Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Psi

Psi Najbolji prijatelji

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.12.2015., 15:24   #1
Prepoznaju li psi svoju pseću obitelj

Okej, možda je malo smiješan i glup naziv teme, ali zanima me dal peseki poslije razdvajanja prepoznaju svoju pseću obitelj od koje su ko štenci odvojeni?

planiram sljedeći tjedan odfurat svog četveronošca u posjetu frendu pri kojem je njegov brat, pitam se kak bu reagiral inače tek su nedavno odvojeni

dal vi ko vlasnici znate di su ostali štenci iz legla, u kojem je vaš peso bil, udomljeni? dal ih možda posjećujete?
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 16:25   #2
Ne, nemaju osjecaj za obiteljske relacije s niti jedne strane.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 16:29   #3
Naravno da ne prepoznaju pse s kojima su bili u leglu. Ne prepoznaju ni majku poslije. Nemaju oni te osjecaje kao mi. Zato se ljudi cude ko pura dreku, kada ostave majku koja se tjera i njenog sina skupa jer misle da se nece spariti, pa kuja ostane skotna

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 17:15   #4
Mislim da prepoznaju, ali ne kao "obitelj" u ljudskom smislu.

O psećem olfaktornom doživljaju ni izdaleka ne znamo sve pa čak ni dovoljno - znamo samo ono što je ljudima bilo korisno. Nije isključeno da svako leglo drukčije miriše i da sjećanje na taj miris ostaje. Po istoj logici po kojoj pas koji je kao štene imao neugodan susret s nekom pasminom tu pasminu izbjegava ili je pram njoj oprezan - čak i ljudi sa svojim slabim njuhom primjećuju da različite pasmine različito mirišu.

Moralni osjećaj i ljubav prema sestrama i braći nešto je posve drugo, a ni kod ljudi baš uvijek ne funkcionira.

P. S. Osim toga, Mala Nemirna piše da su štenci nedavno odvojeni. Tim je veća šansa da će se sjećati jedan drugoga.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 18:10   #5
Ja nebi tako olako rekla da se ne prepoznaju. Naravno da se ne prepoznaju u smislu 'uu vidi, evo mi sestra', ali po mojem iskustvu (a to uvelike ovisi o okolnostima) se ipak kuze.
Ja sam Bou uzela iz legla kad je imala tocno 8 tjedana. Kod uzgajivaca je ostala jedna seka (i mama naravno). Nakon jedno 6mj smo bile kod uzgajivaca i ja bi rekla da je ona prepoznala mamu i seku. Ne mozda u smislu da je 'znala' da su rod, ali bi rekla da su joj bile obje bile poznate kao i odnos kakav su imale. Prema mami je bila izuzetno pokorna i nije joj palo na pamet maltretirat ju, zvat na igru ili ista slicno, a sa sestrom je bilo opce veselje, ludilo i bas specifican nacin igre.
...Luciferka... is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 18:29   #6
Naravno da prepoznaju, ali ne kao "gle, moja mama, braća i seke" već u smislu "gle ovi peseki su mi poznati iz prošlosti".
Hannan Ball is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 20:08   #7
ako nije prošlo puno vremena, pas će se sjetiti. sigurno neće prepoznati braću po mirisu ili nečem drugom. no garantirano je da će shvatiti da je pred njim vršnjak istog mentalnog sklopa i iste volje za igrom.

što se tiče kuje i odraslih štenaca koji se od nje nisu nikad odvajali, vjerujem da jako dobro znaju obiteljske odnose i da se to vidi iz njihove međusobne komunikacije u svakodnevnom životu. jasno je da hormoni i mirisi intenzivno djeluju na pse i da kod njih nije razvijen tabu incesta pa bi mužjak rado zajahao i majku i sestru ako mu se ukaže prilika, no to ne znači da ne zna tko mu je tko. no to se ne odnosi na očeve jer nema očeva u pasjem svijetu, samo "donora sperme", majke i djece.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 20:52   #8
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
ako nije prošlo puno vremena, pas će se sjetiti. sigurno neće prepoznati braću po mirisu ili nečem drugom. no garantirano je da će shvatiti da je pred njim vršnjak istog mentalnog sklopa i iste volje za igrom.
e ovo nam se jučer desilo u šetnji, inače srećemo samo starije pse po susjedstvu, jučer dok smo bili u šetnji naišli smo na jednu kujicu iste dobi kak i moj peso, malci su se odma zaigrali samo kaj je vlasnica bila malo u žurbi pa se igra prekinula, a danas dok smo bili u šetnji malac je njuškal mjesto kud je mala jučer prolazila, kak ju nije našel stal je kraj puta i nije se dal dalje pa sam ga morala malo pomaziti da krenemo jer je bil tužan
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2015., 21:41   #9
Quote:
mala nemirna kaže: Pogledaj post
e ovo nam se jučer desilo u šetnji, inače srećemo samo starije pse po susjedstvu, jučer dok smo bili u šetnji naišli smo na jednu kujicu iste dobi kak i moj peso, malci su se odma zaigrali samo kaj je vlasnica bila malo u žurbi pa se igra prekinula, a danas dok smo bili u šetnji malac je njuškal mjesto kud je mala jučer prolazila, kak ju nije našel stal je kraj puta i nije se dal dalje pa sam ga morala malo pomaziti da krenemo jer je bil tužan
Nije vezano s osnovnim pitanjem, ali evo primjera koji podsjeća na ovo što si ispričala. Imamo prijatelja Yukija s kojim se povremeno družimo. Yuki, međutim, ima i druge svoje rpijatelje, između ostaloga, jednog ridžbeka. Pričaju vlasnici: kad dođe na ulaz u Dotku, sjedne i čeka dok mu ne dođe frend.

