Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2003., 16:44   #1
Evolucija kao zaglupljivanje !

Sto bi ste rekli na ovu tezu:
Evolucija je jedan Aparat = Masina,koja ispunjava svaku zelju!

Prva Indicija: Ako recimo partneri, muski kao i zenski, biraju samo partnere koji imaju debelu "Lisnicu" ili debelu "straznjicu", na koncu ce se oni potpuno rasiriti svijetom, i oni siromasni i "tanke straznjice" potpuno nestati.

Druga Indicija: Selekcija zaglupljivanja pocinje vec u skoli i nastavlja se vehementno dalje na Univerzitetima. Onaj koji ponavlja kao papagaj ono sto profesori kazu, ide dalje, dobiva prolazne ocjene. Ovim se sputava i eliminira kreativitet mladih ljudi, koji bi mozda svojim idejama doprinjeli brzem i adekvatnijem razvoju znanosti, ali ih se to ne dozvoljava.

Netko je jednom rekao: "Skola je Masina za trivijaliziranje!"

Sve preneseno na prirodu: Ako bi recimo u zivotinjskom svijetu doslo do parenja samo onih koji imaju duge vratove, eto ti cijele prirode pune zirafa.
Ovo je malo extremno izrazeno!
Sto mislite o ovome?
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 18:45   #2
Re: Evolucija kao zaglupljivanje !

Quote:
Aganor kaže:
Netko je jednom rekao: "Skola je Masina za trivijaliziranje!"
ne samo za to nego i za "ukalupljivanje". svakako je u samo maloj mjeri za obrazovanje...
ali to shvatis tek kad izadjes iz skole
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2003., 21:04   #3
Re: Re: Evolucija kao zaglupljivanje !

[QUOTE]luca kaže:
[B]ne samo za to nego i za "ukalupljivanje". svakako je u samo maloj mjeri za obrazovanje...
ali to shvatis tek kad izadjes iz skole
__________________________________________________ _


Da li je na uniju bilo drugacije?
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 12:21   #4
ne bitno drukcije
ali ipak ipak, veca je sansa da sretnes i neke "neposlusnike" medju studentima i medju profesorima
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 13:43   #5
Istina, za znanost, kao i za jos neka zanimanja, kreativnost je jedna od najvaznijih vrlina.

No ipak, najveci broj poslova NE zahtjeva kreativnost, ili bar ne u velikoj mjeri. Sto je jos vaznije, netko tko je previse kreativan ili previse razmislja svojom glavom, LOSIJE ce obavljati rutinske poslove nego netko tko to nije. (Evo, ja sam primjer. )

E sad, osnovne skole su prilagodjene vecini. Nemoguce je unaprijed znati tko ce postati znanstvenik, tko umjetnik, tko pekar, a tko radnik na pokretnoj traci. Stoga ni skolu nije moguce prilagoditi svakom posebno.

Ima li tko ideju kako to sve skupa bolje organizirati?
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 13:51   #6
Inace, Agi (ne ljutis se da te tako od milja zovem? ), kad sam procitao naslov topika koji si otvorio, nisam odmah bio zainteresiran, jer sam mislio da ce biti o tome kako je poucavanje teorije evolucije obicno zaglupljivanje jer je ta teorija neosnovana.
No ipak sam kasnije otvorio i - bio ugodno iznenadjen.
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 13:55   #7
Quote:
skeptik kaže:

Ima li tko ideju kako to sve skupa bolje organizirati?
imali smo neke ideje na znanosti na onon c'teboovom topicu o edukaciji
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:00   #8
Očigledno rješenje je odgovarajuća edukacija nastavnika i svobuhvatna reforma školstva (teorijske osnove svega toga su razrađene). Ali pitanje je ima li interesa za tako nešto. Da li je kreativnost i slobodoumnost ono što žele oni koji financiraju škole i fakultete? Ili im je ipak draža poslušnost? Što je korisnije društvu? Mislim da je ovo najvažnije pitanje.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:23   #9
Quote:
Tufir II kaže:
Da li je kreativnost i slobodoumnost ono što žele oni koji financiraju škole i fakultete? Ili im je ipak draža poslušnost? Što je korisnije društvu? Mislim da je ovo najvažnije pitanje.
mislim da je odgovor ocit
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:30   #10
Quote:
mislim da je odgovor ocit
Pa i nije tolko. Zašto su npr. velike tvrtke u stanju plaćati masne pare da bi svoje menadžere slali na tzv. tečajeve krativnog mišljenja? Zašto se pri zapošljavanju na fakultete i institute ocjenjuje prethodni radovi kandidata i posredno, njihova kreativnost? (Ok, ne kod nas )
Hoću reći, zatupljeni poslušnici nisu baš svima u interesu.
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:39   #11
Quote:
Tufir II kaže:
Hoću reći, zatupljeni poslušnici nisu baš svima u interesu.
ali ih ipak ne smije biti vise od 1% u nekakvoj drzavnoj populaciji
od koristi su lokalno i ciljano. ali ne smije cijela nacija biti takva.
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:44   #12
Eh, hebi ga, škola je samo kotačić u mašini. Koje zaglupljivanje tek provodi TV, reklame, američke TV serije, pa političari, vjerski dogmatici itd itd. Ponekad mi dođe da povjerujem u teorije zavjere
Tufir II is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 14:49   #13
Quote:
Tufir II kaže:
Eh, hebi ga, škola je samo kotačić u mašini. Koje zaglupljivanje tek provodi TV, reklame, američke TV serije, pa političari, vjerski dogmatici itd itd. Ponekad mi dođe da povjerujem u teorije zavjere
jes, samo skola je obavezna. ovo drugo je lakse kontrolirati. u skolu moraju svi i to maleni na koje se lakse djeluje...
ja sam cesto imala dileme jer me tata ucio da mi u skoli pricaju gluposti koma, morala sam se uvijek koncentrirati da u skoli kazem onako kako treba...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 17:35   #14
[QUOTE]skeptik kaže:
No ipak, najveci broj poslova NE zahtjeva kreativnost, ili bar ne u velikoj mjeri. Sto je jos vaznije, netko tko je previse kreativan ili previse razmislja svojom glavom, LOSIJE ce obavljati rutinske poslove nego netko tko to nije.
__________________________________________________


