedoumice, jasno je da račun TREBA glasiti na člana.....
Mmmmm... da.

No navet ću dva slučaja koja su me u zadnje vrijeme navela da razmislim malo o tome.

Prvi slučaj je kad je račun izvorno napravljen za člana (btw punoljetnog), pa je onda storniran na njegov zahtjev i rađen na osobu koja je STVARNO PLATILA je kad je za jednog člana platio njegov otac, koji je inzistirao da račun mora glasiti na njega, a ne na njegova sina.

Drugi slučaj je kad je za jednog člana jednu mjesečnu ratu platio njegov prijatelj (navodno izgubio opkladu pa...).
Račun je izvorno napravljen na člana, no zatim je na zahtjev njih dvojice morao biti stroniran, i morao se napraviti novi - na "prijatelja" - jer su je isti inzistirao da račun glasi na njega - jer je ON platio (dakle ima neke logike).
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2015., 17:09   #19
Quote:
Hannan Ball kaže: Pogledaj post
Mmmmm... da.

No navet ću dva slučaja koja su me u zadnje vrijeme navela da razmislim malo o tome.

Prvi slučaj je kad je račun izvorno napravljen za člana (btw punoljetnog), pa je onda storniran na njegov zahtjev i rađen na osobu koja je STVARNO PLATILA je kad je za jednog člana platio njegov otac, koji je inzistirao da račun mora glasiti na njega, a ne na njegova sina.

Drugi slučaj je kad je za jednog člana jednu mjesečnu ratu platio njegov prijatelj (navodno izgubio opkladu pa...).
Račun je izvorno napravljen na člana, no zatim je na zahtjev njih dvojice morao biti stroniran, i morao se napraviti novi - na "prijatelja" - jer su je isti inzistirao da račun glasi na njega - jer je ON platio (dakle ima neke logike).
Za takve situacije koje si opisala riješi na način da na račun/priznanicu/potvrdu upišeš dva podatka:
ČLAN: AA
PLATITELJ: XY (ispišeš ako je različit od člana)
lady G is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 08:03   #20
Quote:
lady G kaže: Pogledaj post
Za takve situacije koje si opisala riješi na način da na račun/priznanicu/potvrdu upišeš dva podatka:
ČLAN: AA
PLATITELJ: XY (ispišeš ako je različit od člana)

Da, tako i radimo.
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:48.