Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2007., 02:18   #21
CLOCKS and TIME: FAQ: Origin of Hours and Minutes

The Hour

The Egyptians had ten hours of daylight from sunrise to sunset (exemplified by a sundial described in 1300 B.C.E.), two hours of twilight and twelve hours of night.

The calendar year was divided into 36 decans, each ten days long, plus five extra days, for a 365-day year. Each decan corresponded to a third of a zodiacal sign and was represented by a decanal constellation.

In the summer sky the night corresponded to about twelve decans, although half a day would correspond to eighteen decans. This led to the division of the night into twelve hours.

The first hours were seasonal in that their length varied with the season. (Note that this system was also used in oriental clocks.) Later, Hellenistic astronomers introduced equinoctal hours of equal length.
The Minute and Second

The Babylonians (about 300-100 B.C.E.) did their astronomical calculations in the sexagesimal (base-60) system. This was extremely convenient for simplifying division, since 60 is divisible by 2, 3, 4, 5, 6, and 10. The first fractional sexagesimal place we now call a minute, the second place, a second.
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:08   #22
Evo, ako baš želiš znati konkretan odgovor, evo ti ga onda :

(ovo nije baljezganje, ovo je stvarna definicija)

Prosječno vrijeme koje je Zemlji potrebno da se okrene za 360° oko svoje osi jednako je 86 400 vremenskih intervala u kojem se odvije 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dviju hiperfinih razina osnovnog stanja atoma cezija 133.

Sve ovo nakon "vremenskih intervala u kojem..." je zapravo 1 sekunda
Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:21   #23
Quote:
Aerial_51 kaže: Pogledaj post
Evo, ako baš želiš znati konkretan odgovor, evo ti ga onda :

(ovo nije baljezganje, ovo je stvarna definicija)

Prosječno vrijeme koje je Zemlji potrebno da se okrene za 360° oko svoje osi jednako je 86 400 vremenskih intervala u kojem se odvije 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dviju hiperfinih razina osnovnog stanja atoma cezija 133.

Sve ovo nakon "vremenskih intervala u kojem..." je zapravo 1 sekunda
je .. to je definicija , na faksu nam profa to razlagal jedno pol vure..

Kolegi dojadilo i digel se i pital profu

može pitanje?
da kolega
Koliko je sati?

valjali smo se sat vremena
__________________
ah..i dalje...ah
krpica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:27   #24
Quote:
Indonesia kaže: Pogledaj post
The Babylonians (about 300-100 B.C.E.) did their astronomical calculations in the sexagesimal (base-60) system. This was extremely convenient for simplifying division, since 60 is divisible by 2, 3, 4, 5, 6, and 10. The first fractional sexagesimal place we now call a minute, the second place, a second.
To je razlog zašto imamo dvadeset i četiri sata po danu, šezdeset minuta po satu i isto toliko sekundi po minuti.
Babilonci nisu znali za ništa složenije od razlomaka, a i oni su im bili ružni pa su si uzeli brojku koja se s mnogočim dade podijeliti.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:27   #25
Vrit! sve je to divno i krasno vi razlažete i čovjeku milina čitat, al ja još ne stignem sve kaj bi htjela, mada se s kokošima u pet budim(vraga!JA zbudim pijetla, mada je prvi vjerojatno koji kilometar udaljen) - pa imam i svoju terriju karmičke zavjere, hehehe...
__________________
Štenad vukodlaka, povoljno ili u dobre ruke!
Mist_Dragonlady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 16:28   #26
Quote:
krpica kaže: Pogledaj post
je .. to je definicija , na faksu nam profa to razlagal jedno pol vure..

Kolegi dojadilo i digel se i pital profu

može pitanje?
da kolega
Koliko je sati?

valjali smo se sat vremena
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 17:36   #27
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
Heh cini mi se da tu nema tocnog odgovora

http://james.lab6.com/2003/09/16/24hours/
tu je tip malo istrazivao, i skupio par teorija al i dalje nis nije sigurno.
ispada da sve potjece od starih sumerana, babilonaca ili koga vec.

tokom godina mjenjali su se kalendari, godine i sve ali niko nije dirao u sate iako mi je totalno cudno da imamo 24h, ni cijeli broj ni neki jasan razlog.
Cini mi se da su jedino u Zvjezdanim stazama poceli koristiti dan od 10 sati, nikad nisam vidio da neki zvjezdani datum ima 11 ili 12 sati

jel ima neko vezu kod "KRONOS-a, MASTER OF ALL TIME" da ga priupita?
Zato jer tak ljudima paše i očito im odgovara ritam. Mogu ti ja evo sad bez frke složit da dan traje 10 sati. Ili 12 sati. Ili 100 sati. I da minuta ima 300 sekundi. Ili da minuta ima 10 sekundi. Al nema razloga.
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 17:42   #28
Kex jesi ti Stifler?
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 20:08   #29
da mene netko pita ja bi da nova godina počima prvi dan proljeća. to mi nekako stoji, novi ciklus, priroda se budi a ne oni ga stavili u zimu, ni vamo ni tamo.
al' mene nitko ne pita
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 20:58   #30
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
da mene netko pita ja bi da nova godina počima prvi dan proljeća. to mi nekako stoji, novi ciklus, priroda se budi a ne oni ga stavili u zimu, ni vamo ni tamo.
al' mene nitko ne pita
__________________
 Waspova mala škola pjevanja <- je, link je
dataX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:02   #31
Quote:
Indonesia kaže: Pogledaj post
Kex jesi ti Stifler?
Ako stiflam onda jesam...
Kex Doomlich is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:24   #32
mrzim kad napisem dulji post i onda nes sjebem i ne prihvati mi, ajmo ispocetka....

