Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.05.2016., 21:00   #1361
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Znaci moram platiti porez po Zakonu o porezu na dodanu vrijednost ?

Ako sam ja dobro shvatio u hrvatskoj postoji odredjeni broj poslodavaca koji ne placaju taj porez kod stjecanja ali iste porezna inspekcija ne kaznjava.

Nema inspekcija razloga da ih kažnjava, oni su u sustavu pdv-a i rad po zakonu.
Računovođe odrade posao, porez=predporezu pri stjecanju iz EU.
Nema odljeva novca iz firme
ZEDXL is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 21:09   #1362
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Znaci moram platiti porez po Zakonu o porezu na dodanu vrijednost ?

Ako sam ja dobro shvatio u hrvatskoj postoji odredjeni broj poslodavaca koji ne placaju taj porez kod stjecanja ali iste porezna inspekcija ne kaznjava.
naravno da ih ne kažnjava kad su obveznici pdv-a, pa istovremeno iskazuju i obvezu za uplatu i pravo na pretporez. A ti to očito nisi.

Ti se nisi obveznik pdv-a , već si samo registran za potrebe pdv-a jer si prešao zakonom propisani prag. (ovo pretpostavljam, jer nisi naveo vrijednost robe).

Dakle registrirao si se za potrebe pdv-a iako, inače nisi obveznik, i ti taj pdv moraš platiti u HR, a nemaš pravo priznavanja petporeza.

Ova granica od 77.000 kn koju spominješ odnosi se na robu koju kupiš u EU i platiš pdv tamo (u Španjolskoj). Ako prijeđeš taj prag, onda toga nema.. onda pdv moraš platiti u HR i moraš se za potrebe toga registrirati, ali i dalje nemaš pravo priznavanja pretporeza jer nisi obveznik pdv-a .
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2016., 22:23   #1363
Quote:
john newman kaže: Pogledaj post
Znaci moram platiti porez po Zakonu o porezu na dodanu vrijednost ?

Ako sam ja dobro shvatio u hrvatskoj postoji odredjeni broj poslodavaca koji ne placaju taj porez kod stjecanja ali iste porezna inspekcija ne kaznjava.

Problem je u tome što si sam podnio zahtjev za dodjelu PDV ID broja, da nisi uzeo PDV broj mogao si kupiti robe do 77 tisuća kn, Španjolci bi obračunali svoj PDV koji bi njima platio (jer ne bi bio u VIES bazi).

Budući da si uzeo PDV broj za EU transakcije, imaš obvezu prijave i plaćanja PDV-a u RH.

Gledaj na to s vedrije strane...da nisi uzeo PDV broj platio bi 21% više Španjolcima koliko iznosi njihov PDV, znači u gubitku si 4%,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:09   #1364
a koja je procedura ako je moja firma u sustavu pdv-a kao tromjesečni obveznik, znači nema PDV id broj?
da li tada pri unosu dobara iz EU radim isto kao i kad firma ima PDV id broj? porez i pretporez se međusobno prebijaju?
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:42   #1365
Ako nemaš pdv id, zatraži ga. Bez tog broja, bez rješenja porezne, nema te u VIES bazi.
Mislim da u tom slučaju moraš preć na mjesečni obračun pdv-a. to nisam sigurna sto posto, pa provjeri.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 15:54   #1366
da u tom slučaju moram biti mjesečni porezni obveznik
ali koja mi je procedura kao takvom obvezniku pdv-a
da li mogu obvezu za pdv i porez međusobno prebiti?
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 18:18   #1367
Da da, hvala puno na odgovorima. Vrijednost robe nije ni blizu tog iznosa. Dakle problem je nastao u samom pocetku kad su mi u poreznoj dali tu pogresnu informaciju (ili su oni mislili i iskazali jedno a ja shvatio drugo -iako cisto sumnjam.).

