Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2017., 11:14   #101
Quote:
salevart kaže: Pogledaj post
Radical vidim uporan si u svojim stavovima i tome na koji bi nacin ljudi trebali izrazavati osjecaje. Tvoje misljenje izrazavanja tih osjecaja nije lose, ali ljudi su razliciti, jedni su impulzivni i takvi reagiraju odmah u situaciji u kojoj se nadju, ne promisljaju u posljedicama u datom trenutku, medjutim izbace isti tren ono sta osjecaju i barem znas na cemu si.
Kad bi svi sve mogli iskontrolirati, razmisljati u trenutku navale nekih emocija, svijet bi postao monoton. Zapravo bi to znacilo vise neku bezosjecajnost, jer bi sve rjesavali razumom.
Stvar temperamenta ali i kulturološki uvjetovano, npr. mentalitet talijana i šveđana je sigurno skroz suprotan.

Mislim da oni koji zagovaraju samokontrolu (pretjeranu naravno, dok asertivnost koristi) misle da je to kontrola situacije i iskaz moći u komunikaciji, može biti ali i nemora, ovisi što ti ta osoba kaže, ili vrijedi samo ako se odnos i dalje nakon toga nastavlja, ako ne pa onda si dobio što su tražio. (naravno u praksi je uvijek jeda strana dominantna a druga nije, ili pokušava biti dominantna a neki opet manipuliraju tako da se prave slabima)

Isto tako reći što misliš o nekome, otvoreno i jasno, je osobađajuće po onoga tko kaže, tako da je to sve relativno.
Fantasist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 11:26   #102
Quote:
Fantasist kaže: Pogledaj post
Stvar temperamenta ali i kulturološki uvjetovano, npr. mentalitet talijana i šveđana je sigurno skroz suprotan.

Mislim da oni koji zagovaraju samokontrolu (pretjeranu naravno, dok asertivnost koristi) misle da je to kontrola situacije i iskaz moći u komunikaciji, može biti ali i nemora, ovisi što ti ta osoba kaže, ili vrijedi samo ako se odnos i dalje nakon toga nastavlja, ako ne pa onda si dobio što su tražio. (naravno u praksi je uvijek jeda strana dominantna a druga nije, ili pokušava biti dominantna a neki opet manipuliraju tako da se prave slabima)

Isto tako reći što misliš o nekome, otvoreno i jasno, je osobađajuće po onoga tko kaže, tako da je to sve relativno.
Upravo sam to jos htio nadodati tu razliku u temperamentu kod sjevernjaka i juznjaka koja je nemjerljiva.
Prakticki ko vatra i voda.

I ovo direktno reci sta osjecas u nekoj situaciji je puno bolje nego to drzati za sebe i nesto kontrolirati sta nam ne odgovara, jer onda nadalje kako se bilokakav odnos(prijateljski ili veza)razvija nije potpuno iskren, jer se vec ima nesto sta ne pase.
salevart is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 16:33   #103
Emocionalna iracionalnost je znak nezrelosti.
Mi stvaramo nase misli, ne stvaraju se same.
Vjeciti pms nije nekakvo blago u covjeku vec obicna slabost.

Manjak asertivnosti isto nije blago.

Pustanje suze za malu uvredu isto nije blago.

Manjak racionalnosti je visak emotivnosti, vlast iracionalnog nad racionalnim.

To ne treba bastiniti vec izbaciti iz sebe.

Svi smo bili djeca i bili smo takvi. Svi imamo sansu prestati biti djeca.

Ja nisam stijena i isto imam problema da me nesto previse pogodi, ali si za to ne trazim opravdanja vec se zelim iscupati sto prije iz toga i kazem si da sam bio iracionalni idiot i da cu nastojati drugacije iduci puta.

Sent from my D2403 using Tapatalk
Flat is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 08:04   #104
Quote:
Ivchy26 kaže: Pogledaj post
Ako mene npr. netko uvrijedi/povrijedi i osobi koja je to učinila dam to do znanja, zašto bi to bilo dosadno?
Šta bi trebala glumiti da me nije dotaklo i gunđati nešto sama sebi u brk? Ili da se spuštam na njenu razinu pa joj vratim istom mjerom? Tako ispadam zapravo najveći slabić.

Njonjava i senzibilna žena su dvije različite kategorije.
Zašto bih se sramila svojih osjećaja zato što sam žena?
Kontrola osjećaja je totalno druga priča.