Što je meni svojevremeno, u vezi sa Sitkinom dijagnozom rekao dr. Matko: pojma nemamo što se zapravo zbiva u psećoj glavi.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 10:49   #10
Evo malo za razmišljanje o tome što mi uopće znamo o psima, vrsti o kojoj ipak najviše znamo, a kamoli o drugim životinjama.

Pronašli smo kuju s 8 štenaca. Dvije kujice su ostale uz mamu do dobi od 5 mjeseci prije nego su udomljene. Jedna od njih je srela mamu nakon 8 mjeseci. Kad joj se približila, mama je zarežala, kćer je ustuknula ali se nije mogla suzdržati i iste sekunde se spustila prednjim šapama na pod i počela lajati ali ne svojim glasom nego štektajem šteneta, istovremeno je neobuzdano mahala repom i pokušavala se približiti mami da ju odozdola poliže po njušci. To je zaisto izgledao kao ''mamaaaa, mojaaaa mamaaaa?'' Naravno, stvar je u tome što se kćerka nikada tako nije ponašala prema nijednom psu.

Drugi slučaj se zbio kad je druga kćer iz istog legla srela mamu 3,5 godine kasnije. Ovdje je mamina reakcija bila neuobičajena za nju, jer ona ne dozvoljava kujama da joj prilaze dok ona ''ne kaže'' da smiju. Ovoj kćerki je ne samo dozvolila da ju odmah ponjuši, nego je podigla stražnju nogu kako bi ju kćerka njušila po trbuhu.

Radi se o mješancima u tipu ovčara, a oni koji su duže ovdje stetiti će se možda La Lobe Nere iz Planine donje.

Zanimljivo je da je mama provela zimu u Planini donjoj sama, a ljudi iz sela su pucali po njoj u vrijeme kad je bila skotna. Mama i četiri šteneta s čijim smo vlasnicima u kontaktu panično se boje pucnjave. Je li to slučajnost? Potječe li taj strah još iz vremena kad su štenci bili u njoj? Kakve je signale mama davala svojim nerođenim bebama? Ili je sve samo slučajnost? iako se kaže kad postoji previše slučajnosti, to više nisu slučajnosti nego obrazac.
Flokithedog is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 15:46   #11
Ako pricamo o nekom primjeru gdje je proslo malo vremena od razdvajanja onda ce se sjecati ali nakon par godina vjerojatno nece.
Mislim da sam ja ipak imala podosta slucajeva rodbinskih susreta. Moja Mamba nema pojma tko je tko i da joj je to kcer.
Ili sin.
Ako pricamo o duzem razdoblju provedenom zajedno, vjerujem da bi se sjetili. Isto kao sto bi se i setili XY psa s kojim su odrastali a nisu rodbinski povezani.

Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk
Timbalandica is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 20:55   #12
NE....ja udomio lane 2 cucka iz Gunje...nakon dva mj ih vratio gazdama nazad u sela...ova jedna se pokefala sa mamom sve u 16 iako su do rastanka živjele normalno zajedno.
girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2015., 21:45   #13
Quote:
girling kaže: Pogledaj post
NE....ja udomio lane 2 cucka iz Gunje...nakon dva mj ih vratio gazdama nazad u sela...ova jedna se pokefala sa mamom sve u 16 iako su do rastanka živjele normalno zajedno.
To baš i nije neki dokaz: i ja sam se stalno svađala sa svojom mamom.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 22:31   #14
Moj se nedavno pokefao sa sinom. Sin je njega prvi napao jer je na mamu sav živčan.
karlovčanke is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2016., 23:43   #15
Quote:
karlovčanke kaže: Pogledaj post
Moj se nedavno pokefao sa sinom. Sin je njega prvi napao jer je na mamu sav živčan.
A, pardon - to je Edipov kompleks.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2016., 20:08   #16
eh nisam napisala dojmove susreta

nisam stekla dojam da se prepoznaju ko braća, već samo ko da se znaju od nekud, jako su zaigrani jedan i drugi pa su cijelo vrijeme skakali po dvorištu i međusobno se grizli i šamarali

zgleda da su imali premalo vremena za igru (mom malcu nikad dovoljno igre taman da traje cijeli dan) jer su bili tužni dok je trebalo krenut doma, al bude još prilika za druženje
__________________
...pronađi me osmijehom...
mala nemirna is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 01:43   #17
Da, prepoznaju se i nakon dugog niza godina. Čak mogu osjetiti i jesu li u rodu nevezano jesu ni neposredni srodnici (braća, majka...). Putem mirisa. To što se ne ponašaju onako kako ljudi očekuju (Eeeej buraz di si!) je druga priča. Psi naime, nisu bića čopora i ne fermaju krvne veze niti obiteljski život.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:46.