Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2016., 12:37   #1341
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post

Nije bitno da je račun iz države članice EU, nego je bitno MJESTO OPOREZIVANJA.
Ako se radi o isporuci dobra ili usluge kod koje se mjestom oporezivanja smatra država u kojoj je račun izdan, onda nema prijenosa porezne obveze.
Kod prijenosa porezne obveze to mora biti izričito naglašeno na računu (bilo da se navede broj direktive EU, članak zakona o pdv-u te države). ali to mora biti naglašeno na računu i na računu, u tom slučaju nema pdv-a zemlje u kojoj je račun izdan nego napomena o prijenosu porezne obveze.

Ako je u bilo kojem računu sadržan pdv onda je to završena priča. PDV je plaćen i eventualno se povrat traži preko servisa za tax refound , al prijenosa porezne obveze nema.
Hvala,
a kako knjižiti ovaj slučaj: kupljena licenca ruskog antivirusnog programa sl.karticom, i dobili na mail order br.?????
subtotal $164,95
VAT $41,24
order total $206,19
rrosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2016., 16:28   #1342
Quote:
rrosi kaže: Pogledaj post
Hvala,
a kako knjižiti ovaj slučaj: kupljena licenca ruskog antivirusnog programa sl.karticom, i dobili na mail order br.?????
subtotal $164,95
VAT $41,24
order total $206,19
Rusija nije članica EU, nego treća zemlja.
Nisam imala taj slučaj, pa nisam proučavala detalje.
vidi više ovdje:
http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...0.2014.%29.pdf
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 22:25   #1343
otvorio firmu za prodaju auta
kupio auto u belgiji koji je u sustavu pdv-a ali je auto na koji se primjenjuje posebni postupak oporezivanja marže

cifra auta je 3300 eura

na to ide ostali troškovi prijevoza i sl na koje je još plaćeno njihov porez od 21 posto i iznosi 123,69 eura

kako sa kod predavanja pdva to se radi

posebno auto posebno ostali troškovi pošto si na ove troškove mogu odbiti pdv?
ruby is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 09:38   #1344
Izvoz u Japan,
zna li netko?
Japanske firme nemaju Vat nr????
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 12:02   #1345
Quote:
ZEDXL kaže: Pogledaj post
Izvoz u Japan,
zna li netko?
Japanske firme nemaju Vat nr????
Isto kao i u svaku " treću " zemlju.
Vat ti treba zbog prijenosa porezne obveze, a tom slučaju je nema, ako ga nemaš na računu pišeš članak koji inače pišeš pri izvozu.
__________________
Sve je važno.
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 18:56   #1346
Quote:
anamia69 kaže: Pogledaj post
Isto kao i u svaku " treću " zemlju.
Vat ti treba zbog prijenosa porezne obveze, a tom slučaju je nema, ako ga nemaš na računu pišeš članak koji inače pišeš pri izvozu.
Hvala,

ipak mi je malo čudno da nemaju nikakav "broj" /kako kaže komercijala/
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2016., 19:36   #1347
Mislim da bi trebali imati neki number
Ne mora se nužno zvati VAT ili TAX , al neki broj bi trebli imati.
Pogledaj malo bolje narudžbu ili ugovor (što već imaš),negdje bi neki broj trebao pisati. Ako ne piše, pošalji im mail i vjerovatno će ti poslati podatak koji ti treba.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 01:02   #1348
Molim za pomoč,

državljaninu Bosne - fizičkoj osobi, obavila sam uslugu u svojoj kancelariji ( znači u tuzemstvu ), fakturirala sam mu račun na ime, prezime...BiH, čovjek je odmah otišao na našu poštu i platio ga.

U sustavu sam PDV-a , pa sam učinila "najnormalniji račun" osnovica plus PDV.
PDV platila državi. U PDV obrascu navela kao isporuke u tuzemstvu.

I sad me zanima jesam li dobro učinila, ili sam morala još nešto upisivati jer je rječ o stranom državljaninu, fizičkoj osobi.
Hvala,
holli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2016., 07:21   #1349
Dobro si napravila.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 10:41   #1350
Uvoz iz EU

Čisto informativno pitanje - primjerice - uvoz kozmetike.

Ukoliko bih uvozio "X" kozemtički proizvod iz EU i prodavao ovdje putem webshop-a kao jdoo, kako funkcionira oporezivanje? Proizvod ima sve deklaracije i udovoljava sigurnosnim propisima za prodaju na području EU.

