Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2011., 09:29   #2281
Question Spermiogram-Petrova

da li bi mi netko mogao pomoći sa detaljnijim pojašnjenjem gdje se radi spermiogram u Petrovoj, gdje se predaje uputnica tj. kakva je procedura kada sam doneseš uzorak za spermiogram. Moj mužić je išao sam prije dva tjedna pa je od hrpe ljudi, a posebno žena u čekaonici netragom nestao. Zanima me da li je on uopće došao na prava vrata....pokušavam dobiti telefonom labos u Petrovoj ali je naravno zauzeto...help....
dona23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 09:39   #2282
Quote:
dona23 kaže: Pogledaj post
da li bi mi netko mogao pomoći sa detaljnijim pojašnjenjem gdje se radi spermiogram u Petrovoj, gdje se predaje uputnica tj. kakva je procedura kada sam doneseš uzorak za spermiogram. Moj mužić je išao sam prije dva tjedna pa je od hrpe ljudi, a posebno žena u čekaonici netragom nestao. Zanima me da li je on uopće došao na prava vrata....pokušavam dobiti telefonom labos u Petrovoj ali je naravno zauzeto...help....
Kad uđeš u dvorište zgrade (ne tamo gdje je laboratorij za transfuzijsku medicinu u Petrovoj 3, nego baš u dvorište Petrove bolnice), ideš lijevo pored rampe i zaobiđeš tu glavnu zgradu, na desno ćeš vidjeti drugu zgradu (dakle, ona se zapravo nalazi iza te glavne zgrade) i male stepenice, popneš se tim stepenicama i uđeš u zgradu, tamo ti je odmah ravno lab, tj. tamo predaješ uputnice. Petrova više ne prima uzorke donešene od doma, nego mora tamo predati uputnicu, čekati da ga prozovu i onda tamo dati uzorak. Najbolje da 2-3 dana prije davanja uzorka nemate spolne odnose i da ne masturbira, kako bi spermiogram dao najvjerodostojniji rezultat.

Evo loši crtež, ali valjda će pomoći

__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...

Zadnje uređivanje Sashica : 12.12.2011. at 09:46.
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 10:05   #2283
Hvala puno na pomoći, crtež je i više nego odličan....mislim da ću ja morat ići s njime. Samo mi reci da li se uputnica daje na kucanje ili postoji neka portica ili mjesto gdje se odlažu uputnice....obzirom da sam ja sklona kucanju da se ipak suzdržim ako je takvo pravilo....samo se nadam da nećemo dugo čekati....HVALA!!!!!
dona23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2011., 21:50   #2284
Quote:
dona23 kaže: Pogledaj post
Samo mi reci da li se uputnica daje na kucanje ili postoji neka portica ili mjesto gdje se odlažu uputnice....obzirom da sam ja sklona kucanju da se ipak suzdržim ako je takvo pravilo....samo se nadam da nećemo dugo čekati....HVALA!!!!!
Da, imaš ispred vrata malu policu gdje se odlažu uputnice, tamo preda i čeka da ga zovu. Moj dragi je čekao nekih pola sata. Zatim ode dati uzorak u wc, ima unutra i časopisa, ako mu bude potrebno
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 15:37   #2285
pa ejakulat se može donijeti od doma u sterilnoj čašici za urin. nema potrebe to raditi tamo. mislim da je doma ipak bolje.
__________________
"Ljudska je glupost institucionalizirana i poticana od društva, a svaki oblik borbe protiv nje unaprijed je osuđen na propast." - Krleža
rossi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 18:25   #2286
U Petrovoj više ne, moraš dati tamo, nema nošenja od doma.
__________________
In the midst of winter, I found there was, within me, an invincible summer.../ Salt in the air, sand in my hair...
Sashica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 18:48   #2287
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Uputna dijagnoza: G44 Cephaleae ceterae
Tražene pretrage: MR mozga

