Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2013., 19:34   #9161
Quote:
zjoster kaže: Pogledaj post
Pozdrav znalcima.Dakle kupio staru kuću i preuredio je 90% (bez toplinske fasade) i stavio centralno na plin vailant od 18kw,do sad je to grijanje bilo podnošljivo ali sa sljedećim računom od 2100kn za plin pao mi mrak na oči i odlučio staviti grijanje na drva(imam svoju šumu).Dvoumim se između ove o kojoj se najviše priča BOSCH SOLID 2000 B K32-1SW 62-HR POVECANO LOZISTE 32 kw(ili slične Bosch peći ultima ,3000...) i ove
KOTAO CENTROMETAL EKO-CKB P 20
i Kotao VIADRUS U26 4čl./16-23kw NOVI MODEL + Gratis regulator zraka i DBV ventil protiv pregrijavanja .
Prema mojim izračunima(po tablici iz termometalove web stranice) treba mi oko 18kw za 110m2 ali u daljnjoj budućnosti(kojih 12 godina) mislim preurediti tavanske prostorije oko 70m2 pa bi to bilo oko 180m2. E sad dali da kupim peć od 18kw ili veću.
Dakle molim za pomoć oko snage peći i modela i šta mi sve treba uz postojeću instalaciju koja je na plin,dali trebam akomulacijski spremnik,? Ako je moguće da ujutro potpalim i da mi temperatura drastično ne padne (ispod 18 stupnjeva)kad dođem s posla nakon 9h (mislim koristiti trenutni bojler za toplu vodu). Kakvi dimnjak mi treba(koje visine) i dali smije biti u blizini fasadnog dimnjaka od plinskog centralnog bojlera(vailant 18kw) cca 1,5-2m razmaka,hvala svima unaprijed na odgovorima
Ugradi bilo koju peć koju si naveo( Ja sam za Bossch ili Centrometal od cca 20 kw) i bit će u redu ako ugradiš pufer od 1000l. A ako k tome dodaš i neku regulaciju koja može upravljati sa dva izvora prema ovoj mojoj shemi dolje onda češ biti zadovoljan i nečeš imati probleme



A što se tiće dimnjaka fi 200 i 7 metara to onak bez neke filozofije
Za regulaciju pogledaj ovdje : http://www.termo-klima.hr/regulator-grijanja/
kolman is offline  
Old 03.02.2013., 20:01   #9162
Thumbs up

Quote:
jationmivioni kaže: Pogledaj post
zna sam da ste neki čudaki
To care to je dobar zaključak, ne samo "čudaki" nego i primitivci koji u 21. stoljeću populariziraju kurenje i grijanje sa drvima i nus-produktom pepelom, bez finoće kao sa plinom, strujom
plus is offline  
Old 03.02.2013., 20:46   #9163
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Ugradi bilo koju peć koju si naveo( Ja sam za Bossch ili Centrometal od cca 20 kw) i bit će u redu ako ugradiš pufer od 1000l. A ako k tome dodaš i neku regulaciju koja može upravljati sa dva izvora prema ovoj mojoj shemi dolje onda češ biti zadovoljan i nečeš imati probleme



A što se tiće dimnjaka fi 200 i 7 metara to onak bez neke filozofije
Za regulaciju pogledaj ovdje : http://www.termo-klima.hr/regulator-grijanja/
Pa i nije ti shema nesto dobra. Bar sto se tice nacina na koji je pufer spojen.
goran1985 is offline  
Old 03.02.2013., 21:01   #9164
CP sa hr.rec.samogradnja (Djuro wrote)

"Bas sam pricao s jednim prijateljem sumarom i nesto je nacuo da ide novi
zakon vezano za ogrijevno drvo u kojem ce se mnoge stvari promjeniti.
Koliko sam cuo, linije koje sumar odredi vise necemo moci sami sjeci vec
ce to morati raditi ovlastena osoba sto znaci novi trosak.
Prijevoz se vise nece moci raditi traktorima nego ce se morati prevoziti
kamionima i to kamionima predvidjeni za prijevoz drveta sto takodjer
znaci novi trosak.
Uz to navodno ce se uvesti i neki novi namet sto je takodjer novi trosak.
Rekao mi je jos neke stvari, ali nisam uspio sve popamtiti.
Pravila se odnose na one koji kupuju drva od sumarije ali neka pravila
tipa prijevoza ce se odnositi i na vlasnike privatnih suma.

