Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.08.2009., 08:38   #1301
Angry Rad na određeno nakon isteka-korištenje prijašnjih naknada s burze

Prijavljen sam na burzi te primam novčanu naknadu u trajanju od 3mj. od ukupnih 8mj.
Ako stupim u novi radni odnos koji če možda nakon jednog ili tri mj. završiti što se događa s preostalih 5mj. naknade koju nisam iskoristio,imam li pravo na daljnju naknadu ili ne.
Hvala na odgovoru!
samorf is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 13:39   #1302
Quote:
samorf kaže: Pogledaj post
Prijavljen sam na burzi te primam novčanu naknadu u trajanju od 3mj. od ukupnih 8mj.
Ako stupim u novi radni odnos koji če možda nakon jednog ili tri mj. završiti što se događa s preostalih 5mj. naknade koju nisam iskoristio,imam li pravo na daljnju naknadu ili ne.
Hvala na odgovoru!
Pravo na novčanu naknadu nezaposlenoj osobi prestaje ako zasnuje radni odnos, prema čl. 48.st.1.toč.1. Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (NN br.80/08).

U čl. 49. st. 2. istog zakona stoji"Nezaposlena osoba kojoj je pravo na novčanu naknadu prestalo ponovnim zapošljavanjem prije isteka vremena u kojem je imala pravo na novčanu naknadu, a koja je ponovno ostala nezaposlena, osim iz razloga utvrđenih u članku 39. ovoga Zakona, nastavlja se isplaćivanje novčane naknade za onoliko vremena koliko joj je preostalo za primanje i u utvrđenoj visini."

Čl.39.
Članak 39.

(1) Pravo na novčanu naknadu nema nezaposlena osoba kojoj je radni odnos prestao:
1) zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca,
2) pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa,
3) zbog toga što nije zadovoljila na probnom radu ili nije zadovoljila tijekom pripravničkog, odnosno vježbeničkog staža, odnosno nije u propisanom roku položila stručni ispit koji je posebnim propisom utvrđen kao uvjet za nastavak rada,
4) zbog povrede obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika), kao i zbog teške povrede radne obveze (izvanredni otkaz), odnosno službene dužnosti,
5) zbog izdržavanja kazne zatvora duže od 3 mjeseca.
(2) Pravo na novčanu naknadu ne stječe nezaposlena osoba prema članku 37. stavku 1. ovoga Zakona kojoj bi to pravo pripadalo po prestanku radnog odnosa odnosno službe, ako je taj radni odnos trajao kraće od tri mjeseca, a prethodni radni odnos odnosno služba prestao njezinom krivnjom ili uz prist

Zadnje uređivanje Katrin : 28.08.2009. at 14:00.
DD3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 18:57   #1303
da li se za vrijeme otkaznog roka djelatniku smije obračunati manja plaća od ugovorene plaće za vrijeme radnog odnosa?

ZOR ČL 120
(5) Za vrijeme otkaznog roka radnik ima pravo uz naknadu plaće odsustvovati s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja.

nisam pronašla propisani iznos naknade plaće koju je poslodavac dužan isplatiti za vrijeme otkaznog roka.
__________________
istina je u očima promatrača

Zadnje uređivanje mos.zagreb : 28.08.2009. at 19:20. Reason: caps
mos.zagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 08:52   #1304
radim u firmi koja me zaposlila 1.1.2009 i to prvi ugovor na 3 mjeseca te drugi na 6 mjeseci - koristio sam tjedan dana godišnjeg, zanima me ako mi na kraju rujna ne produži ugovor da li postoji zakonska osnova da iskoristim godišnji i kako? (imam još mislim 18 dana godišnjeg)

hvala unaprijed
matan potrka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:02   #1305
Slična situacija kao i post ispred..

Do 01.05. iskoristila sam tjedan dana godišnjeg kojeg sam zaradila u prethodnom periodu. Nešto i od 2008.

