Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Pogledaj rezultate ankete: Biste li postali surogat majka?
Da 1 4.00%
Ne 21 84.00%
Ovisi tko i kada pita 3 12.00%
Glasovatelji: 25. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2016., 19:58   #41
Ja protivnicima "protuprirodnosti" obično preporučim da u slučaju bolesti ni slučajno ne uzmu antibiotik jer je to protuprirodno

Inace, kao vrsta, nadam se da smo se prilicno daleko odmakli od prirodnosti i njenih regula. Pocevsi od primjene kontracepcije. I da cemo svojom inteligencijom, znanstvenim napretkom i otkricima otici puno puno dalje od ogranicenja "prirodnih" rjesenja nego tu gdje smo danas.
proab is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.09.2016., 20:14   #42
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja protivnicima "protuprirodnosti" obično preporučim da u slučaju bolesti ni slučajno ne uzmu antibiotik jer je to protuprirodno

Inace, kao vrsta, nadam se da smo se prilicno daleko odmakli od prirodnosti i njenih regula. Pocevsi od primjene kontracepcije. I da cemo svojom inteligencijom, znanstvenim napretkom i otkricima otici puno puno dalje od ogranicenja "prirodnih" rjesenja nego tu gdje smo danas.
joj, da, znala sam da bi rasprava mogla krenuti u ovom smjeru.

ok, zatucana sam jer mi nije mila pomisao da bi mi netko dao grdne pare da rodim dijete sestri ili da ja dam grdnu lovu vlastitoj mami da mi/si rodi unuka...ovaj, pardon, sina. ili unuka... sina... votevr.

Fran, nazalost, mi smo bili na pragu mpo zbog ocajnih nalaza i jako tesko smo ostvarili prvu trudnocu. odmah smo znali da cemo probati, ali isto tako smo znali da ne bi isli na posvajanje ili bilo kakve donacije.
pomirili bi se sa situacijom i nasli druge izvore srece i zadovoljstva u zivotu.
to je bio nas zajednicki stav i odluka.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 20:24   #43
Tko je spominjao pare. Pare su spomenule sve koje nisu xa rađanje djeteta bliskoj osobi, nijedna koja je rekla da bi rodila bisoj osobi nije spomenula pare.

Ti si odabrala svoj put I sve ok. Netko drugi svoj.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 20:33   #44
Svakom je nešto drugo u životu zatucano.
Meni ne mora biti jasno zašto netko voli dijete samo pod uvjetom da ima sto posto njegove gene, može se svašta izvlačiti iz toga isto tako.
Ali ništa od toga i nije tema.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 20:42   #45
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
joj, da, znala sam da bi rasprava mogla krenuti u ovom smjeru.

ok, zatucana sam jer mi nije mila pomisao da bi mi netko dao grdne pare da rodim dijete sestri ili da ja dam grdnu lovu vlastitoj mami da mi/si rodi unuka...ovaj, pardon, sina. ili unuka... sina... votevr.

Fran, nazalost, mi smo bili na pragu mpo zbog ocajnih nalaza i jako tesko smo ostvarili prvu trudnocu. odmah smo znali da cemo probati, ali isto tako smo znali da ne bi isli na posvajanje ili bilo kakve donacije.
pomirili bi se sa situacijom i nasli druge izvore srece i zadovoljstva u zivotu.
to je bio nas zajednicki stav i odluka.
Nisi zatucana, pa samo raspravljamo

Mi smo bili otvoreni za sve opcije, od donacije da nam je trebala, do posvajanja
Cak smo nedavno ozbiljno razgovarali o posvajanju djeteta ali smo zakljucili da bi u nasim godinama i obzirom da vec imamo djete, tesko dobili jos jedno
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 21:20   #46
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Tko je spominjao pare. Pare su spomenule sve koje nisu xa rađanje djeteta bliskoj osobi, nijedna koja je rekla da bi rodila bisoj osobi nije spomenula pare.

