Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2017., 16:49   #1481
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Cijenio bih pomoc u vezi slijedeceg. Fizicka sam osoba, zelim isporuciti uslugu i racun pravnoj osobi u Sloveniji. Kako da to izvedem a da bude najjeftinije i najbezbolnije za mene i za pravnu osobu u Sloveniji?
I da li je to uopce moguce?
Radi se o iznosu od 10000Eur neto koje zelim da mi ostanu nakon svih davanja u Hrvatskoj na moj racun.
Koliko bi to kostalo pravnu osobu u Sloveniji a koliko mene?
Hvala
Ako nemaš registriranu nikakvu djelatnost, ne možeš izdati račun.
Dalje ti ovisi o tome što radiš. Freelancer, umjetnik, neki drugi oblik autorskog djela .....
Malo preciziraj, sigurna sam da će se javit netko tko ima iskustva s tim.

Ako, u međuvremenu, nisi dobio odgovor, moj ti je prijedlog da nazoveš neke od poreznih savjetnika stručnih časopisa.
S obzirom da nisi pretplatnik, biraj onaj broj koji nije za pretplatnike (060).
Imaš više časopisa RRIF, RIPUP, TEB.... pogledaj na njihovim stranicama i tamo ćeš naći broj telefona za upit.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 09:24   #1482
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto su vam uz DE porezni broj stavili HR pdv. Nije mi jasno to.
Pitaj ih da ti objasne.
Ako već nema prijenosa porezne obveze (iz nekog razloga) , ako nisu registrirani za pdv u HR, onda bi trebali staviti njemački pdv.
Pogledaj račun malo bolje, i ono skroz sitno kaj obično piše , možda imaju naš pdv id, možda ti je promaklo.
Evo gledam u racun vec 20 min i nema naseg PDV id-a.
zmajolina zd is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 13:20   #1483
Pošalji im mail i pitaj zašto su tako izdali račun. Druge ideje nemam.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 16:15   #1484
neoporezivo u hrvatskoj

Oprema dolazi od dobavljača iz Kine, račun od dobavljača iz Kine glasi na nas u RH.
Oprema dolazi na područje EU u Hamburgu i tamo će se obaviti sve potrebne carine i osatlo, to nam rješava špediter u Hamburgu.
Iz Hamburga oprema odlazi u Poljsku krajnjem kupcu. Mi ispostavljamo račun Poljacima.
Neoporezivo je u RH, ali nisam sigurna temeljem kojeg članka i što točno trebam napisati na izlaznom računu.
__________________
Puno je tuge u svijetu...
Upravo sad, dok čitaš ovo, 7 milijuna ljudi se seksaju! A ti si na kompjutoru!
To je tako tužno..
...
sebastyan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2017., 20:27   #1485
Poduzeće iz Hrvatske dobiva račun za stjecanje dobara iz Bugarske. Uz račun je napravljena primka. Ta ista roba se prodaje kupcu u Bugarsku. Sva trojica imaju PDV ID. Nema fizičkog kretanja robe već donabljač iz Bugarske direkto otprema robu kupcu koji je isto Bugar. Poduzeće iz Hrvatske koji je posrednik u toj prodaji ne zaračunava maržu. Ne razumijem s obzirom da je i dobavljač i kupac iz Bugarske, zašto se to obavlja preko poduzeća iz Hrvatske?
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 00:28   #1486
Quote:
zmajolina zd kaže: Pogledaj post
Dobila sam inozemni racun prvi put nakon cca 7 god...s obzirom da se sad svasta nesto tu promjenilo ne znam kaj trebam s njim...kako knjizit...kako prikazat u PDV-u..
Naime...racun je iz Njemacke...VIES PDV broj je u bazi...racun je za kompjutorski program...
Racun je cijeli na Hrvatskom jeziku sa iznosima u kunama...prikazan je neto iznos, PDV racunat po 25% i ukupan iznos...(ispod u napomeni pise ukupni iznos u EUR)
Kako da ga proknjizim....kako ga prikataz u PDV-u? Help
Ovo mi liči kao da je elektronički obavljena usluga...

