Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2004., 07:33   #1
Talking Paraskevidekatriafobija



Petak, 13.
Ne znam zasto je tako zlokoban, meni je cisto dosta da je petak.

Broj 13 oduvijek je malo "problematican" Filip Makedonski ubijen je ubrzo nakon sto je u nekom mimohodu svoj kip dodao dvanaestorici bogova; u skandinavskim se zemljama rodila legenda o zlokobnoj brojci 13 jer Loke, bog nesloge, nije bio pozvan na veceru s ostalih 12 bogova i strasno se naljutio te strijelom pogodio boga mira. Medutim, u nekim antickim mitoloskim skupinama upravo je broj 13 najmocniji: u grupi dvanaestoro bogova istice se Zeus svojom superiornoscu; Odisej, trinaesti u svojoj skupini, izmakao je smrtonosnoj Kiklopovoj prozdrljivosti itd.

Kazu i da je potop poceo u petak. Isus je na kriz pribijen bas na taj dan. A na posljednjoj veceri dan prije bilo je 13 ljudi.

A neki tvrde da je Eva ponudila jabuku gospodinu A. bas u petak. Noga im je iz raja opaljena - u petak. Kazu koji znaju.

Petak se nekada nazivao i "vjesticji Sabat" jer se vjerovalo da su se svakog petka dvanaest vjestica sastajale s djavolom.
U raznim razdobljima, petak je bio dan za odmor, posvecen raznim ritualima. Ili pogubljenjima, kao u starom Rimu. Ili vjesanjima malo kasnije u Europi.

Dakle, patite li od ovog u psihijatriji priznatog poremecaja iz naslova?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 07:58   #2
Re: Paraskevidekatriafobija

Quote:
Blaise kaže:


A neki tvrde da je Eva ponudila jabuku gospodinu A. bas u petak. Noga im je iz raja opaljena - u petak. Kazu koji znaju.
Sigurno si htjela napisati gospoda Eva ponudila gospodinu A.

Cini me se da se nestyo krije u magli....
__________________
More Than Just a Beautiful Mind
Finding_Fantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 07:59   #3
Re: Re: Paraskevidekatriafobija

Quote:
Finding_Fantasy kaže:
Sigurno si htjela napisati gospoda Eva ponudila gospodinu A.

Cini me se da se nestyo krije u magli....
Ahh, ravana!
__________________
More Than Just a Beautiful Mind
Finding_Fantasy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 08:07   #4
Re: Paraskevidekatriafobija

Quote:
Blaise kaže:
Dakle, patite li od ovog u psihijatriji priznatog poremecaja iz naslova?
ne. dok nisam procitala ovaj post nisam jos ni bila osvijestila da je uopce 13., za petak sam cak i znala... a valjda bih da patim od toga bila znala...
Quote:
Blaise kaže:
...Eva ponudila jabuku gospodinu A. ...
valnea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 08:23   #5
Ajme....s tim petkovima i datumima....

Ovako, ima toliko priča na ovom svijetu, toliko religija, simbolizma, mitova, sekti, pravaca, matematika i čega-sve-ne da svako tko je malo načitan i ima sposobnost blagoglagoljivog pisanja može iz skoro svake kombinacije "dan u tjednu" + "zamisli broj od 0-20" izvući nešto zlokobno ili nešto dobro.

I eto, jedan "duhovnjak" bi mogao tako vježbati um i logično zaključivanje. Uzme se jedan datum i izmisli nešto opako...npr. utorak 6.