Radiološki nalaz i mišljenje:
Kod MR pregleda mozga, u standardnim tehnikama snimanja, na seriji multiplanernih presjeka vidi se uredna organizacija girusa i sulkusa mozga uz primjeren odnos sive i bijele tvari.
Fiziološki su intenziteti signala moždanog parenhima infra i supratentorijski. Ne vidi se znakova ishemije, intrakranijske hemoragije kao niti postojanja tumorskog procesa.
Ventrikularni sustav je centralno smješten, morfološki primjeren.
Uz dozalni dio adenohipofize vidi se cistična tvorba promjera oko 6-7mm - preporučuje se dopuna obrade ciljanim pregledom hipofizno-hipotalamičke regije.
Nema vidljivih patoloških promjena paraselarne regije, pontocerebelarnih kuteva i kraniocervikalnog prijelaza.
Rađena magnetska u 9 mjesecu, prošli tjedan na osnovu ovih nalaza radila MR hipofize:

Na MR hipofize, u 3 ravnine, nativno sa T1 i T2, te postkontrasno, hipofiza je obično smještena, pravilnog oblika i veličine, a straga lijevo cistična formacija 7,7x4,9 mm. Stalak hipofize mediootporan, pravilan.

Hipofiza homogene pravilne strukture sa opisanom cističnom formacijom straga na nativnim slojevima.

Paraselarno i supraselarno bez promjena. Pravilna optička kijakazma i kavernozni sinus.

Na sekvencama nakon iv aplikacije kontrasta, hipofiza se homogeno imibibira kontrastom, osim opisane cistične formacije koja se ne imbibira kontrastom.



Znam da sam laik, no čini mi se da je ova pretraga rađena bzvz, jer se osim širine i visine ne "vidi" ništa novo. Dali griješim ili je dr. koji je pisao nalaz zastranio.. Zašto je rađena i ova pretraga kada se ništa novo nije otkrilo, osim ako sam u pravu da je cista na stražnjem dijelu, a u prvoj pretrazi piše da je kod adenohipofize..
Stvarno sam razocarana ovime..
Jel ima što novog u ovim nalazima?
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 20:38   #2288
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Rađena magnetska u 9 mjesecu, prošli tjedan na osnovu ovih nalaza radila MR hipofize:

Na MR hipofize, u 3 ravnine, nativno sa T1 i T2, te postkontrasno, hipofiza je obično smještena, pravilnog oblika i veličine, a straga lijevo cistična formacija 7,7x4,9 mm. Stalak hipofize mediootporan, pravilan.

Hipofiza homogene pravilne strukture sa opisanom cističnom formacijom straga na nativnim slojevima.

Paraselarno i supraselarno bez promjena. Pravilna optička kijakazma i kavernozni sinus.

Na sekvencama nakon iv aplikacije kontrasta, hipofiza se homogeno imibibira kontrastom, osim opisane cistične formacije koja se ne imbibira kontrastom.



Znam da sam laik, no čini mi se da je ova pretraga rađena bzvz, jer se osim širine i visine ne "vidi" ništa novo. Dali griješim ili je dr. koji je pisao nalaz zastranio.. Zašto je rađena i ova pretraga kada se ništa novo nije otkrilo, osim ako sam u pravu da je cista na stražnjem dijelu, a u prvoj pretrazi piše da je kod adenohipofize..
Stvarno sam razocarana ovime..
Jel ima što novog u ovim nalazima?

Nije zastranio.
Kada se radi MR hipofize (i bilo koja druga pretraga uostalom) treba se znati što se pretragom želi dokazati/isključiti.
MR hipofize se kod sumnje na mikroadenom radi kako bi se taj mikroadenom dokazao (na MR mozga se može vidjeti, ali je to ponekad nesigurno jer je hipofiza sama po sebi mala pa je potreban ciljani i prilagođeni pregled) i prikazao njegov odnos sa ostalim strukturama što je bitno u slučaju ev. operativnog zahvata.

Dakle, treba
1.opisati hipofizu i uočiti ima li patoloških promjena i kako se ponašaju poskontrastno - na tvom nalazu opisano
2.opisati izgled infundibuluma -- na tvom nalazu opisano
3.opisati izgled optičke hijazme - - na tvom nalazu opisano
4.opisati izgled supraselarne regije - - na tvom nalazu opisano
5.opisati izgled kavernoznog sinusa - - na tvom nalazu opisano
6.opisati eventualno abnormalnosti uočene u sfenoidnom sinusu, meningama i td.


