Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.05.2012., 16:55   #161
Ebu-Hurejre, r.a., priča da je čuo Allahovog Poslanika, sallallahu ‘alejhi ve selleme, kada je rekao: "Allah, dž.š., htio je da iskuša trojicu ljudi od Benu-israila (lzraelćana); jedan je bio gubavac, drugi bez kose, a treći slijep, pa im je posao jednog meleka. Melek je došao gubavcu i upitao ga: 'Šta bi ti najviše želio?''Najviše bih želio imati lijepu boju kože, i da se oslobodim ovog zbog čega se svijet zgražava na mene', odgovori on. Melek prede rukom preko njegova tijela, te sa njega sva guba spade, i dobi lijepu boju kože. Zatim ga melek upita: 'Kakav ti je imetak najdraži?' 'Deve ili krave' (prenosilac se ne sjeća tačno), reče on. Allah mu tada dade jednu lijepu devu, koja je u stomaku nosila mladunče, a melek mu reče: ‘Allah ti dao berićeta u njoj!'

Zatim je melek došao onome bez kose i upitao ga: 'Šta bi ti najviše volio?' 'Lijepu kosu, i da se oslobodim ovog zbog čega se svijet zgraža na mene', odgovorio je on. Melek ga pomilova po glavi, te mu bolest prode i dobi lijepu kosu. Melek ga upita: 'Kakav bi imetak najviše volio?' 'Krave', odgovori on. Allah mu tada dade jednu lijepu steonu kravu, a melek mu reče: 'Allah ti dao berićeta u njoj!'

Zatim melek dode slijepcu i reče mu: 'Šta bi ti najviše želio imati?''Da mi Allah vrati moj vid, kako bih ljude mogao gledati', odgovori on. Melek ga pomilova po očima i Allah mu vrati vid. Zatim ga upita: 'Kakav bi imetak najviše volio?''Ovce', odgovori on. Allah mu dade jednu ovcu.U sve trojice se mal plodio i množio, pa je bivši gubavac imao punu dolinu deva, bivši ćelavac punu dolinu krava, a bivši slijepac punu dolinu ovaca.

Zatim melek dode gubavcu u njegovom prijašnjem liku i obliku te mu reče: 'Ja sam čovjek bijednik, i jedino mi ti, poslije Allaha, možeš pomoći, zato te molim, tako ti Onoga koji ti je dao tako lijepu boju kože i koji ti je dao tolike deve, da mi dadneš jednu devu, kako bih mogao nastaviti put.' On mu na to reče: 'Ja imam mnogo obaveza.' Melek mu reče: ‘Kao da te ja odnekud znam, da ti nisi bio onaj gubavac što se svijet zgražavao na njegov izgled i bijedu, pa ti je Allah podario (zdravlje i bogatstvo)?!' On mu tada odgovori: 'Naprotiv, ja sam ovo naslijedio od svojih predaka.' Melek mu tada reče: 'Ako si mi slagao, neka te Allah povrati u ono stanje u kojem si bio.'

Zatim je melek došao ćelavcu u njegovom prijašnjem liku i obliku, i rekao kao što rekao je gubavcu, a ovaj mu uzvratio kao i prvi. Melek mu reče: ‘Ako si mi slagao, neka te Allah vrati u ono stanje u kom si bio.'

Potom je došao slijepcu u njegovom prijašnjem liku i obliku, i rekao mu: 'Ja sam siromašan čovjek i na putu sam. Meni danas ne može niko poslije Allaha pomoći do ti, pa te molim Onim koji ti je podario tvoj vid da mi daš jednu ovcu, kako bih se njom pomogao na svome putu.' On mu odgovori: 'I ja sam bio slijep, pa mi je Allah, dž.š., povratio vid uzmi koliko hoćeš, a ostavi koliko hoćeš. Tako mi Allaha, ništa ti neću danas zabraniti da uzmeš, radi Moćnog i Velikog Allaha.' Melek mu tada reče: ‘Zadrži sav svoj imetak, vi ste bili samo iskušani. Allah je zadovoljan tobom, a rasrdio se na tvoja dva druga."' (Muttefekun alejhi)

U Buhariji, umiesto riječi: "Neću te spriječiti da danas uzmeš što god hoćeš, u ime Velikog Allaha", stoji: "Neću ti zahvaliti ako išta ostaviš što ti treba!"

