Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2012., 18:53   #6461
Quote:
branee kaže: Pogledaj post
Pitanje za g. Ramzaya ili ako netko drugi zna...
Daklem, u Markov-Trade su me dobronamjerno uputili nek mi dimnjačar pogleda dimnjak i izmjeri koliki mi je uzgon....pa ako netko zna podatak o potrebnom uzgonu za Bosch Solid 2000 B 32 KW neka ga napiše
Hvala
Ja sam na ovom forumu dao foto strip kako za O kuna napraviti vrlo kvalitetan cug meser ( pogledati postove oko broja 3482-....), dimnjačar to sigurno nema nego će zapaliti komad novina i reći doooobro je i to naplatiti 600 kuna.

Osobno sam ih izbacio iz stana , zbog tog komada novina, kod sina sam trebao zamijeniti plinski bojler , a nisam mogao dobiti garanciju od Vailata bez ovlašteog majstora plinara , a on nije htio potpisati bez atesta dimnjačara . ha ha .

I sad se ja nabrusio postavio senzore tlaka , mislim hajde za 600 kuna da iskoristim međulaboratorijsku komparaciju , ono da vidim da li je moji 5 paskala isto i kod njih 5 paskala (koji sam ja idiot ), a oni dođu i traže komad starih novina.

Dobra je stvar kod BOSCH 2000 da ima jednu klapnu , briknu, kako bi to na starom hrvatskom rekli , ona omogućava strujanje dimnih plinova skoro pa direktno iz ložišta u dimnjaču i kod paljenja kotla je cug više nego dovoljan da stvar krene , a nakon 5 minuta kad se dimnjak zagrije kotao radi besprijekorno.

Važno je da je ta klapna čista da dihta i da je ne zaboravite vratiti u radni položaj nakon pripale.
ramzay is offline  
Old 02.08.2012., 20:32   #6462
zahvaljujući kolegi mrandersonu i njegovom pdf-u za 2000b vidio sam tu klapnu za direktan izlaz plinova na slici, peć u presjeku...uglavnom peć mi se vrlo svidja, zadovoljan sam
branee is offline  
Old 02.08.2012., 21:17   #6463
Quote:
*NoName* kaže: Pogledaj post
....a ja sam eto nekidan na preporuku Feroterma (kao neki jako dobar majstor za ugradnju peči i sl.) pozvala majstora da me dođe savjetovat i pogleda situaciju na licu mjesta pa da se dogovorimo.
To što mi zovemo "majstor" i što možemo dobiti, to je najčešće običan zavarivač ili lotač cijevi koji je u stanju spojiti sve u kotlovnici prema naučenoj šabloni!
Naučio je koja cijev kam ide, odrezati cijev i spojiti ju zavarivanjem ili lemljenjem!
Ima ih malo koji su u stanju usput i razmišljati ( ili neće ili im je teško).
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 02.08.2012., 23:17   #6464
Hvala svima koji su pokušali pomoći..mislim da me neki baš i nisu dobro shvatili, ali i ja vas ovdje teško shvaćam pa ne zamjeram
Mislim da bi svi trebali imati malo više razumjevanja jedni za druge i pomoći gdje možemo (pogotovo ako to ne košta), i ne stavljat još ljudima sol na ranu.

Posebno zahvaljujem gosp. Ramzayu!
Odluka je pala na Bosch 2000B

Želim vam/nam svima toplu zimu!
..i naravno cujemo se ako negdje zapne
*NoName* is offline  
Old 02.08.2012., 23:49   #6465
Quote:
*NoName* kaže: Pogledaj post
...
Odluka je pala na Bosch 2000B

Želim vam/nam svima toplu zimu!
..i naravno cujemo se ako negdje zapne
Dakle, ipak plehnati kotel. Dobar izbor za novce koje košta.
Zvon is offline  
Old 03.08.2012., 06:50   #6466
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Dakle, ipak plehnati kotel. Dobar izbor za novce koje košta.
pa dobro prijatelju jesi ti živ , bura je prošla , dokada ???????,sad valjda možeš malo predahnuti
ramzay is offline  
Old 03.08.2012., 07:20   #6467
[QUOTE=ramzay;37022153]

BOSCH 2000B

Ovako izgleda šamotirana komora izgaranja , prvi prolaz dimnih plinova prema gore , Mjesec dana nije otvoreno , gazda od kotla nije ni znao da se poklopac diže. Naime na prvom zglobu se otvaraju vrata za loženje , a na drugom zglobu se otvara cijela gornja strana kotla .

Nemam šta reći nego odličan 5 sjedini.

Sad sam nešto zabrljao htio sam dati link na svoj post 3925 sa ovom fotkom , a dobio sam fotku , pa neka je tako je lijepa da je treba češće ponavljati.

