Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2005., 15:02   #1
Satnica na službenom putu

Imam jednu nedoumicu:

Kada idem na službeni put radnim danom, dobijem za to dnevnicu i to putovanje se računa kao da sam radio. Za to dobijem 8 sati. (Recimo da sam na putu više od 12 sati - dakle cijela dnevnica)

I to je OK.

Ali, problem je kada putujem subotom i nedjeljom. Koliko bih radnih sati trebao dobiti za takvo službeno putovanje? U mojoj firmi, za putovanje vikendom, poslodavac daje samo dnevnicu. A sate prizna u umanjenom iznosu. Ako putujem subotom ili nedjeljom, za to dobijem dnevnicu i cca 2-3 radna sata.

Zašto vikendom dobijam manje nego radnim danom? Da li je to po zakonu ili nije? Ako nije, na koji članak ZOR-a (ili nekog drugog) bih se mogao pozvati.

Hvala !
DJ_SOS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 15:24   #2
Zar to tvoje putovanje vikendom nije -prekovremeni rad? Ako u tjednu ispunjavate ukupan fond sati, tj 40-satno radno vrijeme, onda je subota i nedjelja prekovremeno i po ZOR-u računa se u povećanom trajanju. Isto tako, trebas vidjeti sto pise u kolektivnom ugovoru u tvojoj firmi.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2005., 15:51   #3
Tjedno ispunjavamo 40 sati, ali poslodavac tumači da dok putujemo - ne radimo. A putovanje (auto, avion, vlak...) zna potrajati i više od 8 sati.

I onda, naravno, da poslodavcu više odgovara da nas šalje na put vikendom...
DJ_SOS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 09:53   #4
naravno da ne radiš kad putuješ ali ti vrijeme polaska i povratka određuje broj dnevnica...
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 10:04   #5
Quote:
brzi kaže:
naravno da ne radiš kad putuješ ali ti vrijeme polaska i povratka određuje broj dnevnica...
Ako putuje službeno, u svrhu posla, onda radi, zar ne?!

Vidi Čl.84 ZOR, ali u Kolektivnom ugovoru je poslodavac uredio kako plaća taj prekovremeni rad. Neki recimo ne priznaju više od 5 sati tjedno prekovremnih. Zato trebas vidjeti vaš Kolektivni u firmi.
coflek is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 10:23   #6
OK, igra riječi, radi ali ne radi

radi u smislu obavlja nešto službeno, što tumači radnik

ne radi u smislu putuje a ne radi, što tumači poslodavac

i kao što rekoh, ništa ne radi ali mu se računa za dnevnice kao da radi jer obavlja nešto za firmu....

i da se vratimo na topic...mislim da ti se sati normalno računaju dok si na službenom putu...imaj na umu da ako imaš osiguran smještaj da ti firma može isplatiti 20% od dnevnice i da je to u redu..
__________________
sitna duša, sitno zadovoljstvo
brzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 15:17   #7
Quote:
brzi kaže: Pogledaj post
OK, igra riječi, radi ali ne radi

radi u smislu obavlja nešto službeno, što tumači radnik

ne radi u smislu putuje a ne radi, što tumači poslodavac

i kao što rekoh, ništa ne radi ali mu se računa za dnevnice kao da radi jer obavlja nešto za firmu....

i da se vratimo na topic...mislim da ti se sati normalno računaju dok si na službenom putu...imaj na umu da ako imaš osiguran smještaj da ti firma može isplatiti 20% od dnevnice i da je to u redu..
ne budali, to je ako imaš puni pansion plaćen takav postotak.........
I.G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 17:27   #8
Itko s odgovorom na ovo gore? Dosta mi je bitno...no eto strpljivo ću čekati

-vaša iskustva
-pravno tumačenje

Hvalaaaa....
__________________
ziDić zauvijek
Jež, si živ?
Wanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 22:36   #9
__________________
ziDić zauvijek
Jež, si živ?
Wanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2005., 22:32   #10
Ako ti i ne isplati prekovremen sate, dužan ti je osigurati slobodan dan tijekom idućeg tjedna, kao i postotak za rad vikendom. Sve to treba biti uređeno kolektivnim ugovorom!!!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2008., 01:17   #11
Pa evo dižem temu iz naftalina jer me živo zanima tumačenje ''rada'' na službenom, a slučaj je ovakav, pa me zanima što je od toga po zakonu (nema kolektinog niti pravilnika jer po zakonu ne treba -mala firma)

dakle molim pravnu ili ''iskustvenu'' pomoć:

za vrijeme radnog tjedna službeni put

- dnevnice po zakonu, ovisno o dužini trajanja
- sami ''sati rada'' prekovremeno priznaju se, no nikad ne isplate (iznimke postoje ponekad), nevidljivi na plaći itd.
- sama vožnja tj. put koji se odvija (a traje npr. 4 sata tamo i natrag, dok na ''licu'' mjesta odradiš ''samo npr. 4) prizna se kao da si radio jer ti voziš auto do tamo, nekad i šefa itd. itd.

No ako si vozio npr. 10 sati (karikiram) i odradio 2 priznat će ti se samo 2 prekovremena.

za vrijeme vikenda:

- voziš u npr. Split na sastanak, recimo kolege i sebe, gubiš npr. 5 sati na tu vožnju , odradiš 2 sata na sastanku i opet voziš 5 sati natrag isti dan (dnevnica po zakonu) - priznaju ti ukupno 2 sata prekovremenog. I to bez ikakve ''uvečane satnice'' + ne vidi se na plaći....



Znači gubiš cijeli dan za posao, uz to dan vikenda (inače neradni u ovom slučaju) i to ti se svede na 2 plaćena sata?

Zanima me vaše mišljenje / Zakonski Hvala

Dnevnica, prenosim iz zakona, su troškovi prehrane, puta, prijevoza unuter mjesta u koje si doputovao itd. i može ti se smanjiti ako je već nešto od toga osigurano (npr. obroci). Dakle to nije plaćeni rad, nego tvoji TROŠKOVI NA PUTU.
__________________
ziDić zauvijek
Jež, si živ?
Wanja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.