Primjerice: proizvod X je 18 Eur u veleprodaji unutar druge članice EU, cijena dostave je 2 Eur u Hrvatsku. Zajedno to je 20 Eur.

Taj se proizvod u Hrvatskoj prodaje za 42 Eur. Ukoliko bih ja prodavao proizvod za 35 Eur, moji troškovi bi bili 20 Eur nabavljaču + 25% PDV-a na 35 Eur (maloprodajnu cijenu proizvoda), odnosno 28,75 Eur, odnosno potencijalna zarada tvrtke bi iznosila 6,25 eur po proizvodu?
BigGreenSquid is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 11:46   #1351
Quote:
BigGreenSquid kaže: Pogledaj post
Čisto informativno pitanje - primjerice - uvoz kozmetike.

Ukoliko bih uvozio "X" kozemtički proizvod iz EU i prodavao ovdje putem webshop-a kao jdoo, kako funkcionira oporezivanje? Proizvod ima sve deklaracije i udovoljava sigurnosnim propisima za prodaju na području EU.

Primjerice: proizvod X je 18 Eur u veleprodaji unutar druge članice EU, cijena dostave je 2 Eur u Hrvatsku. Zajedno to je 20 Eur.

Taj se proizvod u Hrvatskoj prodaje za 42 Eur. Ukoliko bih ja prodavao proizvod za 35 Eur, moji troškovi bi bili 20 Eur nabavljaču + 25% PDV-a na 35 Eur (maloprodajnu cijenu proizvoda), odnosno 28,75 Eur, odnosno potencijalna zarada tvrtke bi iznosila 6,25 eur po proizvodu?
Nabavna vrijednost: 20Eur
RUC : 8EUR
pdv,25% : 7EUR
====================
MPC :35EUR

Još analiziraj rashodovnu stranu,tržište, početna ulaganja,rizike.........
Sretno
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 11:56   #1352
Otvarati jdoo samo zbog toga je suludo, ali za prosiriti asortiman već postojećeg je ok. Webshop isto ima shipanje pa uracunaj i to.
odurni_gad is online now  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2016., 12:56   #1353
Hvala na odgovorima. Ovo je samo za neku okvirnu računicu. Naravno, ne bi se radilo o samo jednom proizvodu, već o više njih, širi asortiman nekoliko proizvođača. Uglavnom, webshop bi se bavio prodajom robe osobne potrošnje uvezene iz "EU". Naravno, tu su i moji troškovi dostave kupcu.

Što se tiče mjesečnih troškova jdoo-a, ukoliko sam zaposlen i ne plaćam si doprinose, koliko bi me oni iznosili bez najma skladišta? To ću ukalkulirati kada nađem prostor.

Hvala
BigGreenSquid is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2016., 15:42   #1354
PDV - izmedju 2 subjekta koji nisu u PDV-u

Pozdrav,

Trazim odgovor vec danima pa vas molim ako netko ima iskustva sa ovime.

Primjer 1.
Znaci hrvatski obrtnik koji nije u sustavu PDV-a pruza uslugu neprofitnoj organizaciji iz EU (nije u sustavu PDV-a), konkretno Austrije. Mjesto obavljanja usluge je Austija. Znaci obrtnik ode u Austriju obavi posao I vraca se doma. Kako se ispostavlja racun i da li postoji neka obaveza PDV-a.

Primjer 2.
Znaci hrvatski obrtnik koji nije u sustavu PDV-a pruza uslugu neprofitnoj organizaciji iz EU (nije u sustavu PDV-a), konkretno Austrije. Mjesto obavljanja usluge je neka druga zemlja EU (Italija, Slovenija...). Znaci obrtnik ode u tu drugu Zemlju EU, obavi posao I vraca se doma. Kako se ispostavlja racun i da li postoji neka obaveza PDV-a.

