Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2014., 18:22   #1
Honorar iz inozemstva i autorski ugovor

Prošle godine sam uplačivao honorar iz inozemstva koji mi je stizao na žiro račun po stopi od 25%. Sad mi je stigla porezna prijava za 2013 i računali su mi po stopama 12/25/40%.
Ima li netko sličnu situaciju?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 20:38   #2
Pretpostavljam da si sam predao godisnju prijavu i da si sada primio rjesenje.
Ako sam dobro pretpostavila, sve je u redu.
Godisnja prijava uzima sve oblike dohotka i stavlja ih u razrede 12%, 25% i 40%.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2014., 20:42   #3
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da si sam predao godisnju prijavu i da si sada primio rjesenje.
Ako sam dobro pretpostavila, sve je u redu.
Godisnja prijava uzima sve oblike dohotka i stavlja ih u razrede 12%, 25% i 40%.
Da, tako je. Sav primljen novac su bili autorski honorari i to je jedini dio porezne prijave.

Kako onda riješiti autorske honorare prema tome?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 18:51   #4
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Da, tako je. Sav primljen novac su bili autorski honorari i to je jedini dio porezne prijave.

Kako onda riješiti autorske honorare prema tome?
Sve kao i dosad. Primiš doznaku iz inozemstva, u roku 8 dana obračunaš porez i prirez (stopa 25%), predaš obrazac JOPPD i uplatiš porez i prirez --> podneseš godišnju prijavu (ako ti je u interesu) --> obračunaju skale 12%, 25% i 40% i pošalju rješenje.

Pretpostavljam da je to bilo sve što si prijavio u godišnjoj prijavi (nemaš plaću ili neko drugi oblik dohotka) pa si dobio i povrat poreza.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 19:58   #5
Quote:
apis16268 kaže: Pogledaj post
Sve kao i dosad. Primiš doznaku iz inozemstva, u roku 8 dana obračunaš porez i prirez (stopa 25%), predaš obrazac JOPPD i uplatiš porez i prirez --> podneseš godišnju prijavu (ako ti je u interesu) --> obračunaju skale 12%, 25% i 40% i pošalju rješenje.

Pretpostavljam da je to bilo sve što si prijavio u godišnjoj prijavi (nemaš plaću ili neko drugi oblik dohotka) pa si dobio i povrat poreza.
Pa kak mogu dobit povrat ako ja uplatim porez po 25%, a oni racunaju po 40%?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 20:13   #6
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Pa kak mogu dobit povrat ako ja uplatim porez po 25%, a oni racunaju po 40%?
PU nije računala sve po 40%, nego se ima pravo u jednoj godini

- 26.400,00kn neoporezivo
- pa slijedećih 26.400,00kn stopa 12%
- onda 26.400,00 do 105.600,00 stopa 25%
- a sve iznad 105.600,00kn ide stopa 40%
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 20:14   #7
Pa to znam, ali sta je s autorskim honorarima i 25%?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 21:10   #8
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Pa to znam, ali sta je s autorskim honorarima i 25%?
Šta znaš kad ne znaš

Nedica ti je lijepo napisala na koji način porezna računa kad predaš godišnju poreznu prijavu.

Od ukupnog dohotka ide po skali kako je napisala. Ako imaš samo autorski, ti ga tokom godine moraš platiti 25%, ali onda na kraju godine izračunaš koliko si ukupno primio autorskih tokom godine i onda kreneš po skali računati kolika ti je stvarna obveza a koliko si platio i vidiš jel ti se isplati predavat prijavu ili ne.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 21:40   #9
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Šta znaš kad ne znaš

Nedica ti je lijepo napisala na koji način porezna računa kad predaš godišnju poreznu prijavu.

Od ukupnog dohotka ide po skali kako je napisala. Ako imaš samo autorski, ti ga tokom godine moraš platiti 25%, ali onda na kraju godine izračunaš koliko si ukupno primio autorskih tokom godine i onda kreneš po skali računati kolika ti je stvarna obveza a koliko si platio i vidiš jel ti se isplati predavat prijavu ili ne.
Prijava je obavezna na dohodak iz inozemstva.

Možeš ti plačat koliko god hoćeš porez tokom godine, kad predaš prijavu, oni ce izračunati tko kome duguje.

To ne odgovara na moje pitanje zašto se na AH ne računa stopa od 25%.
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2014., 22:59   #10
Quote:
atoni kaže: Pogledaj post
Prijava je obavezna na dohodak iz inozemstva.

Možeš ti plačat koliko god hoćeš porez tokom godine, kad predaš prijavu, oni ce izračunati tko kome duguje.

To ne odgovara na moje pitanje zašto se na AH ne računa stopa od 25%.
Ups!!!!!!
Mislila sam da si dobio povrat, kad tamo ..... stopa 40%.

Odgovor na tvoje pitanje glasi: Gleda se ukupnost svih dohodaka, neovisno o tome koliko je i po kojoj je stopi bila obracunavana obveza tokom godine.
Drugim rijecima, ovo su bile "akontacije", a koncem godine se izracunava konacna obveza na razini cijele godine, kada se zbroje svi primici po skalama koje je nedica vec opisala.
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 16:06   #11
Je li potrebno "registrirati se za potrebe PDV-a" prije sklapanja ugovora? Obična fizička osoba kad sklopi autorski ugovor s nekim iz EU...
A-Radman is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 16:20   #12
Pod sto prijaviti uplate s paypala koje su isle na ziro a nisu posao ni honorar nego donacije prijatelja, tj pomoc za rezije i neke troskove za hranu, benzin i svasta po sitno ali se skupilo. Kako dokazati da je dar?
Ganapati is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 16:42   #13
Što ako nisam prijavio honorar iz inozemstva, a inače zarađujem isključivo preko autorskog ugovora u RH. Kako da prijavim porez i dobijem povrat?
__________________
Gulbis, T. Haas, Youzhny, Llodra, Klizan, Benneteau, Dimitrov, Paire, Goffin, Dr. Ivo, Raonic Barthel, Penneta, Robson, Kvitova, Sharapova
asuekoto is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 11:41   #14
ugovor o autorskom dijelu

Poštovani

zanima me da li je i na koji način moguće napraviti ugovor o autorskom dijelu za npr pjevanje u sloveniji..kako to ide..molim pomoć :-)
mare74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 13:20   #15
Quote:
asuekoto kaže: Pogledaj post
Što ako nisam prijavio honorar iz inozemstva, a inače zarađujem isključivo preko autorskog ugovora u RH. Kako da prijavim porez i dobijem povrat?
Moze informacije gdje piše da ako zarađujemo isključivo preko autorskog ugovora (iz inozemstva?) možemo zatražiti povrat poreza?
atoni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:29.