Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2015., 23:02   #1
Može li suvlasnik firme biti dužnik poreza

Ovako, prije par godina sam 'na poklon' dobio nekoliko postotaka jedne d.o.o koju su otvarali poznanici. E sad, ta firma je u blokadi, vjerojanto ima pun k. neplačenih dugova i poreza, zanima me dali ja kao suvlansik ikako mogu odgovarati ili se naći na listi poreznih dužnika ili za to odgovara samo direktor?

Molim da odgovore oni koji su upučeni a ne negađanja.
bugi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 13:30   #2
Već sam ovo postala i nisam dobila odgovor , možda dobijem ovdje ...
Moja firma ( d.o.o.) je 25 godina solidno poslovala ,nismo bili dužni nikada državi ni radnicima. Poslovali smo sa jednim jakim inozemnim brendom ( prodaja vozila i servis) . Njihov menanžment me pred dvije i pol godine doslovce prisilio da kao garanciju potpišem ovršni dokument na svojoj nekretnini . Nakon godinu i pol su mi nenajavljeno spustili blokadu i prijedlog ovrhe. Da izbjegnem dodatne troškove , poduzeće je ostalo bez zaposlenika, ja sam tukao nezaposleni direktor. Kroz prodaju postojećih zaliha stvorio se dug PDV-a od 70 000 kn. Brzo se pojavila porezna i popisala moje pokretnine te sam odmah morala predati za dražbu mali dostavni auto ( star 15 godina) . Knjigovodstvenom omaškom , sve pokretnine u vlasništvu firme su već trebale biti likvidirane , a nisu . No iako znaju u poreznoj za moju situaciju ne žele se upisati na nekretninu kao drugi vjerovnici , već su mi saopćili da imaju mogućnost da mi kao odgovornoj osobi plijene moju privatnu imovinu ?! Što to znači , može li se to činiti bez sudskog postupka ? Da li da pokrećem stečaj, pa da se ova agonija završi ? Molim odogvor od nekog sa iskustvom iliodvjetnika,jer preguglala sam stotine linkova i nisam puno pametnija . Hvala
supernona is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 16:02   #3
Quote:
supernona kaže: Pogledaj post
...već su mi saopćili da imaju mogućnost da mi kao odgovornoj osobi plijene moju privatnu imovinu ?!
Samo u nekim slučajevima kaznene odgovornosti, a prema sudskoj presudi. Pa jedan od osnovnih razloga postojanja doo/dd/kd-a je razdvajanje odgovornosti.
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 22:41   #4
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Samo u nekim slučajevima kaznene odgovornosti, a prema sudskoj presudi. Pa jedan od osnovnih razloga postojanja doo/dd/kd-a je razdvajanje odgovornosti.
Da li ići u stečaj ili predstečaj i na taj način u prvom redu namiriti obavezu prema državi? Da li je uopće moguće pokrenuti stečaj kada su računi blokirani ? Naime, nije mi jasno kako platiti troškove budući da je d.o.o. u pitanju. Pokušaj dogovora sa vjerovnikom je jalov , a agonija je preduga...
supernona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:16.