Unaprijed zahvaljujem.
tpiragic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2016., 20:44   #1355
Molim pomoć ako netko ima iskustva s plaćanjem i oslobođenjem plaćanja poreza na kamate za talijanske obveznice.
Kupljene su korporativne talijanske obveznice i nakon prodaje smo platili tzv.scarto porez na ostvareni prihod od kamata.
Da li smo s obzirom na sklopljeni ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja oslobođeni od plaćanja tog poreza????
Anita2507 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 16:29   #1356
Hrvatski prijevozik obavlja usluge prijevoza u Austriju. Ispostavlja izlazni račun s prijenosom porezne obveze.U Austriji troškove goriva,cestarina, plaća Austrijanac,razliku po izdanom računu plati na devizni račun.U knjizi primitaka i izdataka u primicima evidentiram npr. 10.000,00 €, tako i u izdacima.
Da li moram kroz knjigu primitaka i izdataka 5.000,00 eura evidentirati kao
primitke i izdatke u naravi, a 5.000,00 primitak na žiroračun. molim pomoć
Gill01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2016., 21:34   #1357
Quote:
Gill01 kaže: Pogledaj post
Hrvatski prijevozik obavlja usluge prijevoza u Austriju. Ispostavlja izlazni račun s prijenosom porezne obveze.U Austriji troškove goriva,cestarina, plaća Austrijanac,razliku po izdanom računu plati na devizni račun.U knjizi primitaka i izdataka u primicima evidentiram npr. 10.000,00 €, tako i u izdacima.
Da li moram kroz knjigu primitaka i izdataka 5.000,00 eura evidentirati kao
primitke i izdatke u naravi, a 5.000,00 primitak na žiroračun. molim pomoć
Prvo pitanje je glase li računi za gorivo, cestarine iz Austrije na HR prijevoznika?
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 18:05   #1358
Treba mi netko, bilo tko ili itko tko će shvatiti moj slučaj.

Od ove godine imam registriran obrt. Kako mi je u planovima da neću napraviti promet veći odonog iznosa s kojim moram biti u sustavu oporezivanja, otvorio sam isti bez registra u porezni registar. Djelatnost mi je distribucija robe iz EU. Ukratko nabavljam robu iz Španjolske i dalje vršim prodaju u RH.

Kad sam otvarao obrt rečeno mi je na poreznoj upravi da robu ne mogu dobiti robu bez PDV identifikacijskog broja. NA MOJ zahtjev porezna mi je izdala taj broj, a kad sam od dobavljača zatražio robu uz sve pojedinosti o mom obrtu dao sam mu i taj broj.

Ja sam dobio robu, račun (sve sam prethodno uplatio) a na računu je specifikacija da je porez 0 %.

Još da napomenem, prilikom registracije obrta rečeno mi je da kako nisam u sustavu PDV-a za istu robu neću platiti porez zato št je granica nekih 77 000 kuna u godini koje je neoporeziv prilikom stjecanja dobara iz EU.

DANAS potpuno nova priča. NA POREZNOJ dobjam papire: obrazac PDV, obrazac PDV - S. Dobijam "naloge" da moram istu robu (dobro) preko tih papira prijaviti na poreznu upravu, i da moram po obrazcu PDV-a pod stavkom oporezivih transakcija PLATITI POREZ na istu robu po stopi od 25 %.


U istom danu dobijam informacije, od dodatne dvije osobe (knjigovođe) da isti porez nisam dužan platiti. Od jednog drugog knjigovođe dobijam informaciju da ako na računu nije specificiran porez isti ne trebam platiti.

Od porezne dobijam nalog da porez moram platiti, od savjetnice (pretpostavljam neke za porez) dobijam informaciju kao i iz porezne da porez mora platiti. A s druge strane dobijam dvije skroz oprečne informacije.

Kako sa skroz snervan i čitajući zakon o porezu na dodanu vrijednost, iz istog ne mogu ništa izčitati. Čitam ja zakon a zapravo on čita mene. Ne znam upće da li točan zakon čitam; da li ima netko tko je upoznat sa ovakvom situacijom i poznaje zakon.

Koji je točno zakon za ovo zaslužan i koje stavke moram gledati i da li plaćam porez ili ne ?
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 20:32   #1359
Koliko sam shvatila nisi u PDV sustavu, vec samo imas PDV ID broj.
Po tome si obavezan, kad imas stjecanje, predati u poreznu PDV i PDV-S obrazac, te platiti PDV na robu koju si kupio u EU.

Porez na dodanu vrijednost negdje mora biti placen. U ovom aranzmanu ga placas ti kod nas.
Da si ostao van sustava onda bi ti u Spanjolskoj odmah zaracunali njihov PDV i iskazali na racunu.

Vazno je dobro utvrditi tvoj status, te iz toga ide odredjen porezni tretman. Nazalost puno je onih koji ne znaju ili povrsno pristpe problemu i netocno odgovore.
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 20:45   #1360
Znaci moram platiti porez po Zakonu o porezu na dodanu vrijednost ?

Ako sam ja dobro shvatio u hrvatskoj postoji odredjeni broj poslodavaca koji ne placaju taj porez kod stjecanja ali iste porezna inspekcija ne kaznjava.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:42.