Ali taj kriterij se podrazumjeva za jednog znanstvenika,kao svagdasnji kruh. Ja imam kolegu, koji radi -znanstveno-, najmanje 16-sati dnevno, i to mu je malo, ali mora ispunjavati i obiteljske duznosti, pa je onda razumljivo. Medjutim, njegova kreativnost je od presudne vaznosti.

__________________________________________________ __
E sad, osnovne skole su prilagodjene vecini. Nemoguce je unaprijed znati tko ce postati znanstvenik, tko umjetnik, tko pekar, a tko radnik na pokretnoj traci. Stoga ni skolu nije moguce prilagoditi svakom posebno.
__________________________________________________ __


I te kako je to moguce vrsnim uciteljima! Zato danas u Americi i postoje tzv. napredni i nazadni razredi! A i u nekim drugim EU-zemljama. U Hrvatskoj su svi razredi "D" klase!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 17:38   #15
[QUOTE]luca kaže:
[B]jes, samo skola je obavezna. ovo drugo je lakse kontrolirati. u skolu moraju svi i to maleni na koje se lakse djeluje...
ja sam cesto imala dileme jer me tata ucio da mi u skoli pricaju gluposti koma, morala sam se uvijek koncentrirati da u skoli kazem onako kako treba...
__________________________________________________ _



Potpuno se slazem. Zato se u danasnjim skolama mora napraviti mala "selekcija", kako bi se omogucilo kreativnim djacima da bolje napreduju. Medjutim, nastavnicima bi se takodjer moralo pomoci u izobrazbi, kako bi mogli brze otkriti tzv. "genije", jer prosjek ostaje uvjek podoban.
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 17:39   #16
[QUOTE]Tufir II kaže:
[B]Eh, hebi ga, škola je samo kotačić u mašini. Koje zaglupljivanje tek provodi TV, reklame, američke TV serije, pa političari, vjerski dogmatici itd itd. Ponekad mi dođe da povjerujem u teorije zavjere
__________________________________________________ __

Ovdje ima puno istine!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 17:41   #17
[QUOTE]skeptik kaže:
[B]Inace, Agi (ne ljutis se da te tako od milja zovem? ), kad sam procitao naslov topika koji si otvorio, nisam odmah bio zainteresiran, jer sam mislio da ce biti o tome kako je poucavanje teorije evolucije obicno zaglupljivanje jer je ta teorija neosnovana.
No ipak sam kasnije otvorio i - bio ugodno iznenadjen.
__________________________________________________ __

Tvoje predrasude Skeptik, tvoje su more!
__________________

Ich bin der Meister !!!
A.
Aganor is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 22:01   #18
Evolucija nastaje zbog pokusaja i pogresaka u razvoju pa zato imamo slabije i jace al na kraju vecina lonaca nadje poklopac
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 22:38   #19
Hm, mislim da je jedan od putova ranog otkrivanja kreativnosti u odredjenim podrucjima u male djece npr. koncept waldorfske skole.

koliko znam, vrlo je vazno otkriti kreativnost sto je moguce prije i koristiti djetetov nevjerojatan kapacitet pamcenja.
__________________
Ja sam tog dana obavljao najnormalnije funkcije... ovaj... jutarnje, zaljev-zaljevao sam pesticidima polje iznad... iznad Bukovice, eerr..kad se iznenada na lijevoj strani sam u vidokrugu primjetio neki eerr... objekat eerr... nepoznat eerr... koji je bio bljestav... ustvari mijenjao je boju... ustvari bio je zut... eh... zelenkaste boje. Povremeno.
neovisan? is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2003., 22:41   #20
Indicija u raskoraku sa kotacem stvarnosti

"Prva Indicija: Ako recimo partneri, muski kao i zenski, biraju samo partnere koji imaju debelu "Lisnicu" ili debelu "straznjicu", na koncu ce se oni potpuno rasiriti svijetom, i oni siromasni i "tanke straznjice" potpuno nestati."


Biti ce upravo suprotno.
Oni koji imaju "debelu lisnicu" ,trazeci one sa "debelom lisnicom", racunaju i koliko kosta jedno dijete i koliko im rodjenje djece usporava poslovnu karijeru .Zato broj djece po familji "sa debelom lisnicom" u jednom drustvu je uvijek manji od prosjeka djece u familiji sa "prosjecnom lisnicom",
kao sto se vidi iz statistickih podataka zadnjih tridesetak godina
u svim srednje i visoko razvijenim zemljama.
A natalitet u slabo razvijenim zemljama nikada nije bio toliko procentualno veci u odnosu na srednje i visoko-razvijene zemlje kao
u zadnjih dvadesetak godina
svastikuti is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:03.