Quote:
Aerial_51 kaže: Pogledaj post
Evo, ako baš želiš znati konkretan odgovor, evo ti ga onda :

(ovo nije baljezganje, ovo je stvarna definicija)

Prosječno vrijeme koje je Zemlji potrebno da se okrene za 360° oko svoje osi jednako je 86 400 vremenskih intervala u kojem se odvije 9 192 631 770 perioda zračenja koje odgovara prijelazu između dviju hiperfinih razina osnovnog stanja atoma cezija 133.

Sve ovo nakon "vremenskih intervala u kojem..." je zapravo 1 sekunda
mislim da na tu foru rade atomski satovi, ali to je nastimani rezultat. ajmo nac nesto kaj ce uvjek u nekoj jednadbi dati 24 sata, da dan traje 8 sati koristili bi atom fosfora ili nes trece

u biblijska vremena dan je pocinjao u 6 sati, tako da je podne bilo u 6 sati sto je logicno. znaci mjenjalo se dosta toga ali ostalo je 12 sati ili 24 po novom.

vidim da dosta citate gezu kaj on kaze o 12 ili 24. mozda on zna kaj su brijali prije 5000 godina. il ak neko zna nes o starim matematikama, imali su i tada komplicirane proracune, al ono 12
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:29   #33
Quote:
Kex Doomlich kaže: Pogledaj post
Zato jer tak ljudima paše i očito im odgovara ritam. Mogu ti ja evo sad bez frke složit da dan traje 10 sati. Ili 12 sati. Ili 100 sati. I da minuta ima 300 sekundi. Ili da minuta ima 10 sekundi. Al nema razloga.
ma to stoji, zato se i ne mjenja jer nema potrebe, ali opet svako malo nes brljaju (vidi gornji post), al i dalje ostaje 12 sati, u zadnje vrijeme vijeme nam je jako bitno, u svim pogledima, pa neki organiziraju vrijeme, neki kradu vrijeme, neki se pitaju kaj je to vrijeme, a svi zivimo u 24 sata jer se neki babilonac nadrokso

a ovo da nije bitno, "ma bitno je mala bitno" (E.M.) ak je nama bitno bitno je bilo i njima, cak i bitnije jer oni su to ustanovili, a ne mi. Najlogicnije objasnjenje je bilo da su koristili bazu 12 a ne bazu 10, ali u tom slucaju koristimo vrijeme koje su smislili retardi.
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 21:48   #34
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
ma to stoji, zato se i ne mjenja jer nema potrebe, ali opet svako malo nes brljaju (vidi gornji post), al i dalje ostaje 12 sati, u zadnje vrijeme vijeme nam je jako bitno, u svim pogledima, pa neki organiziraju vrijeme, neki kradu vrijeme, neki se pitaju kaj je to vrijeme, a svi zivimo u 24 sata jer se neki babilonac nadrokso

a ovo da nije bitno, "ma bitno je mala bitno" (E.M.) ak je nama bitno bitno je bilo i njima, cak i bitnije jer oni su to ustanovili, a ne mi. Najlogicnije objasnjenje je bilo da su koristili bazu 12 a ne bazu 10, ali u tom slucaju koristimo vrijeme koje su smislili retardi.
prije i nije bilo satova nego su se ljudi ravnali po suncu i nisu isli na posao i tak onda poslje su se poceli ravnat po satovima malo se ubrzao tempo zivota pa sad ima 24 sata a da ima vise sati onda bi to bilo isto samo sto bi se drugacije zvalo ne jedan nego tri sata ili kaj ja znam ili bi ljudi trebali bit roboti koji ne spavaju i sve rade puno brze.
__________________
Sorry for being so fucking sexy.
plavushazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 22:05   #35
bilo je satova, nije mozda bilo mehanickih, nije bilo digitalni i nije bilo cezijevih.
1. Neko je rekao ajmo podjeliti dan na 12 sati
2. od tada svi traze nacin da to mjere: pjescani sat, suncani sat, cezijev sat itd.

tehnologije su mi jasne, ali mi je pocetna pretpostavka ( 12 SATI) totalno mutna
__________________
You either die a marasovac, or live long enough to become a mod.
=Nadimak is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 22:09   #36
Quote:
Kex Doomlich kaže: Pogledaj post
Ako stiflam onda jesam...
Voliš zlatni mlaz????
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 22:10   #37
Inke su očito imale 11 sati
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 22:12   #38
ok to ovisi o simbolu recimo jedan je 5, a dva može biti 6 itd
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 22:19   #39
Quote:
=Nadimak kaže: Pogledaj post
mislim da na tu foru rade atomski satovi, ali to je nastimani rezultat. ajmo nac nesto kaj ce uvjek u nekoj jednadbi dati 24 sata, da dan traje 8 sati koristili bi atom fosfora ili nes trece
Pa ne može uvijek biti 24 sata, kad dan ne traje uvijek 24 sata

Uostalom, nije uopće bitno jel dan podjeljen na 24 , 27 ili 45 sati - to su samo nazivi i brojke, relativne oznake. Bitno je ono što je iza njih, a.k.a. vrijeme potrebno da se Zemlja okrene oko osi.

blesavo pitanje Ko' da ja sad pitam zašto se Afrika zove Afrika, a ne Pefofa
Aerial_51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2007., 22:21   #40
Quote:
Aerial_51 kaže: Pogledaj post

blesavo pitanje Ko' da ja sad pitam zašto se Afrika zove Afrika, a ne Pefofa
To nije blesavo - zašto ne bi cijelu povijest šifrirali u binarni sistem pa bi se mogla uspoređivat recimo od mezozoika.
Indonesia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:42.