Ugovor mi ističe 31.listopada, znači od 01.05-31.10. (6 mjeseci) , neće mi produživati više ugovor, i sad u rujnu imam pravo na godišnji, ali ne znam koliko dana?

U ugovoru piše nakon 6 mj konstantog rada - 18 dana, a inače u kraćem periodu, 2 dana po svakom odrađenom mjesecu. Dal da sad računam na tih 18 dana, i imam li pravo na njih?

Zadnje uređivanje *Ami* : 29.08.2009. at 12:32.
*Ami* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:04   #1306
A jesi li bila zaposlena prije toga ili ti je to prvi posao?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 12:30   #1307
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
A jesi li bila zaposlena prije toga ili ti je to prvi posao?
Zaposlena i prije, uvijek na istom mjestu, već 2 godine. Ali mi je samo produživao ugovore, preko zime po 3 mjeseca, a za proljeće-ljeto po 6 mj. s tim da bi mi kao nakon svakog odrađenog perioda, tj. nakon svakog isteklog ugovora davao godišnji da ga iskoristim.

To me uvijek zbunjivalo, i mislim da mi je uvijek ostajalo par dana više godišnjeg kojeg nisam iskoristila, jer bi mi šef nešto namuljao.

Sad mi ističe ugovor, i neću ga produživati (znači otkaz -sporazumni) pa me zanima koliko dana ja to imam pravo godišnjega (tek će 31.10. biti punih 6 mj kada mi ističe taj zadnji ugovor) ?
Podsjećam da bi godišnji trebala iskorisiti prije isteka, u rujnu.
Hvala!

Zadnje uređivanje *Ami* : 29.08.2009. at 12:38.
*Ami* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 14:51   #1308
Pomoć! Nepotizam - a ja ću dobit otkaz

Radim 6 mjeseci u jednom d.d. na određeno vrijeme, svaki mjesec mi produžavaju ugovor. Sad sam pouzdano saznala da jedna osoba želi moje radno mjesto, a kako ima u rodu jednog utjecajnog direktora (drugog d.d.) , ovaj joj je obećao da će sve srediti i da ona uskoro počinje raditi. Ona ne zna raditi, nema radnog iskustva i ja bih je možda morala i učiti jedno vrijeme, a onda meni noga, a ona radi.

Dobar sam radnik, nikad kasnila, nikad na bolovanju, ali upućeni kažu da ako bude trebalo, naći će oni meni neku grešku.
Budući da ja nemam moćnih rođaka, postoji li način da zadržim posao?
avenija is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 17:19   #1309
Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
Zaposlena i prije, uvijek na istom mjestu, već 2 godine. Ali mi je samo produživao ugovore, preko zime po 3 mjeseca, a za proljeće-ljeto po 6 mj. s tim da bi mi kao nakon svakog odrađenog perioda, tj. nakon svakog isteklog ugovora davao godišnji da ga iskoristim.
Nemoguće je da ti da godišnji nakon isteka ugovora jer onda više niti nisi u radnom odnosu. Misliš, davao ti je godišnje koji su trajali do isteka ugovora?

Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
To me uvijek zbunjivalo, i mislim da mi je uvijek ostajalo par dana više godišnjeg kojeg nisam iskoristila, jer bi mi šef nešto namuljao.
Za svaku kalendarsku godinu radnik ima pravo na najmanje 18 dana godišnjeg odmora. Na tebe se ne primjenjuje ovaj uvjet da moraš raditi najmanje 6 mjeseci, ukoliko između tih ugovora na određeno nisi imala razmak više od 8 dana. Ako si imala više od 8 dana, onda da.

Dakle, ukoliko bi uzeli da nisi imala prekid između dva ugovora duži od 8 dana, to znači da si za 2009. godinu stekla pravo na puni godišnji. Ne znam u kojoj si djelatnosti, možda se na vas primjenjuje koji kolektivni ugovor, koji je proširen na čitavu djelatnost. Kakva je to firma, jel postoji kakav pravilnik o radu?


