Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2015., 16:16   #21
Nitko ne spominje novosti za 2015.godinu (ili ja nisam dobro shvatila) prema kojima se mijenjanju osnovice poreza na dohodak prema čemu bi prijašnjih max. 8.800 kn koji su se oporezivali po stopi od 25 % sada trebali biti do 13.200 kn.

link - http://www.hok.hr/press/novosti/novi...orezni_propisi
Nora Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 16:19   #22
Po svemu sudeći mislim da mi je obrt isplativija verzija, ali čika ili teta knjigovođa će mi bolje reći. Sljedeći tjedan cu to obaviti pa ću vas izvjestiti
Nora Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 19:25   #23
Quote:
sunce kaže: Pogledaj post
ok, provjerit ću opet...
znam da je bila razlika između obrta i doo-a i da je ovisilo o vrsti djelatnosti
sunce, mozda je tako samo kod obrta
zaista ne znam. znam samo da kod j.d.o.o.a trebas imati ugovor nebitno tko je vlasnik stana. pa nece drzava propustiti mogucnost da si zeme malo love
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 19:27   #24
Quote:
Salammbo kaže: Pogledaj post
Moje je iskustvo s najmom kao i ono što ima Sunce: radim od doma, ali vlasnik prostora je moja baka i nisam trebala nikakav ugovor o najmu sklapati iako bi mi možda ponekad dobro došao, ali eto. I nisu ni prilikom otvaranja obrta ni kasnije na poreznoj tražili da imam ugovor o najmu, jedino sam morala nositi vlasnički list da se vidi tko je vlasnik prostora. Ne sjećam se više zašto nije bio potreban ugovor o najmu, kao što Sunce kaže, vjerojatno ovisi o vrsti djelatnosti, možda i broju zaposlenih.

Mi ti ovdje samo sipamo ideje i možemo te potaknuti da što više pitanja postaviš knjigovođi. Ako trebaš preporuku, pošaljem ti i ja na pm podatke svoje knjigovotkinje, ja sam zadovoljna, tri godine, tj. o početka obrta sam kod nje.
salammbo, nije ni moj tata kao obrtnik prije 30 godina trebao taj ugovor niti ga je kasnije itko ista pitao ali tko zna sto bi bilo da mu je u tih 30 godina na adresu dosla inspekcija. doma nikad nije ali je na gradilište zbog sasvim drugih stvari.

ona prvo treba provjeriti s knjigovodom jer zaista postoji mogucnost da je kod obrtnika druga prica
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 14:59   #25
Molim savjet - otvoriti "nešto" ili čekati bolje dane =)

Quote:
bitchy-as-usual kaže: Pogledaj post
Vec ti je ekipa odgovorila ali vidim da ti nisu komentirali dio koji si napisala meni. Moras imati ugovor o najmu i placati porez neovisno dal ti mama i tata daju prostor ili je stan tvoj. Debilno i iritirajuce, slazem se ali takav je zakon pa racunaj na taj trosak.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Htjela bi se nadovezati...
Pricao mi je prosle godine poslovni partner (d.o.o.) koji se o svemu raspitivao kad je otvarao svoju tvrtku. Isao 100x na inspektorat provjeravati sto mora, ne mora, smije, ne smije i tako... On je otvorio web shop preko kojeg prodaje razne artikle. Na njegova pitanja da li treba MTU svi su mu rekli da naravno da ne treba. I kad je poceo s radom, pokucala mu inspekcija na vrata i trazili od njega MTU za prostor u kojem drzi robu. Kada je rekao da su mu u inspektoratu rekli da nije duzan imati mtu, na to je dobio kaznu od 100 i nesto tisuca kuna! Tako je! Kad se zalio, sud mu je smanjio kaznu na 62.000 i kaze da mu je trebalo tocno dvije godine da to otplati

Eto, provjeri sve prije nego krenes i sretno!

Inace, muz i ja planiramo ove godine isto nesto otvoriti, iako nema veze s ovim, i ja pratiti ovu temu
__________________
Bože, čuvaj našu dječicu
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 15:11   #26
Po Zakonu moraš imati ugovor. Ja nisam imao i radio sam normalno bez problema godinama, a jedan prijatelj je bio upozoren na poreznoj i na ovom forumu pa je imao ugovor za vlastiti prostor. Da je meni došla inspekcija tko zna što bi bilo. Kako je sve u državi naopako tako će nekome gledati, a nekome neće.

Za obrt moguće da je drugačije.

Kod obrta mi se isto sviđa što možeš uzeti godišnji kad hoćeš.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2015., 16:17   #27
Quote:
Zek0slav kaže: Pogledaj post

Kod obrta mi se isto sviđa što možeš uzeti godišnji kad hoćeš.
evo na primjer ja sam na godišnjem od 23.12. do 12.01

najnovije o jdoo: http://www.index.hr/vijesti/clanak/v...ki/793422.aspx
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2015., 00:49   #28
ja sam bas neki dan vodila raspravu s knjigovodom. ako imas firmu koja prodaje robu putem neta..to bi se trebalo gledati kao tvoja poslovna/prodajna jedinica. znaci, to je nesto sto ti svaki dan prodajes i zato imas u svom prostoru.

primjerice, ducan je maloprodajna jedinica/prostor u kojem ti imas robu koju nudis. pa neces ju drzat na skladistu i kad ti netko dode u ducan, otic u skladiste po to.

jednako tako, imas robu u stanu gdje ti je firma/odkud radis i svaki dan prodajes tu robu. ta roba treba biti pored tebe, a ne na skladistu.

mislim, meni je to daleko logicnije...
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2015., 23:45   #29
Quote:
MaLo kaže: Pogledaj post
Htjela bi se nadovezati...
Jel dobio napismeno nešto od inspektorata ili samo usmeno?
Jel prodavao nešto opasno (npr. zapaljivo) pa je dobil tak veliku kaznu?

Najveći problem u ovoj banana državi je da nitko ništ ne zna od službenika pa onda ili kažu krivo ili te upute na zakon koji je nejasan.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 14:25   #30
Ne znam, nije isao u detalje, a ja nisam puno ispitivala. Prodaje catering posudice i sitni kuhinjski pribor (nozeve i sl.)


Sent from my iPhone using Tapatalk
__________________
Bože, čuvaj našu dječicu
MaLo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2015., 15:16   #31
Quote:
MaLo kaže: Pogledaj post
Ne znam, nije isao u detalje, a ja nisam puno ispitivala. Prodaje catering posudice i sitni kuhinjski pribor (nozeve i sl.)
Zanimljiva je ta selekcija, jednima se deru rigorozne kazne da ne kažem bezveze, dok drugi slučaji koji opravdano trebaju dobiti još rigoroznije kazne odu u zastaru.
Feferon1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 19:17   #32
znam da je prošlo dosta vremena od naše rasprave o ugovoru o najmu za obrte ali stalno mislim doći i napisat kaj sam doznala pa zaboravim

dakle informacija od 3 ozbiljna knjigovodstvena servisa: obrt uslužna djelatnost koji se radi od doma ne mora imati ugovor o najmu prostora ako je vlasnik obrta ujedno i vlasnik nekretnine
__________________
pretpostavka je majka svih zajeba
sunce is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.