Jeste li taj program kupili online i samo download radili, a pritom niste dali svoj PDV ID broj ?? Ako je tako oni su pretpostavili da niste pravna osoba, te su sukladno direktivi EU zaračunali 25% HR pdv-a obzirom je krajnji kupac iz Hrvatske.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2017., 15:45   #1487
Mene zanima , ako izvadim PDV-ID broj (razlog je to što cu prodavat nesto preko ebayja, pamoram ebayju placat usluge, jedino to),
za mene jos uvijek vrijedi onaj prag stjeanja tj da se pdv naplacuje u zemli prodavača.

I s tim povezano, da li uopce moram vaditi PDV-ID? u slucaju kada mi ebay (EU firma) pruza/naplaćuje "elektronicki obavljene usluge"

Napominjem i to da se radi o obrtu s paušalnim oporezivnajem...
(ako nemam PDV-ID a trebao bih ga imat zbog kupnje tih usuga, kako ce oni to skuzit?)

Zadnje uređivanje goranbo : 18.05.2017. at 15:59.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 16:59   #1488
što je "pravna osoba koja nije porezni obveznik" - što se spominje u Pravilniku o porezu na dodanu vrijednost http://porezi.net/zakoni/a_pdv/Pravi...dnost_2017.htm (samo pretražite stranicu na "pravna osoba koja niije porezni obveznik" - pojavljuje se na par mjesta a ja nigdje ne vidim objašnjeno tko/što točno spada u tu kategoriju ili s čim je to istoznačno)


2) Ima li netko iskustava s Vat refund sustavom, bilo bi super ako mozemo ovdje podijeliti iskustva kkoje uspio dobiti neki povrat a tko nije (u kojim konkretnim situacijama)
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:53   #1489
Molio bih pojašnjenje. Htio bih kupiti robu od firme iz Slovačke. Ukoliko kupujem kao fizička osoba cijena iznosi 2688kn, no ta firma nudi kupnju bez PDV-a. Nakon što unesem sve podatke od svoje firme (adresa, VAT ID) dobivam finalnu cijenu bez poreza za naplatu koja iznosi 2150kn.
Zanima me što sa tim pdvom? Jel placam to nekada negdje ili su to oni platili prilikom uvoza u EU i miran sam samo sa ovom cijenom bez poreza? Zahvaljujem!
energyman is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 22:26   #1490
Jedan PDV se mora platiti a pošto je SLovački vjerojatno manji od hrvatskog bolje je da vam obracunaju PDV.

Ako vam napravi reverse charge na racunu tj prijenos porezne obveze onda vi morate platiti hrvatski PDV ali morate prije toga izvaditi PDV ID broj ako ga nemate. Ja nisma stručnjak ali eto to je moje mišljenje, i sam sam se oko tih stvari dosta interesirao.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2017., 04:27   #1491
Molimv as da me netko isprav ako griješim, ako izdajem raču u drugu državu članicu, a ni su mi platili recimo preko ebayja u eurima ili dolarima (takva je valuta na ebayju),
ja im račun izdajem u HRK (a moze pored HRK biti navedena i druga valuta?)

Takodjer, jezik racuna moze biti iskljucivo hrvatski, ali one napomene moraju biti na engleskom?

Postoje li jos kakve obavezne stvari kad se radi racun za inozemstvo?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2017., 16:21   #1492
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Molimv as da me netko isprav ako griješim, ako izdajem raču u drugu državu članicu, a ni su mi platili recimo preko ebayja u eurima ili dolarima (takva je valuta na ebayju),
ja im račun izdajem u HRK (a moze pored HRK biti navedena i druga valuta?)

Takodjer, jezik racuna moze biti iskljucivo hrvatski, ali one napomene moraju biti na engleskom?