Nije nađeno ništa novo, ali se ništa novo kod mikroadenoma ni ne očekuje - trebalo je samo potvrditi nalaz uočen na MR mozga iz razloga koji sam gore navela.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 22:20   #2289
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nije zastranio.
Kada se radi MR hipofize (i bilo koja druga pretraga uostalom) treba se znati što se pretragom želi dokazati/isključiti.
MR hipofize se kod sumnje na mikroadenom radi kako bi se taj mikroadenom dokazao (na MR mozga se može vidjeti, ali je to ponekad nesigurno jer je hipofiza sama po sebi mala pa je potreban ciljani i prilagođeni pregled) i prikazao njegov odnos sa ostalim strukturama što je bitno u slučaju ev. operativnog zahvata.

Dakle, treba
1.opisati hipofizu i uočiti ima li patoloških promjena i kako se ponašaju poskontrastno - na tvom nalazu opisano
2.opisati izgled infundibuluma -- na tvom nalazu opisano
3.opisati izgled optičke hijazme - - na tvom nalazu opisano
4.opisati izgled supraselarne regije - - na tvom nalazu opisano
5.opisati izgled kavernoznog sinusa - - na tvom nalazu opisano
6.opisati eventualno abnormalnosti uočene u sfenoidnom sinusu, meningama i td.


Nije nađeno ništa novo, ali se ništa novo kod mikroadenoma ni ne očekuje - trebalo je samo potvrditi nalaz uočen na MR mozga iz razloga koji sam gore navela.
KAko se to "stanje" onda lijeci i dali to moze imati veze sa mojim glavoboljama? Dali se uopce lijeci ili ce proci samo od sebe?
I kako je moguce da su kod prvog nalaza rekli da se nalazi kod adenohipofize, a na drugom da je na straznjem dijelu? Ne razumijem anatomiju mozga, no nekako mi je nevjerovatno da mogu fulati toliko (kazem, ne znam kolika je hipofiza pa ne znam koliko je to moguce).

Hvala puno na odg, malo sam frustrirana jer se glavobolje pojacavaju i vec sma morala promijeniti vrstu tableta jer stare vise ne pomazu, a rezulktata jos nakon 6 mj nema..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 22:29   #2290
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
KAko se to "stanje" onda lijeci i dali to moze imati veze sa mojim glavoboljama? Dali se uopce lijeci ili ce proci samo od sebe?
I kako je moguce da su kod prvog nalaza rekli da se nalazi kod adenohipofize, a na drugom da je na straznjem dijelu? Ne razumijem anatomiju mozga, no nekako mi je nevjerovatno da mogu fulati toliko (kazem, ne znam kolika je hipofiza pa ne znam koliko je to moguce).

Hvala puno na odg, malo sam frustrirana jer se glavobolje pojacavaju i vec sma morala promijeniti vrstu tableta jer stare vise ne pomazu, a rezulktata jos nakon 6 mj nema..
pa u stražnjem je dijelu adenohipofize.
Teško da je to povezano s glavoboljama -jedino ako postoji jači hormonalni disbalans.
Mikroadenomi hipofize se liječe ako izazivaju probleme zbog hormonalnog disbalansa (prvenstveno lijekovima, operacija samo ako se lijekovima hormoni ne uspiju izregulirati).
Dakle trebaš napraviti endokrinološku obradu.
Iskreno, poprilično je vjerojatno da je taj mikroadenom slučajan nalaz i da nema nikakve veze sa glavoboljama.

Jednako tako, treba biti jasno da MR ne može uvijek pružiti odgovor na pitanje zbog čega netko ima glavobolje već služi da bi se isključili određeni uzroci glavobolja.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2011., 22:39   #2291
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
pa u stražnjem je dijelu adenohipofize.
Teško da je to povezano s glavoboljama -jedino ako postoji jači hormonalni disbalans.
Mikroadenomi hipofize se liječe ako izazivaju probleme zbog hormonalnog disbalansa (prvenstveno lijekovima, operacija samo ako se lijekovima hormoni ne uspiju izregulirati).
Dakle trebaš napraviti endokrinološku obradu.
Iskreno, poprilično je vjerojatno da je taj mikroadenom slučajan nalaz i da nema nikakve veze sa glavoboljama.

