Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2016., 12:15   #1321
Primila sam fakturu od dobavljača iz Švicarske za kupljeni stroj. Na njemu je navedeno da se radi o trostranom poslu i da je primatelj odgovoran/podložan PDV-u. na racunu nije iskazan iznos PDV, nego stoji 0% stopa oporezivanja.
Stroj dolazi iz Amerike. Može li mi tko pomoći na koji način da uopće knjižim ovu fakturu, s obzirom na PDV
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2016., 14:28   #1322
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
Primila sam fakturu od dobavljača iz Švicarske za kupljeni stroj. Na njemu je navedeno da se radi o trostranom poslu i da je primatelj odgovoran/podložan PDV-u. na racunu nije iskazan iznos PDV, nego stoji 0% stopa oporezivanja.
Stroj dolazi iz Amerike. Može li mi tko pomoći na koji način da uopće knjižim ovu fakturu, s obzirom na PDV
itko ?
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 17:31   #1323
Pozdrav ekipa
Molim za pomoć ako netko zna.
Firma iz RH koja nije u sustavu pdv-a namjerava prodavati proizvode preko inerneta gdje je pošta posrednik odnosno obavlja isporuku. Kupac je fizička osoba iz Njemačke. Što je sve potrebno? Da li je potrebno nabaviti pdv identifikacijski broj, što treba pisati na računu? Kakva je procedura oko porezne uprave, da li treba slati neke izvještaje?
Molim pomoć..
kresokre is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2016., 21:18   #1324
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
itko ?
To nije trostrani posao u smislu zakona o pdv-u, jer niti Švicarska niti Amerika nisu države članice EU. Roba mora proći carinski postupak.
Ako se ne varam, to bi bio klasičan uvoz.
Ako griješim, nek me netko ispravi pliz.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 11:49   #1325
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
To nije trostrani posao u smislu zakona o pdv-u, jer niti Švicarska niti Amerika nisu države članice EU. Roba mora proći carinski postupak.
Ako se ne varam, to bi bio klasičan uvoz.
Ako griješim, nek me netko ispravi pliz.
I ja tako mislim. stoga me i je zbunila cinjenica da mi na racnu stoji napomena da je trostrani posao i da je primatelj podlozan PDV-u.
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2016., 12:40   #1326
Osim računa morala si dobiti još dokumenata. Što ti je došlo?
Od špeditera nešto, od carinarnice... bilo što?
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 11:54   #1327
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
I ja tako mislim. stoga me i je zbunila cinjenica da mi na racnu stoji napomena da je trostrani posao i da je primatelj podlozan PDV-u.
Definitivno nije trostrani posao, sve države sudionice bi morale bit članice EU, znači da ste trebali dobiti račun špeditera na kojem je uz ostale usluge obračunat i pdv pri uvozu, ili obavijest nadležne carinarnice o iznosu pretporeza pri uvozu koji morate platiti.
Bez obzira je li plaćen, iskazujete ga na obrascu PDV s datumom JCD-a, ali ga morate platiti u roku od 10 dana.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 15:42   #1328
Quote:
kresokre kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa
Molim za pomoć ako netko zna.
Firma iz RH koja nije u sustavu pdv-a namjerava prodavati proizvode preko inerneta gdje je pošta posrednik odnosno obavlja isporuku. Kupac je fizička osoba iz Njemačke. Što je sve potrebno? Da li je potrebno nabaviti pdv identifikacijski broj, što treba pisati na računu? Kakva je procedura oko porezne uprave, da li treba slati neke izvještaje?
Molim pomoć..
Meni su ovako rekli savjetnici:

ako firma nije u pdv-u i obavlja isporuku robe onda se izdaje račun kao i kod nas u RH sa klauzulom da pdv nije obračunat temeljem čl.90,st.1 i 2 i to je to. Znači,ne vadiš PDV ID već ispostavljaš normalan račun samo je važno pratiti prag isporuke u toj zemlji gdje šalješ robu. Svaka zemlja ima svoj prag isporuke i kad bi prešao taj prag onda bi išla procedura. Dok se držiš praga fakturiraš normalno i ništa ne šalješ poreznoj.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2016., 21:54   #1329
Tako je, PDV ID broj bi ti trebao kad bi prodavao firmama.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 11:13   #1330
Dobavljač iz EU je sad našao grešku iz 2013. godine. Oni su prijavili u PDV-S iznos manji za 6 eura, a ja više. Tada nitko nije primjetio razliku.
Sada su mi poslali račun (zaduženje datum u 2016.) za tih 6 eura iz 2013. ja sam to prijavila još tada u PDV-S.
Sada ne znam da li moram ispravljati (umanjiti) PDV-S za 2013. i tih 6 eura prijaviti u 2016. Neće nam se slagati VIES.
Do kojeg iznosa se ta razlika tolerira?
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2016., 11:52   #1331
Ništa ne ispravljaš 2013 godinu. Ispravak ide u 2016. I novi zakon o računovodstvu tako kaže. Eventualno, te mogu tražiti pisano obrazloženje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 06:59   #1332
Question