Evo, npr. jedno kratko razmišljanje o petku 13. Petak je dan planete Venere za koju znamo da se zove i zvijezda Danica ili Jutarnja zvijezda. Poznato je da ona simbolizira Lucifera (e sad bih tu mogao pisati do besvjesti), i da ako na astrološkoj karti povežemo sve konjukcije Venere sa Suncem kojih ima 5 u periodu od 8 godina dobijemo jedan dosta pravilan pentagram (a vidi vraga, i 5+8 = 13 ). Između ostalog, broj 13 je Smrt u Tarotu, okrenimo 13 i dobijemo 31, jedan od glavnih brojeva religije Aleistera Crowleya i Theleme( moglo bi se razglabati o toj karti, mjestu na Drvu Životu, mjestu Venera na Drvu Života). Itd...bla...bla...bla....
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 08:31   #6
nesreca broja 13 potjece navodno od starih babilonaca koji su godinu dijelili na 12 mjeseci po 30 dana, a prikazivali su je kao krug - odatle i nasa danasnja podjela kruga na 360 stupnjeva. svako toliko pojavio bi im se visak dana koje bi onda stavili u poseban, 13. mjesec, koji su zbog neobicnosti smatrali nesretnim, nesavrsenoscu u racunu, i na koji nije bilo uputno zapocinjati bilo kakav ozbiljni posao. mozda je zato svaka drzava u staroj mezopotamiji trajala samo par destljeca? hmmm...

u svakom slucaju, ja sam rodjen 13. i uopce mi se ne cini da je broj los, bez obzira na to na koji dan padao.

iako bi se dalo raspravljati o crnom petku, buduci da je to tradicionalno dan u mojoj firmi kad pristize najvise posla...
ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 13:19   #7
Quote:
ljetopisac kaže:
nesreca broja 13 potjece navodno od starih babilonaca koji su godinu dijelili na 12 mjeseci po 30 dana, a prikazivali su je kao krug - odatle i nasa danasnja podjela kruga na 360 stupnjeva. svako toliko pojavio bi im se visak dana koje bi onda stavili u poseban, 13. mjesec, koji su zbog neobicnosti smatrali nesretnim, nesavrsenoscu u racunu, i na koji nije bilo uputno zapocinjati bilo kakav ozbiljni posao. mozda je zato svaka drzava u staroj mezopotamiji trajala samo par destljeca? hmmm...

u svakom slucaju, ja sam rodjen 13. i uopce mi se ne cini da je broj los, bez obzira na to na koji dan padao.

iako bi se dalo raspravljati o crnom petku, buduci da je to tradicionalno dan u mojoj firmi kad pristize najvise posla...
Godina ima 13 lunarnih mjeseci, zena ima godisnje 13 menstrualnih ciklusa.

Ima sve tu negdje... nesto... zanimljivo.

Sto se petka samog tice - sve sto mogu reci je citirati mudraca:
Fala ti dragi Bogek kaj je petek.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 13:53   #8
Exclamation

Quote:
Blaise kaže:

Petak, 13.

Dakle, patite li od ovog u psihijatriji priznatog poremecaja iz naslova?
ne bi bilo loše da netko tko je i i imao kakvog lošeg iskustva danas da i kaže..
pa da vidimo na licu mjesta koliko je taj mit o Petku 13om stvaran..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:21   #9
Sad prica kolegica da na NET-u ima veceras neki Scary Show.


Kao, dobrovoljci ce provesti noc u nekoj kuci u kojoj ima paranormalnih pojava, duhove, cega vec i onda ce pricat o tome.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:22   #10
Quote:
Cro Fag kaže:
ne bi bilo loše da netko tko je i i imao kakvog lošeg iskustva danas da i kaže..
pa da vidimo na licu mjesta koliko je taj mit o Petku 13om stvaran..
danas sam dosao na posao (ko i svaki dan)
izvrijedjali su me (ko i svaki dan)
danas sam dosao na forum (ko i svaki dan)
izvrijedjali su me (ko i svaki dan)
danasnji dan je oduran (ko i svaki dan)
idem doma da me izvrijedjaju (ko i svaki dan)

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:29   #11
Quote:
ljetopisac kaže:
danas sam dosao na forum (ko i svaki dan)
izvrijedjali su me (ko i svaki dan)

Reci tko je.
Zapamtit ce taj petak 13.
Patit ce od paraskevidekatriafobije (to sam copy-paste)
do kraja zivota.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:51   #12
Exclamation

Quote:
Blaise kaže:
Sad prica kolegica da na NET-u ima veceras neki Scary Show.