A za vječito hladne i cool žene iz okruženja znam da uvijek imaju neki problemos zašto su takve. A plesanje oko njih da se otvore dok glume nedostupne je takoooo dosadna priča....
Ne govorim o hladnim, nedostupnim, cool, itd. osobama nego o stabilnim i zrelim osobama koje se znaju nositi sa svojim emocijama, koje ih znaju prepoznati, razvrstati i što je najvažnije - utjecati na njih.
Takve osobe se često ne osjećaju napadnute zato jer im je puno toga jasno. Recimo da ti se neka budala unese u facu i kaže ti nešto ružno, zašto bi se ti trebala osjećati uvrijeđeno ako ti je jasno da budala ne zna i ne može bolje od toga što ti je isporučila? Je li to tvoj problem? Nije.
Razglabanje o nečijoj povrijeđenosti je gubljenje vremena kojeg možeš iskoristiti za uživanje u životu ili za nešto konstruktivno.
Orlandia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 02:21   #105
Ja sam preosjetljiva.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 09:47   #106
Quote:
Orlandia kaže: Pogledaj post
Ne govorim o hladnim, nedostupnim, cool, itd. osobama nego o stabilnim i zrelim osobama koje se znaju nositi sa svojim emocijama, koje ih znaju prepoznati, razvrstati i što je najvažnije - utjecati na njih.
Takve osobe se često ne osjećaju napadnute zato jer im je puno toga jasno. Recimo da ti se neka budala unese u facu i kaže ti nešto ružno, zašto bi se ti trebala osjećati uvrijeđeno ako ti je jasno da budala ne zna i ne može bolje od toga što ti je isporučila? Je li to tvoj problem? Nije.
Razglabanje o nečijoj povrijeđenosti je gubljenje vremena kojeg možeš iskoristiti za uživanje u životu ili za nešto konstruktivno.

Kako ćeš se osjećati najviše ovisi o tome koliko ti ta osoba doista može naštetiti.

Unošenje u facu i vrjieđanje jest napad.
(osim ako ti to ne napravi npr. petogodišnje dijete.)

Osjećaj ugroženosti neće umanjiti činjenica da se radi o budali, može ga umanjiti samo činjenica da ti ta budala realno ne može ništa. Ako ne može. Iako je i u tom slučaju teško izbjeći neku vrstu nelagode, slažem se da ne treba svemu pridavati ni pažnju ni značaj.

No ako budala ima moć, a koji put ima, ako te može fizički ozlijediti ili ti je npr. nadređena, svak bi se pametan osjećao loše.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 10:03   #107
Nisam pročitala cijelu temu, ali možda nekome pomogne moja situacija.

Bila sam ekstremno hipersenzibilno dijete. Vjerujem da takvi postajemo zbog isključivo jedne situacije, a to je prevelika zaštićenost. Biti preosjetljiv je privilegija zaštićenih.

Mene su moji štitili od svega, toliko da se nisam znala zauzeti za sebe i jedini izlaz bile su suze i bijeg. Kad bi me netko samo ružno pogledao, ja bi se mučila pitanjima što sam krivo napravila, što sad taj misli o meni. U dućanu bi mi bilo neugodno što netko zbog mene čeka jer se recimo barkod mog sladoleda neće očitati pa je teta iz dućana morala po drugi

Osjetljivost je otišla predaleko pa sam se mučila i sa raznim boleščinama koje te napadaju kad previše toga potiskuješ. autoimune bolesti.

Sve do jednog krasnog dana kad mi se tata smrtno razbolio. Tada sam se ja izborila za njega jer on nije više mogao štititi mene.
Iz mene je izašao lav. Prvi put u životu sam se osjećala odraslo i shvatila koliku moć čovjek ima kada napokon preuzme kontrolu nad svojim životom.

Tati na kraju nisam pomogla jer je bolest bila prejaka, ali naučila sam toliko toga.
Kontrolirani uvjeti u kojima odrastamo nas čine slabima. Dobra vremena rađaju slabe ljude. I točka.

Želim svima puno snage, nije lako boriti se, ali jednostavno ponekad pustite glas, budite glasni i izborite se za sebe jer nitko drugi neće to moći za vas. Roditelji odu, a mi ostanemo sami i nemoćni. Partner ode, a mi ostanemo sami i sjebani.
Pjegavi poriluk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 13:22   #108
ja sam isto preosjetljiva
Maggiee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 21:55   #109
@Pjegavi poriluk; drago mi je da si uspjela naći snagu da se izboriš, iako je bilo u tragičnim trenucima.