A nisam ni znao da je druga po broju otvaranja kad se ugugla BOSCH 2000 B i ode na slike
ramzay is offline  
Old 03.08.2012., 08:21   #6468
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
pa dobro prijatelju jesi ti živ , bura je prošla , dokada ???????,sad valjda možeš malo predahnuti
Jedva da jesam.
Dva-tri tjedna mjesečno se sušim na buri, pa sam već skoro slan k'o pršut.
Ono malo slobodnog vremena kaj imam trošim na jednu spravicu, koju nikak ne stignem završiti, a treba mi, jer bi trebalo pospremiti nekih 80...100 štosnih metri pod krov prije magli i kiša.

Mislim da bu trebalo organizirati jednu radnu akciju pri meni, jer mi ovak jako sporo ide.

Dok buš blizu, javi se.
Zvon is offline  
Old 03.08.2012., 08:50   #6469
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Sve je to divno bajno krasno, ali da se treba kupiti, složiti nas za 10-20 tona bio bi mislim problem, jer osim tebe europe2seoul, gospodina Plusa i mene, ja zbilja ne znam tko bi jos kupio taj ugljen... tako da, ako se mene pita, od toga neće biti ništa...
Znam da ne bi proslo

Ja razmisljam ovako:

Ugljen antracit - gori bez dima, mirisa, ima veliku kalorijsku vrijednost i malo pepela na kraju price. Donese mi ga kamion i izbaci u spremiste. Onda ja svaki dan uzmem 1-2 kante i ubacim u kotao i navecer 1 kantu. I tako do kraja sezone. Dakle konfor ajmo reci kao za pelete (manje vise).

Drva - nabavim drva. Pazim da se dobro osuse - za pirolizu jos i vise. Pa ih moram ispiliti nacjepati, sloziti. Svaki dan isto tako nositi (ali ne u kanti) nego par puta u nekoj kosari/naramku. Ne drze tako dugo pa ako sam doma nekoliko puta odem po drva tijekom dana.

Da ne kazem da su ovi kotlovi made in poljska ili slovacka koje gledamo manje vise i po proizvodjackoj specifikaciji primarno kao na ugljen.


Tak da ne kuzim zakej se kvalitetni ugljen ne uvozi i promovira na trzistu.
Ili nije u modi (bio masa, obnovljivi izvori energije i te spike).
europe2seoul is offline  
Old 03.08.2012., 09:06   #6470
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post

Tak da ne kuzim zakej se kvalitetni ugljen ne uvozi i promovira na trzistu.
Ili nije u modi (bio masa, obnovljivi izvori energije i te spike).
Zato kaj i u termoelektranama izgara loši ugljen, pa onda nebi bilo fer da ti kuriš boljega.
U Plominu je u modi - čisti obnovljivi izvor. S jedne strane ulazi u kotel, a s druge se slaže lijepa hrpa šljake.
Dakle, obnavlja brdo
Zvon is offline  
Old 03.08.2012., 09:13   #6471
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Zato kaj i u termoelektranama izgara loši ugljen, pa onda nebi bilo fer da ti kuriš boljega.
U Plominu je u modi - čisti obnovljivi izvor. S jedne strane ulazi u kotel, a s druge se slaže lijepa hrpa šljake.
Dakle, obnavlja brdo
Koja se onda prodaje nasim gradjevinarima da mjesaju u beton, a njima super jer je jeftino, iako nitko ne pogleda prvo kakva je ta sljaka sa geigerom....
europe2seoul is offline  
Old 03.08.2012., 13:57   #6472
Quote:
europe2seoul kaže: Pogledaj post
...Tak da ne kuzim zakej se kvalitetni ugljen ne uvozi i promovira na trzistu. Ili nije u modi (bio masa, obnovljivi izvori energije i te spike).
iskreno, ja sam se malo raspital u 'selu' i rekli mi ljudi, super je ugljen, jako fino grije, nije bio skup, ali postoji jedan veeeeeliki ALI... Naime, gotovo svi su mi potvrdili taj 'miris' koji je zapravo smrad, težak, tipičan, katastrofa... dalje, kod spremanja tog ugljena, postoji fina fina prašina koja se, navodno, zavuče u sve moguće rupice, i površine i tako da podrum definitivno više nije čist... Meni je iskreno 'zamirišalo' ovo što je pakirano u vreće od 30kg, e to je sve čisto, primiš vreću, baciš je u kotao i miran si jedno vrijeme... ali velim, lagano odustajem od toga ugljena jer, koliko vidim osim Plusa, nitko ga ne hvali... Nekada prije par desetljeća se taj ugljen vozio u vagonima da je to bilo čudo, bilo ga je, navodno na svakom 'koraku' i gotovo svi su ga 'kurili'...
Ja stvarno ne znam kako ima gospodin Plus to 'rješeno' sa ugljenom, jer poznavajuči njega, on ima to sve tip-top
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 14:49   #6473
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Nekada prije par desetljeća se taj ugljen vozio u vagonima da je to bilo čudo, bilo ga je, navodno na svakom 'koraku' i gotovo svi su ga 'kurili'...
... sjecam se kao sam ga lopatom pretovarivao iz vagona na Zitnjaku u kamione na +35
da se zaradi koji studentski dinar. jos uvijek me bole ledja. Danas bi ti lupili porez na CO2, a sutra ce na O.
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Old 03.08.2012., 14:50   #6474
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
iskreno, ja sam se malo raspital u 'selu' i rekli mi ljudi, super je ugljen, jako fino grije, nije bio skup, ali postoji jedan veeeeeliki ALI... Naime, gotovo svi su mi potvrdili taj 'miris' koji je zapravo smrad, težak, tipičan, katastrofa... dalje, kod spremanja tog ugljena, postoji fina fina prašina koja se, navodno, zavuče u sve moguće rupice, i površine i tako da podrum definitivno više nije čist... Meni je iskreno 'zamirišalo' ovo što je pakirano u vreće od 30kg, e to je sve čisto, primiš vreću, baciš je u kotao i miran si jedno vrijeme... ali velim, lagano odustajem od toga ugljena jer, koliko vidim osim Plusa, nitko ga ne hvali... Nekada prije par desetljeća se taj ugljen vozio u vagonima da je to bilo čudo, bilo ga je, navodno na svakom 'koraku' i gotovo svi su ga 'kurili'...
Ja stvarno ne znam kako ima gospodin Plus to 'rješeno' sa ugljenom, jer poznavajuči njega, on ima to sve tip-top
mnogima danas na selu smrdi i u štali ali bi pili mlijeko i jeli govedinu.