Quote:
*Ami* kaže: Pogledaj post
Sad mi ističe ugovor, i neću ga produživati (znači otkaz -sporazumni) pa me zanima koliko dana ja to imam pravo godišnjega (tek će 31.10. biti punih 6 mj kada mi ističe taj zadnji ugovor) ?
Podsjećam da bi godišnji trebala iskorisiti prije isteka, u rujnu.
Hvala!
To nije sporazumni otkaz - takav pojam niti ne postoji, otkaz može biti samo jednostran, a niti je sporazumni raskid, jer tebi prestaje u ovom slučaju radni odnos zbog isteka ugovora na određeno vrijeme. Godišnji bi trebala iskoristiti do tog datuma u ugovoru. Prema Zakonu o radu, imaš pravo na 18 dana umanjeno za onoliko koliko si već koristila za 2009. (dakle, ne uračunavaj stari godišnji u to). No, ukoliko se na tebe primjenjuje neki od kolektivnih ugovora ili ako poslodavac ima pravilnik o radu, moguće imaš pravo i na više, ali ja ti to ne mogu reći kad ne znam gdje radiš. Zatraži već idući tjedan pisanim putem čitav/preostali godišnji za 2009. Radnika se prema Zakonu o radu mora najmanje 15 dana prije korištenja obavijestiti o rasporedu i trajanju godišnjeg odmora.

Ukoliko ti ga ne želi omogućiti, možeš ga nažalost jedino tužiti za naknadu štete zbog neiskorištenog godišnjeg, dakle pokrenuti parnicu radi naknade štete zbog neiskorištenog godišnjeg.

Pazi, prilikom prestanka ugovora o radu, poslodavac je dužan radniku izdati potvrdu o korištenju godišnjeg odmora. Nju možeš iskoristiti kod drugog poslodavca, ako prelaziš kod drugog, ali samo ako ti prekid između dva radna odnosa nije dulji od 8 dana.

Zadnje uređivanje Suey : 29.08.2009. at 17:25.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 10:03   #1310
rjesenje o godisnjem

imam jedno pitanje,za 2008 sam dobio rjesenje o g.o u trajanju od 23 dana,e sada je iskrsnuo mali problem na poslu su mi rekli da su pogrijesili i da nemam pravo na toliko dana nego manje.e mene sada zanima pravno pise da se obadvije strane mogu zaliti na rjesenje u roku od osam dana,pa mene sad zanima dali je to rijesenje pravovaljano ili ga poslodavac moze ponistiti samo tako.hvala
hrelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 10:09   #1311
Kako za 2008. ? Misliš za 2009.?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 10:14   #1312
ne imam i za 2009,mene samo zanima dali poslodavac moze ponistiti rjesenje van zakonskog roka od mjesec dana iako se radi o gresci naravno ne mojoj.btv radim u drzavnoj firmi.na ugovoru na odredeno.
hrelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 10:26   #1313
Pa zakonski ne možeš sada više koristiti godišnji za 2008. Mogao si ako si u 2008. koristio prvi dio od minimalno 12 dana, pa si drugi dio prebacio u 2009., gdje si ga morao iskoristiti do 30.6.

Poslodavac može poništiti rješenje jer je ono njegova jednostrana odluka.Ovo da se mogu žaliti dvije strane jest nonsens jer je poslodavac taj koji je izdao rješenje, pa neće se žaliti na svoje rješenje.

Kada si dobio to rješenje i kada si trebao koristiti taj godišnji? Ako je državna firma, onda imate kolektivni ugovor, tamo ti piše na koliko dana imaš sveukupno pravo.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 10:37   #1314
hmm,moj slucaj je malo kompliciran.dobio sam rjesenje u 12 mj2008.ja sam dio koristio u 1mj.2009,drugio dio4 mj 2009.onda sam u 5 mj 2009,dobio rjesenje o novih 23 dana za 2009.ja nisam imao zakonski pravo 23 dana za 2008 jel sam imao prekid rada od dva mj i to mi je jasno samo me sada zanima dali se mogu bunit jer je doslo do pogreske koja nije moja.
hrelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 10:54   #1315
Ne znam kad si došao raditi u tu firmu i kad ti je bio prekid između rada u bivšoj firmi i ovoj, ali i ako si stekao pravo na razmjerni dio za 2008., razmjerni dio se ne prenosi u 2009. Kad si došao raditi u firmu?

