Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.08.2014., 12:45   #1281
Sutra planiram kupiti onaj Rhino 200 A o kjem sam se raspitivao.Posto nisam uspio nabaviti bocu za argon odlucio sam ga kupiti pa u međuvremenu vjezbati elektrolucno zavarivanje.Volio bi cuti vase preporuke kako da pocnem sa vjezbanjem,koju elektrodu da uzmem za pocetak i sl..
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 13:21   #1282
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Sutra planiram kupiti onaj Rhino 200 A o kjem sam se raspitivao.Posto nisam uspio nabaviti bocu za argon odlucio sam ga kupiti pa u međuvremenu vjezbati elektrolucno zavarivanje.Volio bi cuti vase preporuke kako da pocnem sa vjezbanjem,koju elektrodu da uzmem za pocetak i sl..
Uzmi običnu elektrodu od Elektrode i neka bude 2.5 mm,stavi je na - pol i kreni spaljivat.Lako se pali i održava luk.Spali desetak komada sa mijenjanjem struje u vodoravnom položaju da vidiš kako reagira na tu promjenu.Posle uzmi desetak istih ali sad otuci oblogu na nekoliko mjesta i nastavi spaljivat.Bude išlo malo teže ali ide.Kad to prođeš da nema većih problema možemo dalje u idućoj lekciji
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 18:57   #1283
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Prejako za poslove ko kuće.
Moguće da ti bude strujni priključak pravio probleme.Provjeri prije kupovine.
Za cijev od plina prvo moraš vidjeti kakav je elektro ventil jer te cijevi se uglavnom priključuju preko bajonet spojnica.
Uz masu uzmi kabel od 50 mm2.Možeš i od 35 m2 ali ja nebi jer toga ne treba puno i nekoliko metara ti je dosta.
Gorionici se proizvode kao 4m ili 8m i ako ti aparat ima vodeno hlađenje onda uzmi i takav gorionik.Ventil sa manometrima i flow metrom (protok) nebitno koji ali je bolji sa menzurom umjesto običnog manometra.
Kad sve ovo pregledaš i ako ti odgovara odi u kupovinu.Gorionici na ovim prostorima su većinom od Trafimeta i sasvim su dobri.Lako nađeš dijelove i potrošni i u radu se pokazali trajnim i sigurnim.
Bok, ti ventili sa flow metrom, kooiko oni obicno kostaju i gdje se mogu kupiti? D li prikazuju protok u jedinici vremena ili ukupni? Hvala!
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 19:37   #1284
Quote:
Arash's friend kaže: Pogledaj post
Bok, ti ventili sa flow metrom, kooiko oni obicno kostaju i gdje se mogu kupiti? D li prikazuju protok u jedinici vremena ili ukupni? Hvala!
Između 600-1000 kn ovisno o proizvođaču.
Možeš ih kupiti svuda di se prodaje oprema za zavrivanje.Pokazuju protok u litrama u minuti.
Dva su tiparvi ima običan manometar baždaren u litrama pored manometra koji pokazuje ukupni tlak u boci a drugi ima menzuru sa oznakama i sa kuglicom koja mijenja položaj (visinu) ovisno o protoku.Ti su bolji ali i malo skuplji.Preporučam takve ako si u mogućnosti.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 19:51   #1285
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Uzmi običnu elektrodu od Elektrode i neka bude 2.5 mm,stavi je na - pol i kreni spaljivat.Lako se pali i održava luk.Spali desetak komada sa mijenjanjem struje u vodoravnom položaju da vidiš kako reagira na tu promjenu.Posle uzmi desetak istih ali sad otuci oblogu na nekoliko mjesta i nastavi spaljivat.Bude išlo malo teže ali ide.Kad to prođeš da nema većih problema možemo dalje u idućoj lekciji
Jel postoji obicna elektroda i bazna (ili bazicna)
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 20:01   #1286
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Između 600-1000 kn ovisno o proizvođaču.
Možeš ih kupiti svuda di se prodaje oprema za zavrivanje.Pokazuju protok u litrama u minuti.
Dva su tiparvi ima običan manometar baždaren u litrama pored manometra koji pokazuje ukupni tlak u boci a drugi ima menzuru sa oznakama i sa kuglicom koja mijenja položaj (visinu) ovisno o protoku.Ti su bolji ali i malo skuplji.Preporučam takve ako si u mogućnosti.
Hvala, iako sad vidim da sam glupost pitao, ti za zavarivanje su predvidjeni za protoke koji se tu javljaju, do 5 eventualno 25lpm-a, a mene bi zanimalo u rangu 100-200 lpma. Hvala u svakom slucaju!
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 22:03   #1287
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
Jel postoji obicna elektroda i bazna (ili bazicna)
Imaš puno vrsta elektroda ali ih generalno možeš podijelit u 3 skupine.

