Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.05.2007., 11:51   #1
Disocijativni poremećaj identiteta ('podvojena ličnost')

zanima me da li netko od vas poznaje osobu za koju bi rekao da je podvojena ličnost?
čitala sam dosta o tome na netu i sve, dosta sam zamišljena jer se radi o osobi meni bliskoj, pa bi voljela vaša mišljenja.

je li to izlječivo? kako se uopće pojavi ta osobina kod čovjeka?
kako to da upravo te osobe nisu svjesne svog stanja?

naime, radi se o jednoj odličnoj osobi sa puno puno razumijevanja. sve dok...
onda slijedi potpuna transformacija riječi, tona, pogleda, dok se drugi dan očekuje da se sve zaboravi jer se o tome ne mora pričati.

imate li vi kakvo mišljenje?
that_lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2007., 23:00   #2
hmmmm...znam prevrtljive ljude ,a nebi rekla da su podvojene, to mi stašno i mislit .a ne znam puno o tome, mislim da se s vremenom javlja sve više i više ličnosti,
a sigurno se može nekak izliječit jebiga.
a britni je podvojena ,tak se priča
seronjaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 02:45   #3
Quote:
that_lady kaže: Pogledaj post
naime, radi se o jednoj odličnoj osobi sa puno puno razumijevanja. sve dok...
onda slijedi potpuna transformacija riječi, tona, pogleda, dok se drugi dan očekuje da se sve zaboravi jer se o tome ne mora pričati.
ovo bi ti mogla (a i nebi) biti pojava shizofrenije (kako se nije nitko sjetio ) - bez zezancije, a sudeći po ponašanju mogla bi biti dosta napredna. ta je bolest najčešća skupina među endogenim psihozama; podvojena ličnost, promjena ponašanja, razmišljanja itd, pa se nekad naziva i ''rascjep ličnosti''. to je bolest koja čovjeku smanjuje mogučnost prosudbe, procjene realnosti, logičkog razmišljanja itd, a ako se nakon nekog određenog vremena osoba ''normalizira'' radi se o remisiji.
dala si premalo informacija da bi se znala pozadina ponašanja. može biti i da se radi o pubertetskim fazama i glupiranjima (nisi navela dob osobe - a i to je nekad nebitno jer se shizofrenija zna javljati u svim životnim dobima) pa se nemože zaključit išta precizno iz ovih šturih opisa.

igrom slučaja sam morao pisati rad na tu temu pa sam bio prisliljen dosta vremena potrošiti u knjižnici, viseći nad knjigama iz psihologije (a i rad mi je tu negdje) ali opet kažem - manjak informacija u tvom postu pa nemožemo ništa reći sa sigurnošću.

Zadnje uređivanje Khor : 15.05.2007. at 03:24.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 03:15   #4
Quote:
that_lady kaže: Pogledaj post
zanima me da li netko od vas poznaje osobu za koju bi rekao da je podvojena ličnost?
čitala sam dosta o tome na netu i sve, dosta sam zamišljena jer se radi o osobi meni bliskoj, pa bi voljela vaša mišljenja.

je li to izlječivo? kako se uopće pojavi ta osobina kod čovjeka?
kako to da upravo te osobe nisu svjesne svog stanja?

naime, radi se o jednoj odličnoj osobi sa puno puno razumijevanja. sve dok...
onda slijedi potpuna transformacija riječi, tona, pogleda, dok se drugi dan očekuje da se sve zaboravi jer se o tome ne mora pričati.

imate li vi kakvo mišljenje?
Jel misliš: višestruka ličnost?
Ne znam s aspekta struke ali imam "kontakta" (sasvim osobnog) s osobom kojoj je to dijagnosticirano (vrlo rijetka dijagnoza-riječi jednog terapeuta).
S jednog filozofskog stajališta, čak i upitna, (to sam negdi na netu pokupila.)

Uglavnom, dalo bi se i tu diskutirati je li baš sve to tako...vrijeme će pokazati.