Postoje li jos kakve obavezne stvari kad se radi racun za inozemstvo?
http://www.poslovni.hr/hrvatska/pore...legalni-329248
Quote:
Izdavanje dvojezičnih računa u RH nije zabranjeno niti će biti sankcionirano kao protupravno ponašanje, poruka je Porezne uprave koja je preispitala svoje mišljenje o problematici dvojezičnih računa. Iako računi moraju biti izdani na hrvatskom jeziku i latiničnom pismu, sukladno sudskoj praksi Suda EU, kaže Porezna, račun se može izdati i na nekom stranom jeziku u obliku dvojezičnog računa, ako je to potrebno radi prekograničnog karaktera transakcije.

Nestaje prepreka izvoznom poslovanju i to reakcijom porezne vlasti koja je anticipirala problem nakon što je lani Europski sud pravde objavio presudu kojom se pobijalo mišljenje Porezne iz 2013. Na potrebu za revidiranjem mišljenja upozorila je revizorica Dubravka Kopun koja danas pojašnjava da se ta tematika odnosila na situacije ispostavljanja dvojezičnih računa te mogućnost odbitka PDV-a u situaciji kad je primjerice račun izdan i na hrvatskom i na engleskom jeziku, što je uobičajeno u svakodnevnoj poslovnoj praksi.
jeran is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 16:22   #1493
kupac iz 3. zemlje a mjesto isporuke EU

jel zna neko kako ide postupak i što se treba iskazati na računu ako je kupac pravna osoba iz 3. zemlje (Amerika) a mjesto isporuke je EU (Njemačka).

Da li se na računu piše da je oslobođeno plaćanja PDV-a, čl.45 st. t 1 ili je to reverese charge? Al na čiji onda PDV broj?, budući da je naš kupac iz Amerike.
mjaukalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 17:43   #1494
Quote:
mjaukalo kaže: Pogledaj post
jel zna neko kako ide postupak i što se treba iskazati na računu ako je kupac pravna osoba iz 3. zemlje (Amerika) a mjesto isporuke je EU (Njemačka).

Da li se na računu piše da je oslobođeno plaćanja PDV-a, čl.45 st. t 1 ili je to reverese charge? Al na čiji onda PDV broj?, budući da je naš kupac iz Amerike.
Neka dostave PDV ID broj poreznog zastupnika u Njemačkoj (pretpostavljam da će tamo raditi izvoz), u suprotnom obračunati naš PDV.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2017., 18:17   #1495
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Neka dostave PDV ID broj poreznog zastupnika u Njemačkoj (pretpostavljam da će tamo raditi izvoz), u suprotnom obračunati naš PDV.
Sorry, ne razumijem. Roba ostaje u EU tj. ide iz HR u DE. Nema izvoza robe.
Račun ide iz HR u Ameriku. I vjerojatno iz Amerike u Njemačku.
Dal to znači da bi Amerikanac mogao prodati robu iz EU u neku drugu zemlju EU, mora imati neki EU VAT broj tj. poreznog zastupnika?
mjaukalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2017., 17:13   #1496
Pozdrav,

Molio bi vas za pomoć. Naime dobivam više informacija pa sam u nedoumici što napraviti.
Imam ovakvu situaciju:
- imam otvoren d.o.o. u Cro (imam pdv ID broj)
- klijent za kojeg radim se nalazi u Engleskoj(isto imaju VAT broj)
- posao koji obavljam je usluga, da ne idem u detalje, programiram, točnije razvijam i održavam software za njihove uređaje. Znači oni nisu krajnji korisnik moje usluge. Situacija je recimo kao da oni proizvde mobitele, a ja im razvijam operacijski sustav, a oni dalje te mobitele prodaju zajedno s softwer-om..

Pošto i nemam previše iskustva zanima me što im moram naznačiti na računu/fakturi?
Recimo ako smo dogovorili da moje usluge koštaju 1000 funti, ako sam dobro shvatio na fakturi moram naznačiti 1250 (1000 + 25%(naš PDV), staviti iznos i u kunama i u funtama, i na računu napisati famozni "Reverse charge"( nešto kao Exempted from VAT pursuant to art. 17. par. 1. of the Croatian Act on Value Added Tax. – Reverse charge), a na osnovu toga će oni imati pravo na povrat uplaćenog PDV-?