On pretpostavlja da ce drva nakon sto se uvede taj zakon poskupiti
izmedju 50 i 80%. Ima li netko vise informacija o tome?

Inace ovo je potuno normalni slijed dogadjaja. Plin, loziona, struja...
sve je otislo gore zadnjih godina i to poprilicno dok su drva neznatno
poskupila. Sad ce i drva poskupiti jer ocito ne smije neki energent biti
znacajno jeftiniji od drugog. Ocito je era jeftinog grijanja zavrsila a
oni koji su se nadali da ce se grijati na drva i time ustediti sad su
takodjer izvisili. :-(

Komentari..."

Evo on je "načuo" ide li to u tome smjeru i da se prestrojimo na ložu i sl. goriva ?
Nisam pal s Marsa
Gigi75 is offline  
Old 03.02.2013., 21:04   #9165
Kao da su ljudi do sad poštovali propise po pitanju drva.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Old 03.02.2013., 22:39   #9166
Quote:
plus kaže: Pogledaj post
To care to je dobar zaključak, ne samo "čudaki" nego i primitivci koji u 21. stoljeću populariziraju kurenje i grijanje sa drvima i nus-produktom pepelom, bez finoće kao sa plinom, strujom
a hladna fuzija??? to si zaboravio.
ramzay is offline  
Old 03.02.2013., 22:42   #9167
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Kao da su ljudi do sad poštovali propise po pitanju drva.
Pa da malo čitaš moje postove od prije par godina onda bi tamo u prošlosti vidio sadašnjost , i budučnost.
ramzay is offline  
Old 03.02.2013., 22:56   #9168
Quote:
Gigi75 kaže: Pogledaj post

Komentari..."

Evo on je "načuo" ide li to u tome smjeru i da se prestrojimo na ložu i sl. goriva ?
Nisam pal s Marsa

Zakon ide u Sabor u proceduru i biti će protiv nas "sitnih" vlasnika šuma koji smo vlastitu imanje sjekli , a u korist krupnoga kapitala koji kroji sve ovo što ste Vi u postu napisali .
__________________
Ne pačajte moje more,moju valu , moju staru grotu.Ma ni za sto let vi nećete znat ča je to " ČA " va mojen životu !
patafljengo is offline  
Old 03.02.2013., 22:58   #9169
Sory ramzy, jesi car ali da baš čitam sve postove unazad par godina, ne čitam. Ja znam kako to ide s drvima u mom kraju. Nebi me začudilo da sretnem nekoga kako po glavnoj cesti šlajsa drva sa traktorom , kamoli da vjerujem kako su svi u šumariji tražili dozvolu za sjeću po svojoj šumi, a bogme nisam ni dovoljno naivan da mislim da su sva drva koja se uokolo navažaju iz šume šume trenutnoga vlasnika. U principu se neće ništa ni promijeniti za male ljude koji samo sjeckaju drva ili plaćaju nekoga da to radi za njih u njihovoj šumi.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Old 04.02.2013., 09:21   #9170
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
a hladna fuzija??? to si zaboravio.
A, gdje je tu toplina?
stari1 is offline  
Old 04.02.2013., 10:28   #9171
Quote:
stari1 kaže: Pogledaj post
A, gdje je tu toplina?
Ma kakva toplina, to je zaostalo, to je završilo u prošlom stolječu, to budu direktno nastajali elektroni i odmah išli u žice, pa pogleđ na cesti sve elektro auti jedan do drugog .
ramzay is offline  
Old 04.02.2013., 10:45   #9172
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Sory ramzy, jesi car ali da baš čitam sve postove unazad par godina, ne čitam. Ja znam kako to ide s drvima u mom kraju. Nebi me začudilo da sretnem nekoga kako po glavnoj cesti šlajsa drva sa traktorom , kamoli da vjerujem kako su svi u šumariji tražili dozvolu za sjeću po svojoj šumi, a bogme nisam ni dovoljno naivan da mislim da su sva drva koja se uokolo navažaju iz šume šume trenutnoga vlasnika. U principu se neće ništa ni promijeniti za male ljude koji samo sjeckaju drva ili plaćaju nekoga da to radi za njih u njihovoj šumi.
Ramzay se pojavio na ovom forumu kao revolt na jedan prijedlog "poreza na dimnjake" koji hvala bogu još nije usvojen, ali budeako ovi dupelisci nastave dalje s ovom energetskom politikom.