Teško mi je zamisliti tu bolest, puno teže nego shizifreniju i sl.
nekako ili ja ne mogu to prihvatiti ili ta osoba (odlična, pametna) manipulira (u kontekstu malo drukčije dijagnoze)
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 03:49   #5
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Teško mi je zamisliti tu bolest, puno teže nego shizifreniju i sl.
nije točno, shizofrenija je strašna i opaka bolest koju mi obični, ''zdravi'' ljudi ne možemo ni zamisliti a kamoli razumjet. shizofrenija je skup simptoma, među ostalim i ovakvih kakve ste naveli, a ovo su simptomi akutne bolesti:
pogrešno opažanje stvarnosti
pogrešna procjena stvarnosti
sumanuto opažanje
sumanuto opažanje i praznovjerje
sumanute ideje i misli
sumanuto raspoloženje
sumanuti sustavi
poremećaji poimanja samog sebe
poremećaj mišljena
psihomotorni moremećaj

a ovo su simptomi izvan faza akutne bolesti;
negativni simptomi
slabljenje motivacije
slabljenje emocija
otežane međuljudske veze
smetnje pamćenja i smetnje mogućeg opterećenja

zar nije nešto najgore kada pomisliš da si se izlječio, da se bolest javlja?
shizofrenija je opaka i jako mračna bolest i mnogo puta zna prevariti (kao u ovom primjeru simptoma izvan akutne bolesti - dakle kada se misli da se bolest povukla).
možeš primjetiti da često, usprkos liječenju, simptomi ne nestaju u potpunosti, već i dalje postoje, u oslabljenoj formi (tkz. minus simptomi).
zar nema veće noćne more za ljude u kojih se to pojavi? kad konačno pomisle da su se riješili svoje odvratne sjene?

znam da već postoji thread o shizofreniji ali tamo ne zalazim pa sam ovo postao ovdje kad je bilo pitanje o ličnosti, a o čemu shizofrenija ima mnogo toga za reći.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 08:55   #6
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
nije točno, shizofrenija je strašna i opaka bolest koju .
Khor ne možeš mi odgovotiti ti što ja mogu zamislit, što ne, navodeći ove simptome iz udžbenika.
Shizofrenicare viđjam odavno i
....
pogrešno opažanje stvarnosti
pogrešna procjena stvarnosti
sumanuto opažanje
sumanuto opažanje i praznovjerje
sumanute ideje i misli
sumanuto raspoloženje
sumanuti sustavi
poremećaji poimanja samog sebe
poremećaj mišljena
psihomotorni moremećaj

negativni simptomi
slabljenje motivacije
slabljenje emocija
otežane međuljudske veze
smetnje pamćenja i smetnje mogućeg opterećenja

...ovo nije tako nepojmljivo ni zdravom i malo poremećenom
(ptsp napr.dovede do nekog tupila, lsd neke droge koje razviju paranoju ali sve naravno u drukčijim dozama i omjerima...tako da nešto moš naslutiti, dio osjetit...
za razliku od višestruke ličnosti-
to mi je potpuno neshvatljivo, nema analogije (većina simptoma, svaki za sebe, shizo, ima).
Za to nisam sigurna bi li većina terapeuta uopće dala tu dijagnozu i kad bi neletjeli na nju , a i samim nazivom- filozofski je nemoguće više ličnosti u jednom tijelu, osim što religije vjeruju u opsjednuće.
Koliko sam saznala, većina nikad, u svojoj praksi ne naiđe na ovaj slučaj, sa shizo to, nažalost, nije tako.
Ne razumijem (daleko manje je literature na netu od svih drugih bolesti o ovoj) koji je glavni uopće razlikovni kriterij od drugih.

