Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2003., 19:30   #1
Proust - zasto ne?

Dakle, razvila se neka diskusija na temu Prousta na jednom od ovih silnih topica i citam, citam...svi pisu, ali nema tu nekih konkretnih argumenata za ili protiv.

Zasto je Proust los? Zasto da ga svrstamo pod knjige koje obavezno ne smijemo citati? Sto ga cini dosadnim?

Ili jos bolje, sto jednu knjigu cini dobrom knjigom? Kvalitetnim knjizevnim djelom? Ajmo malo argumenata...
__________________
"Having sex is like playing bridge. If you don't have a good partner, you'd better have a good hand."
--Woody Allen
darin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 19:49   #2
Prousta prvi put citamo s nekih 17, 18 godina. Kad samo (vecina )
1. nabrijani na akciju, opcenito u zivotu, zavrsetak srednje skole, otvorene sve mogucnosti - ne da nam se provodit sate uz neku knjigu koja trazi smirenost, promisljanje, propitivanje
2. nemamo dovoljno iskustva, ni zivotnog ni citalackog da ga mozemo razumjeti

ja sam uvijek bila jedna od onih koje gutaju knjige, al Combray sam jedva procitala i ne bih mu se vracala. ne jos, ako ikad.
moja mama s druge strane, jedan sasvim nostalgicni i sjetni senzibiltet, obozava Prousta i jedva ceka penziju pa da u selu svojih djedova na jednom otoku sjedi i cita Prousta. Mozda i pise nesto slicno

eto, tako mi se nekako cini po pitanju Prousta!
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 20:58   #3
Prousta mrzim. Ne zato jer je dosadan (a bome je) već zato jer mi je u srednjoj školi serviran kao neupitno remek-djelo koje imam štovati kao sunce i mjesec i jebene kolačiće. Da je Proust živ, ja bi mu skratil muke.
Nephrite is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 21:00   #4
Quote:
Pink Lemon kaže:
Prousta prvi put citamo s nekih 17, 18 godina. Kad samo (vecina )
1. nabrijani na akciju, opcenito u zivotu, zavrsetak srednje skole, otvorene sve mogucnosti - ne da nam se provodit sate uz neku knjigu koja trazi smirenost, promisljanje, propitivanje
2. nemamo dovoljno iskustva, ni zivotnog ni citalackog da ga mozemo razumjeti
!

Kad bi se oslanjali na iskustvo ne bi pročitali većinu knjiga, jer one "traže ispravno razumijevanje"...
Za Prousta treba imati valjda određeni senzibilitet, kao i za sve ostalo.Određene knjige nam se sviđaju, a određene jednostavno ne, i nekad ne treba previše ni razumjeti "što je pisac htio reći", a da smo oduševljeni stilom, tematikom i općim dojmom koje je djelo na nas ostavilo.

Ja obožajem Prousta ,bar jesam, jer sam njegov opus čitala onda, sa 17 godina..Bio mi je neopisivo pitak, i astralan....u načinu na koji kroji rečenice, kako s njima i u njima pliva osjećajima neodoljiv mi je.....

Mislim da u cijelom razredu nije bilo osobe koja je dijelila moje mišljenje, a i danas u školi, jedva da se nađe po koje dijete kojemu se svidi,a to je zato što misle da ga moraju razumjeti : ALI NE MORAJU : pa im je najbolje reći prije samog čitanja da se ne opterećuju s time da moraju sve shvatiti, onda to ide puno lakše i prijem je puno bolji.....
TO je isto kao kod Teatra Apsurda :kad kažu da ništa ne kuže, a ti im odgovoriš : divno, nisi ni trebao ništa skužiti, ali ako jesi isto divno....