Hvala Darsey. Problem je u tome što sam ja još 2013. knjižila tih 6 eura i prijavila u PDV-S. Oni će to napraviti tek sada. Tada su mi poslali neku proformu kao ispravak prethodnog računa za 6 eura. Ja sam to previdila i knjižila kao da je račun.
Ako sada stoniram to knjiženje iz 2013.i knjižim u 2016. saldo će biti 0,00. U PDV-S nemam ništa staviti. Oni će staviti i pokazati će se razlika. Totalna zbrka.
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2016., 07:53   #1333
Quote:
vivre kaže: Pogledaj post
Hvala Darsey. Problem je u tome što sam ja još 2013. knjižila tih 6 eura i prijavila u PDV-S. Oni će to napraviti tek sada. Tada su mi poslali neku proformu kao ispravak prethodnog računa za 6 eura. Ja sam to previdila i knjižila kao da je račun.
Ako sada stoniram to knjiženje iz 2013.i knjižim u 2016. saldo će biti 0,00. U PDV-S nemam ništa staviti. Oni će staviti i pokazati će se razlika. Totalna zbrka.
Ne brini, nije značajan iznos. Ako te zovu iz Carine, objasniš im.
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2016., 07:07   #1334
Smile

Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Ne brini, nije značajan iznos. Ako te zovu iz Carine, objasniš im.
hvala
vivre is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 09:05   #1335
Molim za pomoć, radi se o računima za slijedeće-kako knjižiti PDV:
-račun za noćenje u Bruxellesu,
-avio karta od neke grčke avio kompanije Zg-Brukseles,
-karta kupljena u Duesseldorfu za vlak povratak natrag
normalno svi računi u EUR-ima i plaćeni službenom karticom.
Da li po tim računima knjižim obavezu i priznajem pretporez s obzirom da je to poslovanje s državama članice EU.-sve usluge

Te me zanima kako je sa računima za nočenje iz Srbije, ja mislim da se po takvim računima ne knjiži ni obaveza ni priznav.pretpor.-bez PDV-a.
rrosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 13:51   #1336
Quote:
rrosi kaže: Pogledaj post
Da li po tim računima knjižim obavezu i priznajem pretporez s obzirom da je to poslovanje s državama članice EU.-sve usluge

Te me zanima kako je sa računima za nočenje iz Srbije, ja mislim da se po takvim računima ne knjiži ni obaveza ni priznav.pretpor.-bez PDV-a.
Obavezu i pretporez imaš samo onda ako se porezna obveza prenosi na tebe.
Po računima koje spominješ nemaš prijenos porezne obveze. Na njima ti je vjerovatno pdv zaračunat i kao takav i plaćen.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 13:58   #1337
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Obavezu i pretporez imaš samo onda ako se porezna obveza prenosi na tebe.
Po računima koje spominješ nemaš prijenos porezne obveze. Na njima ti je vjerovatno pdv zaračunat i kao takav i plaćen.
I ja mislim tako.
Troškovi službenog puta.Ne zanima te PDV čim nema naznačenu napomenu reverse charge uz naveden čl. oslobođenja.

Za Srbiju isto tako.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 14:11   #1338
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Obavezu i pretporez imaš samo onda ako se porezna obveza prenosi na tebe.
Po računima koje spominješ nemaš prijenos porezne obveze. Na njima ti je vjerovatno pdv zaračunat i kao takav i plaćen.
Hvala puno, ja sam inače proknjižila račune bez PDV-a normalno po srednjem teć. na dan izdavanja, ali mi je kolegica rekla da ona sve takve račune koji su izdani od dobavlj. koji su iz države članice EU knjiži na obavezu i pretporez pod usluge i naravno kad predaje PDV obrazac još predaje i obrazac PDV-S za stjecanje.
rrosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 14:59   #1339
Quote:
rrosi kaže: Pogledaj post
Hvala puno, ja sam inače proknjižila račune bez PDV-a normalno po srednjem teć. na dan izdavanja, ali mi je kolegica rekla da ona sve takve račune koji su izdani od dobavlj. koji su iz države članice EU knjiži na obavezu i pretporez pod usluge i naravno kad predaje PDV obrazac još predaje i obrazac PDV-S za stjecanje.
Ti računi su u principu kao i naši "gotovinski" i u njima je obračunat pretporez (stopa ovisi o zemlji koja ga je izdala), ali na računu ti to mora biti naznačeno.
daj provjeri ako je iskazan pretporez, trošak je priznat u cijelosti i to se ne prikazuje u obrascu pdv-s.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2016., 17:58   #1340
Quote:
rrosi kaže: Pogledaj post
, ali mi je kolegica rekla da ona sve takve račune koji su izdani od dobavlj. koji su iz države članice EU knjiži na obavezu i pretporez .

Nije bitno da je račun iz države članice EU, nego je bitno MJESTO OPOREZIVANJA.
Ako se radi o isporuci dobra ili usluge kod koje se mjestom oporezivanja smatra država u kojoj je račun izdan, onda nema prijenosa porezne obveze.
Kod prijenosa porezne obveze to mora biti izričito naglašeno na računu (bilo da se navede broj direktive EU, članak zakona o pdv-u te države). ali to mora biti naglašeno na računu i na računu, u tom slučaju nema pdv-a zemlje u kojoj je račun izdan nego napomena o prijenosu porezne obveze.

Ako je u bilo kojem računu sadržan pdv onda je to završena priča. PDV je plaćen i eventualno se povrat traži preko servisa za tax refound , al prijenosa porezne obveze nema.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:15.