Moram napomenut da ova , meni bliska osoba, posjeduje i arsenal spomenutih simptoma...od sumanutih misli smatra da je prate, kontroliraju, da je vidovita...a i u depri je .ipak, iz nekog razloga (pretraga?) nije joj dijagnosticirana shizo.
Sve te ideje sam prolazila s njom, u detalje...moram priznat da nisu toliko bile sulude i da me u samom početku skoro uvjerila u neke
...međutim, to da se ne sjeća nekih epizoda, da se odjednom ponaša potpuno drukčije sebi, pa nakon par sati prokret...da to nije bila ona to je nešto radikalnije od manične depresije (od pokušaja samoubojstva do pisanja pisama predsjedniku i prognoziranja budućnosti sve u jednom razgovoru)...
ako tko ima iskustva nek piše
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 09:06   #7
po meni laganje je jedan od vidova podvojene ličnosti
T'pol Tucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 09:20   #8
Quote:
T'pol Tucker kaže: Pogledaj post
po meni laganje je jedan od vidova podvojene ličnosti
Laganje iz našeg aspekta ili njihovog (pacijenti)?
To je pitanje.
Ako je osoba svjesna da laže (makar to kasnije osvijesti a ne može se pomoći)...onda stvarno laže i nema veze s podvojenom ličnosti (može lagat recimo zbog niskog samopoštovanja)...
a ako je podvojena ličnost-onda u biti to i nije laž, ako govori ova druga osoba u njoj...zar ne?
Iako, laganje je posebna tema i mene baš zanima...
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 09:27   #9
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
ovo bi ti mogla (a i nebi) biti pojava shizofrenije (kako se nije nitko sjetio ) ....
Ako se radi o kliničkom slučaju poremećaja ličnosti, ili po novoj DSM klasifikaciji poremećaj disocijacije identiteta (dissociative identity disorder - DID), treba tijekom dijagnoze jasno utvrditi radi li se zaista o tom poremećaju ili o shizofreniji.
Čisto statistički gledano, šanse za shizofreniju su veće jer je njena incidencija u populaciji veća.
Osobe sa shizofrenijom mogu imati deluzije i halucinacije, dok osobe s DID-om ne. Osobe s DID-om mogu smatrati kako u njima 'živi' više ličnosti i 'razgovarati' međusobno, no to se ne prenosi van što se zna dogoditi kod shizofrenije.
Da malo slikovitije prikažem, shizofreničar koji čuje glasove misli da je to netko drugi (Bog, vanzemaljci .... ), a DID-ovac zna da je to jedan od njegovih identiteta.
(naravno, nemaju svi shizofreničari takav oblik poremećaja, no to ovdje nije tema)
__________________
Life consists not in holding good cards but in playing those you hold well.
Popis psihologijskih tema Pravila podforuma psihologija Psychokiller blog
Mad Scientist is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 09:29   #10
Pa pretpostavljam da su joj liječnici prvo radili neke testove na shizofreniju, prije dijagnoze višestruke ličnosti, nema šanse da nisu, ovo bi išlo posljednje
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 15:45   #11
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Khor ne možeš mi odgovotiti ti što ja mogu zamislit, što ne, navodeći ove simptome iz udžbenika.
Shizofrenicare viđjam odavno

možeš zamisliti, kao i svi mi, ali nemožeš razumjeti, kao i svi mi.
naravno da navodim simptome iz udžbenika (barem nisam copy-pastao sa wikipedije ) kada udžbenici i postoje za to, i to oni iz psihologije (psihopatologije). nemogu ja sad tu tumačiti bez adekvatne literature, to je jasno valjda, pošto ne radim sa oboljelim ljudima i nemam nikakve veze s tim.

shizofrenija je skup takvih simptoma i često su takvi simptomi samo element u kojem se shizofrenija prepoznaje a zašto nije ništa pokazalo na testu to treba upitati liječnike, iako ovo što ste napisali ima dodirnih točaka;
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
...od sumanutih misli smatra da je prate, kontroliraju, da je vidovita...
ovo s praćenjem i paranojom je tipični primjer iz shizofrenije, i to je dio akutne faze bolesti, kada je bolesnik uvjeren da ga se prati, a s vidovitošću se povezuje megalomanija - dakle kad bolesnik zaista vjeruje da ima nekih sposobnosti koje drugi ljudi nemaju ili da ima neke moći koje su običnim ljudima uskraćene.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 17:21   #12
svi ljudi su višestruke ličnosti, ne samo "dvostruke". to je normalna pojava. ja ih imadem jedno šezdeset i tri.
tonydoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 18:05   #13
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
možeš zamisliti, kao i svi mi, ali nemožeš razumjeti, kao i svi mi.
.
Govoriš preopćenito, tako nitko ne može razumijeti ni porod, ni pms, ni orgazam ukoliko ga nije doživio...jel da? Naravno. Ne govorim o tome.

