Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2003., 20:00   #1
Nikola Tesla: Radi uspostavljanja mira na zamlji treba iskorijeniti svaki osjećaj patriotizma

Cuo sam da je Tesla svojevremeno tvrdio kako se glede uspostavljanja mira na zamlji treba iskorijeniti svaki osjecaj patriotizma.

Sad... moguce da je ta izreka samo pripisana Tesli... ali ja se licno u biti slazem s istom.

Svjestan da sam u manjini... ipak bi volio da vidim ima li nas jos slicnih.
Ray Ban Jelacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 01:51   #2
Sva sreća pa Tesla nije doživio SFRJ.
BTW, link na sliku ti ne šljaka.
__________________
Из пепеля пропалова капитализма
как феникс Ленинград расрёт...
LeningradRevenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 02:44   #3
Nije problem u patriotizmu, to jest ljubavi prema svojemu - svojoj zemlji, jeziku, porijeklu - nego u sovinizmu, ksenofobiji i suzenom svjetonazoru. Smatram se patriotom ali to ne znaci da ne prihvacam drugo i drugacije. Takvim stavom bih se samo duhovno osiromasila.
Mayflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 02:49   #4
Bravo, Mayflower.
Blue_Sunflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 02:52   #5
Quote:
kokica2 kaže:
jesi siguran.... ?
kod mene sve sljaka...
provjeri si security - da nemas mozda firewall na komunisticke slike a
Ja da imam takav firewall?
Pa daj pogledaj mi avatar.

Evo šta kaže:
Diese Seite ist nicht verfügbar.

Leider kann diese Seite momentan nicht angezeigt werden. Versuchen Sie es bitte später noch einmal oder suchen Sie nach weiteren GeoCities-Seiten, die Sie interessieren.
__________________
Из пепеля пропалова капитализма
как феникс Ленинград расрёт...
LeningradRevenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 03:06   #6
Quote:
Neslazem se tvojom izjavom iz jednostavnog razloga sta su narodi bivse Jugoslavije (razlicitih nacionalnosti i porijekla) bili PRISILJENI voditi Titov patriotizam i jos do sad nisam upoznala Titovog pionira niti vojnika koji nije bio ponosan na taj Jugoslavenski patriotizam.
Evo da upoznaš jednog bivšeg titovog (namjerno malim slovom ) pionira i bivšeg titovog vojnika kojem se gadi taj navodni jugoslavenski nazovi patriotizam.

BTW ni kod mene link ne funkcionira.
Banirani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 04:36   #7
hm...

Mayflower... imas pravo ali moja pretpostavka je da iako pozitivna karakteristika, patriotizam je takodje i kvarljiva roba u smislu da ga je lako manipulisati...

Moja dilema je sljedeca... Da li bi se, nakon sveopsteg odstranjivanja doticne osobine iz nasih glava, ljudski rod lakse priblizio utopistickoj ideji mira?
Ray Ban Jelacic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 04:48   #8
Re: Re: Patriotizam?

Quote:
kokica2 kaže:
Neslazem se tvojom izjavom iz jednostavnog razloga sta su narodi bivse Jugoslavije (razlicitih nacionalnosti i porijekla) bili PRISILJENI voditi Titov patriotizam i jos do sad nisam upoznala Titovog pionira niti vojnika koji nije bio ponosan na taj Jugoslavenski patriotizam.

Evo ti primjer:

Slika Jugoslavenskog patriotizma

Sad.. da se tim narodima bivse Jugoslavije dozvolilo da slavi svoju narodnost - danas bi sve drukcije izgledalo. Jer godine ugnjatavanja ostavljaju tragove na ljudima.

Ja zivim u multikulturnoj zemlji - gdje svatko je patriota svoje zemlje porijekla.... i ima puno manje mrznje a puno vise tolerancije i respekta prema drugim narodima nego sta ce ikada biti u bivsoj Jugoslaviji (nazalost). Mrznju je sada tesko iskorjeniti. Trebat ce godina i godina dok se ne izrode.


ps... odlican topic
Daj me iznenadi, koliko si godina zivjela u SFRJ ?
cunac is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 05:05   #9
Re: hm...