citiram "poznavajuči njega, on ima to sve tip-top" završen citat

Moja je filozofija: da meni i mojima dok je vani zima - u našem domu treba biti toplo.
Način kako da ja to ostvarim ovdje zaista nije bitan.
Ja budem to od sad i na dalje pokušavao postiči sa što više sunca, tako sam usmjerio svoj nazovimo ga "projekt", u ostalom
Svaki čovjek radi sa svojim novcem što želi, tako i ja, naravno ak' mi žena da

Zadnje uređivanje plus : 03.08.2012. at 14:56.
plus is offline  
Old 03.08.2012., 15:18   #6475
Centralno grijanje na ugljen

bacih oko na Sisacki forum o ugljenu.. Znaci narucis ko gospon od firme 1750 kn tona, kamion iz Bosne 1200 a iz Ukrajine 660 kn. bilo bi zanimljivo da se javi neko iz bosne koliko oni placaju. ovu zimu cu probati ugljene brikete po noci da ih usporedim s loz uljem (u praksi , ne kalkulatorom)
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Old 03.08.2012., 15:40   #6476
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
...citiram "poznavajuči njega, on ima to sve tip-top" završen citat
Ja zbilja nisam nikad kurio, i ne znam kako gori ugljen, a svejedno sam spreman 'probati', tako da o selu samo najbolje...

A što se tiče citata, gospodine Plus, ja nisam mislio ništa loše, naprotiv, želio sam reći ako nam tko zna reći kako pravilno postupati sa ugljenom, e onda to zna, i radi gospodin Plus. ?

i da, recimo tona ugljena bi bila jednaka kolikoj količini drva, otprilike?? drugim rječima, kolika bi cca bila potrošnja ugljena na zimu?? konkretno u brojkama kod mene, prošla zima, 20 kupovnih metara bukve, kurilo se jako , to bi u ugljenu bilo, otprilike ??
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 15:57   #6477
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
bacih oko na Sisacki forum o ugljenu.. Znaci narucis ko gospon od firme 1750 kn tona, kamion iz Bosne 1200 a iz Ukrajine 660 kn. bilo bi zanimljivo da se javi neko iz bosne koliko oni placaju. ovu zimu cu probati ugljene brikete po noci da ih usporedim s loz uljem (u praksi , ne kalkulatorom)
bemti miša pa ovi briketi uopće ne zvuće, djeluju loše! nah da, kupit ću par 'paketa' čisto da i ja to probam... Daju se naći pakirani po 10 i 25 kg, znači 'bacim' u peć i miran sam, koliko cca ?? pol sata, 2 sata, 3 sata...?

p.s. evo sad sam malo tražio po webu, i našao na youtubeu reklamu od brigo ugljenih briketa i dolje je komentar jednog lika, loše, puno pepela puno sumpora... stoga, kako god ja vidim to pokušao, kak se to ovih dana veli, zaokrenuti svoje grijanje na bolje, ostaje mi vidim ni manje ni više loš kotao sa lošim, eventualno ako ga kupim, ugljenom...