1.Organske (rutilne)
2.Kisele
3.Bazične

Svaka od njih ima puno svojih podskupina pa potraži malo na netu jer o ovome se može napisat debela knjižurina

Quote:
Arash's friend kaže: Pogledaj post
Hvala, iako sad vidim da sam glupost pitao, ti za zavarivanje su predvidjeni za protoke koji se tu javljaju, do 5 eventualno 25lpm-a, a mene bi zanimalo u rangu 100-200 lpma. Hvala u svakom slucaju!
Pojasni za koje ti je to zavarivanje potreban protok od 100-200 litara ?
Prevedeno u pritisak onako odoka tlak od 2.5-5 bara na boci 40 L.

Zadnje uređivanje Ri 71 : 13.08.2014. at 22:08.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 22:42   #1288
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Imaš puno vrsta elektroda ali ih generalno možeš podijelit u 3 skupine.

1.Organske (rutilne)
2.Kisele
3.Bazične

Svaka od njih ima puno svojih podskupina pa potraži malo na netu jer o ovome se može napisat debela knjižurina



Pojasni za koje ti je to zavarivanje potreban protok od 100-200 litara ?
Prevedeno u pritisak onako odoka tlak od 2.5-5 bara na boci 40 L.
Zato sam rekao da sam postavio glupo pitanje, jer u zavarivanju takvi protoci nemaju smisla, radi se o mjerenju snage zracnog motora ovisno o protoku zraka, i tu se radi o takvim protocima.kad sam citao kako se mjeri ta snaga bilo mi je ok, ali gdje da nadjem mjerac protoka, i onda mi je naletio tvoj post gdje g spominjes, pa sam se polakomio bez razmisljanja da se tu radi o razlicitim protocima.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 23:10   #1289
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
Imaš puno vrsta elektroda ali ih generalno možeš podijelit u 3 skupine.

1.Organske (rutilne)
2.Kisele
3.Bazične

Svaka od njih ima puno svojih podskupina pa potraži malo na netu jer o ovome se može napisat debela knjižurina



Pojasni za koje ti je to zavarivanje potreban protok od 100-200 litara ?
Prevedeno u pritisak onako odoka tlak od 2.5-5 bara na boci 40 L.
U koju sada kategoriju spada ta obicna elektroda ako me pitaju u radnji da znam?
saltcity is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2014., 23:31   #1290
Quote:
saltcity kaže: Pogledaj post
U koju sada kategoriju spada ta obicna elektroda ako me pitaju u radnji da znam?
U rutilnu.
Oznake su : E6013 (standardna oznaka),EZ11F (Elektroda Zageb),OK 43.32 (Esab) i još puno toga sličnog.