Quote:
Ray Ban Jelacic kaže:
Mayflower... imas pravo ali moja pretpostavka je da iako pozitivna karakteristika, patriotizam je takodje i kvarljiva roba u smislu da ga je lako manipulisati...

Moja dilema je sljedeca... Da li bi se, nakon sveopsteg odstranjivanja doticne osobine iz nasih glava, ljudski rod lakse priblizio utopistickoj ideji mira?
...i dakako, biti patriot ne znaci prihvacati sve sto ti kazu bez ikakve rezerve. Po meni znaci naci i manu u onome sto je tvoje, biti ga voljan popraviti.

Kad bi se patriotizam odstranio, sto ne vjerujem da je moguce, cini mi se da bi ljudi nasli druge razloge da se kerepe. Da li ovdje definiras patriotizam iskljucivo kao ponos zbog pripadnosti zemlji, narodu? Takva definicija ne ukljucuje pripadnost vjeri, klasi, rasi. Poznato je da se ljudi jako vole svrstavati u grupe i biti u nadmetanju ili sukobu s pripadnicima druge grupe, ma po kojem principu se te grupe formirale. Bilo je psiholoskih eksperimenata u kojima su istrazivaci grupirali ispitanike prema nekom sasvim nevaznom kriteriju, i clanovi takve grupe bi se osjecali puno blize drugim clanovima grupe i superiorni onima iz druge grupe.

Oduzila sam a mozda nisam nista rekla. Mislim da je patriotizam tek jedan nacin svrstavanja i da se njegovom teoretskom eliminacijom ne bi bitnije pridonijelo svjetskom miru
Mayflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 05:11   #10
Quote:
Da li bi se, nakon sveopsteg odstranjivanja doticne osobine iz nasih glava, ljudski rod lakse priblizio utopistickoj ideji mira?
Mozda i bi da je patriotizam uzrok nemiru da ne kazem ratovima. U bilo kojem sukobu patriotizam je vezivno tkivo masovne iluzije obje strane potrebito za pobjedu. Dakle traziti rjesenje za svjetski ili bilo kakav mir u ukidanju patriotizma je utopija. Patriotizam je individualno stanje svijesti u zadatom socio-psiholoskom kontekstu i individua nema puno izbora - patriota ili ... ono drugo sto nitko ne zeli biti. Na kraju, patriotizam moze biti kao najljepsi san a ponekad nocna mora koje se ne mozes rijesiti. U oba slucaja radi se prvom stupnju izmjenjenog stanja svijesti - dakle ne valja jer moze prerasti u ovisnost.
__________________
** Government is a disease masquerading as its own cure.
newcomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 07:19   #11
Ma nema nista bolje nego kada volis zemlju svog porjekla (mozda kada volis zemlju u kojoj zivis ) i kada se ponosis time. U Canadi nisam primjetio da da domoljublje ugrozava bilo kakav mir, upravo suprotno, voljeti svoju zemlju je pozitivna osobina (osim ako ne pizdis tipa: back home je ovo bolje ili ono ili nabijas to sto si ti ove ili one nacije na nos svima oko sebe).
U Jugi su probali izbrisati nacije i jezike pa vidis dokle su dosli.
Sumo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 19:22   #12
Patriotizam... jos mi niko nije uspeo objasniti sta je tu toliko privlacno. O ponosu zbog nacionalne pripadnosti da ne govorim. Ti isti koji su francuske patriote bi bili iste takve islandske patriote da su se rodili kao Islandjani. Meni je licno svaki vid partiotizma nejasan i praktikujem ga manje vise samo kada igra reprezentacija SCg u nekom sportu. Isto tako, lokalpatriotizam mi je mnogo bliza kategorija.
Sa svim ovim u vezi jedna izjava Karla Krausa, starog cinika, koja doduse govori o sovinizmu, ali se lako da parafrazirati: "Kod sovinizma nije odbojna mrznja prema drugim narodima koliko je odbojna ljubav prema svom."
le coq sportif is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 19:26   #13
Re: Re: Patriotizam?

Quote:
kokica2 kaže:
Neslazem se tvojom izjavom iz jednostavnog razloga sta su narodi bivse Jugoslavije (razlicitih nacionalnosti i porijekla) bili PRISILJENI voditi Titov patriotizam i jos do sad nisam upoznala Titovog pionira niti vojnika koji nije bio ponosan na taj Jugoslavenski patriotizam.