Ti si odabrala svoj put I sve ok. Netko drugi svoj.
ma za pare ili ne, nije bitno.
to sto je to meni neshvatljivo ne znaci da sam zatucana i "protivnica protuprirodnosti", isto kao sto ne znaci da ste sve vi koje bi to napravile supercool, liberalne i flexibilne.

i kakva glupa usporedba s tim antibioticima. mislim cemu?

nijedna rasprava ovdje ne moze zavrsiti bez nekakvih slicnih konotacija.

zatucani vs. superdupertrupercool
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 21:26   #47
Pa ti si sama uvela taj izraz.
Ms_Manners is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 21:40   #48
istina, ja sam uvela izraz jer sam tocno tako shvatila ovaj post:
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja protivnicima "protuprirodnosti" obično preporučim da u slučaju bolesti ni slučajno ne uzmu antibiotik jer je to protuprirodno

Inace, kao vrsta, nadam se da smo se prilicno daleko odmakli od prirodnosti i njenih regula. Pocevsi od primjene kontracepcije. I da cemo svojom inteligencijom, znanstvenim napretkom i otkricima otici puno puno dalje od ogranicenja "prirodnih" rjesenja nego tu gdje smo danas.
u kojem sam ja ocito medju ovim "protivnicima protuprirodnosti" koji su ograniceni i zaostali.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 21:42   #49
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja protivnicima "protuprirodnosti" obično preporučim da u slučaju bolesti ni slučajno ne uzmu antibiotik jer je to protuprirodno

Inace, kao vrsta, nadam se da smo se prilicno daleko odmakli od prirodnosti i njenih regula. Pocevsi od primjene kontracepcije. I da cemo svojom inteligencijom, znanstvenim napretkom i otkricima otici puno puno dalje od ogranicenja "prirodnih" rjesenja nego tu gdje smo danas.
Zato nam i je ovako kako je.
__________________
Latinska poslovica
Điđe T. is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 22.09.2016., 21:50   #50
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
ma za pare ili ne, nije bitno.
to sto je to meni neshvatljivo ne znaci da sam zatucana i "protivnica protuprirodnosti", isto kao sto ne znaci da ste sve vi koje bi to napravile supercool, liberalne i flexibilne.

i kakva glupa usporedba s tim antibioticima. mislim cemu?

nijedna rasprava ovdje ne moze zavrsiti bez nekakvih slicnih konotacija.

zatucani vs. superdupertrupercool
Ne znam zasto je potrebno zbog posta jedne forumasice sve druge slicnih nazora svrstavati u skupine.

Uvela si taj pojam, svjesno, nepotrebno.

Zasto nisi odgovorila na moj post koji pretpostavlja da postujem tvoj izbor I zasto je pokusaj docaravanja razloga za tidji izbor nappad na bilo koga?
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 21:57   #51
molim da civilizirano razgovarate bez podbadanja I anegdotalnih recenica koje ne pridonose raspravi, nego podbadaju I vode nikamo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 23:06   #52
Quote:
MajaMama kaže: Pogledaj post
Ne znam zasto je potrebno zbog posta jedne forumasice sve druge slicnih nazora svrstavati u skupine.

Uvela si taj pojam, svjesno, nepotrebno.

Zasto nisi odgovorila na moj post koji pretpostavlja da postujem tvoj izbor I zasto je pokusaj docaravanja razloga za tidji izbor nappad na bilo koga?
sto ti imam odgovoriti?

ok, super da postujes moj izbor, postujem i ja tvoj.

samo sam reagirala na doticni post jer sam se osjetila svrstanom u tu grupu "protivnika protuprirodnosti" koji su kakti nenapredni jer ne koriste ili ne podrzavaju civilizacijske tekovine poput surogat majcinstva.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2016., 23:40   #53
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
sto ti imam odgovoriti?

ok, super da postujes moj izbor, postujem i ja tvoj.

samo sam reagirala na doticni post jer sam se osjetila svrstanom u tu grupu "protivnika protuprirodnosti" koji su kakti nenapredni jer ne koriste ili ne podrzavaju civilizacijske tekovine poput surogat majcinstva.
Slazem se da nije civilizacijska tekovina, nego tema koja treba poxornost I puuuno slusanja, diskutiranja. Ono kad zdravo raspravljamo, nije sve xa svakoga.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 05:25   #54
Quote:
Điđe T. kaže: Pogledaj post
...ali mislim da nekad treba podvuc crtu, jer stvari postaju gadljive i protuprirodne.
...
Eto tko je uveo "gadljive i protuprirodne stvari"
Do tad je rasprava bila na osobnom nivou, kakvo je i pitanje - biste li pristali - a onda skok na razinu da to gadljivo i protuprirodno i - taj dio treba posebno uociti - da "treba podvuci crtu". Znaci zabraniti.