Jesi već iskoristio svih 23 dana? Što oni uopće od tebe sad žele, ne daju ti ostatak godišnjeg za 2008., ili da im vratiš novce? Što ti točno piše u tom rješenju o terminu korištenja?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 11:15   #1316
dosao sam radit u 7mj.i zakonski nisam imao pravo na 23 dana za 2008 al neko se zeznuo i na rjesenju sam dobio 23 dana,kako sam napisao ja sam bio u 1mj i 4 mj 2009 23 dana na g.o,ja sam mislio da je to iskoristen g.o za 2008.i da imam jos cijeli od 2009,al sef kaze da sam u 1 mj.2009 iskoristio 10 dana za godisnji iz 2008,u 4 mj 14 dana iz 2009 i da mi ostaje jos 9 dana iz 2009.dakle neko se zeznuo u obracunu godisnjeg i mene zanima dali se ja mogu kome zaliti.
hrelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 11:30   #1317
To sad totalno mijenja priču - sorry što te propitkujem, ali zato baš i moram znati detaljnije situaciju da ti mogu nešto konkretnije reći.

Ovako, ako si ti već iskoristio 23 dana za 2008., očito se poslodavac s tim složio i ne može se sada izvlačiti na grešku. Prošao voz. Ne smije te ni tražiti natrag naknadu plaće koju si dobio, niti ti uzimati zbog toga od godišnjeg za 2009. na koje si stekao zakonsko pravo. Zakonski ti mora omogućiti 12 dana neprekidno u 2009., a ako ti to ne omogući, zovi mu Inspekciju rada.

Druga je stvar da je odmah grešku uočio i povukao rješenje, ali nije.

Obavezno podigni zahtjev za zaštitu prava i traži svoje zakonsko pravo na puni godišnji za 2009. Rok za zahtjev je 15 dana od odluke poslodavca, nema veze što ti je to usmeno rekao - znači, 15 dana od dana kad ti je rekao da će ti dati samo 9 dana. Što ti piše u rješenju za 2009., koji termin korištenja go ti je napisao?
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 11:42   #1318
za 2009 od 11.05-29.05 prvi dio,drugi od12.10-21.10 2009.e oni sad kazu da ovaj dio sta pise u rijesenju za prvi dio da sam koristio u 4mj.a ja sam mislio da sam u 4 mj.koristio dio od onih 23 dana iz 2008.jedini problem je sta sam ono rijesenje iz 2008 bacio.dali da se obratim pravnoj sluzbi u firmi ili??
hrelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 22:11   #1319
burza?

Neznam da li sam na dobroj temi ali svejedno ću vas pitat za savjet.Vlasnik sam firme koja je sada u takozvanoj fazi mirovanja, odjavljena sam sa zdravstvenog osiguranja i sa mirovinskog osiguranja.Moje je pitanje sljedeće-koje dokumente trebam za prijavu na burzu rada i da li imam pravo na novčanu naknadu s obzirom na to da sam bila poslodavac(firma je poslovala 3 godine)hvala na odgovoru
maaalooo zutra is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 10:28   #1320
Probaj pitati u kadrovskoj što se dogodilo, iako su oni ti koji su zeznuli stvar.

Svakako idi pitati u Državni inspektorat, odnesi im rješenje za 2009., ili ih nazovi, reci da ti namjeravaju dati samo 9 dana godišnjeg za 2009. te da nisi niti bio ovako kako piše u rješenju na godišnjem odmoru. Oni će izaći i vidjeti o čemu se radi, ako nađu nepravilnosti, poslodavac dobije kaznu.

Šteta što nemaš to rješenje za 2008. godinu, probaj ga zatražiti u kadrovskoj.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:22.