Evo ti primjer:

Slika Jugoslavenskog patriotizma

Sad.. da se tim narodima bivse Jugoslavije dozvolilo da slavi svoju narodnost - danas bi sve drukcije izgledalo. Jer godine ugnjatavanja ostavljaju tragove na ljudima.

ps... odlican topic
Ti si kokoši2 kao i svaka druga kokoš intelektualno uskraćena. Jel ja kažem glupa? Ne. Bože sačuvaj. Samo ti fali ona vijuga više pa da ne kakiš po dvorištu. To jest ovom forumu.
Mnogi su od nas bili Titovi pioniri i vojnici. Vjeruj da je to prava stvar. Good Company. No u životu valja probati i Bad Company pa da se stekne zrno mudrosti.

Narodima bivse Jugoslavije nitko nije branio da slavi svoju narodnost. Nije se dozvoljavalo, s pravo, izražavanje i divljanje nacionalizama. Za tvojim godinama ugnjatavanja koje ostavljaju tragove na ljudima. sad ti isti ljudi u domaji nostalgicno žale. Uputi se malo u rezultate nedavnih anketa.
Što vjerujem da je tebi teže jer ti fali ona spomenuta vijuga.....
BadCompany is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 19:48   #14
Re: hm...

Quote:
Ray Ban Jelacic kaže:

Moja dilema je sljedeca... Da li bi se, nakon sveopsteg odstranjivanja doticne osobine iz nasih glava, ljudski rod lakse priblizio utopistickoj ideji mira?
Ne, samo bi se promijesao bubanj da se izvuku novi brojevi. Nasli bi se TV-evangelisti i slicni, koji bi napravi nove podjele ... s jos manje smisla nego trenutno.
Glossu R. H.
Glossu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 15:48   #15
Re: Re: Re: Patriotizam?

Quote:
BadCompany kaže:
Narodima bivse Jugoslavije nitko nije branio da slavi svoju narodnost. Nije se dozvoljavalo, s pravom, izražavanje i divljanje nacionalizama.
Ovo ti je kontradiktorno.
Ako slavis svoju narodnost, onda je to nacionalizam. Dakle, ako je u SFRJ bio zabranjen nacionalizam, onda je bilo zabranjeno slaviti svoju narodnost. Zbog toga je SFRJ s pravom dobila naziv "Tamnica naroda".

Kada smo u Splitu pjevali "Marjane, Marjane", bili smo zaustavljeni od Milicionera (nije policajac nego milicioner bre) koji nam je zabranio pjevanje da ne bi uvrijedili druge nacije. Sada da ponovimo to sto si rekao: "Narodima bivse Jugoslavije nitko nije branio da slavi svoju narodnost." Zar to nije za krepat od smjeha.
Mad Nomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 16:32   #16
Quote:
le coq sportif kaže:
Patriotizam... jos mi niko nije uspeo objasniti sta je tu toliko privlacno. O ponosu zbog nacionalne pripadnosti da ne govorim. Ti isti koji su francuske patriote bi bili iste takve islandske patriote da su se rodili kao Islandjani. Meni je licno svaki vid partiotizma nejasan i praktikujem ga manje vise samo kada igra reprezentacija SCg u nekom sportu. Isto tako, lokalpatriotizam mi je mnogo bliza kategorija.
Sa svim ovim u vezi jedna izjava Karla Krausa, starog cinika, koja doduse govori o sovinizmu, ali se lako da parafrazirati: "Kod sovinizma nije odbojna mrznja prema drugim narodima koliko je odbojna ljubav prema svom."
Ne razumijem zasto bi bila odbojna ljubav prema svojem narodu? Nacionalizam je vrlina, sovinizam nije. Nacionalizam je kada si lojalan svojem narodu. Kada Hrvati daju zakletvu pri primitku Kanadskog drzavljanstva,zaklinju se na lojalnost. To znaci da postaju i Kanadski nacionalisti, a ne samo Hrvatski.
"I swear that I will be faitful and bear true allegiance ..." (faithful=Loyal). Sto je lose u lojalnosti? Zasto se stidjeti lojalnosti i zasto imati odbojnost prema lojalnosti?