Naime ona šuma u kojoj me trupac povalio nije moja jer je korjen tog mog hrasta na državnom teritoriju, a i on diše zrak koji nije moj i koristi kišu koja nije moja. pa red je da platim naknadu vlasniku zato što koristim njegovo

Pa kaj nije nedavno bila neka pobuna tamo u "banana državama" jer ljudi nisu smjeli skupljati kišnicu, jer je netko dobio koncesiju. Pa u čem je razlika između nas i njih pa i kod nas je neka sisata plavuša dobila koncesiju na eksploataciju šumske bio mase i nikom ništa, jer će ona uredno plačati porez, dečki poanta je u plačanju poreza i vazalnom ( ovisnilčom ) odnosu od države koja nas hrani .
ramzay is offline  
Old 04.02.2013., 14:15   #9173
Quote:
sanjarko kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipi centralaša..Imam jedno pitanje za vas. Koristim Senko peć na drva, c30 bez pećnice, 30 kW, sa klasičnim zatvorenim sustavom grijanja (ekspanziona, cijevni termostat, pumpa). E sad me zanima jedna stvar: Koja je optimalna temperatura za namještanje cijevnog termostata? Naime, meni je majstor koji je sastavljao grijanje rekao da ga nek držim na 35 - 40 stupnjeva. Međutim, u uputama za peć piše da bi on trebao biti namješten na minimalno 50 stupnjeva, da se izbjegne kondenzacija kotla. Ja ju cijelo vrijeme trenutno držim na 40, i temperatura polaza mi je negdje 55 - 60 stupnjeva, ovisi kak se nahajca. Zanima me vaše mišljenje, jer ovako pumpa nonstop radi. Inače, termostat na kotlu peći zna doći i do 80 stupnjeva, pa mi je onda i polaz veći, oko 70 stupnjeva. Da li je bolje staviti termostat na 60 stupnjeva, pa da se pumpa uključuje samo povremeno?
Čini mi se da ti je ta peć prevelika, tj više topline proizvodi nego kuća troši, zato uvjek i radi na niskoj temperaturi. trebalo bi ugraditi puffer.

Quote:
avuljanko kaže: Pogledaj post
jel mi možete preporučiti gdje da nabavim ugljen za grijanje. htio bi dogodine kupiti 2 t ugljena uz drva za grijanje za nočno loženje .
evo sve preporuke su dobro došle. iz zagorja sam.
gugl je tvoj prijatelj

Quote:
zjoster kaže: Pogledaj post
Pozdrav znalcima.Dakle kupio staru kuću i preuredio je 90% (bez toplinske fasade) i stavio centralno na plin vailant od 18kw,do sad je to grijanje bilo podnošljivo ali sa sljedećim računom od 2100kn za plin pao mi mrak na oči i odlučio staviti grijanje na drva(imam svoju šumu).Dvoumim se između ove o kojoj se najviše priča BOSCH SOLID 2000 B K32-1SW 62-HR POVECANO LOZISTE 32 kw(ili slične Bosch peći ultima ,3000...) i ove
KOTAO CENTROMETAL EKO-CKB P 20
i Kotao VIADRUS U26 4čl./16-23kw NOVI MODEL + Gratis regulator zraka i DBV ventil protiv pregrijavanja .
Prema mojim izračunima(po tablici iz termometalove web stranice) treba mi oko 18kw za 110m2 ali u daljnjoj budućnosti(kojih 12 godina) mislim preurediti tavanske prostorije oko 70m2 pa bi to bilo oko 180m2. E sad dali da kupim peć od 18kw ili veću.
pročitaj što smo pisali zadnja 2 mj pa ćeš znati puno više nego danas.
baustelac99 is offline  
Old 04.02.2013., 17:18   #9174
Quote:
kolman kaže: Pogledaj post
Ugradi bilo koju peć koju si naveo( Ja sam za Bossch ili Centrometal od cca 20 kw) i bit će u redu ako ugradiš pufer od 1000l. A ako k tome dodaš i neku regulaciju koja može upravljati sa dva izvora prema ovoj mojoj shemi dolje onda češ biti zadovoljan i nečeš imati probleme