Ništa od toga mi teorijski nije nepojmljivo.
Ovo jest. Čak i teorijski.
A praktično-
nema ni analogije, kamoli adekvatnog shvaćanja.

A čak i ti simptomi koje si prepisao, velik dio su iskusili i oni bez te dijagnoze (nije to u praksi tako statično nego se dijagnoze mijenjaju, pogotovo ako se ne liječe).
Tko zna, možda se i u ovom slučaju na kraju ispostavi nešto drugo...ne znam što bih poželjela, ovo nije dobro.

Ako ima tko stručan nek mi odgovori koji su to egzaktni testovi kojima bi se isključila ili dijagnosticirala shizofrenija (pretpostavljam da za višestruku l. nema, nek se ne uvrijede psiholozi-pozitivisti što testove smatram manje egzaktnim od ct-a )
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 18:22   #14
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Govoriš preopćenito
ne, nego realno
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 18:32   #15
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
ne, nego realno
o.k. nemojmo više, da ne začatamo temu?
Zanimaju me odgovori...ovo što mi ti govoriš, sve mi je poznato iz udžbenika i sve sam vidjela kod par osoba, simptomi shizofrenije me ne zanimaju...nego višestruke ličnosti i kako je razlikovati od s. (netko je već nešto rekao, pa me zanima može li osoba imati i jedno i drugo napr.ili bar neke simptome s?)
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 18:40   #16
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
o.k. nemojmo više, da ne začatamo temu?
začetamo! ...
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 18:48   #17
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
Zanimaju me odgovori...ovo što mi ti govoriš, sve mi je poznato iz udžbenika i sve sam vidjela kod par osoba, simptomi shizofrenije me ne zanimaju...nego višestruke ličnosti i kako je razlikovati od s. (netko je već nešto rekao, pa me zanima može li osoba imati i jedno i drugo napr.ili bar neke simptome s?)
već sam rekao; paranoja, megalomanstvo itd. je česta pojava kod shizofrenije... ako baš želiš saznati nešto više uputi se do knjižnice i posudi nešto na temu psihopatologije. mislim da ti je to najpametnije i najbolje se možeš informirati prije razgovora sa stručnom osobom - a to je obavezno ako se zaista radi o bliskoj osobi.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 18:54   #18
Quote:
Khor kaže: Pogledaj post
već sam rekao; paranoja, megalomanstvo itd. je česta pojava kod shizofrenije... .
OMG pa rekoh da me simptomi shizofrenije ne zanimaju, već višestruke ličnosti (a o tome ima daleko manje literature od ovog prvog, već sam tražila).

Inače, konzultirali smo stručnjaka koji je to i dijagnosticirao, bojim se jedne druge opcije...komplicirano, nema veze, tnx na trudu
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2007., 19:06   #19
Quote:
lala kaže: Pogledaj post
OMG pa rekoh da me simptomi shizofrenije ne zanimaju, već višestruke ličnosti (a o tome ima daleko manje literature od ovog prvog, već sam tražila).

Inače, konzultirali smo stručnjaka koji je to i dijagnosticirao, bojim se jedne druge opcije...komplicirano, nema veze, tnx na trudu
pa možeš preskočiti dijelove o shizofreniji, psihopatologija proučava mnoge psihoze, ne samo jednu. u tim knjigama su sadržana mnoga proučavanja bolesti, ne isključivo samo neke određene, nego sve one koje uzrokuju poremćaje u psihi - otuda i naziv 'psihopatologija' a ovaj simptom koji si navela je klasičan simptom shizofrenije - dakle nisam navodio sve simptome nego sam izdvojio one koje si ti navela i primjetio da su česti kod shizofrenih bolesnika.

nemoram ti ni reći da se kod takvih stvari uvijek traži više od jednog mišljenja.
Khor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 22:36   #20
Podvojena ličnost?!

Evo, zanima me postoji li ovo stvarno kao dijagnoza u praksi i kako osobe s takvim poremećajem funkcioniraju u svakodnevnom životu?
ivanea1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:29.