Kada si lojalan svojoj obitelji, to je vrlina. Kada si lojalan svojem poslodavcu i to je vrlina. Kada si lojalan svojoj naciji onda je i to vrlina. Kada kazes da je to tebi odbojno, onda ti je odbojna lojalnost prema obitelji, a onda slijedece pitanje glasi, kakav si ti to covjek koji ima odbojnost prema lojalnosti, koji ne mari za svoju obitelj, za svoje roditelje, za svoju djecu, za svoju suprugu?
Zar TO ne bi trebalo biti odbojno?

Definicija sovinizma:
Main Entry: chau·vin·ism
Pronunciation: 'shO-v&-"ni-z&m
Function: noun
Etymology: French chauvinisme, from Nicolas Chauvin, character noted for his excessive patriotism and devotion to Napoleon in Théodore and Hippolyte Cogniard's play La Cocarde tricolore (1831)
Date: 1851
1 : excessive or blind patriotism -- compare JINGOISM
2 : undue partiality or attachment to a group or place to which one belongs or has belonged
3 : an attitude of superiority toward members of the opposite sex; also : behavior expressive of such an attitude


Definicija nacionalizma:
Main Entry: na·tion·al·ism
Pronunciation: 'nash-n&-"li-z&m, 'na-sh&-n&l-"i-z&m
Function: noun
Date: 1844
: loyalty and devotion to a nation; especially : a sense of national consciousness exalting one nation above all others and placing primary emphasis on promotion of its culture and interests as opposed to those of other nations or supranational groups


Definicija nacije:
Main Entry: na·tion
Pronunciation: 'nA-sh&n
Function: noun
Etymology: Middle English nacioun, from Middle French nation, from Latin nation-, natio birth, race, nation, from nasci to be born; akin to Latin gignere to beget -- more at KIN
Date: 14th century
1 a (1) : NATIONALITY 5a (2) : a politically organized nationality (3) : a non-Jewish nationality <why do the nations conspire -- Psalms 2:1 (Revised Standard Version)> b : a community of people composed of one or more nationalities and possessing a more or less defined territory and government c : a territorial division containing a body of people of one or more nationalities and usually characterized by relatively large size and independent status
2 archaic : GROUP, AGGREGATION
3 : a tribe or federation of tribes (as of American Indians)


U Kanadi ja imam ustavno zagarantirano pravo na ocuvanje svoje nacionalne pripadnosti.

CONSTITUTION ACT, 1982 (CANADIAN CHARTER OF RIGHTS AND FREEDOMS)


Prije neki dan su na radiju pitali jednog muslimana:
"Zasto su muslimani na zapadu, a preziru zapad"?
On je odgovorio:
"Ja sam u Kanadi, jer mi Kanada omogucuje da budem ono sto jesam, da slobodno prakticiram svoju vjeru, da budem slobodan covjek".

Ono sto je bilo u bivsoj SFRJ je bilo bolesno. Umjetno je stvoren je "Jugoslovenski jezik" - Srpsko-Hrvatski (taj jezik ne postoji - ili je to Srpski ili je to Hrvatski jezik), koji nije zadovoljio nikoga. Zamisli jezik koji se zove Rusko-Americki. Za krepat.
Pokusali su i s Jugoslavenskom nacijom, sto se isto tako pokazalo kao katastrofa.

Dakle jugovici - mrsh natrag u kucicu.
Mad Nomad is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 17:10   #17

Tesla was from a family of Serbian origin. His father was an Orthodox priest; his mother was unschooled but highly intelligent. A dreamer with a poetic touch, as he matured Tesla added to these earlier qualities those of self-discipline and a desire for precision.



Mad Norman kaze:

Ono sto je bilo u bivsoj SFRJ je bilo bolesno. Umjetno je stvoren je "Jugoslovenski jezik" - Srpsko-Hrvatski (taj jezik ne postoji - ili je to Srpski ili je to Hrvatski jezik), koji nije zadovoljio nikoga. Zamisli jezik koji se zove Rusko-Americki. Za krepat.
Pokusali su i s Jugoslavenskom nacijom, sto se isto tako pokazalo kao katastrofa.

Dakle jugovici - mrsh natrag u kucicu.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 18:57   #18
Re: Re: Re: Re: Patriotizam?