Traži običnu elektrodu i nemaš brige.Prodavač zna.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 08:48   #1291
Quote:
Ri 71 kaže: Pogledaj post
....Traži običnu elektrodu i nemaš brige.Prodavač zna.
E, ovo nisam očekivao od Teba Prodavač zna.........zna moj...!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 09:36   #1292
Prodavač zna sigurno,ali ovi seljačići što rade u prodavaonicama i raznoraznim centrima ne znaju,jer oni nisu prodavači nego fizikalci za slaganje polica i brisanje prašine.Dođi u Dubravu kod Čopa pa ćeš vidjeti što znači prodavač i koliko zna.
Barba09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 11:39   #1293
Quote:
Barba09 kaže: Pogledaj post
Prodavač zna sigurno,ali ovi seljačići što rade u prodavaonicama i raznoraznim centrima ne znaju,jer oni nisu prodavači nego fizikalci za slaganje polica i brisanje prašine.Dođi u Dubravu kod Čopa pa ćeš vidjeti što znači prodavač i koliko zna.
Gdje je to tocno,i kako se zove trgovina?
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 13:28   #1294
Bok momci! Iam aparat obicni varstroj 160 vec 11god. Ljepo dela, varovi su preljepi,sve mi ih je žao brusit,al kad intenzivno varim po 15-20 elektrodi za redom onda se pregrije i upali se lampica. Ventilator vrti stalno i kad je hladan. Jel pametno maknut bimetal i nastavit dalje? Mislim ipak je to malo bolji stroj od onih ajnhela iz peveca. Mozda bi izduro :-S. Jel ko probo to izvadit uopče!??
rumeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 14:45   #1295
Quote:
rumeni kaže: Pogledaj post
Bok momci! Iam aparat obicni varstroj 160 vec 11god. Ljepo dela, varovi su preljepi,sve mi ih je žao brusit,al kad intenzivno varim po 15-20 elektrodi za redom onda se pregrije i upali se lampica. Ventilator vrti stalno i kad je hladan. Jel pametno maknut bimetal i nastavit dalje? Mislim ipak je to malo bolji stroj od onih ajnhela iz peveca. Mozda bi izduro :-S. Jel ko probo to izvadit uopče!??
Ja sam izvadio i požalio - izgorjela jezgra transformatora

Radije pojačaj rashlađivanje sa dodatnim ventilatorom
dexdu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 18:11   #1296
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
E, ovo nisam očekivao od Teba Prodavač zna.........zna moj...!
Prodavač u trgovini koja prodaje elektrode jednostavno mora znati ako mu je u intersu da drži ljude od struke koji su stalni kupci i kupuju na više.Dovoljno je da ima imalo mozga i ako mu dođeš recimo nekoliko puta mora svatit bar nešto.

Quote:
rumeni kaže: Pogledaj post
Bok momci! Iam aparat obicni varstroj 160 vec 11god. Ljepo dela, varovi su preljepi,sve mi ih je žao brusit,al kad intenzivno varim po 15-20 elektrodi za redom onda se pregrije i upali se lampica. Ventilator vrti stalno i kad je hladan. Jel pametno maknut bimetal i nastavit dalje? Mislim ipak je to malo bolji stroj od onih ajnhela iz peveca. Mozda bi izduro :-S. Jel ko probo to izvadit uopče!??
Ne budi blesav.Aparat ti radi dobro i sad bi ti maknul bimetal i time zgoril aparat.Ako imaš baš potrebu toliko varit uzmi jači a taj prodaj.
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 20:18   #1297
Quote:
dexdu kaže: Pogledaj post
Ja sam izvadio i požalio - izgorjela jezgra transformatora

Radije pojačaj rashlađivanje sa dodatnim ventilatorom
Hm... Neznam kam da zguram drugi vent!?:-S
A iam i stari končarov aparatek, od starog. Taj je star skoro 30god al je 120ampera. Nema nikakve ventilatore i bimetale. I nikad nije krepo. A oci novi kao bolji,suvremeniji,kvalitetniji. A na kraju voda! Bezveze.
rumeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2014., 21:22   #1298
Kolega ima nekakav "CO2" aparat i pred ~2-3 god mu je krepal ventilator za hladjenje koji kosta +500 kn. Malo me cudi ta cijena, ali sam je tak rekel.
U kucistu aparata sam mu spojil najobicniji pretvarac 12V (na izvode za orig. vent na 220V) i stavil 12 cm ventilator za hladjenje racunala. Do danas nema nikakvih problema s takvom kombinacijom, a sve je kostalo 0 kuna, jer sam pretvarac i stari vent od racunala imal.
rib@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 00:10   #1299
Potopi ga u ulje. Em se bu manje grijal, em bu manje brundal.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2014., 09:48   #1300
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Potopi ga u ulje. Em se bu manje grijal, em bu manje brundal.
Transformatorsko ulje a ne motorno i još staro
Ri 71 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:26.