Jednako tako, treba biti jasno da MR ne može uvijek pružiti odgovor na pitanje zbog čega netko ima glavobolje već služi da bi se isključili određeni uzroci glavobolja.
Da, na endokrinoloski idem slijedeci tjedan na razgovor pa slijede pregledi vezani uz hormone. Uzasno mi je sto mi je neurolog na tu cistu rekao da cemo prvo rijesiti hormone (da provjerimo), pa cemo se pozabaviti sa glavoboljom, a dotada.. No dobro, javit cu se ponovo slijedece godine sa nalazima hormona, pa cu mozda znati vise.. Hvala puno na odgovorima!!!
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 10:41   #2292
Poštovanje, i pozdrav svima.
Ovako,
molim vas,
dal' netko moze prevest ovo, izrazi su na latinskom, također se opisuju neke ozljede, teze/lakse, nemam pojma;

contusio thoracis, antebrachii, brachii, cruiris bill,
strangulatio colli,
strangulatio antebrachii et cruris.

prijevod, te eventualna kvalifikacija djela (laksa/teza tjel.ozljeda?) ako je ikako moguce, molim.

*te još rezultat snimanja na odjelu za radiologiju i ultrazvuk:
nalaz: na snimkama vratne kralježnicve uredno visoki, primjereno mineralizirani trupovi. nema tragova svježe koštane traume. (to bi značilo da nema tragova ozljeda baš nikakvih?)
Na snimkama toraxa na prikazanim kostima nema sigurno vidljivih znakova svježe koštane traume.


?

Hvala puno!
jakisimptomi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 15:06   #2293
Molim analizu:

MPV 11,5 H

Leukociti 10,8 H

SE 27 H

RDW 11,9 L

Ostalo je sve u redu.
Liječnica mi je rekla da su malo povišeni leukociti rezultat prehlade, a prehlada je završila prije mjesec i pol.

Je li potrebno liječenje ili neke daljne pretrage?

(26 godina, vađenje krvi na zahtjev neurologa zbog povremenih vrtoglavica i bolova u rukama i šakama, a na temelju pregleda nije utvrdio ništa sumnjivo)

Hvala.
__________________
Život je kratak, a želja beskrajna...
Mireille22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 15:35   #2294
Quote:
Mireille22 kaže: Pogledaj post
Molim analizu:

MPV 11,5 H

Leukociti 10,8 H

SE 27 H

RDW 11,9 L

Ostalo je sve u redu.
Liječnica mi je rekla da su malo povišeni leukociti rezultat prehlade, a prehlada je završila prije mjesec i pol.

Je li potrebno liječenje ili neke daljne pretrage?

(26 godina, vađenje krvi na zahtjev neurologa zbog povremenih vrtoglavica i bolova u rukama i šakama, a na temelju pregleda nije utvrdio ništa sumnjivo)

Hvala.
Koliko-toliko uredni nalazi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 19:57   #2295
Pozdrav svima!
Evo već duže vrijem čitam postove, i zbog mojih glavobolja popraćene povraćanjem, odlučila sam se javiti i pitati za savjet...
Bila sam kod doktora i naravno posumnjali da bi moglo biti migrena ili tumor, pa sad krećem na pretrage.
Danas sam dobila prvi nalaz vađenja krvi pa me zanima da li bi se morala zabrinuti ili ne. Naime, krvna slika nije loša samo mi je van granica sljedeće:
(vK) SE - 3 (4 - 24)
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158 - 424)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54 - 119)

Još čekam drugi nalaz krvi, ali pošto su sad ovi dani ostale preglede mogu obaviti tek poslije Nove godine!

Hvala!
Melisa26a is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 20:23   #2296
Quote:
Melisa26a kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!
Evo već duže vrijem čitam postove, i zbog mojih glavobolja popraćene povraćanjem, odlučila sam se javiti i pitati za savjet...
Bila sam kod doktora i naravno posumnjali da bi moglo biti migrena ili tumor, pa sad krećem na pretrage.
Danas sam dobila prvi nalaz vađenja krvi pa me zanima da li bi se morala zabrinuti ili ne. Naime, krvna slika nije loša samo mi je van granica sljedeće:
(vK) SE - 3 (4 - 24)
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158 - 424)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54 - 119)

Još čekam drugi nalaz krvi, ali pošto su sad ovi dani ostale preglede mogu obaviti tek poslije Nove godine!