Kad na reproduktivnu temu procitam "protuprirodno" odmah se sjetim najdraze nam tu institucije kojoj je sve i svasta "protuprirodno" pa se trudi kojekakvim pokretima i politickim utjecajima svoje vidjenje nametati cijelom drustvu. Protuprirodana MPO, protuprirodne ljubavi, protuprirodna kontracepcija, protuprirodna pozicija zene u drustvu itd... Naravno, nikad im nije protuprirodno lijeciti se u bolnici temeljem tog istog opceg medicinskog napretka. Uglavnom, uzimaju si za pravo koristiti ono sto njima odgovara a drugima zele braniti ono sto im (iz nekog razloga) ne odgovara da drugi cine. Điđe im je tu sasvim lijepo na istoj valnoj duljini s njima (ne samo o protuprirodnosti vec i potrebi "povlacenja crte" )

Ako nekome smeta rijec "napredak" za opis pronalazenja nacina izbjegavanja zakona prirode na ljude (mislim na ove pecinske zakonitosti (pre)zivljavanja, ne na zakone gravitacije i sl) - onda im prepustam da nadju svoje. Ova je, koliko sam primjetila, generalno u upotrebi...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 08:04   #55
ovo sto je tu navedeno kao protuprirodno nije u vezi znanosti i medicine i same mogucnosti nego pomalo incestuozne dimenzije takvih stvari.

razumijem da bi netko to napravio i da mu ne bi bio bed, ali mnogi ne bi radi multilayered razloga
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:28   #56
meni bi protuprirodno bilo instalirati maternicu u muskarca, staviti oplodjeno jajasce unutra i cekati 9mj.
sto se tice zena, nije.
dal bih da mi netko rodi diejte, ne bih.
dal bih ja nekome rodila dijete, ne bih.

zapravo, da budem iskrena, nisam sigurna dal bih isla u MPO postupke (ja se tim zenama divim sto su sve spremne proci, ja to ne bih mogla) niti bih isla u posvajanje. to ne znaci da bih ista od toga zabranila, stovise, mislim da mora biti dostupno, ali to sto ja to ne zelim i ne mogu, ne znaci da netko drugi ne bi mogao.

netko je pitao za ciljano posvajanje, kdo nas je to jedino moguce posvojiti dijete partnera iz prvog braka (dakle da ocuh/pomajka ima sve roditeljske duznosti, i to je moguce samo ako je bioloski otac/majka mrtav ili oduzeto roditeljsko pravo).
imam ambivalentan stav prema onome da ko, Juno, zena dok je trudna bira buduce roditelje za svoje diejte i oni na porodu sudjeluju i dijete im se odmah preda. treba tu puno emocija osvjestiti, posloziti, preraditi.
i treba jebena strucna podrska. ma i okoline, ali i struca (lijecnici koji vode trudnocu, socijalni radnici, psiholozi)

