Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2004., 03:12   #41
Quote:
yahoocom kaže:
Gledaj, Goethe, Shiller i kompanija su književnici svoga vremena i to svjetski priznati. Tada se pisalo u tom stilu (romantizam) i ne možeš to tek tako izbaciti iz lektire ako učiš povijest književnosti.
Po meni Tolkien je pretežak za osnovnu školu (ima mi ga friend u originalu -> staroengleski kako je ovaj pisao).
Ali to ne znači da moraš čitati Patnje mladog Werthera, po mojem skromnom mišljenju Goetheovo vjerojatno najgore djelo. Čitaj rađe Fausta - istina, ima poprilično stranica, ali je zanimljivo i zrelo djelo (Werther je po samom Goetheu nezrelo i pubertetsko djelo
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 03:23   #42
Da, zapravo werther opce nije primjeren svim tim zrelim i ozbiljnim srednjoshkolcima
__________________
[size=1]-Bljog-
-Watashi!i!i!i- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 08:48   #43
Glavno da ima Poa za lektiru. To je najbliže fantasyju i sf-u što se i zgleda školska književnost da navući. A tako bih htio da uz njega dječica dobe još i Lovecrafta.
__________________
"Reaching for his saddlebag
He takes a battered book into his hand
Standing like a prophet bold
He shouts across the ocean to the shore
Till he can shout no more..."
Gordon Lightfoot, Don Quixote
Kierlan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 12:04   #44
Quote:
-Watashi!i!i!i- kaže:
Da, zapravo werther opce nije primjeren svim tim zrelim i ozbiljnim srednjoshkolcima
...po prirodi vise-manje buntovnim srednjoskolcima. Sigurno im se ne da citat kako neka tamo placipi*da umire za ideale... a imao je koliko ono - 20 godina?! Idiot. Wether, ne Goethe.

Postoji li itko kome je ta knjiga bila draga?
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 12:47   #45
Da, al su uglavnom zenskog roda
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 12:51   #46
Quote:
-Almighty_Watashi- kaže:
Da, al su uglavnom zenskog roda
Je, rajt. Bas su se zene pokazale kao mrziteljice lika i djela mladog cmidravca Werthera...
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2004., 13:37   #47
ovisno u kojoj shkoli
Almighty Watashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 18:59   #48
Ma nije tu stvar jel se knjiga sviđa vama (nama) nego je stvar da ona predstavlja odraz toga vremena. Tako je to bilo u doba romantizma. Ona je tu, napisana, ti učiš o povijesti književnosti i ZATO ju moraš pročitati, ako ne ko te j... imaš komad iz lektire, nemaš izbora , (there is always a choice -> neo) , bemti onog ko je propisao lektiru za srednju. eto tako a za 100 god će mulci čitati o tamo nekom kirku i picardu i ostalim pain in the ass-ovima (da, modernistička literatura kasnog 20-tog st. pre-sf ikonografija poznatih karktera) bilo to njima drago ili ne (that is one possible future -> reese)
yahoocom is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 19:20   #49
O pitanju "borbe za jednaka prava" sf-a i tzv. "mainstream" književnosti se govorilo na okruglim stolovima na ovogodišnjem Istrakonu i Sferakonu. Budući da je jezgra hrvatskih sf teoretičara prisutna na "Futurinom" forumu:
http://www.zg-naklada.hr/futura

predlažem da preselimo ovu raspravu tamo, jer će sigurno naići na plodno tlo, a svoje mišljenje će dati i razni kritičari, urednici i izdavači koji se tamo pojavljuju.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 19:21   #50
Ma je, vraga! Romantizam ima 563720546 boljih knjiga od toga daveza Werthera i sve one 643792 puta bolje odrazavaju duh toga doba. Bilo sto drugo od Goethea bi moglo proc (pjesme ). Pa Schiller. Pa engleski romantisti. Pa Rusi. Pa Francuzi (Hugo). Mislim da su nas cijepili s jadnim malim Wertherom zato sto je "citak" i "razumljiv". Ali je dosaaaaadaaaaaan i gluuuuup!
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 19:48   #51
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
...po prirodi vise-manje buntovnim srednjoskolcima. Sigurno im se ne da citat kako neka tamo placipi*da umire za ideale... a imao je koliko ono - 20 godina?! Idiot. Wether, ne Goethe.