Možda je problem u tome što se previše trude da ga shvate razumom, umjesto da ga osjete??
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 21:09   #5
problem s proustom je..da je...bio...pre..nije uopce...bio....
inercija.."tama"-n..bicevao je mrtovg konja..i josh ga je jahao..htio je...nesto....sto nikad nije postao..energija u smanjivanju...bojao se...zatvoren..pokazuje zapravo koliko su ljudi okrenuti prema proslosti,koliko su proslost..oni koji ga vole citati posebno, u nekom svom individualnom a i kolektivnom smjeru..regresija..do bola, do "umjetnickog" izrazaja...eh.
jimmy jazz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2003., 22:41   #6
Quote:
kisha kaže:
Kad bi se oslanjali na iskustvo ne bi pročitali većinu knjiga, jer one "traže ispravno razumijevanje"...
Za Prousta treba imati valjda određeni senzibilitet, kao i za sve ostalo.Određene knjige nam se sviđaju, a određene jednostavno ne, i nekad ne treba previše ni razumjeti "što je pisac htio reći", a da smo oduševljeni stilom, tematikom i općim dojmom koje je djelo na nas ostavilo.

Ja obožajem Prousta ,bar jesam, jer sam njegov opus čitala onda, sa 17 godina..Bio mi je neopisivo pitak, i astralan....u načinu na koji kroji rečenice, kako s njima i u njima pliva osjećajima neodoljiv mi je.....

Mislim da u cijelom razredu nije bilo osobe koja je dijelila moje mišljenje, a i danas u školi, jedva da se nađe po koje dijete kojemu se svidi,a to je zato što misle da ga moraju razumjeti : ALI NE MORAJU : pa im je najbolje reći prije samog čitanja da se ne opterećuju s time da moraju sve shvatiti, onda to ide puno lakše i prijem je puno bolji.....
TO je isto kao kod Teatra Apsurda :kad kažu da ništa ne kuže, a ti im odgovoriš : divno, nisi ni trebao ništa skužiti, ali ako jesi isto divno....

Možda je problem u tome što se previše trude da ga shvate razumom, umjesto da ga osjete??
zato sam i rekla vecina, ne svi
e vidis, to je bas senzibilitet moje mame, i ona bi ovakav post napisala.
u citalacko iskustvo spada i to da shvatis da ne moras uvijek sve shvatiti...
Pink Lemon is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 11:27   #7
Pročitala sam Combray i Put k Swanu u 23 godini, i uživala.. Sa 17 mi nije palo na pamet ni da ga pomirišim
__________________
Ja uopće ne tražim sreću, samo neki sklad isprekidan ekstazama. (FB)
Bruna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 19:48   #8
Quote:
Pink Lemon kaže:
zato sam i rekla vecina, ne svi
Naravno, tu se slažem

Quote:
u citalacko iskustvo spada i to da shvatis da ne moras uvijek sve shvatiti... [/B]
Ne mora biti ni stvar iskustva, nekad je dovoljna i logika
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 20:10   #9
Ja baš volim Prousta. Imao sam referat o njemu u srednjoj školi.

Kad malo bolje razmislim, uvijek sam birao teške stvari za lektiru: Becketta, Čehova, Ionesca... Jedini rad koji sam s guštom napisao bio je onaj o Selimoviću. A ni on nije za čitanje na plaži.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 20:34   #10
Quote:
stitch kaže:
Ja baš volim Prousta. Imao sam referat o njemu u srednjoj školi.

Kad malo bolje razmislim, uvijek sam birao teške stvari za lektiru: Becketta, Čehova, Ionesca... Jedini rad koji sam s guštom napisao bio je onaj o Selimoviću. A ni on nije za čitanje na plaži.
Birao lektiru??
Misliš birali su je tebi, ili si izbjegavao čitati onu koja te nije zanimala

Ja sam obično čitala unaprijed, tipa Latinovicza u 2. srednje i tome sl.
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 20:57   #11
Govorio sam o referatima, ženska glavo, čitaj što piše.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 10:54   #12
Svi smo mi Marcel Proust.
Woe is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 11:44   #13
pa nije proust tak ni tezak...ima relatiivno malo recenica

ja sam vadila rijeci iz combraya...tako da sam ga dva puta detaljno prolsa...plus citanje bez obaveza...i to je muzika od rijeci...

citala sam i un amour de swann...jos cu ih par procitat u skoroj buducnosti
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 16:26   #14
Quote:
stitch kaže:
Kad malo bolje razmislim, uvijek sam birao teške stvari za lektiru: Becketta, Čehova, Ionesca
aha...znači sad sam ja tu trebala pročitati referat, no dobro nek ti bude...hvala na objašnjenju proustovskom, ćutim ga u sebi