cini mi se jednostavnije i postenije, pogotovo kod ovih prochild spika (nazalost imala sam puno puta prilike vidjeti zenu koja je odgovorena od abortusa,a znala sam da nema kapaciteta biti roditelj-pogotovo kada ima stariju djecu s kojom je neuspjesna). dakle, ako se zenu nagovori da ne abortira, da joj se da mogucnost da da dijete na posvojenje i kao dio procesa da sama ima priliku birati roditelje svom djetetu. i to skoro pa dodje ko surogat, samo nije genetski materijal posvojitelja.
medjutim, tu ima puno razlicitih emocija koje se mogu javiti i treba osigurati veliku strucnu podrsku i biloskoj majci i posvojiteljima. i prije svega treba razvijati stav okoline da osoba koja se jebala i ostala trudna, a ne moze brinuti o djetetu, zapravo puno vise brine o njemu ako ga da u dobre ruke onima koji mogu, nego da se ona "brine", na koji god nacin, samo da ne bude obiljezena kao ona koja napusta.
nazalost, i crkva tu ima upliva, kako u cijeloj javnosti, tako i u rodilistu (kada ih pokusavaju odgovoriti da ne odu bez djeteta) ili po czssovima kada ih nagovaraju da se mozda predomisle, a imaju neki rok od 3mj da se predomisle.ko sto i otac ima neka prava (a cesto niti ne zna da je zena trudna)
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:33   #57
protuprirodno svakako, ali ja ne bi imala nsita protiv! dapace, mozda bi to ujednacilo neke stvari! vec si mislim, mozda bi tako i imala jos jedno dijete, za cca 10 godina. da mm fino rodi i doji jedno ti jedno ja
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 09:35   #58
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
meni bi protuprirodno bilo instalirati maternicu u muskarca, staviti oplodjeno jajasce unutra i cekati 9mj.
sto se tice zena, nije.
dal bih da mi netko rodi diejte, ne bih.
dal bih ja nekome rodila dijete, ne bih.

zapravo, da budem iskrena, nisam sigurna dal bih isla u MPO postupke (ja se tim zenama divim sto su sve spremne proci, ja to ne bih mogla) niti bih isla u posvajanje. to ne znaci da bih ista od toga zabranila, stovise, mislim da mora biti dostupno, ali to sto ja to ne zelim i ne mogu, ne znaci da netko drugi ne bi mogao.


ne znam zašto je teško odgovoriti na pitanje iz naslova bez da se zabranjuje ili podvlači crta jer nekome osobno to nije prihvatljivo

znam curu kojoj Mpo nije prihvatljiv - ok, poštujem
nemam s njom što razgovarat na tu temu i nakon što je ona rekla da je protiv, a ja sam rekla da sam za - naš razgovor na tu temu je završio i nikada se više nije nastavio - o čemu da ja s njom razglabam? nit će ona promjeit mišljenje niti ću ja

tako je i ovo - ne trebate suprotnu stranu uvjeravat da je vaše mišljenje ispravno, jer ni jedna strana neće promjenit mišljenje

to kao da mene pokušate uvjeriti da glasam za HDZ
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 10:01   #59
Mislim da i nije stvar promjene misljenja, nego tolerancije.
Po nekim filizofskim pogledima mi ne zivimo u prirodnom stanju, nego drustveno ugovorenom svijetu konvencija, a takve su konvencije podlozne promjenama.

Stoga protuprirodnost I nije neki pojam.

Meni je vrlo lako shvatiti da netko ne bi rodio uopce, dojio uopce, imao partnera, ali razgovor o tome da netko bi nije nuzno osuda svih koji ne bi.

Tema na kojoj pisemo novija je u nas I svasta visi u zraku, ne vidim problem u raspravi, bez zuci, iako je jasno da ta zuc dolazi iz cjelokupnoga drustvenoga konteksta u kojem zivimo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2016., 10:08   #60
Također je lako iz udobnosti svoje pozicije u kojoj imaš svoje dijete/djecu govoriti da ne bi ovo ili ono

Osobno sam bila u poziciji da nisam mogla imati djete i bilo je neizvjesno 2-3 godine da li ćemo uspjeti kroz MPO ili ne
Gle, bila sam spremna ići na kraj svijeta i napraviti šta treba da dobijem to djete
Tek kad bi ispucala sve meni raspoložive i prihvatiljive mogućnosti, pomirila bi se sa sudbinom i rekla ok, to je to, nemam djece i sa tim se moram pomiriti

No isto tako mogu razumjeti da netko to sve ne bi napravio nego bi rekao, nije mi očito suđeno imati djete i ok, živim bez djece

Moji šogor i šogorica su probali MPO, nije išlo kroz par puta, njoj je to bilo pregrozno prolaziti, fizički ili psihički nebitno, posvojenje im nije bilo opcija i eto, žive, vole se i imaju divan brak - tko sam ja da im sudim?
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.