Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2015., 11:39   #1
Isplata plaće preko nove firme

Ukratko, bio sam zaposlenik u jednoj zagrebackoj firmi, na određeno, ugovori po 3 mjeseca, prijavljen, račun u PBZu preko kojeg sam primao plaću - sve čisto. Istekom ugovora šutnuli me, tražio novi posao i dogovorio s prijateljima otvaranje j.d.o.o-a. Firma glasi na njih, a ja sam dobio zaposlenje na neodređeno zbog vladinih mjera olakšica (ona shema neplaćanja zdravstvenog i slično).
Sad nam je uletio prvi posao i danas prvi novci sjedaju na račun firme. Radi se o 5000kn namijenjenih za moju plaću. E sad, na koji način mi prebacujemo te novce na moj račun? Stvarno smo mutombe za ove stvari, potpuno smo novi u svijetu posla tako da uzmite to u obzir. Nemamo nikakvo knjigovodstvo ni računovodstvo jer nam je budzet ekstra ograničen... Unaprijed hvala ljudi!
levitate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 11:44   #2
Vrlo ćete brzo propast i najebat od države ako nemate knjigovodstvo. U Hrvatskoj sam sebi voditi knjigovodstvo je science fiction za nekoga tko nema vrlo detaljno i temeljito obrazovanje za tu struku. Najvažnija stvar kod pokretanja firme je pronađi knjigovođu koji zna što radi i u kojega imate povjerenja. Vaš način, gdje ćete na forumu pitati savjete za ovakve stvari, je stvarno najbrži put u propast.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 11:46   #3
Ne bih vas htjela obeshrabriti,ali ne znam kako ćete bez knjigovodstva jer i smi kažete da se ne razumijete u te stvari. Plaća se ne može samo tako prebacivati. Plaća se mora obračunati, napraviti joppd obrazac za plaće,poslati joppd poreznoj najkasnije dan iza isplate plaće,na virmanima za isplatu plaće mora stajati broj tog joppd obrasca koji se šalje poreznoj itd.itd.
Tako da moj savjet je ne štediti na tako ozbiljnoj stvari kao što je knjigovodstvo jer kako ćete inače voditi poslovanje ako se ne kužite u nikakve papire. Kako ćete obračunavati plaće i slati potrebne izvještaje, a gdje su tek bilance,računi dobiti i gubitka,porezne prijave...
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 12:08   #4
Samo da malo predočimo zašto vam treba knjigovostvo.
Evo npr. isplata plaće.
Samo neki od zakona i pravilnika koji se tiču isplate plaće:
- ZOR, Zakon i pravilnik o porezu na dohodak, Zakon o doprinosima, Uredba o načinu plaćanja doprinosa, Pravilnik o sadržaju i vođenju evidencije radnog vremena , a ima toga još

A govorimo samo o isplati plaće. Izdavanje računa i sve vezano za to da i ne spominjem, plus porezne evidencije ....

Tako da konto12345 dobro kaže , potrebna vam je usluga knjigovodstva.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 13:58   #5
Za pocetak bi bilo pametno angazirati neku outsorce firmu koja ce obracunati placu i poslati poreznoj upravi obrazac na dan isplate. To ce vama biti poslovni trosak i necete u startu imati rizik krsenja propisa nepravovremenog obracunavanja i neizvjestavanja za koje su kazne itekako velike. A onda zaista, kao sto su konto i darsey naglasile-trk do knjigovode koji ce vas uputiti sto i kako dalje.

Ne bih htjela biti neugodna i zlocesta,nije se greda upustiti u te vode sa knjigama samostalno, ali samim otvaranjem firme od prvog ste dana obvezni nadleznim sluzbama podnositi raznorazne izvjestaje i te se stvari ne bi smjele preskakati i uciti u hodu, vec detaljno prouciti prije samog hodanja. Poslije moze doci i do pogreske,naravno. Uvijek dode. Ali ne na nacin da prvo napravis sto gresaka i nadati se najboljem. Sretno .
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:40.