Quote:
Mad Nomad kaže:
Ovo ti je kontradiktorno.
Ako slavis svoju narodnost, onda je to nacionalizam. Dakle, ako je u SFRJ bio zabranjen nacionalizam, onda je bilo zabranjeno slaviti svoju narodnost. Zbog toga je SFRJ s pravom dobila naziv "Tamnica naroda".

Kada smo u Splitu pjevali "Marjane, Marjane", bili smo zaustavljeni od Milicionera (nije policajac nego milicioner bre) koji nam je zabranio pjevanje da ne bi uvrijedili druge nacije. Sada da ponovimo to sto si rekao: "Narodima bivse Jugoslavije nitko nije branio da slavi svoju narodnost." Zar to nije za krepat od smjeha.
Nista tu nije kontradiktorno.
Koga vraga ti nisi danas u toj bajnoj Kroaciji gdje sad eto Hrvati mogu da ricu 24/7 kako su Hrvati? Jer je to valjda vid slobode koji im je po tebi bio zabranjivan u SFRJ? I tebi je falio?
Da li po tebi znaci da je nacionalizam hrvatska sudbina? da li kanadjani nisu patriote ako se ne ponasaju npr na 'hrvatski' nacin? Znaci li to da ne 'slave' svoju naciju? Znaci li to da je ne vole?
Nacionalizam je ponasanje primitivaca i nema veze sa slavljenjem svog naroda i svoje nacionalne kulture.
A za pjevanje 'Marjane Marjane' niste li mozda narusavali javni red i mir? Ili pjevali neke druge stihove koji smrde na ustastvo posto i ta verzija postoji? Svasta je mogao biti razlog sto je pandur intervenirao. Ja znam da za tu pjesmu kod mene milicija nije intervenirala. Znaci argument ti pada u vodu. Podastri neki uvjerljiviji.

Vidim da tamo nize isto nesto drobis o jeziku s gorespomenutog stanovista, nimalo uvjerljivo. Ti vjerojatno trazis film s prevodom kad se daje neki iz srpske ili bh produkcije? Ah da ti to i ne gledas. Jer ih ionako ne razumijes posto govore tebi stranim jezikom. Kvaka 22.
Meni da tako hertz izgara za svime sto nosi pridjev hrvatski vec bih odavno upro sve svoje sile da prosvjetlim bracu Hrvate. Bar sad nisu pod 'srpskom cizmom' sto je tebi ocito argument za 'hrvatsku neslobodu' u SFRJ? Ili je i to vrlo klimav argument posto su im bas sada svi moguci lanci jaci no ikad?

SFRJ je bila isuvise dobra drzava za seljacine koji je nisu bili dostojni. Mada mi se hebe sto je danas svima pa i Hrvatima gore nego dok su bili u toj drzavi. Ionako ne trunem tamo na Balkanu ni ne placem za Hrvatskom, niti ne sirim smrad nacionalizma oko sebe. Sto bi ti rekao - 'ne slavis svoju narodnost'. Neciji miris je drugome smrad.
BadCompany is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 19:02   #19
Nisam sigurna da svi govorimo o istom. Pitanje je bilo o patriotizmu, ne o nacionalizmu. Mozda su nekom te dvije stvari jedno te isto (a cini se da su prije i bile, vidi dolje), meni nisu. Kao sto sam vec naglasila, smatram se patriotom, ali ne i nacionalistom, i to bas zbog toga sto nacionalizam ukljucuje ideju da je vlastita nacija najbolja i najvaznija.
Citiram iz definicije koju je stavio Mad Nomad:
"a sense of national consciousness exalting one nation above all others and placing primary emphasis on promotion of its culture and interests as opposed to those of other nations or supranational groups"

Patriotizam nuzno ne ukljucuje politicke ideologije; nacionalizam je za iste usko vezan.