Danas se čak razmišlja o tome da se Combray izbaci iz lektire, ali to je tek pomisao pojedinaca.....koliko ste vi za to?!
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2003., 18:59   #15
Quote:
kisha kaže:
aha...znači sad sam ja tu trebala pročitati referat, no dobro nek ti bude...hvala na objašnjenju proustovskom, ćutim ga u sebi
Ti baš uvijek moraš biti u pravu, ha?

Ono o čemu sam govorio očito je iz konteksta, tj. sljedeće rečenice.

A na Latinoviczu učio sam čitati. S četiri godine.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 01:13   #16
Quote:
stitch kaže:
A na Latinoviczu učio sam čitati. S četiri godine.
Ajme, ti si vjerojatno najtvrdoglavija osoba na svijetu, svatko normalan bi u 4. bježao glavom bez obzira na te rečenice!

Zašto ja ne čitam Prousta? Jednostavno, svi koje znam su mi rekli da je to najdosadnija knjiga koju su čitali, i da se ništa pod milim Bogom ne događa ni u jednoj od njegovih knjiga.
__________________
I think everything counts a little more than we think
finalnifantazista is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 09:35   #17
postoji cak i strip po proustu...i preveden je (cak! ) i na hrvatski...

sigurno se ludo prodaje
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 14:50   #18
Quote:
jimmy kaže:
problem s proustom je..da je...bio...pre..nije uopce...bio....
inercija.."tama"-n..bicevao je mrtovg konja..i josh ga je jahao..htio je...nesto....sto nikad nije postao..energija u smanjivanju...bojao se...zatvoren..pokazuje zapravo koliko su ljudi okrenuti prema proslosti,koliko su proslost..oni koji ga vole citati posebno, u nekom svom individualnom a i kolektivnom smjeru..regresija..do bola, do "umjetnickog" izrazaja...eh.
uuuuuu, dobre neke droge, a?


meni je racunica s proustom jednostavna: ako ne citam 'u potrazi za izgubljenim vremenom', necu imati izgubljeno vrijeme koje bih trazio.
__________________

what you piss in is yours for life
otO is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2003., 18:34   #19
Quote:
stitch kaže:
Ti baš uvijek moraš biti u pravu, ha?

Ono o čemu sam govorio očito je iz konteksta, tj. sljedeće rečenice.

A na Latinoviczu učio sam čitati. S četiri godine.

baš uvijek ...meni je samo stalo do istine ,ali znamo da istina ima uvijek dvije strane-ko dvije strane novcica.


Ma bravo.....učio čitati na Latinovitczu?!....Ja nisam imala tu "sreću"
kisha is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2003., 00:16   #20
Eh, Proust..
coek je nesumnjivo vazan jer je uveo tok svijesti u knjizevnost, iako i to je upitno obzirom da je onaj manijakalni kraj "Uliksa" cisti tok svijesti, a Joyce was there first.

Mislim da je prava zasluga Prousta da je rafinirao koncept knjizevnosti za njonjavce koju pisu njonje. Recimo, Goethe je sve zapoceo sa onim papanom Wertherom, a Proust je cijelu stvar doveo do savrsenstva. Mislim, te brije o tome kako namirises nesto i to te podsjeti na dane kad si, ne znam, prvi put osjetio melankoliju, ja sam to pisao sa 14 godina..jebo, da je covjek napisao kako ga je recimo kolacic podsjetio na prvi put kad je nekog primio za sisu, ok..

Poanta je, da Marcel pise iskljucivo o sebi, sto je izrazito dosadno jer cijeli zivot sjedi u kuci i nista mu se ne dogadja. Na sto da mene njegova djela potaknu, da sjedim u kuci sa spustenim roletnama i bojim se zivota? Ja citam jer hocu nesto nauciti o zivotu, medju ostalim, a iz njegovih se spisa moze iskljucivo postat preplaseni papak. A to mi ne treba.
Gazda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:42.