Kao, dobrovoljci ce provesti noc u nekoj kuci u kojoj ima paranormalnih pojava, duhove, cega vec i onda ce pricat o tome.
da..
i navodno se radi o kući gdje je ubijen onaj kriminalac početkom 90tih,, uh ne mogu se sjetiti njegovog imena.. pintarić?

ako je ta kuća, poznajem neke koji su je znali posjećivati i rekli su da su doživjeli neš tamo

(možda višak alkohola )
uglavnom, ja ću baciti pogled na NET večeras, zvuči zanimljivo
(donekle)
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:53   #13
Exclamation

Quote:
ljetopisac kaže:
danas sam dosao na posao (ko i svaki dan)
izvrijedjali su me (ko i svaki dan)
danas sam dosao na forum (ko i svaki dan)
izvrijedjali su me (ko i svaki dan)
danasnji dan je oduran (ko i svaki dan)
idem doma da me izvrijedjaju (ko i svaki dan)

slažem se sa blaise..
ne možemo baš puno napraviti za tvoj posao ili okruženje,
ali ako te je netko driblao tu na forumu, to(ga) se da srediti




radi se najvjerovatnije o ravani, jel da?
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 14:58   #14
Quote:
Cro Fag kaže:
da..
i navodno se radi o kući gdje je ubijen onaj kriminalac početkom 90tih,, uh ne mogu se sjetiti njegovog imena.. pintarić?

ako je ta kuća, poznajem neke koji su je znali posjećivati i rekli su da su doživjeli neš tamo

(možda višak alkohola )
uglavnom, ja ću baciti pogled na NET večeras, zvuči zanimljivo
(donekle)
Ides!
Mislila sam da je to neka strana emisija.

Je li to onaj sto je dugo bio u bijegu?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2004., 23:04   #15
joooj, hvala na ponudama za fizicko nasilje, ali sve je ok

samo sam imao potrebu izraziti svoju frustraciju zbog nacina na koji mi stvari ne idu kako bi trebale. poslije mi je bilo lakse, narocito kad su se javili ljudi spremni nekome nauditi zbog mene

hvala puno jos jednom, a ako bude opet kakve frustracije, javim se

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 08:03   #16
Exclamation

Quote:
Blaise kaže:
Ides!
Mislila sam da je to neka strana emisija.

Je li to onaj sto je dugo bio u bijegu?
da.. taj

on je ubijen u bijegu od policije u jednoj napuštenoj kući -
i mislim da je to ta
bar su mi tako rekli ti koji su išli tamo
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 08:23   #17
Navodno se bas u takvim slucajevima tipicno desavaju "duhovi". Em je (pretpostavka) coek jako vezan za svijet i vjerojatno ni ne kuzi sto mu se desilo i da je mrtav. Kazu i da kad se pogine takvom "neprirodnom" nasilnom smrcu isti zna ostat dolje do isteka onog sto bi bio prirodni zivotni vijek.
Ako predpostavimo da je tako bas nema razloga da se s tim stvarcama nateze posto ispada da najgora i najtuplja bagra zavrsi leprsajuci okolo nakon smrti.
__________________
BHAJA GOVINDAM BHAJA MUDHA MATE
ravana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 09:14   #18
Je li gledao netko tu emisiju?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 09:25   #19
Exclamation

Quote:
Blaise kaže:
Je li gledao netko tu emisiju?
ja jesam

ma to je reality show,
navodno ide i na MTV nešto slično..
naravno, duhovi ne postoje ali je tako napravljeno da se zastraše sudionici showa..
iako sam znao da je namješteno, ipak je bilo malo spooky na momente..
__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2004., 09:31   #20
Exclamation

hehe,
otvorio sam na televiziji topic o tom showu--


__________________
19-24 Tu i on svuče svoje haljine jer i njega obuze zanos pred Samuelom; zatim je legao gol i ostao tako cio onaj dan i svu noć. BIBLIJA, Prva knjiga o Samuelu
CF is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:16.