Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.07.2007., 20:11   #201
lappino
svaka cast na postu i pojasnjenju
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 20:12   #202
Nije bitna dimenzija metka, bitno je punjenje, ako se slabije puni metak manji je recoil... Drukcije se puni municija za puske, drukcije za PM a potpuno drukcije za sniper(najjace punjenje) iako su istog kalibra... Inace Mauser Kar98K i dan danas ima najbolji bolt action sistem na svijetu... Kod nas se moze nabaviti kao Yugo kopija M48 za 120 Eura po komadu(volio bih usporediti Mauser Kar98K i Zastavu M48) da vidim koliko su svabe pedantniji jer je i M48 na dobrom glasu... Eh da Lappino svaka cast... zaista svasta ima na tom netu...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 20:16   #203
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Nije bitna dimenzija metka, bitno je punjenje, ako se slabije puni metak manji je recoil... Drukcije se puni municija za puske, drukcije za PM a potpuno drukcije za sniper(najjace punjenje) iako su istog kalibra... Inace Mauser Kar98K i dan danas ima najbolji bolt action sistem na svijetu... Kod nas se moze nabaviti kao Yugo kopija M48 za 120 Eura po komadu(volio bih usporediti Mauser Kar98K i Zastavu M48) da vidim koliko su svabe pedantniji jer je i M48 na dobrom glasu... Eh da Lappino svaka cast... zaista svasta ima na tom netu...
M48 je teški šrot prema Kar98-ici!
Sargeant Hartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 20:19   #204
Jesi čitao knjigu "Pješačko naoružanje u Domovinskom ratu" autora Divora Žilića.
Tamo sve jasno piše.Ako bude potrebe detaljnije ću pojasniti svoj stav.
Sargeant Hartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 20:27   #205
Ne nisam... Pise nesto o razlici izmedju M48 i Kar98K???... Hm morat cu do knjiznice ako imaju tu knjigu... vec me ionako cudno gledaju, kao da se obucavam za teroristu... Sta kaze ta knjiga???
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 20:46   #206
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Drukcije se puni municija za puske, drukcije za PM a potpuno drukcije za sniper(najjace punjenje) iako su istog kalibra...
Ne. Municija za pušku i za PM istog kalibra je ista, i isti izbor - obično zrno, svijetleće, pancirno itd. Nema "ovo je metak 5.56 NATO za PM, a ovo je 5.56 NATO za pušku". Isto vrijedi i za 7.62 NATO.
Samo za snajpere ide različita municija, i to ne nužno jača, nego samo kvalitetnija i ujednačenije punjena. Što ne znači da snajper ne može koristiti i standardnu municiju, što se vrlo često i događa.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 20:58   #207
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ne nisam... Pise nesto o razlici izmedju M48 i Kar98K???... Hm morat cu do knjiznice ako imaju tu knjigu... vec me ionako cudno gledaju, kao da se obucavam za teroristu... Sta kaze ta knjiga???

Kao što već vjerojatno znaš Mauserova repetirka se proizvodila u Kragujevcu i prije 2 svj. rata po licenci dobivenoj preko belgijskog FN-a i neke češke tvornice iz Brna.Još su tu yugići ubacili neka svoja "poboljšanja" i proizvodili pušku pod imenom M24.Ta puška se od originalnog Kar.98 razlikovala u sitnim vanjskim detaljima razlikovala od Kar98-ice,međutim kvaliteta materijala je bila puno lošija od originala,a koliko se sjećam i ožljebljenje je bilo drukčije.

Poslije 2 svj. rata yugići su nastavili proizvodnju te iste puške (M24) pod novim imenom M48 međutim nešto dotjerane-sitne modifikacije tipa skrivljena ručka zatvarača i slično.Pošto je u tom trenutku(neposredno poslije rata) bila teška situacija i nedostatak kvalitetnog materijala za izradu oružja,kvaliteta M48 se još više srozala,daleko od njemačkog mausera Kar98.

Međutim,ako ti je neko rekao da je pucao sa M48 i pogađao "mušice u letu" i bio impresioniran kvalitetom puške,to je moguće radi jedne cake.

Naime poslije 2 svj rata,kao ratni plijen u Jugoslaviji je ostala velika količina originalnih Kar 98.Njih su yugoslaveni prepečatili-stavili svoje oznake i vodili kao M48 iako se u stvari radilo o Kar98-ici.