Poucan hadis koji govori o zahvalnosti između ostalog na Allahovim blagodatima
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 17:51   #162
Evo ja, od mog djeda pokojnog prenosim, a dobro sam ga čuo i zapamtio: Zajam se zajmom vraća !
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 18:57   #163
pa gdje si ti dominik nema te ko kise u sahari taj tvoj dedo pravo mudar ciko bio haman
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 19:06   #164
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
Generalno nije točno niti je generalno netočno.

Može čovjek jadan sijati u pogrešeno vrijeme pa sve nevrijeme pokupi(karikirano).

Mudrost je nužna a ne samo dobra volja da bi požnjeo dobro..
No ni mudrost ne pomaže ponekad kod većih sila koja dođe da satru sve pred sobom..

Nema generalna pravila...
Dokaz je i moj djed. Kad kad bi i on pogrijesio...kako da i Mi ne pogodi u nista, počesto
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 22:19   #165
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
pa gdje si ti dominik nema te ko kise u sahari taj tvoj dedo pravo mudar ciko bio haman
A evo me, malo srce liječio. Djed moj ? smiren, tih, iskren , jasan, mudar. Da sam k'o on!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 19:06   #166
Šeddad ibn Evs, r.a., prenosi daje Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme rekao: "Pametan je onaj koji strogo vodi računa o svojim postupcima, i radi za život poslije smrti, a slabić je onaj koji slijedi svoje strasti i bezrazložno se nada i pouzdava u Allaha. (Trmizi, hasen)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 19:11   #167
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Šeddad ibn Evs, r.a., prenosi daje Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme rekao: "Pametan je onaj koji strogo vodi računa o svojim postupcima, i radi za život poslije smrti, a slabić je onaj koji slijedi svoje strasti i bezrazložno se nada i pouzdava u Allaha. (Trmizi, hasen)
A 72 djevice ?

To je poezija??
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 22:05   #168
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
A 72 djevice ?

To je poezija??
o cemu ti pricas kakve to veze ima sa ovim hadisom
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 22:28   #169
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
o cemu ti pricas kakve to veze ima sa ovim hadisom
One su nekim nagrada za dobra djela u ovozemaljskom životu. Tako se priča, pise,ili...... kad sam bio mlad i snažan, vreće žita kao vrećice prebacivao, djed moj, mrsavi, lagani starac gledao me ponosno te prozbori: uskoro ćes reći dominiče >E moj djede moje tesko breme, nit te mogu nositi nit ostaviti< bilo mi nevjerovatno i smijesno sto djed reče. Nezadugo!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 22:38   #170
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
o cemu ti pricas kakve to veze ima sa ovim hadisom
A oprosti ja sam mislio da niste podjeljeni nego povezani.
EliEliLama is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 15:10   #171
Quote:
EliEliLama kaže: Pogledaj post
A oprosti ja sam mislio da niste podjeljeni nego povezani.
nigdje veze, cccc

Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme rekao: "Od ljepote islama - vjere jednog čovjeka jeste da se kloni onoga što ga se ne tiče. (Tirmizl, hasen)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 15:46   #172
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
nigdje veze, cccc

Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme rekao: "Od ljepote islama - vjere jednog čovjeka jeste da se kloni onoga što ga se ne tiče. (Tirmizl, hasen)
Samo zaljubljena osoba ljepotu može vidjeti !...ovo nije od mog djeda
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 12:01   #173
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Ljudima se bliži čas polaganja računa njihova, a oni, bezbrižni, ne mare za to.

2. I ne dođe im nijedna nova opomena od Gospodara njihova kojoj se, slušajući je, ne podsmjehuju

3. srca rasijanih. A mnogobošci govore šapatom: "Da li je ovaj nešto drugo do čovjek kao i vi? Zar ćete slijediti vradžbinu, a vidite da jest?"

Kur'an, Sura Vjerovjesnici
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 15:15   #174
Ebu Hurejre, r.a. prenosi da su upitali Allahovog Poslanika, saliallahu'alejhi vi selleme,: "Ko je najčasniji čovjek?" Alejhisselam reče: "Najčasniji je onaj ko je najbogobojazniji." Prisutni rekoše: "Nismo te o tome pitali!"

Alejhisselam reče: "Onda (najčasniji čovjek je) Jusuf, sin Allahovog poslanika, koji je isto tako sin Allahovog poslanika, koji je sin Allahovog prijatelja (halila)." Prisutni ponovo rekoše: "Nismo te o tome pitali."

