Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2003., 02:39   #1
metafizika

imal tko da brije na metafiziku? dokle je dosao? i koje metode koristi pri stjecanju metafizickog znanja? metafizika mi je nesto neobicno, izazovno. nesto ko integrali. a ne moras racunati. uh.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 08:21   #2
Eh, ima ti metafizika i "metafizika"! Daj neke osnovne naznake kakva bi to metafizika bila. Kako definira osnovne metafizičke pojmove (biće, bit, bitak)?
vicko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 14:21   #3
Navodi se da je pojam metafizike prvi upotrijebio Andronicus s Rhodosa, urednik Aristotelove knjige istog naziva koja se pojavila nakon njegove Fizike.
Metafizika u sebi sadrži ontologiju, koja je znanost o bitku, i kozmologiju, koja je znanje o fundamentalnim zakonima koji vladaju svemirom. Aristotel se u svojoj knjizi bavio prirodom bitka, postankom i postojanjem Boga.
Međutim, u najužem smislu metafizika je znanje o bitku.
Dolazi od grčke riječi meta ta physika , a znači iznad prirode.

Ona se bavi proučavanjem predmeta nepristupačnih osjetilnim iskustvima(kao što su Bog, duša i sl.) i metode kojima se služi suprotne su dijalektici.

Naime, dijalektika je vještina pronalaženja istine putem otkrivanja protuslovlja u protivnikovom sudu i pobijanje njegovih protuslovlja- takva metoda spoznaje prirodne pojave promatra u vječnom kretanju i mijenjanju, a na razvoj prirode gleda kao na rezultat razvoja u njoj, kao na rezultat uzajamnog djelovanja suprotnih snaga.

Metafizika ne promatra pojave u njihovom razvitku i uzajamnom djelovanju, nego pojedinačno, izolirano, u stanju mira i nepomičnosti, zastoja i nepromjenjivosti(mogli bismo reći vječnosti).
Ona teži spoznaji koja je iznad spoznaja koje imamo u ovom materijalnom i osjetilnom svijetu na temelju pozitivnih znanosti.

Npr. uzmimo Heraklita. Prema njemu mi svi "spavamo". Zašto? Zato jer poimamo svijet preko zasebnog Ja. To Ja ima zasebno snoviđenje, osobnu ili ličnu sudbinu, svoju misao, svoj stav, svoje djelovanje i svoj svjetonazor.

Metafizički postoji samo jedan zajednički svijet, a ne hrpetina pojedinačnih Ja.

Stanje u kojem se zasebna Ja nalaze je osjetilni fizički svijet(avidya na sanskrtu), sa iskustvenim činjenicama koje se smatraju zbiljom, a materijalni svijet realnošću dok metafizičko poimanje govori o tome da je materijalni svijet privid i da iznad njega postoji nešto što je univerzalno.
Heraklit još navodi da pospani imaju svoje pospane svjetove, a budni jedan jedini zajednički svijet.
Ljudi obično ni ne slute da iznad prirode, meta ta physika, postoji nešto i ako se katkada i spotaknu u svom "snu" i moraju otvoriti oči, opet i dalje nešto sanjaju, npr. životni cilj, ideal, strast, čast, uvijek nešto što dolazi iz Ja i čemu je Ja cilj.

Eto, ovako malo za početak.
__________________
koliko smo sretni ti i ja, čiji je dom bezvremenost: mi koji smo dolutali s mirisnih planina vječne sadašnjosti igrati se tajnama, kao što su rođenje i smrt, u jednome danu(ili možda čak i manje)
eowyn_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2003., 20:44   #4
uh. Sta da ti kazem. Onako kako ja shvacam metafiziku, tu definitivno ima prostora za dijaletktiku. ili preciznije, matematiku.

onako kako ja zamisljam metafiziku, ono sto me zanima nije cak niti bitak sam posebi, jer zapravo ne znam sto je to bitak , vec ono iznad. Nesto kao budhic plane.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:47.