A što se tiće dimnjaka fi 200 i 7 metara to onak bez neke filozofije
Za regulaciju pogledaj ovdje : http://www.termo-klima.hr/regulator-grijanja/
Hvala na trudu za odgovor.

Quote:
baustelac99 kaže: Pogledaj post
pročitaj što smo pisali zadnja 2 mj pa ćeš znati puno više nego danas.

Toliko koliko si vremena uložio da to napišeš mogo si mi dati odgovor,
E što se tiče tvog odgovora skoro pa od prvog posta sam pročitao znam da se puno pisalo o BOSCH SOLID 2000 B ali pošto je ona na ugljen zato postavljam ta pitanja i da se pisalo o dimnjacima ali ništa što bi meni koristilo
Dvoumim se između ove o kojoj se najviše priča BOSCH SOLID 2000 B K32-1SW 62-HR POVECANO LOZISTE 32 kw(ili njoj slične koja bi meni trebala Bosch peći ultima ,3000...) i ove
KOTAO CENTROMETAL EKO-CKB P 20
i Kotao VIADRUS U26 4čl./16-23kw NOVI MODEL + Gratis regulator zraka i DBV ventil protiv pregrijavanja .
Prema mojim izračunima(po tablici iz termometalove web stranice) treba mi oko 18kw za 110m2 ali u daljnjoj budućnosti(kojih 12 godina) mislim preurediti tavanske prostorije oko 70m2 pa bi to bilo oko 180m2. E sad dali da kupim peć od 18kw ili veću.
Dakle molim za pomoć oko snage peći i modela i šta mi sve treba uz postojeću instalaciju koja je na plin,dali trebam akomulacijski spremnik,? Ako je moguće da ujutro potpalim i da mi temperatura drastično ne padne (ispod 18 stupnjeva)kad dođem s posla nakon 9h (mislim koristiti trenutni bojler za toplu vodu). Kakvi dimnjak mi treba(koje visine) i dali smije biti u blizini fasadnog dimnjaka od plinskog centralnog bojlera(vailant 18kw) cca 1,5-2m razmaka,hvala svima unaprijed na konkretnim odgovorima.

Zato molim cijenjeno pučanstvo da mi malo pomogne oko tih dilema i stručnim stvarima.
zjoster is offline  
Old 04.02.2013., 17:56   #9175
Quote:
zjoster kaže: Pogledaj post
Dakle molim za pomoć oko snage peći i modela i šta mi sve treba uz postojeću instalaciju koja je na plin,dali trebam akomulacijski spremnik,? Ako je moguće da ujutro potpalim i da mi temperatura drastično ne padne (ispod 18 stupnjeva)kad dođem s posla nakon 9h (mislim koristiti trenutni bojler za toplu vodu). Kakvi dimnjak mi treba(koje visine) i dali smije biti u blizini fasadnog dimnjaka od plinskog centralnog bojlera(vailant 18kw) cca 1,5-2m razmaka,hvala svima unaprijed na konkretnim odgovorima.

Zato molim cijenjeno pučanstvo da mi malo pomogne oko tih dilema i stručnim stvarima.
Da najbolje je imati akumulacijski spremnik uz kotao na drva. Što on bude veći to bude duže držao toplinu u stanu.
Da li to bude od jutra do sutra - to ovisi o cijelom nizu uvjeta; prvenstveno o veličini stana, o toplotnoj izolaciji i toplotnim gubicima.
Dimnjak "šidel" s rupom promjera 160 do 250 mm odokativna metoda; visina preko 7 m...
Eh a sad je najbolje da se uključi i sasase po pitanju razmaka između takva dva dimnjaka kakva su spomenuta
plus is offline  
Old 04.02.2013., 19:03   #9176
fasadni ? koji ?kako je izvod, vertikalni? horizontalni piknut kroz zid ? na kojoj visini ce bit napram dimnjaku na drva premalo info ?????
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 04.02.2013., 19:21   #9177
zjoster


Na sva tvoja pitanja ti mogu reči da su bili odgovori barem deset puta, po svakom pitanju do sada.