Zadnje uređivanje mranderson : 03.08.2012. at 16:25.
mranderson is offline  
Old 03.08.2012., 16:25   #6478
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
Naime, gotovo svi su mi potvrdili taj 'miris' koji je zapravo smrad, težak, tipičan, katastrofa... dalje, kod spremanja tog ugljena, postoji fina fina prašina koja se, navodno, zavuče u sve moguće rupice, i površine i tako da podrum definitivno više nije čist... Meni je iskreno 'zamirišalo'
Ja sam pricao o antracitu ugljenu i njegovom uvozu odnosno prodaji na nasem trzistu. A ne o smedjem ugljenu, lignitu itd itd.

Antracit:



Obicni kameni ugljen:



Smedji ugljen - lignit:



Ovaj prvi nece dati miris; dim; prasinu itd itd itd.

Oni briketi od smedjeg ugljena - kurio sam to u svojoj peci Plamen DORA 10 ove zime tu i tamo - super stvar da ti ostane zar preko noci; ili odes u grad stavis 2 brikete i vratis se i sve te ceka da nastavis. Naravno treba podesiti regulatore za ugljen a ne za drva (ima u upustvima tocno napisano) i stvar hoda. Jako sam zadovoljan.

Doduse, onda taj pepeo treba drugacije zbrinuti. A ne na teren baciti.

Zadnje uređivanje europe2seoul : 03.08.2012. at 16:39.
europe2seoul is offline  
Old 03.08.2012., 16:30   #6479
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
bemti miša pa ovi briketi uopće ne zvuće, djeluju loše! nah da, kupit ću par 'paketa' čisto da i ja to probam... Daju se naći pakirani po 10 i 25 kg, znači 'bacim' u peć i miran sam, koliko cca ?? pol sata, 2 sata, 3 sata...?

p.s. evo sad sam malo tražio po webu, i našao na youtubeu reklamu od brigo ugljenih briketa i dolje je komentar jednog lika, loše, puno pepela puno sumpora... stoga, kako god ja vidim to pokušao, kak se to ovih dana veli, zaokrenuti svoje grijanje na bolje, ostaje mi vidim ni manje ni više loš kotao sa lošim, eventualno ako ga kupim, ugljenom...
Ovak - ja sam kupio ono iz Bauhaus-a jednu vrecu od 10kg. Na omotu je sve na njemackom pisalo....tako da vjerujem da je to za njemacko trziste. Nista extra pepela nije bilo a i nije se puno dimilo u mojoj peci kada sam otisao van gledati dimljak - malo sam se igrao sa primarnim i sekundarnim zrakom da vidim malo sa ovog formuma teoriju u praksi (nije za centralno nego normalna pec).

Sada za ove brikete made in BIH za domace trziste - nemam pojima.

Mogu reci da ekipa u Plamenu koja je napravila DORA 10 pec je sasvim OK. Posto imam iskustva sa starom kaljevom peci, ona ima samo dole otvor za zrak - primarni; pa ono kada zakuris otvoris i kasnije zatvoris i to je to. Shodno tome, prve sezone sam i tako kurio pec jer ono sto ce mi sekundarni zrak - u smislu sto to uopce i je? I orgromna cjepanica drva mi traje ono pol sata. Sada poslozim kao u upustvima od peci, i gledam cijeli film + reklame i dalje mi takva ista cjepanica gori. Pec vruca; Kuca topla.
europe2seoul is offline  
Old 03.08.2012., 16:40   #6480
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
i da, recimo tona ugljena bi bila jednaka kolikoj količini drva, otprilike?? drugim rječima, kolika bi cca bila potrošnja ugljena na zimu?? konkretno u brojkama kod mene, prošla zima, 20 kupovnih metara bukve, kurilo se jako , to bi u ugljenu bilo, otprilike ??
gledaj, na to ti nitko nemre odgovoriti precizno. s ovim nasim sheetom ugrubo ugljen daje 30% vise energije. e sad treba kalkulacija da li ti se isplati zahebavati. ja planiram one cigle od ugljena od 5 i 10 kila, ne u vreci. e sad, prolistah strojarski prirucnik tehnicka knjiga Zagreb 1963, gdje su vrijednosti iz svih ugljenokopa u ex yu i to je toliko sareno i ovisi i o obliku granulata da su razlike drasticne a tamo pise da su puno manje od toga sto pise u reklamama a tu te i drasticno hebe kolicina zraka kod rucnog ubacivanja tako da... kazu da su ljudi i na mjesecu bili a mi moramo glumiti Sirotanovica

eh da, nemoj baciti 25 kila odjednom u pec da ti kuca ne zavrsi na mjesecu
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!

Zadnje uređivanje ruler : 03.08.2012. at 16:49.
ruler is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:06.