Ok sreca je ta da je spanjolski porez 21 a nas 25 pa i nije neka velika razlika.
__________________
" Stupid people do stupid things. Smart people outsmart each other, then themselves." - " The more wisdom you attain and the more conscious you become the crazier you will appear to others. "
Usuditi se je cijena napretka.
john newman is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2016., 19:56   #1368
Quote:
gtrap kaže: Pogledaj post
da u tom slučaju moram biti mjesečni porezni obveznik
ali koja mi je procedura kao takvom obvezniku pdv-a
da li mogu obvezu za pdv i porez međusobno prebiti?
Da. I stjecanje, narvno, prikazuješ u pdvs obrascu u tom mjesecu u kojem imaš stjecanje.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 08:27   #1369
pardon, pogrešno sam se izrazio
kao tromjesečni obveznik pdv-a kako radim unos dobara iz EU?
da li obvezu i pretporez međusobno prebijam?
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 10:00   #1370
zvao sam TEB da se malo raspitam, pa mi je rečeno da s ovom jednim unosom dobara iz EU postajem mjesečni obveznik
nema veze što mi kasnije taj broj neće trebati
gtrap is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 12:32   #1371
Molim malu pomoć, firma u sustavu PDV-a je kupila teretno vozilo od firme iz Slovenije u iznosu od 3.000,00 kn (rabljeno). PDV ID broj je ispravan, na računu je navedena naznaka: DDV ni obračunan na podlagi 1. od stavka 46. člana Zakona o DDV. Što bi to trebalo značiti? Firma u Hrvatskoj knjiži obvezu i pretporez na stavkama II.7. i III.7. i ispunjava obrazac PDV-S ili?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2016., 15:42   #1372
Quote:
mazziz kaže: Pogledaj post
Molim malu pomoć, firma u sustavu PDV-a je kupila teretno vozilo od firme iz Slovenije u iznosu od 3.000,00 kn (rabljeno). PDV ID broj je ispravan, na računu je navedena naznaka: DDV ni obračunan na podlagi 1. od stavka 46. člana Zakona o DDV. Što bi to trebalo značiti? Firma u Hrvatskoj knjiži obvezu i pretporez na stavkama II.7. i III.7. i ispunjava obrazac PDV-S ili?
Da, porezna obveza prenijeta je na tebe. I ne zaboravi u pdv obrascu stavit podatak i pod VIII Nabava ostale imovine (ili tako nekako).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 10:20   #1373
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Da, porezna obveza prenijeta je na tebe. I ne zaboravi u pdv obrascu stavit podatak i pod VIII Nabava ostale imovine (ili tako nekako).
Ok, hvala.
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 14:52   #1374
Još jedno pitanje, vidjela sam na stranicama porezne uprave sljedeće, pa me zanima koliko je bitna ova napomena? Račun sam dobila jučer i glasi na 26.04.2016., dakle ide u PDV obrazac za 4 mjesec, registracija je već obavljena, da li je bitna ova ovjera na računu ukoliko knjige budu išle na pregled?
PRODAVATELJ
iz druge države članice EU

KUPAC u RH

POREZNE OBVEZE KUPCA

DOKUMENTI ZA REGISTRACIJU
Porezni obveznik

Porezni obveznik

- 25% PDV-a na stjecanje

Iskazuje se u:
Obrascu PDV-S
Obrascu PDV


- napomena koja se ispisuje na računu ili drugom dokumentu za stjecanje tog prijevoznog sredstva ili posebnom listu papira ovjerena pečatom Porezne uprave koja glasi: „Stjecatelj je obvezan prijaviti stjecanje u Obrascu PDV-S te obračunati PDV u Obrascu PDV“
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 15:00   #1375
Sigurno si priznaje i pretporez i obvezu ili samo obvezu, prvi put imam nabavu vozila iz EU?
mazziz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2016., 16:08   #1376
S obzirom da se radi o teretnom vozilu , da.
Da se radi o osbonom vozilu, bila bi samo obveza, bez prava na pretporez (osim kod iznimaka predviđenm zakonom).
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2016., 08:20   #1377
Poštovani molim pomoć.... Kupili smo rabljeni kombi koji će služiti za prijevoz putnika jer pružamo usluge smještaja ....kupili smo ga od društva koje je porezni obveznik u njemačkoj i ispravan je pdv id. Mi smo isto u sustavu pdv-a. Račun glasi na 8.000 eura. moram ga staviti u pdv za 4 mj, ali još nemam rješenje s carine jer oni još nisu izračunali trošarinu...sada ne znam kako prijavljujem, unesem u synesis 8000 pod sjecanje i pretporez i obveza na ovih 8000eura po tečaju na datum računa ili poreznu osnovicu uvećavam za iznos trošarine??????
jasna65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 16:17   #1378
Imam obrtnika koji je tromjesečni obveznik PDV-a.
On bi sad uzeo PDV ID broj da si može kupiti gume u Sloveniji za kombi bez poreza.
Ako donije taj broj, da li je automatski mjesečni obveznik PDV-a?
duksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 16:26   #1379
Quote:
duksy kaže: Pogledaj post
Imam obrtnika koji je tromjesečni obveznik PDV-a.
On bi sad uzeo PDV ID broj da si može kupiti gume u Sloveniji za kombi bez poreza.
Ako donije taj broj, da li je automatski mjesečni obveznik PDV-a?
da.

Edit: i gume nisu bez poreza. Obračunava se pdv po stopi 25% i istodobno se priznaje pretporez. To se naravno prikazuje u pdv obrascu.
Ide i prijava stjecanja.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 16:47   #1380
Pozdrav, vjerojatno negdje već ima odgovor, ali ga ne uspijevam naći.
Ugostitelj koji nije u sustavu pdv-a bi kupovao dio robe u Italiji (prehrambeni proizvodi). Kako to ide? On tamo kupi kao obrtnik, plati IVU (koja je već u cijeni) i sve ide u rashod?
Aleksandar Make is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:42.