Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2014., 09:23   #581
Quote:
reason2die kaže: Pogledaj post
Ruzica, alimentacija se po zakonu placa samo prvu godinu faksa, a nakon toga vise ne, i to samo ukoliko si odmah otisla na faks poslije srednje. Btw, da netko meni odgovori na post iznad Ruzice?
A sta nije netko rekao ovde da se placa dok god se dijete redovno skoluje? Sad vise neznam sta je tocno.
__________________
I watched as fear took the old men's gaze, Hopes of the young in troubled graves, 'I see no day' I heard him say So grey is the face of every mortal
fairy feller is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 10:12   #582
Quote:
fairy feller kaže: Pogledaj post
A sta nije netko rekao ovde da se placa dok god se dijete redovno skoluje? Sad vise neznam sta je tocno.
do kraja redovnog školovanja i još godinu dana nakon toga

faks može i ne mora spadati pod redovno školovanje... ovisi jesi li redovni ili vanredni student

reason ... može uplata alimentacije i na tvoj račun... ne može sjebat, može samo ne plaćati, ali onda slijedi ovrha s tvoje strane (ili mamine)
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 13:07   #583
Da, neki od čl.278 i 279 i 305 http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 15:00   #584
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Da, neki od čl.278 i 279 i 305 http://www.zakon.hr/z/98/Kazneni-zakon
Dobro, ali clanak 305 st 2 govori o laznom iskazu u koliko on mijenja ishod presude na stetu okrivljenika. Nije mi jasno : s obzirom da je alimentacija zakonska obaveza propisana zakonom , dakle postoji minimalna , da li se to onda odnosi i nataj slucaj. Cini mi se da je u ovom slucaju sve moralna nepravda , a ne zakonska. ( ako ja dobro tumacim zakon).
ja001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 20:32   #585
Quote:
Gabi007 kaže: Pogledaj post
... rečeno joj je da treba podići tužbu, ali za tu tužbu nema novaca jer joj je rečeno da u startu treba 3000 kn ...
mogu li ja ikako otići na socijalni rad ili negdje drugdje i požaliti se na njega, tužiti ga ili nešto?
stvarno ne mogu više ovo gledati i dovoljno sam velika da poduzmem nešto...teško mi je vidjet da on ne mari za vlastitu djecu i da moja mama sve trpi....puno vam hvala na informacijama!
Jesi li uopće dobila odgovor do sada? Ne vjerujem da nitko nije odgovorio

Nisam stručnjak, ali ti mogu reći iz svog iskustva ovako: oko 3000kn stoji odvjetnik, a sudske pristojbe su oko 450kn i to se obično dijeli ili tako nekako, molim ispravak ako sam gdje fulala...

Ja sa svojim mužem nemam zajedničke imovine tako da su mi u startu troškovi manji. Ne znam kako ide kad imovina postoji. Sastavila sam otprilike svoju financijsku situaciju na papir, priložila odrezak od plaće i poreznu karticu - to sam sve poslala u Odvjetničku komoru sa molbom da mi dodijele besplatnog odvjetnika. U tužbi sam zamolila da me se oslobodi pristojbe. Kod mene je još razlika u tome što sam skoro godinu dana prije predaje tužbe prestala živjeti s mužem i otišla kod roditelja i sve sam to navela u molbi i u tužbi, a isto tako i to da ne doprinosi uzdržavanju djeteta otkad ne živimo zajedno. Imala sam sreću u nesreći da je on to sve potvrdio na sudu i na Centru za socijalnu skrb.

Tvoja mama bi trebala, ako je zaista dobila tako loš savjet na Centru (a možda je to i neka neupućena prijateljica tako bubnula i ostala živa), zatražiti besplatnu pravnu pomoć od Odvjetničke komore - da navede primanja, režije, koliko tvoj tata doprinosi ili ne doprinosi.... Tada kad dobije odvjetnika, neka njega dalje pita što i kako dalje. Dokle god su u braku sve se dijeli popola, kako dohodci tako i troškovi, ali trebala bi navesti kakvo je stvarno stanje kako ti pišeš...

Ako mama ništa ne poduzima, mislim da sigurno imaš pravo i ti se požaliti na Centru ili nazvati Telefončić ili Hrabri telefon.

Sretno!


P.S.