Hvala vam na odgovorima.
nikal1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 19:40   #1497
Quote:
nikal1 kaže: Pogledaj post
Pošto i nemam previše iskustva zanima me što im moram naznačiti na računu/fakturi?
Recimo ako smo dogovorili da moje usluge koštaju 1000 funti, ako sam dobro shvatio na fakturi moram naznačiti 1250 (1000 + 25%(naš PDV), staviti iznos i u kunama i u funtama, i na računu napisati famozni "Reverse charge"( nešto kao Exempted from VAT pursuant to art. 17. par. 1. of the Croatian Act on Value Added Tax. – Reverse charge), a na osnovu toga će oni imati pravo na povrat uplaćenog PDV-?
.
Ovo dvoje ti je u sukobu jer ne može biti i obračunat pdv s tvoje strane i reverse charge. Ako ide reverse charge, (tj. ova napomena s čl 17), tada ti prenosiš poreznu obvezu na kupca i ne obračunavaš nikakav hrvatski pdv na računu! Imaš samo cijenu 1000 funti i napomenu koju si napisao. Pretpostavka je da je njihov VAT broj valjan u vies bazi.

To je također potrebno evidentirati s tvoje strane u PDV i ZP obrascu za poreznu.

Kupac bude (valjda ) poslao adekvatne obrasce u UK. Možda bude tamo morao platiti UK porez, možda i ne (ovisno jel tamo u pdv sustavu ili nije). Ali to ionak nije tvoja briga.

(p.s. zašto nisi ovo pitao knjigovođu? )
Ljubicica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2017., 14:23   #1498
Quote:
mjaukalo kaže: Pogledaj post
Sorry, ne razumijem. Roba ostaje u EU tj. ide iz HR u DE. Nema izvoza robe.
Račun ide iz HR u Ameriku. I vjerojatno iz Amerike u Njemačku.
Dal to znači da bi Amerikanac mogao prodati robu iz EU u neku drugu zemlju EU, mora imati neki EU VAT broj tj. poreznog zastupnika?
Tako je da. Ako nemaš valjan VAT broj unutar EU ne možeš prenositi poreznu obvezu jer nemaš na koga, i moraš obračunati HR pdv u tom slučaju.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 15:21   #1499
Quote:
Ljubicica kaže: Pogledaj post
Ovo dvoje ti je u sukobu jer ne može biti i obračunat pdv s tvoje strane i reverse charge. Ako ide reverse charge, (tj. ova napomena s čl 17), tada ti prenosiš poreznu obvezu na kupca i ne obračunavaš nikakav hrvatski pdv na računu! Imaš samo cijenu 1000 funti i napomenu koju si napisao. Pretpostavka je da je njihov VAT broj valjan u vies bazi.

To je također potrebno evidentirati s tvoje strane u PDV i ZP obrascu za poreznu.

Kupac bude (valjda ) poslao adekvatne obrasce u UK. Možda bude tamo morao platiti UK porez, možda i ne (ovisno jel tamo u pdv sustavu ili nije). Ali to ionak nije tvoja briga.

(p.s. zašto nisi ovo pitao knjigovođu? )

Zahvaljujem.. mislio sam da je ovako, isto kao što je i knjigovođa rekkla, ali mi je pomutnju unio jedan kolega, koji mi je poslao primjer svoje fakture, di sam vidio PDV.. a dolje je napisao tu napomenu..
Ali čistom logikom, zašto i pisati da ne podliježe PDV'u pa ga onda napisati..
Ali svejedno volim sve provjeriti na više strana.. Hvala Vam..
nikal1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2017., 12:06   #1500
Pozdrav,
zamolila bih Vas za pomoć, naime ako firma nije u sustavu PDV-a i nabavlja robu iz EU. Da li je to OK? treba li se prijaviti u sustav PDV-a zbog stjecanja?
Hvala
Mindake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:04.