Postoji li itko kome je ta knjiga bila draga?
Meni. Al onda opet, meni su dijagnosticirali depresiju tak da nije ni cudo da se ufuravam u roman o depresivnom i pasivnom tipu.
Glupinickname is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 19:52   #52
Quote:
Mrtva_mrkva kaže:
Ma je, vraga! Romantizam ima 563720546 boljih knjiga od toga daveza Werthera i sve one 643792 puta bolje odrazavaju duh toga doba. Bilo sto drugo od Goethea bi moglo proc (pjesme ). Pa Schiller. Pa engleski romantisti. Pa Rusi. Pa Francuzi (Hugo). Mislim da su nas cijepili s jadnim malim Wertherom zato sto je "citak" i "razumljiv". Ali je dosaaaaadaaaaaan i gluuuuup!
Da se nadovežem... nikome nije palo na pamet da je Poe iz romantizma?
__________________
"Reaching for his saddlebag
He takes a battered book into his hand
Standing like a prophet bold
He shouts across the ocean to the shore
Till he can shout no more..."
Gordon Lightfoot, Don Quixote
Kierlan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2004., 20:13   #53
Quote:
Kierlan kaže:
Da se nadovežem... nikome nije palo na pamet da je Poe iz romantizma?
Je, ali on malo odskace... ne mislim po stilu nego po tome da je izasao iz okvira knjizevnog pravca i postao kult, barem medju morbidnim srednjoskolcima...

p.s. Upropastili smo topic... ajmo moderatori, sutnite ovo u neku postojecu raspravu o lektiri...
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2004., 13:44   #54
Naravno, ako Bjažić-Furtingerova "Svemirska nevjesta" ili "Osvajač 2 se ne javlja" nisu za lektiru onda ne znam što je.
Nažalost ZF nije podoban nijednoj stupidnoj vlasti koja kreira obrazovnu politiku.
__________________
Tisuće cvjetova nije ništa u usporedbi s jednim stablom

http://wasabi.blog.hr
Wasabi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2004., 14:57   #55
Ma što kreira, tko kreira?

To oni samo copy pastaju sve iz prethodnih generacija i za to dobijaju pare. Kakvo kreiranje lektire, za je potrebno malo rada.
yahoocom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2004., 20:51   #56
Quote:
yahoocom kaže:
Ma što kreira, tko kreira?

To oni samo copy pastaju sve iz prethodnih generacija i za to dobijaju pare. Kakvo kreiranje lektire, za je potrebno malo rada.
slazem se u potpunosti ... mislim da lektire nebi trebali ˝kreirati˝oni ljudi koji nisu nikada radtili u skoli sa djecom, vec da bi to najbolje napravili profesori koji su u stalnom doticaju sa ucenicima ... takodjer jos mislim da bi se trebali pratiti i danasnji trendov, neka to bude lektira koja je bliska danasnjim mladim citateljima, pri tome nemislim da bi te4balo izbaciti neke klasike, ali kada se radi o knjizevnosti 20. mislim da tu treba uvrstiti i sf ...
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 12:46   #57
i TI imaš točku
yahoocom is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2004., 17:22   #58
Quote:
yahoocom kaže:
i TI imaš točku
imam na kraju tri...
__________________
Plastic City
Elektrolux
Osorkon is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 21:08   #59
Ja se trenutno nalazim u lektirnom paklu. Od mene se očekuje da čitam werthera. Nisam izdržala više od stranice
Iz povjerljivih izvora znam da se najviše čita crni mačak od poa. Ljudi ga smatraju prihvatljivim . ja sam po vlastitom nahođenju pročitala preobražaj od kafke i sliku doriana graya. kad je to u lektiri? Što se tiče grčkih drama, kratke su, jasne i imaju zanimljivu tematiku (incesti,ubojstva i prevare, šta još hoćete ), za razliku od domaćih lektira
__________________
"Yes, I've been fighting with Ron," he said. "What's new? The Weasleys and the Malfoys have been mortal enemies ever since 1325 when a Malfoy caught a Weasley poaching on his land and snicked off his head with an axe. Sensitive lot, those Weasleys. Ever since then, it's been schoolyard shoving, full-time name-calling, and general loathing all around."-Draco Sinister by Cassandra Claire
veruca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2004., 23:02   #60
Quote:
veruca kaže:
Ja se trenutno nalazim u lektirnom paklu. Od mene se očekuje da čitam werthera. Nisam izdržala više od stranice
Iz povjerljivih izvora znam da se najviše čita crni mačak od poa. Ljudi ga smatraju prihvatljivim . ja sam po vlastitom nahođenju pročitala preobražaj od kafke i sliku doriana graya. kad je to u lektiri? Što se tiče grčkih drama, kratke su, jasne i imaju zanimljivu tematiku (incesti,ubojstva i prevare, šta još hoćete ), za razliku od domaćih lektira
Wilde bi trebao biti u 3. srednje, a Kafka.. pa cini mi se isto. Ili mozda na pocetku cetvrtog. Ne sjecam se vise Bajdvej, nisam sigurna da je Wilde obavezna lektira, ali ako imas okej profesoricu, pokusaj se svercati s njom umjesto da odgovaras nesto drugo iz tog razdoblja. Kod nase je palilo

I usput.. domaca lektira ce ti tek postati zanimljiva. 20 stoljece je vise-manje odlicno.
__________________
Pearls before swine
Mrtva mrkva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:53.