Ja do sada nisam platila ni kune. Zato reci mami da joj to nije izgovor. Informiraj se. Možda ona ima još neki razlog koji tebi ne želi reći, ali opet s druge strane, nema pravo zakidati tebe i brata. Ako razgovor ne pomogne, pokušaj nazvati Telefončić, pokušaj i razumjeti mamu. Sretno još jednom!
__________________
1.. 2.. 3..

Zadnje uređivanje Pocahontas1 : 28.04.2014. at 20:38. Reason: P.S.
Pocahontas1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2014., 11:48   #586
Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
do kraja redovnog školovanja i još godinu dana nakon toga

faks može i ne mora spadati pod redovno školovanje... ovisi jesi li redovni ili vanredni student

reason ... može uplata alimentacije i na tvoj račun... ne može sjebat, može samo ne plaćati, ali onda slijedi ovrha s tvoje strane (ili mamine)
Nema veze da li je redovno ili vanredno studiranje, alimentacija se plaća tako dugo dok redovno izvršavaš svoje obaveze na fakultetu.
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2014., 13:06   #587
Koliki je max iznos alimentacije za četvoro djece koju sud može dodjeliti zaposlenom roditelju s plaćom 4000kn, a koliki je iznos za nezaposlenog roditelja?
Miss Sadness is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2014., 12:45   #588
može li punoljetno "dijete" primati alimentaciju na svoj studentski račun; drugom roditelju se automatski skida s plaće?

ako da, što se mora poduzeti?

Zadnje uređivanje DOWNSIDEUP_ : 19.05.2014. at 12:55.
DOWNSIDEUP_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2014., 17:21   #589
Odvjetnik je podnio sudu zahtjev za isplatom zaostataka (prije četiri mjeseca).

Ex nije uplatio ni kune zadnje dvije godine, prije toga kako bi mu pasalo.

Sud je prije dva mjeseca donio rješenje, dalje će mu se al skidati s plaće, a zaostaci idu ovrhom.

Da li je ta sudska odluka onda konačna ili se ex može žaliti?
Koliko mogu čekati do prve uplate?

Napominjem da je zaposlen u državnoj službi i ima dobru plaću, a ima i bankovne račune sa većom količinom novaca.
sama45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 00:23   #590
Pozdrav,

ispričavam se ako je već netko postavio pitanje, ali zaista je hitno.

Naime, ja ove godine već dvaput nisam dobila alimentaciju, otac nije mogao ne isplatiti alimentaciju kada je riješeno da mu iznos automatski skidaju s računa, prebacuju na majčin, potom na moj ... Je li netko u istoj situaciji ili što? Još jedna stvar, namjeravam pronaći nekakav posao ovoga ljeta, a za taj posao moram otvoriti žiro - račun i sad je najveći problem što apsolutno nitko ne zna odgovoriti na moje pitanje hoće li mi zbog tog prihoda otkazati alimentaciju koju i ovako dobijem - ne dobijem. Unaprijed hvala na odgovoru.
pretzelzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 09:16   #591
Alimentacija je sudski određena i ti možeš i ne moraš raditi.Tvoja dobra volja.

Jel netko zna nakon koliko socijalno počinje isplačivati alimentaciju?
irasomething is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2014., 23:58   #592
Osoba je razvedena i plaća alimentaciju za dijete iz tog braka. Ta je osoba stupila u novi brak. Što ako osoba izgubi posao i privremeno ne može plaćati alimentaciju - prelazi li ta obaveza na novog bračnog partnera ili se nekako drugačije dogovara isplata alimentacije dok ne pronađe novi posao? I mijenja li se situacija ako u novom braku ima još djece? Hvala!
Knjiški moljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 23:35   #593
Quote:
Knjiški moljac kaže: Pogledaj post
Osoba je razvedena i plaća alimentaciju za dijete iz tog braka. Ta je osoba stupila u novi brak. Što ako osoba izgubi posao i privremeno ne može plaćati alimentaciju - prelazi li ta obaveza na novog bračnog partnera ili se nekako drugačije dogovara isplata alimentacije dok ne pronađe novi posao? I mijenja li se situacija ako u novom braku ima još djece? Hvala!
Meni je rečeno u Socijalnom da u tom slučaju Socijalni isplaćuje alimentaciju, a kada dotična osoba pronađe posao, mora isplatiti te zaostatke i naravno, nastaviti isplaćivati alimentaciju. Jesam čula da u drugim zemljama ide tako da obveza pređe na bračnog druga, ali nisam baš sigurna da je i kod nas tako.
pretzelzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2014., 23:37   #594
Quote:
irasomething kaže: Pogledaj post
Alimentacija je sudski određena i ti možeš i ne moraš raditi.Tvoja dobra volja.