Hvala!
Ajte molim vas prepišite sve nalaze krvi kako treba. Mislim da fale neki parametri. Leukociti? Eritrociti?
BlueWhale is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2011., 23:59   #2297
Ovako, BlueWhale:

(vK) SE - 3 (4-24)
(vk) Eritrociti 4.35 (3.86-5.08)
(vK) Hemogl. - 131 (119-157)
Hematokrit - 0.382 (0.356-0.470)
(k/Erc) MCHC - 343 (320-360)
(k/Erc) MCV - 87.8 (83.0-97.2)
(k/Erc) MCH - 30.1 (27.4-33.9)
(k/Erc) Retikulociti - 10.0 (5.0-21.6)
(vK) Leukociti - 6.3 (3.4-9.7)
RDW - 12.500 (9.000-15.000)
Eozinofili - 1.0 (0-7)
Segmentirani - 68.0 (44-72)
Limfociti - 28.0 (20-46)
Monociti - 3.0 (2-12)

MORFOLOGIJA
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158-424)

METABOLITI I SUPSTRATI
(S) UREA - 4.4 (2.8-8.3)
(S) MOKR. KIS. - 276 (134-337)
(S) T. BILIRUBIN - 12.1 (3.0-20.0)
(S) KREATININ - 91 (63-107)
(S) GLUKOZA - 4.90 (4.40-6.40)

ENZIMI
(S) AST - 13 (8-30)
(S) ALT - 14 (10-36)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54-119)

ELEKTROLITI
Natrij - 141 (137-146)
Kalij - 4.2 (3.9-5.1)

ELEMENTI U TRAGOVIMA
(S) Fe - 19.2 (8.0-30.0)
(S) TIBC - 54.9 (49.0-75.0)
(S)(S) UIBC - 36.0 (26.0-59.0)

I to je to. Hvala ti!
Melisa26a is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 10:38   #2298
Quote:
Melisa26a kaže: Pogledaj post
Ovako, BlueWhale:

(vK) SE - 3 (4-24)
(vk) Eritrociti 4.35 (3.86-5.08)
(vK) Hemogl. - 131 (119-157)
Hematokrit - 0.382 (0.356-0.470)
(k/Erc) MCHC - 343 (320-360)
(k/Erc) MCV - 87.8 (83.0-97.2)
(k/Erc) MCH - 30.1 (27.4-33.9)
(k/Erc) Retikulociti - 10.0 (5.0-21.6)
(vK) Leukociti - 6.3 (3.4-9.7)
RDW - 12.500 (9.000-15.000)
Eozinofili - 1.0 (0-7)
Segmentirani - 68.0 (44-72)
Limfociti - 28.0 (20-46)
Monociti - 3.0 (2-12)

MORFOLOGIJA
Trombocita - anizocitoza
(vK) Trombociti - 128 (158-424)

METABOLITI I SUPSTRATI
(S) UREA - 4.4 (2.8-8.3)
(S) MOKR. KIS. - 276 (134-337)
(S) T. BILIRUBIN - 12.1 (3.0-20.0)
(S) KREATININ - 91 (63-107)
(S) GLUKOZA - 4.90 (4.40-6.40)

ENZIMI
(S) AST - 13 (8-30)
(S) ALT - 14 (10-36)
(S) GGT - 7 (9-35)
(S) ALP - 46 (54-119)

ELEKTROLITI
Natrij - 141 (137-146)
Kalij - 4.2 (3.9-5.1)

ELEMENTI U TRAGOVIMA
(S) Fe - 19.2 (8.0-30.0)
(S) TIBC - 54.9 (49.0-75.0)
(S)(S) UIBC - 36.0 (26.0-59.0)

I to je to. Hvala ti!
Osim vrlo blage trombocitopenije i trombocita nejednakih vel.
Uredni nalazi.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 11:51   #2299
što sad???

rađena urinokultura- nalaz sterilno

znači nema upale,a simptomi su tu,učestalo mokrenje(veći pritisak pred mokrenje tak da moram odmah mokriti),osjećaj laganog peckanja u cijevi na vrhu penisa .....
jockerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2011., 11:52   #2300
Quote:
jockerr kaže: Pogledaj post
rađena urinokultura- nalaz sterilno

znači nema upale,a simptomi su tu,učestalo mokrenje(veći pritisak pred mokrenje tak da moram odmah mokriti),osjećaj laganog peckanja u cijevi na vrhu penisa .....
Nalaz sedimenta urina??,spolna bolest??
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:36.