On tada reče: "Onda me pitate o porijeklu Arapa i njihovim rodovima. Oni koji su bili najboiji od njih u džahilijetu, oni su najbolji i u islamu, samo ako se poduče vjerskim propisima." (Muttefekun alejhi)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 16:42   #175
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
nigdje veze, cccc

Ebu-Hurejre, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu 'alejhi ve selleme rekao: "Od ljepote islama - vjere jednog čovjeka jeste da se kloni onoga što ga se ne tiče. (Tirmizl, hasen)
podjeljeni - sekte, razna tumačenja istog teksta
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2012., 16:51   #176
Quote:
dual-wisp kaže: Pogledaj post
Ebu Hurejre, r.a. prenosi da su upitali Allahovog Poslanika, saliallahu'alejhi vi selleme,: "Ko je najčasniji čovjek?" Alejhisselam reče: "Najčasniji je onaj ko je najbogobojazniji." Prisutni rekoše: "Nismo te o tome pitali!"

Alejhisselam reče: "Onda (najčasniji čovjek je) Jusuf, sin Allahovog poslanika, koji je isto tako sin Allahovog poslanika, koji je sin Allahovog prijatelja (halila)." Prisutni ponovo rekoše: "Nismo te o tome pitali."

On tada reče: "Onda me pitate o porijeklu Arapa i njihovim rodovima. Oni koji su bili najboiji od njih u džahilijetu, oni su najbolji i u islamu, samo ako se poduče vjerskim propisima." (Muttefekun alejhi)
U ona vremena učen u skoli koje čemu upitah djeda : koji su bili.., koji su danas najbolji ljudi. Djed moj, stisnu bore na čelu i nekako zabrinuto reče : Pusti sine, dobar je jedino dragi Bog sto nas na zemlji drži!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 01:39   #177
Quote:
dominik01 kaže: Pogledaj post
podjeljeni - sekte, razna tumačenja istog teksta
Mozes li malo pojasniti, ako ti nije tesko sta mislis pod ovim. I kakve veze ima sa navedenim tekstom.

A sta kaze tvoj djed o sektama i razlicitim tumacenjima teksta?
Zehra is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 04:17   #178
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
Mozes li malo pojasniti, ako ti nije tesko sta mislis pod ovim. I kakve veze ima sa navedenim tekstom.

A sta kaze tvoj djed o sektama i razlicitim tumacenjima teksta?
??? zar nisi čula da da se obećaju 72 djevice muslimanima u pojedinim grupacijama ako učine ono sto oni dobrim djelom smatraju...moj djed nista vise ne govori jer odavno je pokojni. O sektama nije nikad nista ni pričao. Mogu ti ja ako te zanima.pozdrav! Imas lijepo ime!
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 10:42   #179
Quote:
Zehra kaže: Pogledaj post
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog!

1. Ljudima se bliži čas polaganja računa njihova, a oni, bezbrižni, ne mare za to.

2. I ne dođe im nijedna nova opomena od Gospodara njihova kojoj se, slušajući je, ne podsmjehuju

3. srca rasijanih. A mnogobošci govore šapatom: "Da li je ovaj nešto drugo do čovjek kao i vi? Zar ćete slijediti vradžbinu, a vidite da jest?"

Kur'an, Sura Vjerovjesnici



Pošto je tema ajeti i hadisi, a čitajući ovo što je gore postano naumpade mi jedan hadis. Muhammed alejhisselam, kaže:
“Ljudi spavaju, a kada umru probude se.”

Ili npr. ovaj ajet:
„Ostavi one koji vjeru svoju kao igru i zabavu uzimaju, i koje je život na ovome svijetu obmanuo, a opominji Kur’anom da čovjek, zbog onoga što radi, ne bi stradao, jer osim Allaha - ni zaštitnika ni posrednika neće imati i jer se od njega nikakva otkupnina neće primiti. Oni će, zbog onoga što su radili, biti u muci zadržani; njih čeka piće od ključale vode i patnja nesnosna, zato što nisu vjerovali. „ Kur`an/Al-An'am


Međutim ljudi ipak zaboravljaju da će umrijeti io biti pitani za svoja djela, pa je za sviju nas, jako poučan ovaj klip:

http://www.youtube.com/watch?v=sWecY...eature=related
Ibn is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 15:34   #180
Ebu Seid el-Hudri, r.a. prenosi da je Allahov Poslanik, sallallahu ‘alejhi ve selleme, rekao: "Zaista je ovaj svijet sladak i privlačan, i zaista vas je Allah postavio namjesnicima na njemu, samo da bi vidio kako ćete postupati. Zato se bojte dunjaluka i bojte se žena, jer je prvi nered (fitneluk) među lzraelićanima bio zbog žene." (Muslim)
dual-wisp is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:48.