Jel netko zna nakon koliko socijalno počinje isplačivati alimentaciju?
Kako misliš "nakon koliko"?

(ispričavam se modovima na nespojenim postovima)
pretzelzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 08:55   #595
Na socijalnom su rekli da bez obzira šta osoba ne isplačuje alim već 6 mj ,prvo ju se mora tužit pa ako sud to ne ovrši..onda ide isplata preko socijalnog..ništa ne razumijem...pa taj sud kod nas može trajat 3 godine
irasomething is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 12:27   #596
Quote:
irasomething kaže: Pogledaj post
Na socijalnom su rekli da bez obzira šta osoba ne isplačuje alim već 6 mj ,prvo ju se mora tužit pa ako sud to ne ovrši..onda ide isplata preko socijalnog..ništa ne razumijem...pa taj sud kod nas može trajat 3 godine
Ahaa. Nama su počeli isplaćivat čim je pokrenut sudski proces, znači tuži tu osobu i socijalni će ti počet isplaćivat alimentaciju.
pretzelzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 12:44   #597
Quote:
pretzelzzz kaže: Pogledaj post
Ahaa. Nama su počeli isplaćivat čim je pokrenut sudski proces, znači tuži tu osobu i socijalni će ti počet isplaćivat alimentaciju.
s kojim dokumentom onda idem na socijalno?
imam dvostruki problem jer je tip koji radi na socijalnom prijatelj od bivšeg..pa to otežava..
on mi je rekao da se ne može isplačivat dok sudski proces ne bude gotov
irasomething is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 13:38   #598
Quote:
irasomething kaže: Pogledaj post
s kojim dokumentom onda idem na socijalno?
imam dvostruki problem jer je tip koji radi na socijalnom prijatelj od bivšeg..pa to otežava..
on mi je rekao da se ne može isplačivat dok sudski proces ne bude gotov
Evo pričala sam s osobom koja se razumije u takve stvari, moji kada su se razvodili nisam imala točnu predodžbu kako i što se radi i koliko traje.

Pa evo informacije iz prve ruke:

Moraš čekati dok sudski proces ne bude gotov i dok presuda ne postane pravomoćna. Kaže da to zna trajat do godinu dana. I sve dok to ne bude gotovo, ne može ti socijalno ništa isplaćivat.

Tako da, ona moja prvotna informacija ne stoji, ovo gore rečeno dolazi od osobe koja se razumije u to i koja je također prošla kroz to.
pretzelzzz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 14:22   #599
Hvala puno...znači ništa...jer su djeca u srednjoj školi..dok se proces završi..oni će završit srednju školu pa mi socijalno neće isplatit ništa..
Otac ne radi..nema nekretnina u vlasništvu i ništa ne glasi na njega...a zarađuje ogromne novce i to sve radom na crno...
žalosno je to šta se još smije da njemu nitko ništa ne može...i nažalost je u pravu
Sud je odredio alimentaciju(minimalnu)za koju je odmah rekao da neće plačati..
Čemu onda ta presuda suda ako je neostvariva?
Ni sud ni socijalno mu ne mogu ništa.
Pa kako je to moguće?
irasomething is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2014., 14:37   #600
Quote:
irasomething kaže: Pogledaj post
Hvala puno...znači ništa...jer su djeca u srednjoj školi..dok se proces završi..oni će završit srednju školu pa mi socijalno neće isplatit ništa..
Otac ne radi..nema nekretnina u vlasništvu i ništa ne glasi na njega...a zarađuje ogromne novce i to sve radom na crno...
žalosno je to šta se još smije da njemu nitko ništa ne može...i nažalost je u pravu
Sud je odredio alimentaciju(minimalnu)za koju je odmah rekao da neće plačati..
Čemu onda ta presuda suda ako je neostvariva?
Ni sud ni socijalno mu ne mogu ništa.
Pa kako je to moguće?
Čekaj, to je već sudski riješeno, samo on ne želi isplaćivat alimentaciju?
pretzelzzz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:36.