Oxford English Dictionary daje ove definicije:

patriot:
2. a. One who disinterestedly or self-sacrificingly exerts himself to promote the wellbeing of his country; ‘one whose ruling passion is the love of his country’ (J.); one who maintains and defends his country's freedom or rights.

patriotism:
The character or passion of a patriot; love of or zealous devotion to one's country.

nationalism:
1. a. Advocacy of or support for the interests of one's own nation, esp. to the exclusion or detriment of the interests of other nations. Also: advocacy of or support for national independence or self-determination.
Whereas patriotism usually refers to a general sentiment, nationalism now usually refers to a specific ideology, esp. one expressed through political activism.In earlier use, however, the two appear to have been more or less interchangeable.
Mayflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2003., 19:24   #20
Quote:
Mad Nomad kaže:
Ne razumijem zasto bi bila odbojna ljubav prema svojem narodu? Nacionalizam je vrlina, sovinizam nije. Nacionalizam je kada si lojalan svojem narodu. Kada Hrvati daju zakletvu pri primitku Kanadskog drzavljanstva,zaklinju se na lojalnost. To znaci da postaju i Kanadski nacionalisti, a ne samo Hrvatski. U Kanadi ja imam ustavno zagarantirano pravo na ocuvanje svoje nacionalne pripadnosti.

Prije neki dan su na radiju pitali jednog muslimana:
"Zasto su muslimani na zapadu, a preziru zapad"?
On je odgovorio:
"Ja sam u Kanadi, jer mi Kanada omogucuje da budem ono sto jesam, da slobodno prakticiram svoju vjeru, da budem slobodan covjek".

Ono sto je bilo u bivsoj SFRJ je bilo bolesno. Umjetno je stvoren je "Jugoslovenski jezik" - Srpsko-Hrvatski (taj jezik ne postoji - ili je to Srpski ili je to Hrvatski jezik), koji nije zadovoljio nikoga. Zamisli jezik koji se zove Rusko-Americki. Za krepat.
Pokusali su i s Jugoslavenskom nacijom, sto se isto tako pokazalo kao katastrofa.

Dakle jugovici - mrsh natrag u kucicu.

Da iskomentiram samo par tvojih gluposti.
Ti si ocigledno zahvalan materijal za manipulaciju, tebi u zivotu fali vodja, ovan predvodnik. Nacionalni. Nisi li duboko nesretan kao Hrvat sto na celu kanadske vlade nije tvoj sunarodnjak, a ne npr Paul Martin?
Ne vazi odgovor o tvojoj lojalnosti Kanadi. Jer time pravis svoju hrvatsku lojalnost drugorazrednom, a to si ti kao hrvatski nacionalist, kakvim se pretpostavljam smatras, ne bi smio dozvoliti?

Ta prica s muslimanom je toliko suplja da je i ne treba bas komentirati. Postedi nas oda kanadskoj slobodi. Vrlo pateticno.

Glede hrvatskog jezika. Ti si doista ogranicen po pitanju jezika, jer bi inace znao da su temelje standardu knjizevnog hrvatskog i srpskog udarene jos u 19 st dogovorom hrvatskih i srpskih jezikoslovaca i intelektualaca. U cilju vlastitog prosvjetljenja potrazi odgovarajucu literaturu. Otuda i mnoge slicnosti. Jer se i bukvalno radi o jednom jeziku s vise naziva, koji sad ima i nazivom bosnjacku verziju. Sto i nije cudno jer je jezik dinamicna tvorevina.
A te tvoje gluposti o 'jugoslavenskom jeziku' ili 'jugoslavenskoj naciji' su bas gluposti. Mogucnost da se netko smatra 'jugoslavenom' je ista kao sto se ti smatras kanadjaninom i nista drugo. Vani kazu - nationality. A ethnicity je npr hrvatsko ili koje vec porijeklo.
I gdje si ti to nasao 'jugoslavenski' kao sluzbeni jezik? Paranoja?

Sto se tice bolesti koju spominjes u vezi SFRJ, jedino sto je bolesno si ti sam. Ocigledno patis od nekih kompleksa manje vrijednosti kad je SFRJ u pitanju. Losa iskustva? Jesi li emigrirao iz te SFRJ ili iz 'samostalne, demokratske i slobodne' Hrvatske? Imas fobije od jugoslavenstva? *ebiga ako smo juzni slaveni onda se ne mozemo smatrati nordijcima, ali jugoslavenima vec da. Imas li problema zbog toga? Nocne more? Potrazi ti razgovor sa psihijatrom za svaki slucaj.
BadCompany is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:34.