Inače knjiga je tiskana u užasno maloj naknadi(1500 primjeraka koliko sam negdje vidio),možeš je naći samo u antikvarijatima ili vojnim knjižnicama,pa ako znaš neku djelatnu vojnu osobu pitaj da nekako to posudi.Knjiga je stvarno odlična!
Sargeant Hartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 21:09   #208
Quote:
Ne. Municija za pušku i za PM istog kalibra je ista, i isti izbor - obično zrno, svijetleće, pancirno itd. Nema "ovo je metak 5.56 NATO za PM, a ovo je 5.56 NATO za pušku". Isto vrijedi i za 7.62 NATO.
Samo za snajpere ide različita municija, i to ne nužno jača, nego samo kvalitetnija i ujednačenije punjena. Što ne znači da snajper ne može koristiti i standardnu municiju, što se vrlo često i događa.
Ne znam za NATO standard ali znam za JNA standard crveno ofarbani vrh su bili za PM, ljubicasti za sniper a puske su imale normalno neofarbano(tako kazu stariji vojnici sada ne znam da li to ima ikakve veze), istina je da se mogu svi meci koristiti bilo di od navedenog oruzja ali sniper definitivno bi trebao imati posebne metke ako misli "ozbiljno" gadjati sa max. performansama...

I mislio sam da su takve knjige u malom broju jer kod nas kao da je obicaj da sve sto vrijedi se jako tesko ili nikako ne nalazi... Inace koja je caka da se M48 ustela da "gadja musice" u letu ako znas??? gotovo je ustaljen obicaj da se sve Zastavine puske iako nove nose kod oruzara za ustimavanje ali ljudi oprastaju jer su jako jeftine narocito polovne... Svaka cast za pojasnjenje inace cuo sam za to prekucavanje... sada ljudi zbog tih oznaka dobivaju manju lovu kada prodaju Kar98K hehe narocito u USA di se zaista cijeni sve njemacko...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 21:16   #209
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ne znam za NATO standard ali znam za JNA standard crveno ofarbani vrh su bili za PM, ljubicasti za sniper a puske su imale normalno neofarbano(tako kazu stariji vojnici sada ne znam da li to ima ikakve veze), istina je da se mogu svi meci koristiti bilo di od navedenog oruzja ali sniper definitivno bi trebao imati posebne metke ako misli "ozbiljno" gadjati sa max. performansama...

I mislio sam da su takve knjige u malom broju jer kod nas kao da je obicaj da sve sto vrijedi se jako tesko ili nikako ne nalazi... Inace koja je caka da se M48 ustela da "gadja musice" u letu ako znas??? gotovo je ustaljen obicaj da se sve Zastavine puske iako nove nose kod oruzara za ustimavanje ali ljudi oprastaju jer su jako jeftine narocito polovne... Svaka cast za pojasnjenje inace cuo sam za to prekucavanje... sada ljudi zbog tih oznaka dobivaju manju lovu kada prodaju Kar98K hehe...
Samo sam htio reći da je bila precizna(Kar 98)?
Svu proceduru održavanja,pa tako i upucavanja možeš naći u gore spomenutoj knjizi.Inače za snajper u JNA metak 7,92x57mm je imao ljubičasto obojenu KAPSULU!
Sargeant Hartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 21:18   #210
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ne znam za NATO standard ali znam za JNA standard crveno ofarbani vrh su bili za PM, ljubicasti za sniper a puske su imale normalno neofarbano(tako kazu stariji vojnici sada ne znam da li to ima ikakve veze), istina je da se mogu svi meci koristiti bilo di od navedenog oruzja ali sniper definitivno bi trebao imati posebne metke ako misli "ozbiljno" gadjati sa max. performansama...