Osječam se bijedno da nakon nekoliko stotina postova i desetina fotografija , kotlovnica napravljenih u RH i okilini, još netko postavlja dilemu da li BOSCH 2000 b ili Viadrus, ma kakva dilemačovjeće daj se udostoji i čitaj malo i postavi smisleno pitanje i dobit češ smisleni i dobronamjeran odgovor.

i dali smije biti u blizini fasadnog dimnjaka od plinskog centralnog bojlera(vailant 18kw) cca 1,5-2m razmaka

Ovo je ozbiljnije pitanje i traži ozbiljniji odgovor , ali prije toga nabaci neku skicu ili objasni to malo bolje jer za mene je fasadni dimnjak od Vailanta neka rupa u zidu , a onaj drugi dimnjak je za mene nešto što ide do sljemena krova , i onda ne mogu povezati te dvije rupe ni na koji trik , a da bude razmak 2m.
ramzay is offline  
Old 04.02.2013., 19:29   #9178
Quote:
sasase kaže: Pogledaj post
fasadni ? koji ?kako je izvod, vertikalni? horizontalni piknut kroz zid ? na kojoj visini ce bit napram dimnjaku na drva premalo info ?????
Dimnjak je fasadni već postavljeni vailant dupli alu (fi 80 ili 100 i nutarnji neznam koji ak je bitno odem pa izmerim ) postavljeni je iz podruma probušen vodoravno kroz zid 50-90 cm i po zidu okomito do krova cca 7 m, sad mislim u podrumu postaviti peć i na isti način postaviti novi dimnjak samo za tu peć dimnjak koji bi bio odmaknuti od postoječeg oko 2m. dimnjak bi bil šidel kak je rekel plus ili...? http://img254.imageshack.us/img254/6542/skica.png

Zadnje uređivanje zjoster : 04.02.2013. at 19:51.
zjoster is offline  
Old 04.02.2013., 20:40   #9179
http://www.montcogim.hr/HR/prirodni-...i-za-dimnjake/

ovo ti je nekako okvirno
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 04.02.2013., 20:41   #9180
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
2000 B bi po mom mišljenji mogao stabilno raditi i sa pola snage , pogotovo ako bi tu bio i spremnik , on je toliko povoljan po cijeni u odnosu na konkurenciju da ga se isplati uzeti jer je sa spremnikom i svim ostalim dijelovima negdje u razredu ostalih sličnih .
" Dvoumim se između ove o kojoj se najviše priča BOSCH SOLID 2000 B K32-1SW 62-HR POVECANO LOZISTE 32 kw(ili njoj slične koja bi meni trebala Bosch peći ultima ,3000...)"
Koliko sam upoznati sa tim najmanja snaga BOSCH SOLID 2000 B kotla za loženje na drva je 32 kw a meni treba 18kw zar mi nebi bilo prejako uzeti 32kw zato sam naveo još ove dvije zbog raspona kotlova u manjim snagama

Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
zjoster



Osječam se bijedno da nakon nekoliko stotina postova i desetina fotografija , kotlovnica napravljenih u RH i okilini, još netko postavlja dilemu da li BOSCH 2000 b ili Viadrus, ma kakva dilemačovjeće daj se udostoji i čitaj malo i postavi smisleno pitanje i dobit češ smisleni i dobronamjeran odgovor.


Pratim komentare kak sam naveo od prvog posta sigurno nisam pročitao sve ali dosta da postavim smisleno pitanje u vezi kotla, cijenim rad na ovom forumu g. ramzay i zalaganje u postove , post postoji 7 godina,pa zar se u to vrijeme ništa nije moglo promijeniti,poboljšati proizvođači ili pokvariti što se tiče izrada kotla.
Bili bi mi drago da od VAS dobijem stručnu pomoč u vezi mojih problema,Hvala.
zjoster is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:02.