Bitno je samo prepoznati situaciju kada je potrebno pozvati lava u sebi da izađe
Mislim da nema ništa loše da je osoba osjetljiva, ali to može biti problem u situacijama kada se osoba treba zauzeti za sebe (ili nekog u svojoj okolini). Sve se to može riješiti sa malo samopouzdanja.
ONeill is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 13:49   #110
Treba učiti i naći sredinu u komunikaciji, odnosno malo bolje se kontrolirati..


Sent from my iPhone using Tapatalk
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2017., 14:14   #111
Treba se okolina koja gleda samo svoje dupe malo prilagodit nama jer im ne ce past kruna s glave ako na trenutak prestanu urlat.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 08:11   #112
Quote:
chemgirl kaže: Pogledaj post
Treba se okolina koja gleda samo svoje dupe malo prilagodit nama jer im ne ce past kruna s glave ako na trenutak prestanu urlat.
Zapravo ne treba. Okolini je bas dobro tako kako je i nema se potrebu mijenjati dok joj ti ne pokazes da neces trpiti da se na tebe urla.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 09:17   #113
Što znači preosjetljivost?
Tko je mjerodavan propisati gdje je granica preosjetljivosti?
Treba poći od toga.
Može li ijedan urlator bilo kojeg spola podastrijeti diplomu/povelju/certifikat kojim je univerzalno propisana skala (pre)osjetljivosti i da količina podnošljivosti na decibele i njihov sadržaj daje pravo na svrstavanje u kategoriju osjetljivih?

Ja imam svoje, a ti svoje granice. Ako mi se neće urlati s tobom ili se izložiti urlanju (generalno, ne odnosi se ni na koga ovdje), odo' ja.
Treba preskočit' stepenicu na kojoj je bitno što kažu i misle drugi ljudi.
kiselipatlidzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 22:26   #114
Quote:
Pjegavi poriluk kaže: Pogledaj post
Želim svima puno snage, nije lako boriti se, ali jednostavno ponekad pustite glas, budite glasni i izborite se za sebe jer nitko drugi neće to moći za vas. Roditelji odu, a mi ostanemo sami i nemoćni. Partner ode, a mi ostanemo sami i sjebani.
Otkad sam glasna i borim se za sebe, prijete mi policijom i izbacivanjem iz stana.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:30   #115
Preosjetljivost, pogotovo emotivna, ima svoje korjene u najranijem djetinjstvu. Ova emisija otkriva tu istinu.
https://www.youtube.com/watch?v=aLYCdjsCnbs
khari is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2017., 23:49   #116
Neki preosjetljivi ljudi nisu opusteni,imaju nekih problema sami sa sobom zato ih sve izbaci iz takta,svjesno il nesvjesno moguce da je i tu neki kompleks u pitanju..
__________________
The machinery is too much for me..
Stonerlord is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 10:36   #117
Meni u preosjetljivost spada i osjećaj krivnje za tuđu nesreću, žalost i tugu i naravno onda to osobe koje nisu osjetljive iskoriste za svoje potrebe i sve me to čini još osjetljivijom.
kocelot is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2017., 16:25   #118
Quote:
kocelot kaže: Pogledaj post
Meni u preosjetljivost spada i osjećaj krivnje za tuđu nesreću, žalost i tugu i naravno onda to osobe koje nisu osjetljive iskoriste za svoje potrebe i sve me to čini još osjetljivijom.
Oh, kako ovo poznato zvuči.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2017., 13:20   #119
Preosjetljiva? Ta sam. Ono sto meni pomaze je konstantno preispitivanje vlastitih reakcija. Odaberem nekakav zivuci model covjeka i pitam se kako bi ta osoba odreagirala. Jer najgore u bivanju preosjetljivom jedinkom za mene je znanje o pretjeranosti vlastitih reakcija kao odgovora na tude sasvim uobicajeno, iako ne i lijepo i pozeljno ponasanje.
Hostija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2017., 00:45   #120
Quote:
kocelot kaže: Pogledaj post
Meni u preosjetljivost spada i osjećaj krivnje za tuđu nesreću, žalost i tugu i naravno onda to osobe koje nisu osjetljive iskoriste za svoje potrebe i sve me to čini još osjetljivijom.


Upravo ta bolesna empatija...


Sent from my iPhone using Tapatalk
qwertz90 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.