I mislio sam da su takve knjige u malom broju jer kod nas kao da je obicaj da sve sto vrijedi se jako tesko ili nikako ne nalazi... Inace koja je caka da se M48 ustela da "gadja musice" u letu ako znas??? gotovo je ustaljen obicaj da se sve Zastavine puske iako nove nose kod oruzara za ustimavanje ali ljudi oprastaju jer su jako jeftine narocito polovne... Svaka cast za pojasnjenje inace cuo sam za to prekucavanje... sada ljudi zbog tih oznaka dobivaju manju lovu kada prodaju Kar98K hehe...
Samo sam htio reći da je bila precizna(Kar 98)?
Svu proceduru održavanja,pa tako i upucavanja možeš naći u gore spomenutoj knjizi.Inače za snajper u JNA metak 7,92x57mm je imao ljubičasto obojenu KAPSULU! u gornjem postu je donja slika od M48 a gornja slika od Kar98,da znaš što ćeš tražiti kad budeš kupovao pljucu!
Sargeant Hartman is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 21:22   #211
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Ne znam za NATO standard ali znam za JNA standard crveno ofarbani vrh su bili za PM, ljubicasti za sniper a puske su imale normalno neofarbano(tako kazu stariji vojnici sada ne znam da li to ima ikakve veze), istina je da se mogu svi meci koristiti bilo di od navedenog oruzja ali sniper definitivno bi trebao imati posebne metke ako misli "ozbiljno" gadjati sa max. performansama...
To s bojom ti je tip zrna, ne razlika za PM ili pušku. I vodi računa da NATO i bivša Jugoslavija koriste različite boje za označavanje tipova zrna.
Za snajper ti i kažem da ide kvalitetnija municija, i to kad god je moguće iz iste serije.
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 21:23   #212
hehe odmah sam prepoznao Kar98K po ovoj zakovici u kundaku a i tijelo je drukcije od M48 koja izgleda malo grbavije... Kar98K je puska i pol, Njemci su sniperima Kar98K ostvarivali pogodke i na 900m...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 21:50   #213
Quote:
Josey_Wales kaže: Pogledaj post
Inace Mauser Kar98K i dan danas ima najbolji bolt action sistem na svijetu... Kod nas se moze nabaviti kao Yugo kopija M48 za 120 Eura po komadu(volio bih usporediti Mauser Kar98K i Zastavu M48) da vidim koliko su svabe pedantniji jer je i M48 na dobrom glasu... Eh da Lappino svaka cast... zaista svasta ima na tom netu...
kaj mauzerka nema nesto malo duzu cjev od M48
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 22:00   #214
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Samo za snajpere ide različita municija, i to ne nužno jača, nego samo kvalitetnija i ujednačenije punjena. Što ne znači da snajper ne može koristiti i standardnu municiju, što se vrlo često i događa.
snajperska se municija razlikuje od obicne
po obliku zrna (djeluje izduzenije)
vise se pazi na tocnu kolicinu baruta koja ce bit u cahuri
inace svaka kutija metaka ima na sebi napisano koja je vrsta baruta u mecima i koja je tocno tezina zrna

inace pravi snajperisti (sto ih je u dom. ratu bilo jako malo sto zbog neupucenosti a sto zbog neodgovarajuce obuke)
pusku upucavaju sa istom municijom koju ce kasnije koristit na terenu
znaci ista tezina zrna i ista vrsta i kolicina baruta

ovime ne tvrdim da se obicnim metkom nemogu dobit dobri rezultati
i sam sam u M76 trpo sve do ceg sam doso jer nisam znao neke stvari
a kad sam se docepo prave snajperske municije i sazno neke stvari
cuvo sam ju ko oko u glavi

a kad bi isli dalje u temu o pucanju iz snajperskog oruzja
onada bi stvarno predaleko osli (tlak zrak. temperatura zraka itd itd)
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 22:06   #215
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
ovime ne tvrdim da se obicnim metkom nemogu dobit dobri rezultati
i sam sam u M76 trpo sve do ceg sam doso jer nisam znao neke stvari
a kad sam se docepo prave snajperske municije i sazno neke stvari
cuvo sam ju ko oko u glavi
M76 koristi metke od garonje ?
__________________
_
Superjunak novog doba !
ljiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 22:19   #216
Quote:
ljiga kaže: Pogledaj post
M76 koristi metke od garonje ?
da
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 23:06   #217
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
snajperska se municija razlikuje od obicne
po obliku zrna (djeluje izduzenije)
vise se pazi na tocnu kolicinu baruta koja ce bit u cahuri
inace svaka kutija metaka ima na sebi napisano koja je vrsta baruta u mecima i koja je tocno tezina zrna
inace pravi snajperisti
pusku upucavaju sa istom municijom koju ce kasnije koristit na terenu
znaci ista tezina zrna i ista vrsta i kolicina baruta
ovime ne tvrdim da se obicnim metkom nemogu dobit dobri rezultati
i sam sam u M76 trpo sve do ceg sam doso jer nisam znao neke stvari
Stari moj, jesam li ja nešto krivo rekao?
Manaslu11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 23:17   #218
Quote:
Manaslu11 kaže: Pogledaj post
Stari moj, jesam li ja nešto krivo rekao?
ne
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 23:26   #219
Quote:
JoZ@ kaže: Pogledaj post
a kad bi isli dalje u temu o pucanju iz snajperskog oruzja onada bi stvarno predaleko osli (tlak zrak. temperatura zraka itd itd)
Težina zrna, težina barutnog punjenja, dužina i hod cijevi, preciznost puške u MOA, temperatura, tlak zraka, nadmorska visina, brzina i smjer kretanja mete, uvježbanost strijelca... Sve to ima utjecaja na ponašanje metka u letu i preciznost....
Toco1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2007., 23:30   #220
Quote:
Toco1980 kaže: Pogledaj post
Težina zrna, težina barutnog punjenja, dužina i hod cijevi, preciznost puške u MOA, temperatura, tlak zraka, nadmorska visina, brzina i smjer kretanja mete, uvježbanost strijelca... Sve to ima utjecaja na ponašanje metka u letu i preciznost....
I ja bih dodao sreća!
Sargeant Hartman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:12.